Jump to content

Becuri xenon in faruri normale


Recommended Posts

da iuli.pare cam ciudate.cred ca mai bine cumparau masina si cu optiunea asta sau cu faruri originale.lupa are rolul sa focalizeze lumina intro anume directie asa fara lupa e dispersata.al meu sef are superb cu optiunea asta si sa ved altfel.oricum nu merita banii.mai bine stock (cu xenon stock).after este ca si cind ai avea becuri mai puternice.mi-e sa n--am probleme cu militienii.

281024[/snapback]

Optiunea asta din fabrica costa mai mult decat aftermarket la SH :blink:

Eu cred ca lupa are si rolul de a ascunde eventualele reflexii aiurea date de oglinda...cum spuneai tu mai sus...si de a ascunde lumina directa a becului de xenon...care, fie vorba intre noi...e fff puternica..am incercat eu sa ma uit la un bec aprins in mana mea....cred ca e echivalentul unei flacari de la sudura electrica cu invertor de tensiune..dar de fapt nu asta e si in becul cu xenon? tot o descarcare electrica intr-un gaz inert intre doi electrozi :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am montat impreuna cu un prieten pe Golf-ul lui fara lupe, un kit xenon bun, de 6000k. Bun din 2 motive:

1. instalatie de calitate, cu mufe rezistente la apa, "balasturi" robuste

2. lumina "after" era excelenta.

 

Ce vreau sa zic prin "excelenta": am pus una langa alta masinile, iar A4-ul meu cu kit xenon din fabrica parca nici nu exista, pur si simplu lumina mea era total acoperita de a lui.

 

 

271301[/snapback]

 

Simplu: becurile prietenului erau noi si aveau temperatura de culoare de 6000K; ale tale, pe langa faptul ca erau folosite (au pierdut lumeni buni in orele de folosire), iar daca sunt ale masinii au sigur o temperatura de culoare de 4300 K.

 

Pune si tu becuri HID noi de 6000K si apoi fa aceeasi comparatie ...

 

 

PS In alta oridine de idei, becurile HID au putere de 35 W, nu 55W

Link to comment
Share on other sites

Am observat ceva la farurile mele:daca le pun sa lumineze pe un perete,in partea de sus se observa o "linie" mai galbena decat restul luminii,care este albastruie.Sunt pe duca becurile?

281138[/snapback]

 

 

Linia aceea este de la lentila; becurile pe duca dau o lumina usor rosiatica.

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu sunt cam nemultumit de xenoanele mele(am mai scris pe aici).....si sunt din fabrica dupa cum am vazut. Alaltaieri am facut un drum pana la tara si am avut cateva momente cand nu am mai vazut drumul.... asta si din cauza rahatilor care aveau farurile shui dar tin sa va spun ca daca drumul nu era marcat nu sesizam mai nimic pe sosea. Intrebarea mea e ...exista un remediu?.... se schimba becurile?.... se schimba toata instalatia?. Problema e ca nu am vazut nici un far desfacut pana acuma si nu stiu cam cum stau lucrurile la un far cu xenon.
Link to comment
Share on other sites

Salut, eu sunt cam nemultumit de xenoanele mele(am mai scris pe aici).....si sunt din fabrica dupa cum am vazut. Alaltaieri am facut un drum pana la tara si am avut cateva momente cand nu am mai vazut drumul.... asta si din cauza rahatilor care aveau farurile shui dar tin sa va spun ca daca drumul nu era marcat nu sesizam mai nimic pe sosea. Intrebarea mea e ...exista un remediu?.... se schimba becurile?.... se schimba toata instalatia?. Problema e ca nu am vazut nici un far desfacut pana acuma si nu stiu cam cum stau lucrurile la un far cu xenon.

281145[/snapback]

 

 

Esti sigur ca sunt reglate corect?

Link to comment
Share on other sites

Da eu zic ca-s reglate corect.....dar lumina data de ele e insuficienta in comparatie cu ce gasesti pe sosele, iar daca mai e si uda soseaua.....e jale, nevasta-mea ma intreaba daca am luminile aprinse. Ca sa mai inteleg ceva am aprins si proiectoarele de ceata.

281152[/snapback]

 

Este posibil sa fi "imbatranit" becurile HID si, in cazul acesta sa fii pierdut multi lumeni din intensitatea fluxului luminos. Eu ziceam ca am lumina suficienta, dar cand le-am schimbat am realizat ce inseamna niste becuri noi.

Link to comment
Share on other sites

Simplu: becurile prietenului erau noi si aveau temperatura de culoare de 6000K; ale tale, pe langa faptul ca erau folosite (au pierdut lumeni buni in orele de folosire), iar daca sunt ale masinii au sigur o temperatura de culoare de 4300 K.

 

Pune si tu becuri HID noi de 6000K si apoi fa aceeasi comparatie ...

PS In alta oridine de idei, becurile HID au putere de 35 W, nu 55W

281131[/snapback]

 

Te contrazic , eu aseara mi-am cumparat un set originale HELLA , HID , cu putere de 55w pe 6000k !

Link to comment
Share on other sites

Ok, deci se pot schimba doar becurile...... niste preturi informative la ele aveti si cam de pe unde le pot achizitiona?!!... thanks!!!

281162[/snapback]

 

osram xenarc (originale, reprezentanta AB) cca 700 ron/buc

narva (diverse surse) cca 250 ron/buc

philips (diverse surse) cca 180 ron/buc

maxilux (coreene, diverse surse) cca 150 ron/buc

.......

 

toate sunt de 35W, asa cum sunt si cele originale de masina, eu de alte valori pentru becuri HID nu am auzit.

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

Da , D2S , undeva la 450 RON tot kitul , sigilat , garantie 1 an !

 

Daca vrei iti fac mai incolo niste poze sa te convingi !

281221[/snapback]

 

Ar fi prima data cand as vedea xenoane auto la 55W. Multumesc

 

PS Despre ce "kit" vorbesti?

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

Cauta pe bluexenon.ro .....

281244[/snapback]

 

Multumesc pentru lamurire, eu am exclus din start "instalatiile de 55W", cu alte cuvinte aftermarketul, xenonul din fabrica vine cu 35W.

 

Bluexenon astia nu sunt baietii aceia descurcareti din Targoviste? I-am vizitat si eu acum vreun an, nu spun mai multe, dar niste poze cu ambalajul becurilor cred ca ar fi interesante.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru lamurire, eu am exclus din start "instalatiile de 55W", cu alte cuvinte aftermarketul, xenonul din fabrica vine cu 35W.

 

Bluexenon astia nu sunt baietii aceia descurcareti din Targoviste? I-am vizitat si eu acum vreun an, nu spun mai multe, dar niste poze cu ambalajul becurilor cred ca ar fi interesante.

281372[/snapback]

 

Este o cutie metalica , sigilata , pe care scrie HID si D2S ...... cu drosere Panasonic si becuri Samsung !

 

Le-am si montat astazi , sunt super , maine imi iar geamuri noi la faruri , astea vechi sunt foarte matuite , o spal si pe urma pun 2-3 poze cum se vede !

 

Ma declar multumit !

Link to comment
Share on other sites

Este o cutie metalica , sigilata , pe care scrie HID si D2S ...... cu drosere Panasonic si becuri Samsung !

 

Le-am si montat astazi , sunt super , maine imi iar geamuri noi la faruri , astea vechi sunt foarte matuite , o spal si pe urma pun 2-3 poze cum se vede !

 

Ma declar multumit !

281499[/snapback]

 

Ideea este sa fii tu multumit, banuiesc ca nu te-a ofensat "polemica".

 

Te sfatuiesc sa iti iei si garniturile (reper 15 in poza), de obicei se schimba impreuna.

post-6567-1189350123_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ideea este sa fii tu multumit, banuiesc ca nu te-a ofensat "polemica".

 

Te sfatuiesc sa iti iei si garniturile (reper 15 in poza), de obicei se schimba impreuna.

281524[/snapback]

 

Mersi , cred ca o sa le iau si pe alea !

 

Daca tot le schimb , le schimb pe toate !

Link to comment
Share on other sites

Daca nu aveti ridicatoaele de tensiune de 55 w cred ca becurile de 55 w se vor aprinde cam...galben si palpaitor...pe langa faptul ca solicita droselul respectiv si ca-l poate defecta...

281748[/snapback]

 

Pai nu are cum ..... toata instalatia , cu becuri + drosere + cabluri sunt pentru 55W ......

Link to comment
Share on other sites

M-am hotarat si eu . Vreau xenon , am probat si ultimele halogene de la philips , x-treme power , tot nu sunt pe placul meu. Ce kit sa aleg (ma refer la temperatura de culoare intre 3000k-8000k). Care ar fi cea mai buna alegere privind raportul pret-calitate ? In ceea ce priveste faptul ca ar deranja ceilalti participanti la trafic , nu poate fi adevarat , trebuiesc reglate farurile cu aparatul de reglat , la service, producatorul chiar recomandand becurile si pentru faruri normale, vezi link : http://www.proxenon.ro/xenoane_detalii.php?id=3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.