Jump to content

320i(cu inst. gaz) sau 320d


SpYderBVG

Recommended Posts

Pe de alta parte, o masina neagra e tare greu de intretinut, se vede tot pe ea.

275543[/snapback]

O masina neagra se intretine la fel de usor (sau greu..cum vrei sa ii zici) ca orice masina de alta culoare...treaba e ca pe negru defectele nu sunt mai mari, ci doar SE VAD mai bine: praf, zgarieturi, urme de maini, etc.... deci cei care nu au masinile negre sunt mai neglijenti cu vopseaua, pt ca le spala mai rar :blink:

Praful, intr-adevar te face sa treci pe la spalatorie mai des...

 

Back on topic: o fi si GPL-ul bun de ceva, dar nu il vad ca pe un compromis pentru BMW...daca era o solutie asa de buna, o vedeai ca dotare optionala.... Pentru un motor vechi, s-o merita mai bine,ca gasesti si cu 200 EUR altul cand o sa scartaie...dar la o masina din 2002 sunt alte costuri. Daca zici ca nu stii cum o sa stai cu banii, fa-ti calculele bine dinainte.

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat un motor din cauza gpl-ului. Arde supapele si ai sansa sa te trezesti cu pistoane sparte, etc. De multe ori imi facea mini explozii in admisie (nu era pus pe injectie) ceea ce este foarte riscant si extrem de neplacut. NU RECOMAND GPL. Dar daca iti iei simplu benzina? Cat crezi ca economisesti cu diesel? In nici un caz nu faci avere, consumabile mai ieftine, iar la e46 320, consumul nu trece in nici un fel de 10-11 in oras. Edited by 320i_24valve
Link to comment
Share on other sites

Man, sincer.... e pacat .... nu strica faima pe care si-au cladit-o aceste masinutze.....si eu mi-am dorit bmw..si am inceput cu oltcit special (2 timpi),am trecut la oltcit club...la nova...la espero...si acum am o pisicutza.....BMW este BMW...fie ca e diesel fie ca e benzina...dar BMW pe gaz....nu accept ....

 

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Sa pui GPL pe un BMW este blasfemie. Daca vrei sa faci economie la combustibil, intre 320i si 320d, clar alegi 320d.

 

L.E.: nu trebuie sa iti faci probleme ca si 320d trage bine.

 

Si cand te.ai trezit era dimineata.

Gpl se pune pe masini cu adevarat scumpe si motoare mari. Pe bmw ce doamne iarta.ma ar avea? Nu e tocmai LaFerrari.

Iar miturile care le auziti despre gpl, ghiciti ce? sunt exact mituri si atat!

Edited by klin89
  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cati analfabo$$i sunt care pun GPL pa Biamveu, dar e penibil. Cel mai trist e cand da unu' in tine cu 160 km/h si arzi ca sobolanu' ....

 

 

Nu te supara pe mine, dar mai bine ai studia putin problema, ca vad ca nu stii ce spui. :rolleyes:

 

In caz de accident, mai degraba ia foc rezervorul de benzina, butelia de gpl si daca se sparge NU explodeaza, gazul se disipa imediat in aer, asa ca.... ce vorbim aici.

 

Dar astea sunt lucruri elementare de fizica, ar trebui sa stii cand explodeaza gazul.

 

Uite aici:

 

Urmareste si aici :

 

Pana explodeaza butelia, masina arde in totalitate si tot nu explodeaza butelia. :thumbsup:

 

Stau si ma gandesc ce prosti sunt astia de la MERCEDES ca monteaza CNG din fabrica pe E clase, cum de nu ne-au intrebat pe NOI meseriasii de romani :LMAO:

Edited by florin1967
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Recunosc, nu stiu multe despre GPL, dar sa pui GPL pe masina e penibil! Faceti ce vreti cu mainile voastre, dar e urat rau de tot. Nu inteleg de ce ceri parerea altora in legatura cu ce sa-ti pui tu pe masina. Eu sunt genul de om care daca-si permite 1,2i, merge cu 1,2i. Nu mi-as cumpara nicidodata M3 E92 daca as stii ca nu pot sa-l alimentez si sa-l intretin cum trebuie. Ce e ciudat e ca doar est-europenii isi pun GPL pe masina si neamtul ala prost (toti inginerii auto BMW sunt niste prosti comparati cu posesorii de BMW din Ro). Nu inteleg de ce nu inventeaza capabilii si iscusitii ingineri romani sau rusi, un motor care sa functioneze pe GPL. Chiar sunt curios, prostii aia de nemti au reusit sa faca niste cazane care consuma mult: 8% in afara si 15% in oras ( vb de 2000 benzina) si noi , astia inteligenti nu reusim sa facem un motor amarat sa consume la fel, dar sa ne coste la jumate. N-o sa-mi schimb niciodata parerea despre posesorii de BMW care-si pun GPL pe masina. Pt mine raman aceeasi cocalari analfabo$$i!
  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Recunosc, nu stiu multe despre GPL, dar sa pui GPL pe masina e penibil! Faceti ce vreti cu mainile voastre, dar e urat rau de tot. Nu inteleg de ce ceri parerea altora in legatura cu ce sa-ti pui tu pe masina. Eu sunt genul de om care daca-si permite 1,2i, merge cu 1,2i. Nu mi-as cumpara nicidodata M3 E92 daca as stii ca nu pot sa-l alimentez si sa-l intretin cum trebuie. Ce e ciudat e ca doar est-europenii isi pun GPL pe masina si neamtul ala prost (toti inginerii auto BMW sunt niste prosti comparati cu posesorii de BMW din Ro). Nu inteleg de ce nu inventeaza capabilii si iscusitii ingineri romani sau rusi, un motor care sa functioneze pe GPL. Chiar sunt curios, prostii aia de nemti au reusit sa faca niste cazane care consuma mult: 8% in afara si 15% in oras ( vb de 2000 benzina) si noi , astia inteligenti nu reusim sa facem un motor amarat sa consume la fel, dar sa ne coste la jumate. N-o sa-mi schimb niciodata parerea despre posesorii de BMW care-si pun GPL pe masina. Pt mine raman aceeasi cocalari analfabo$$i!

 

 

Da corect asta este parerea ta. :rolleyes: Iar BMW-ul pe benzina nu consuma mult? :thumbsup: Vezi ca si Opel au masin din fabrica cu CNG si sonsuma putin. Aici este vorba de energii alternative, care sa nu polueze mediul.

 

Gpl-ul este o energie alternativa. Trebuie sa trecem de pragul acela ca o masina trebuie sa mearga cu benzina sau motorina. Daca ar fi mers cu apa, ce ai mai fi spus? Ala nu e BMW!

 

In vre-o 10 -15 ani, toate masinile vor fi electrice, atunci tot asa suparat o sa fii.

 

Aici nu e vorba de ce iti permiti sau nu.

 

Pe tine te intereseaza cu ce combustibil merge o masina? Din partea mea poate sa mearga cu orice, atata timp cat merge in parametrii care ii da fabricantul si care sa ma coste cat mai putin combustibilul.

 

Vezi ca gpl-ul nu l-au inventat romanii. In germania se monteaza gpl pe BMW.

 

Si iar gresesti. Neamtul pune din fabrica CNG, ex. Mercedes, Opel.

 

Uite cu cat vinde un BMW cu GPL in Germania : http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=240703411&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=CNG&fuels=LPG&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelGroupId=25&makeModelVariant1.modelId=69%2C122%2C117%2C85%2C123%2C45%2C93%2C46%2C86%2C47&pageNumber=1&scopeId=C&fnai=next , dupa tine si asta e cocalar?

Edited by florin1967
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nush nimic despre Mercedes si Opel deoarece nu conduc asa ceva. Conduc BMW cum l-a scos neamtu' din fabrica si sunt mandru de asta. Cand vor fi doar masini electrice pe piata, sper sa am un old timer 850 csi V12 cu care sa ma plimb sau macar un 750i E32 V12 299cai. Nu ma intereseaza nici I8, nici I3, nici Ampera, nici Prius. N-as merge cu alea nici pana la paine ;) Pe mine nu prea ma intereseaza cu ce combustibil merge o masina, dar mereu voi alege benzina, mai ales daca asa a venit din fabrica. Tu mergi cu ce vrei, eu sunt de moda veche si imi place sa poluez. Nu-mi pasa absolut deloc de masini verzi cu emisii mici, daca vrei sa fii ecologist, stai dreq acasa :D sau mergi pe jos ! Edited by six in line
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

pui gpl pe M6 si te crezi boss.... mi se face rau

 

gpl este ptr masini din clasa Low Budget, de ex la Opelul meu cu z18xer as pune si maine daca gasesc o instalatie ieftina, motorul costa 800€ si il desfac singur daca am un garaj, piece of cake

 

ai Opel, renault, logan, fiat cu gpl, nimic deosebit , sunt milioane de cazuri, ti-ai pus gpl pe M6 esti varza boss

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nush nimic despre Mercedes si Opel deoarece nu conduc asa ceva. Conduc BMW cum l-a scos neamtu' din fabrica si sunt mandru de asta. Cand vor fi doar masini electrice pe piata, sper sa am un old timer 850 csi V12 cu care sa ma plimb sau macar un 750i E32 V12 299cai. Nu ma intereseaza nici I8, nici I3, nici Ampera, nici Prius. N-as merge cu alea nici pana la paine ;) Pe mine nu prea ma intereseaza cu ce combustibil merge o masina, dar mereu voi alege benzina, mai ales daca asa a venit din fabrica. Tu mergi cu ce vrei, eu sunt de moda veche si imi place sa poluez. Nu-mi pasa absolut deloc de masini verzi cu emisii mici, daca vrei sa fii ecologist, stai dreq acasa :D sau mergi pe jos !

 

 

Inseamna ca peste vre-o 10-15 ani, dupa ce spui tu , vei merge pe jos. O sa dispara benzinarul si diesel-ul. Deja in orasele mari din vest, se platesc taxe foarte mari la masinile diesel. In curand vor urma si benzinarele. Si tu care conduci un BMW, tot cocalar esti considerat de altii cu aceasta mentalitate. Crezi ca ei stiu cu ce combustibil mergi? Daca o tii tot asa, vei face multa miscare. :download:

 

 

 

 

pui gpl pe M6 si te crezi boss.... mi se face rau

 

gpl este ptr masini din clasa Low Budget, de ex la Opelul meu cu z18xer as pune si maine daca gasesc o instalatie ieftina, motorul costa 800€ si il desfac singur daca am un garaj, piece of cake

 

ai Opel, renault, logan, fiat cu gpl, nimic deosebit , sunt milioane de cazuri, ti-ai pus gpl pe M6 esti varza boss

 

 

Si asta tot Low Budget, este? http://piataauto.md/Stiri/2013/08/Apasa-pe-gaz-Mercedes-Benz-lanseaza-E-Class-cu-propulsie-pe-gaz/

 

Pai tu stai in Germania si nu stii asa ceva? Si plus ca este mai scumpa cu aproape 6.000 euro, fata de una pe benzina.

Edited by florin1967
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Analfabo$$ule, eu vorbeam de old timere pe care nu se platesc taxe, dar tu nu stii d'astea. Mergi tu cu GPL ca bo$$ii si lasa-ne pe noi :D Oricum nu ne convingi! Fiecare merge cu ce vrea el, nu mai incerca sa ne aduci argumente da' bo$$ de la Obor sau Ferentari. Stim noi mai bine de ce mergem cu benzina si cu GPL, fie el si de la mercedes. Cand BMW va scoate masini pe gaz, o sa cumpar tot modele care merg pe benzina!
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Analfabo$$ule, eu vorbeam de old timere pe care nu se platesc taxe, dar tu nu stii d'astea. Mergi tu cu GPL ca bo$$ii si lasa-ne pe noi :D Oricum nu ne convingi! Fiecare merge cu ce vrea el, nu mai incerca sa ne aduci argumente da' bo$$ de la Obor sau Ferentari. Stim noi mai bine de ce mergem cu benzina si cu GPL, fie el si de la mercedes. Cand BMW va scoate masini pe gaz, o sa cumpar tot modele care merg pe benzina!

 

 

Eu am diesel mai atotstiutorule, care in final nu stii nimic :thumbsup: Tu chiar esti un adevarat cocalar, dupa cum te exprimi. :thumbsup: Te-ai atacat rau, nu? Se vede ca esti foooarte inteligent. :LMAO:

 

Daca tu asa vorbesti, imi dau seama cati prieteni ai, sau unde stai. Inteleg de ce se spun celor cu BMW ,, cocalari", esti dovada vie. Poate daca ai studia si tu putin ai mai invata si tu cate ceva, inclusiv sa stii sa vorbesti frumos, fara sa jignesti. Dar din cat vad eu, e greu. Mai bine ti-ai da jos semintele din coltul gurii, poate vei vorbi mai frumos.

Eu macar am locatia afisata unde stau, dar tu dupa cum vorbesti, cred ca stai in Ferentari, mai domnule ,,six in linie", ( cred ca linia din spate ):laugh: , ca nume nu ai, ti-e rusine cu el, o fi Gigel.

 

Stiam ca asta este un forum de discutii, nu de jigniri. Spor.

Edited by florin1967
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Gazul este pentru aragaze,cotete cu 2 locuri, autobuze, taxi, etc. In general sunt dotate masinile care circula cu viteze mici. In cazul unui accident ce implica distrugerea partiala/totala a masinii instalatia de gaz se transforma in bomba. Faza cu dispersia gazului in aer fara urmari e poveste de pacalit nestiutorii; in caz de accident sansele de aprindere sunt de 90%.

Am vazut multe bmw-uri pe gaz(x5,x6, seriile 5-7) dar si Porsche,Mercedes amg, chiar si un Maserati.

Cum a spus si colegul Boaska, gazul e util pt masinile low cost. Inca din anii 80 se testa gpl pe transportul in comun, datorita costuluimic pe km si a emisiilor mai mici, asta fiind o cu totul alta poveste.

Facem un slogan nou: GPL - placerea de a conduce ca un cocalar

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

text extras:

 

@Eugen, În primul rând motorul este "relaxat" din start pe versiunea cu propulsie bivalentã, pentru a funcÞiona la 85-90% din resursele sale ºi a avea garantatã o duratã mai mare de viaÞã chiar ºi cu funcÞionare pe gaz. Pe E200 benzinã acelaºi motor produce 184 CP, În timp ce pe E200 Natural Gas Drive - motorul dezvoltã 156 CP În ambele regimuri. Evident totul Þine de controlul electronic.

Cât priveºte consumul, gazul natural comprimat se mãsoarã un UE În kilograme, nu În metri cubi ca ºi În Moldova. Astfel, 1 kg Înseamnã aproximativ 1.3 metri cubi, iar pe lângã asta gazul metan are cifrã octanicã mai mare decât benzina ºi este teoretic mai eficient În ardere, cu pânã la 20%. De aici ºi diferenÞa În cifre de consum.

 

 

-deci Boss exista niste semne de intrebare, o durata mai mare de viata.....????? Soft Motor Special.....??? Power reduction......???? cine stie cate alte modificari aduse motorului ptr regimul de functionare GPL....?????

 

nu cred ca M6-le are asa ceva si nu cred ca o Masina de 500CP pur sange este conceputa pentru GPL, poate varianta Talcioc Vitan

 

Fahr mit Gott mein Sohn

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ arabu Asta nu inseamba ca se poate monta pe orice masina respectand in acelasi timp normele de siguranta.

Plus ca trebuie luat in calcul si uzura crescuta a motorului la functionarea pe gaz.

Aceste aspecte conteaza in opinia mea.

Edited by Madutzu25
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.