Jump to content

Turatii motoare bmw


duxter

la ce turatie sch. cand conduceti sport ?  

1221 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
daca mergeti normal, voi cum schimbati in treapta superioara? accelerati pana in podea si schimbati? sau accelerati usor si o lasati sa ajunga pana la turatia optima si apoi schimbati? (evident daca nu va grabiti). eu mai nou nu o mai accelerez pana in podea.
Link to comment
Share on other sites

daca mergeti normal, voi cum schimbati in treapta superioara? accelerati pana in podea si schimbati? sau accelerati usor si o lasati sa ajunga pana la turatia optima si apoi schimbati? (evident daca nu va grabiti). eu mai nou nu o mai accelerez pana in podea.

depinde de fiecare.

ºi dupã pãrerea mea mai depinde de vârstã, chef ºi trafic.

Link to comment
Share on other sites

daca mergeti normal, voi cum schimbati in treapta superioara? accelerati pana in podea si schimbati? sau accelerati usor si o lasati sa ajunga pana la turatia optima si apoi schimbati? (evident daca nu va grabiti). eu mai nou nu o mai accelerez pana in podea.

Cred ca o sa consume si mai putin asa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
320 d 150cp.

 

4500 rot/min in mod sport. si in jur de 3000,3500 mers normal.

 

Am auzit pe cineva aici care spunea ca fiind diesel nu mai trage dupa 3500 rot/min. A mea trage pana la 4500 constant.

 

Si a mea trage constant pana la 4500rot/min.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
525d intre4000 si 4500(ar merge si mai mult) da nu prea ma risc sa trec pe alea rosii,iar daca ajung nu o tin mult ci trec la urmatoarea treapta

 

 

cat de mult ar mai merge ?

 

 

a meu intra si pe rosu la turatii nu i se taie motorina la 4500 de unde incepe rosu cum zic unii mai sus.am patit o data ca parca mi se taia dar undeva inainte de 4000rpm(se oprea din tras masina)dar asa a fost din cauza filtrului de motorina...l-am schimbat si nu a mai avaut asemenea manifestari.iti zic a mea intra si pe rosu dar nu o tare las ca nu sunt criminal de masini :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
525d intre4000 si 4500(ar merge si mai mult) da nu prea ma risc sa trec pe alea rosii,iar daca ajung nu o tin mult ci trec la urmatoarea treapta

2.5d e din categoria Common rail ca si motoarele de la PSA, care peste 4000 rpm nu prea ai ce sa le turezi. Si al tau atinge 163 cp la turatia respectiva. Ai ceva soft pe el pus?

Link to comment
Share on other sites

525d E39 vine cu 163CP din fabrica si credema ca se simt cu mult inainte de 4000rpm.normal ca nu e bine la un motor diesel sa il ti mai mereu cu pedala la podea dar din cand in cand eu zic ca nu ii strica...nu i-am facut resoftare desi m-ar tenta.am auzit ca dupa o resoftare ar putea ajunge undeva la 190cp si 400Nm,suna tentant dar nu indeajuns incat sa ma convinga.ma multumesc cu ce are din fabrica
Link to comment
Share on other sites

La mers linistit incerc sa schimb intre 2500 si 3000 rot/min. Iar la mers mai sportiv (daca se poate spune sportiv la 318 tds din 1995) intre 3500 si 4000 rot/min. Nu cred ca am incercat vreodata sa trec de 4000rot/min. Desi puterea maxima se atinge la 4400rot/min. Cand e rece motorul incerc sa nu depasesc 2200 rot/min. :)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
cu benzinaru meu ... mers sportiv schimb la 6000-6500 ...

mers normal, schimbat intre 2500 si 3500 ... cu acceleratie normala, nu pedala la podea!

e incredibil cat de bine trag benzinarele peste 4000 ture ... parca-s cu totul alte masini :)

 

si eu la mers normal intre 3000 si 3500 si la sportive la 6000....si ai dreptate ...de la 4000 de ture parca turbeaza :lol: ...i-am dat "scart" si in a 3-a si are "numa" 150 de cai :) .....si sportive ii dau destul de des.....o mai dezmortesc noaptea dupa o zi de trafic si subturare....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.