Jump to content

Becuri xenon in faruri normale


Recommended Posts

Vreau sa aflu cat de OK ar fi montarea unei instalatii xenon in faruri normale, fara lupa. Principala mea ingrijorare este faptul ca lumina va fi dispersata aiurea (ma gandesc ca producatorii nu au pus de nebuni lupa in farurile care vin cu xenon). Principalul avantaj e destul de clar: mai multa lumina (o mai buna vizibilitate), insa daca nu e focusata ca lumea, oare merita ? Se pot monta becurile cu xenon astfel incat lumina sa fie dispersata corect sau necesita reglaj ulterior (in masura in care acesta e posibil) ?

post-1921-1187034546_thumb.jpg

post-1921-1187034552_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sunt si masini cu xenon din fabrica, care n-au far cu lupa, de ex modele mai vechi de mercedes (C,S,E-klasse), volvo, citroen, nissan, dar farul in sine a fost proiectat pt becuri cu xenon... nu tine totul doar de lupa. parerea mea e ca si daca-ti iei faruri cu lupa care nu au fost proiectate pt xenon, lumina tot va fi dispersata aiurea, si va deranja pe ceilalti participanti la trafic. cel mai sanatos e sa-ti iei o pereche de faruri oem, cu xenon....
Link to comment
Share on other sites

da, problema o sa fie pentru cei care vin sin sens opus, pentru tine n-o sa fie probleme.

270934[/snapback]

 

 

 

 

 

diferenta e cam de 300 % ,,,,raza e mai larga ..lumina alba mult mai focalizata si clara ...lumina nu e dispersata aiurea ...fascicolul luminos e larg si probabil deranjeaza vizibilitatea soferilor din sens opus ....dar eu nu am primit nici un flash pana acum ..,,,

 

Nu pot sa spun decat ca h7 e lumanare !... :blink:

 

Am venit acum cu Micra care are H7 si vedeam doar o mare ceata pe sosea !///

 

go for it !...

Link to comment
Share on other sites

Am montat impreuna cu un prieten pe Golf-ul lui fara lupe, un kit xenon bun, de 6000k. Bun din 2 motive:

1. instalatie de calitate, cu mufe rezistente la apa, "balasturi" robuste

2. lumina "after" era excelenta.

 

Ce vreau sa zic prin "excelenta": am pus una langa alta masinile, iar A4-ul meu cu kit xenon din fabrica parca nici nu exista, pur si simplu lumina mea era total acoperita de a lui.

 

Mergand in spatele meu insa, nu pot sa zic ca nu ma deranja lumina lui, fenomenul de glare fiind prezent, insa nu era grav. La urma urmei, e logic sa apara mai mult sau mai putin glare, optica farului fiind complet schimbata din cauza ca este foarte putin probabil ca becul Xenon HID sa emita exact in focarul farului.

 

Atentie insa, nu vorbesc despre farurile de pe E46. De aceea nu vreau sa il contrazic pe myxage, ci doar sa va povestesc ceea ce stiu.

 

P.S: Kiturile Xenon aftermarket se monteaza relativ simplu, nu este cine stie ce inginerie.

Edited by alexrosiu
Link to comment
Share on other sites

Becurile de faza scurta si lunga nu sunt diferite ca putere, toate au 55W legal. Difera doar optica farului pe cele doua faze.

 

Daca pui un bec de putere mai mare, trecand peste aspectul legal (pt ca nu cred ca te intreaba nimeni), risti sa "topesti" farul sau instalatia electrica.

 

Ontopic: confirm ce spune Maxxone, de obicei trebuie gaurit capacul din spatele farului pentru a permite introducerea firelor de alimentare a becului.

Link to comment
Share on other sites

:blink: Era retorica afirmatia...adica daca orbeste, la ce sa pui xenon, cand ai deja faza lunga, si face aceeasi treaba! :)

 

LE: daca pui xenon in farurile normale nu trebuie inlocuita si sticla de la far?

Edited by cos
Link to comment
Share on other sites

Nu..teoretic nu..practic e bine sa fie inlocuit farul pt ca sunt unele modele de faruri la care se vede becul...va dati seama ce ar insemna sa se vada becul, mai precis punctul de descarcare /aprindere? Ce de orbeti ai lasa in urma ta?.. :)

Eu la E34 nu am inlocuit decat becul propriu-zis...nu am inlocuit nici sticla farului cere chipurile ar fi proiectata pentru bec halogen/normal...adica mai disperseaza si ea din fascicul...altfel ar fi fasciculul ca de lanterna deaia chinezeasca...un rotund.....bine, cu corectia de rigoare ca trebuie sa ilumineze numai partea inferioara a drumului...si partea dreapta sa urce putin spre sus...vreau sa spun, ca posesor/utilizator al xenonului pe E34, ca nu mi s-au dat flash-uri de catre cei de pe contrasesn...decat intr-o seara cand, pe una dintre putinele stradute intunecoase din cta, am parcat pe partea stanga si am lasat farurile aprinse...eu fiind inca in manevra de parcare..cum spuneam si mai devreme, razele ambelor faruri sunt orizontale spre stanga si oblice spre dreapta, astfel incat ele lumineaza si semnele de circulatie de pe marginea drumului sa alte obstacole....din sens opus venea unul cu dacia...ei bine...saracul de el, el a oprit masina, a dat flashuri si a trecut abia dupa ce am stins eu farurile.. :)

Deci xenon rulls daca sunt bine reglate...

Sau mai bine uitati-va pe sosele...ca au inceput sa-si puna oamenii la masinile cu far clasic becuri xenon...ei bine, apreciati la ei, din punctul de vedere al particpantului la trafic din sens opus-adica voi, daca e sau nu bine sa montezi xenon in far normal... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Pana la urma se merita sau nu?

Ce marca ati auzit ca e mai buna calitate pret?

279893[/snapback]

 

 

..e plin pe okazii de kituri ...Cam toate sunt chinezarii ...,La mine dupa 3 luni s-a ingalbenit un bec ..vedea ca un halogen efectiv :) Fiind in garantie a fost schimbat fara discutii ...Asa ca singurul sfat e sa iei un kit cu o garantie cat mai mare ......In rest nu am avut alte probleme ....Si mai exista si problema la montaj E46 ..cu sistemul de prindere dar majoritatea deja au gasit adaptari !.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

oameni buni xenon se pune doar la masinile care au prevazute farurile cu lupa si speciale pt xenon altfel ceilalti participanti la trafic o sa fie deranjati.eu de exemplu la masina de servici am primit ordin sa montez xenon aflati ca desi se vede de 10000000000 de ori mai bine parca simt ca-i deranjez pe ceilalti colegi dar si eu sunt deranjat la rindul meu de cei cu matizuri(faruri pozitionate prea sus) sau cei care se afla in aceeasi situatie ca mine.

asa ca mai bine nu da-ti banii pe prostii face-ti poze la copii!!!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu dupa ce mi-am montat xenoanele...m-am dus la un reglaj de faruri...15lei...si nu am primit flash-uri de pe contrasens ca i-as deranja pe ceilalti... :blink:

nico30...pe skoda ai xenoanele?

280727[/snapback]

 

Si ce ti-au facut ? Ti le-au facut sa bata mai in jos ?

Link to comment
Share on other sites

da iuli.pare cam ciudate.cred ca mai bine cumparau masina si cu optiunea asta sau cu faruri originale.lupa are rolul sa focalizeze lumina intro anume directie asa fara lupa e dispersata.al meu sef are superb cu optiunea asta si sa ved altfel.oricum nu merita banii.mai bine stock (cu xenon stock).after este ca si cind ai avea becuri mai puternice.mi-e sa n--am probleme cu militienii.
Link to comment
Share on other sites

Si ce ti-au facut ? Ti le-au facut sa bata mai in jos ?

280846[/snapback]

Nu ...aveam eu niste probleme in urma unei dereglari...unul dintre faruri imi batea mai in jos...oricum...la reglaj mi-a spus sa dau reglajul electric pe pozitia 1, nu pe 0 cum credeam eu...si mi le-a reglat pe amandoua...oricum...si la pozitia 0 cu mine in masina si cu portbagajul plin de haine si apa minerala si sucuri si cu baiatul meu de cca 25 kg in spate nu am primit flash-uri de pe contrasens...(asa am fost la intalnirea bmwclub de la cota 1400 :blink: )...si slava domnului...am niste faruri beton acum...imi vine sa merg numai noaptea...parca abia astept sa vina iarna sa plec dimineata pe intueric la serviciu si sa ma intorc seara...tot pe intuneric....si putina zapada sa se vada cei 8000k oglindindu-se pe jos....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.