Jump to content

BMW 530e 2018 cu 210km.


w4w4

Recommended Posts

Va salut, as avea o intrebare pentru cei care au avut sau detin un 530e, am gasit la un dealer care a adus un 530e recent din germania, masina este intr-o stare foarte buna la interior si exterior, motorul suna bine, interiorul arata ca nou, doar ca se prezinta cu 210k km, dealerul are istoricul complet, a fost doar la service la BMW la fiecare 10k-15km, am vorbit si cu cei de la BMW si bateria electrica se poate schimba gratuit la ei inca pe garantie.

Tin sa mentionez ca singurele poze pe care le am cu masina sunt de pe bimmerworks, masina inca nu a fost pusa online, am fost sa vad o alta masina cand asta mi-a sarit in ochi.

 

interior530e.thumb.jpg.4aeaac3e4fe03180eb5a59e5a3c5b340.jpgbmwexterior530e.thumb.jpg.25f6b63a462acb38f2f357f6259d12bc.jpg

Link to comment
Share on other sites

cred ca intreaga decizie tine de pretul de achizitie si necesitatile tale , iti schimba ei bateria gratuit acum sau doar in cazul in care sunt probleme ? Daca ti-o schimba oricum si pretul e bun , iti place masina ,depinde si ce s-a schimbat pana la km astia 

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa mai verifici odata istoricul... in germania aproape nimeni nu schimba uleiul la 10 15k, si doi la mana nu cred ca bateria e inca in garantie la 200+k km... sa ti dea in scris si pana cand mai e in garantie...

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Myx said:

cred ca intreaga decizie tine de pretul de achizitie si necesitatile tale , iti schimba ei bateria gratuit acum sau doar in cazul in care sunt probleme ? Daca ti-o schimba oricum si pretul e bun , iti place masina ,depinde si ce s-a schimbat pana la km astia 

Salut, iti multumesc de raspuns, modulul de la baterie va fi schimbat doar daca este necesar, acum nu stiu mai exact ce inseamna la ei daca este necesar, in mare parte ce a fost schimbat sunt consumabile, au fost niste exceptii cum ar fi "joystickul" se misca mai greu "Job: Front controller/joystick (slide-type rotary pushbutton in centre console) Stiff to move" , si o eroare la bateria de la hybrid in 2022 "Job: Pressure sensor / temperature sensor, fuel tank (hybrid / E-vehicle) incorrect connection /contact Job: High voltage battery cell module (hybrid / e vehicle) Permanent failure"

In rest masina arata foarte bine pentru la km ei, o sa sun luni la cei de la bmw iara ca sa imi explice mai clar ce inseamna daca este necesar si o sa programez impreuna cu dealerul sa mergem la ei in service sa aflu mai multe.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
1 hour ago, sskkaa said:

Eu zic sa mai verifici odata istoricul... in germania aproape nimeni nu schimba uleiul la 10 15k, si doi la mana nu cred ca bateria e inca in garantie la 200+k km... sa ti dea in scris si pana cand mai e in garantie...

Salut, iti multumesc de raspuns, tin sa ma corectez masina este din Belgia defapt, nu stiu de ce am scris Germania, dupa istoricul ei chiar a fost din fericire schimbate pana in 15k, aparent bmw recomanda sa fie schimbate maxim pana in 15k, in rest cu bateria imi e si mie cam putin greu sa cred ca inca are garantie dar o sa verific iara luni cu cei de la bmw ca sa ma asigur, pe fisa ei scrie ca modulul de la baterie va fi schimbar doar daca este necesar, cum am zis si mai sus nu stiu ce inseamna la ei necesar.

 

Am cautat mai detaliat chiar acuma pe net si s-ar putea ca bateria sa aiba un defect din fabrica, si aceasta "garantie" ar fi mai degraba o rechemare, aparent in 2022 fostul proprietar a avut o problema cu bateria si atunci nu cred ca a fost schimbata, a mai fost urmatorul an 2023 pentru o verificare dar nu s-a schimbat nimic, pe fisa scrie ca acest lucru este inca valabil "Status : Open" "Checking the cell module of high-voltage battery, replacing it if necessary".

Masina este 26600 euro si km mai exact sunt 213867.

Aceasta este lista de optiuni, credeti ca pretul este prea bun ca sa fie adevarat? Ma gandeam ca poate masina ar avea o problema ceva care ar face-o sa fie la acest pret. (nu cunosc preturile la aceasta generatie sau model)

 
205 205
Automatic Transmission
Automatic Getriebe
230 230
Eu Specific Additional Equipment
Eu Spezifische Zusatzumfaenge
258 258
Runflat Tyres
Bereifung Mit Notlaufeigenschaften
2QR 2QR
20"ind. Lt/aly Wheels V-sp. 759i/mt
20"bmw Indiv.lm Raeder V-sp.759i/mb
2VB 2VB
Tyre Pressure Indicator
Reifendruckanzeige
302 302
Alarm System
Alarmanlage
316 316
Automatic Tailgate Operation
Automatische Heckklappenbetaetigung
322 322
Comfort Access System
Komfortzugang
3DS 3DS
Bmw Display Key
Bmw Display Schluessel
403 403
Glas Roof, Electric
Glasdach, Elektrisch
420 420
Sun Protection Glazing
Sonnenschutzverglasung
423 423
Floor Mats, Velour
Fussmatten In Velours
428 428
Warning Triangle
Warndreieck
 
459 459
Seat Adjustm., Electr. W. Memory
Sitzverstellung, Elektr.mit Memory
465 465
Through-load System
Durchladesystem
481 481
Sport Seats F Driver/front Passenger
Sportsitze Fuer Fahrer/beifahrer
4HA 4HA
Seat Heating Front And Rear
Sitzheizung Vorn Und Hinten
4ML 4ML
Bmw.i.int.trim Piano Finish Black
Bmw.ind. Int. Leisten Pianolack Sw
4NB 4NB
Aut.air Conditioning 4-zone Control
Klimaautomatik Mit 4-zonenregelung
4NE 4NE
Blow-by-heater
Blow-by-heizer
4T8 4T8
Expanded Exteriror Mirror Package
Erweitertes Aussenspiegelpaket
4U1 4U1
Ceramic Embellisher For Controls
Keramikapplikation F.bedienelemente
4UR 4UR
Ambient Light
Ambientes Licht
502 502
Headlight Washer System
Scheinwerfer-waschanlage
548 548
Speedometer With Kilometer Reading
Kilometertacho
552 552
Adaptive Led Headlight
Adaptiver Led-scheinwerfer
575 575
Additional 12v Power Socket
Zusaetzliche 12-v-steckdose
5A1 5A1
Led-fog Lights
Led-nebelscheinwerfer
5AC 5AC
Autom. High-beam Headlights Control
Fernlichtassistent
5AL 5AL
Active Protection
Active Protection
5AS 5AS
Driving Assistant
Driving Assistant
5DN 5DN
Parking Assistant Plus
Parking Assistant Plus
609 609
Navigation System Professional
Navigationssystem Professional
610 610
Head Up Display
Head-up Display
 
650 650
Cd Player
Cd-laufwerk
654 654
Dab Tuner
Dab Tuner
688 688
Harman/kardon Surround Sound System
Harman/kardon Surround Sound System
6AC 6AC
Intelligent Emergency Call
Intelligenter Notruf
6AE 6AE
Teleservices
Teleservices
6AG 6AG
E Drive Services
E Drive Dienste
6AK 6AK
Connecteddrive Services
Connecteddrive Services
6AM 6AM
Real Time Traffic Information
Real Time Traffic Information
6AN 6AN
Concierge Services
Concierge Services
6NW 6NW
Telephony With Wireless Charging
Telefonie Mit Wireless Charging
6U8 6U8
Bmw Gesture Control
Bmw Gestiksteuerung
6UK 6UK
Night Vision With Object Recognition
Night Vision Mit Personenerkennung
6WB 6WB
Multifunctional Instrument Display
Multifunktionales Instrumentendispl
6WD 6WD
Wifi Hotspot
Wlan Hotspot
710 710
M Leather Steering Wheel
M Lederlenkrad
760 760
Individual High-gloss Satin Chrome
Individual Hochglanz Shadow Line
775 775
Individual Roof-lining Anthracite
Individual Dachhimmel Anthrazit
7R7 7R7
Innovation Package
Innovationspaket
7XP 7XP
Connecteddrive Navigation Package
Navigationspaket Connecteddrive
801 801
Germany Version
Deutschland-ausfuehrung
851 851
Language Version German
Sprachversion Deutsch
 
879 879
German / On-board Documentation
Deutsch / Bordliteratur
8EK 8EK
Body Control
Steuerung Karosserie
8KA 8KA
Oelservice Int. 30.000 Km/24 Months
Oelwartungsint. 30.000km/24monate
8R9 8R9
Refrigerant
Kaeltemittel
8TF 8TF
Active Protection For Pedestrians
Aktiver Fussgaengerschutz.
9BD 9BD
Business Package
Business Paket
1 hour ago, Myx said:

cred ca intreaga decizie tine de pretul de achizitie si necesitatile tale , iti schimba ei bateria gratuit acum sau doar in cazul in care sunt probleme ? Daca ti-o schimba oricum si pretul e bun , iti place masina ,depinde si ce s-a schimbat pana la km astia 

 

Edited by w4w4
Link to comment
Share on other sites

O fi Belgia mai speciala cu intervale de schimb ulei la 15k la BMW? Eu inca n am auzit de asa ceva, la ei intervalul e flexibil... dar daca e asa cum zici tu, e foarte ok si foarte bine pt motor.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sskkaa said:

O fi Belgia mai speciala cu intervale de schimb ulei la 15k la BMW? Eu inca n am auzit de asa ceva, la ei intervalul e flexibil... dar daca e asa cum zici tu, e foarte ok si foarte bine pt motor.

Nu stiu sincer nici eu prea multe, tot ce am eu este un raport de istorie al masinii pe parte de mentenanta, totusi o sa ma interesez mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Intrebare, ti-a cazut cu tronc masina asta sau esti dispus sa cauti si altceva?

Intreb pentru ca avand in vedere pretul, daca mai pui 4-5k euro poti lua una, nu 530e, dar 520d sau 530i, cu 100k km sau chiar mai putin. La peste 200k km, te poti astepta sa se strice orice oricand.

Masina arata bine, are si dotari misto, dar are prea multi km, cel putin pentru linistea mea.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, raduron10 said:

Intrebare, ti-a cazut cu tronc masina asta sau esti dispus sa cauti si altceva?

Intreb pentru ca avand in vedere pretul, daca mai pui 4-5k euro poti lua una, nu 530e, dar 520d sau 530i, cu 100k km sau chiar mai putin. La peste 200k km, te poti astepta sa se strice orice oricand.

Masina arata bine, are si dotari misto, dar are prea multi km, cel putin pentru linistea mea.

Nu stiu ce sa zic, masina imi place mult cum arata dar aici ai dreptate in legatura cu km, o sa ma gandesc si o sa ma uit sa vad ce mai gasesc prin pretul asta, in general cam aici eram cu bugetul 25-26k, daca e pot sa mai astept ctv luni si mai pun peste 4k-5k si iau ceva mai nou.

Link to comment
Share on other sites

In lista de dotări scrie "interval de schimb de ulei 30k". Ma îndoiesc ca a schimbat cineva la 10-15k uleiul. 

Eu unul n-aș lua mașina asta. Dacă erorile erau ușor și gratuit de rezolvat o făcea cineva înainte sa o pună la licitație. 

Link to comment
Share on other sites

Masina nu mai are garantie pe baterii. Sunt 7 ani sau 160.000’ km.

2. nu as cumpara o masina pe poze din configurator

3. Masina mea, a unui director a vazut revizii la 28k, nu 10-15, si ala era director si era pe leasing si garantie masina. Asa scrie in manual, asa face neamtzu’

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Ciprian01 said:

Masina nu mai are garantie pe baterii. Sunt 7 ani sau 160.000’ km.

2. nu as cumpara o masina pe poze din configurator

3. Masina mea, a unui director a vazut revizii la 28k, nu 10-15, si ala era director si era pe leasing si garantie masina. Asa scrie in manual, asa face neamtzu’

Salut, iti multumesc de raspuns, am vazut fizic masina

28 minutes ago, mgi said:

In lista de dotări scrie "interval de schimb de ulei 30k". Ma îndoiesc ca a schimbat cineva la 10-15k uleiul. 

Eu unul n-aș lua mașina asta. Dacă erorile erau ușor și gratuit de rezolvat o făcea cineva înainte sa o pună la licitație. 

Am inteles, mersi frumos

Link to comment
Share on other sites

dupa 200k km pot fi consumabile scumpe vad ca  nu a schimbat mare lucru te poti astepta la orice , trebuie sa te gandesti si la valoarea de revanzare care e data si de km . Daca vrei neaparat sa o iei trebuie negociat pretul ,poate obtii ceva reducere .

Link to comment
Share on other sites

In mare parte in banii astia (26k) sunt + - aceasi km ori 180k ori 200k, acum cam asta e bugetul meu maxim la momentul actual.

O sa ajung sa vad ce pot sa mai negociez cu dealerul, am mai gasit un g20 cu cam 156k km interesant tot in aceasi bani dar nu era asa de dotata.

As fi avut nevoie si de opinia unui fost sau actual proprietar de 530e, am vazut ca unele ajung chiar si pe la 360k km dar cine stie cati bani au fost bagati in ele.

Eu personal in 3 ani am pus cam 20k-25k km pe masina mea actuala, in general folosesc masina sa ma duc la munca si apoi acasa, si daca mai ies afara seara si cam atat, chiar la momentul actual nu stiu ce sa aleg, as putea sa merg cu un g20 cu 40-50km mai putini si mai putine dotari sau sa merg cu g30 cu 40-50k mai multi km dar mai multe dotari. Chestia e ca nu stiu cat de mult schimba 50k km o masina.

Link to comment
Share on other sites

Prea multi km, nu te scarpina aiurea cand nu te mananca. Eu unul as spune pas si as cauta altceva. Daca erau chestii de schimbat/rezolvat se faceau inainte, asa insa iti vei lua o durere de cap. 

  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Avem cumva ( si pe buna dreptate) chestia asta ca daca sare de cifra 2 acolo in fata la nr de km masina o sa incepe sa pice. 

Dar masina fiind un 530e poate a mers foarte mult pe electric iar motorul sa aibe poate un rulaj de poate pana in 130000km.

Vorbeste mai clar cu cei de la BMW, le spui exact situatia si daca este recall, poate se poate rezolva.

Fiind un dealer auto, este obligat sa iti dea 1 an garantie, vezi la cine iti da garantia si daca acopera bateria.

Daca iti place mult masina si nu te-ar deranja ca mai adaugi si tu km, fa pasii astia in a te interesa mai in amanunt.

Link to comment
Share on other sites

Salut, multumesc tuturor pentru raspuns, o sa vorbesc cu dealerul maine, din ce mi-a zis imi ofera garantie chiar si pe baterie dar doar un an, o sa programez cu el sa mergem pana la cei de la bmw sa verificam totul, vad ce mai negociez si daca totul este ok cel mai probabil o sa merg mai departe, daca nu am gasit un g20 330e cu 136km destul de dotat.

Multumesc frumos pentru ajutor/opinii.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, daca masina e din Belgia, cere-i documentul CarPass. Acolo vezi toate intrarile in toate service-urile, chiar daca a fost la vulcanizare. Iti arata negru pe alb, data, ora si nr de km. MAsina e ft frumoasa, dar tine cont ca orice BMW dupa 200K km incepe sa ceara bani si de aici incolo pica piese scumpe la ele. Aia din vest stiu de ce le vand dupa 4-5 ani de leasing si 180-200K km.  Daca as fi in locul tau, as lua un G20 cu mai putini km si optiuni similare. Nu se compara cu seria 5 dar e o masina ok. Spor la achizitii! 

Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.