Jump to content

Becuri xenon in faruri normale


Recommended Posts

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

M-am hotarat si eu . Vreau xenon , am probat si ultimele halogene de la philips , x-treme power , tot nu sunt pe placul meu. Ce kit sa aleg (ma refer la temperatura de culoare intre 3000k-8000k). Care ar fi cea mai buna alegere privind raportul pret-calitate ? In ceea ce priveste faptul ca ar deranja ceilalti participanti la trafic , nu poate fi adevarat , trebuiesc reglate farurile cu aparatul de reglat , la service, producatorul chiar recomandand becurile si pentru faruri normale, vezi link : http://www.proxenon.ro/xenoane_detalii.php?id=3

282015[/snapback]

6000k

Link to comment
Share on other sites

6000k......daca tii neaparat , da-mi un pm sa iti dau nr meu de telefon si poate vii sa le vezi pe ale mele zilele astea sa iti faci o idee ! Au costat 450 RON , noi , 6000k , 55w , sigilate , 1 an garantie ! Pentru 2 ani garantie e vreo 20 EUR in plus !

282112[/snapback]

 

Daca n-ar fi asa de mare distanta sigur as veni. Ai pus h7 in faruri normale fara lupa ?? Se cunoaste diferenta fata de halogene ?? E greu montajul ?? (ma cam pricep , mi-am pus singur si angel-eyes , discuri frana , placute frana , brate pe fata ). niste poze ar fi lamuritoare.

Link to comment
Share on other sites

Daca n-ar fi asa de mare distanta sigur as veni. Ai pus h7 in faruri normale fara lupa ?? Se cunoaste diferenta fata de halogene ?? E greu montajul ?? (ma cam pricep , mi-am pus singur si angel-eyes , discuri frana , placute frana , brate pe fata ). niste poze ar fi lamuritoare.

282227[/snapback]

 

E relativ , nu e greu , maxim 1 ora ...... e un pic de munca , nu e foarte complicat !

 

Diseara , o pozez si pun pozele !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ReĂŽnvii thread-ul asta cu un ultim update: am montat kitul xenon iar diferenta este imensa fata de vechile halogene. Setand orientarea farurilor in jos, am observat ca nu ii deranjez nici pe ceilalti soferi (nu am primit nici un flash intr-o luna de cand am montat kitul).
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ca si curiozitate, pentru cei interesati de montajul unei instalatii xenon:

la toate modelele E46 exista loc special amenajat pentru balasturi in corpul farului !

acolo poate fi destul de usor montat/fixat balastul pentru fiecare far in parte, indiferent de motorizare (la benzinare e putin mai simplu decat la diesel, dar la ambele e posibil si foarte estetic)...

bafta maxima !

Link to comment
Share on other sites

la 1 an de la initierea topicului de catre BoBo, uite si poze... tot de el facute!!!

se vede clar locasul unde poate intra si sa fie fixat ballastul...

sunt destul de utile si ramele/bridele metalice care se livreaza odata cu instalatia xenon, ele se pot deforma usor si pot fi prinse pe caroserie, in zona fiecarui lonjeron, pentru siguranta...

bafta!

 

PS: cine are nevoie de "consultanta" gratuita si e din Bucuresti, sa nu ezite sa ma contacteze...

far_e46_nfl.jpg

Link to comment
Share on other sites

fixarea se poate face ori cu cordelute "soricei" sau/si cu rama metalica a kitului xenon...

o sa revin cu poze in cazul asta...

 

@Sorin: eu nu am pus la indoiala calitatea produselor si lucrarilor tale, ci dimpotriva chiar le-am recomandat mai multora... insa am gasit solutia asta de a incorpora balasturile in carcasa farurilor in spatiul special prevazut de fabricant, spre deosebire de amplasarea lor in alte zone predispuse la socuri mari (pe langa capota, pe contraripi, etc.) cum am vazut la cativa colegi de pe-aici...

eu doar am sugerat un mod de amplasare cat mai estetic si eficient, destul de apropiat de cum a gandit fabricantul instalatia xenon OEM... asta pentru cine are nevoie de idee, cine nu, bafta lui !

 

bafta la vanzare si tie !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aveti idee daca balastul in sine trebuie legat la masa masinii (suplimentar fata de firul de masa care vine in mufa de alimentare) ?

Balast-urile mele sunt plasate in asa fel incat sunt izolate (nu ating in nici un moment vreo parte metalica a masinii) si as vrea sa stiu daca aceasta "impamantare" este necesara...

Link to comment
Share on other sites

nu cred !

 

nici ale mele nu ating partile metalice, sunt introduse in locurile special amenajate din corpul farului... si prinse cu "soricei"...

 

si nici in instructiunile de montaj nu scrie asta ...

 

dar de ce intrebi? iti da vreo eroare pe bord?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.