Jump to content

Despre update-uri de soft


Tien

Recommended Posts

So, avand o masina mai noua , si mergand cu ea pe la Bavaria, mi s-a spus ca ar fi bine sa fac un update de soft.

 

Problema mea este:

1. Daca masina merge perfect cu softul care il are;

2. Nu este trecuta pe nici o lista de recall;

3. Resoftare cica dureaza intre 6-8 ore...riscul de a arde un anumit modul e destul de mare, pentru ca voltajele trebuie sa fie foarte stricte....

 

Ce rost are sa fac aceasta resoftare? :blink:

Edited by theotien
Link to comment
Share on other sites

Fa-o, nu intreba. Sunt multe lucruri marunte care se vor imbunatati. Desi poti merge si pe "if it's not broke, don't fix it" eu la BMW si software prefer ultima versiune.

305022[/snapback]

 

Crezi? Si daca cu noul soft nu mai imi place cum merge masina? Pot sa mai revin de la ce am plecat? :)

 

If it ain't broke, don't fix it

Sau pe romaneste: de ce sa te legi la cap daca nu te doare ?  :blink:

305023[/snapback]

Exact! :)

 

Poate ar fi mai nimerit titlul "Update-uri de soft". "Resoftari" ma duce cu gandul la chiptuning...

305027[/snapback]

Poftim, daca zici tu..... :)

Link to comment
Share on other sites

So, avand o masina mai noua , si mergand cu ea pe la Bavaria, mi s-a spus ca ar fi bine sa fac un update de soft.

 

 

305021[/snapback]

 

 

Daca tu platesti daca se strica ceva, mai bine stai linistit.

 

:blink: stiti pe cineva care face resoftari la un E36,m ar interesa.....

305065[/snapback]

 

 

Incearca la o reprezentanta BMW, dar ce vrei sa resoftezi la E36? :)

 

Crezi? Si daca cu noul soft nu mai imi place cum merge masina? Pot sa mai revin de la ce am plecat? :)

 

305025[/snapback]

 

 

Teoretic da, practic nu. :)

Link to comment
Share on other sites

Teoretic da, practic nu. :blink:

Totusi, daca mergi la cineva care se ocupa de chiptuning, iti poate citi softul de acum, si in caz de probleme la noul soft poti apela la el sa ti-l rescrie pe cel vechi. Cu cititul nu cred ca pot aparea probleme si nu cred ca cei de la AB isi pot da seama ca a fost citit softul actual. Cu rescrisul s-ar putea sa fie probleme, in sensul ca s-ar putea sa poata fi vazut numarul de rescrieri al softului, si daca nu corespunde cu evidenta lor sa iti scoata motorul din garantie (cel putin asa am auzit ca se poate intampla la VW).

Link to comment
Share on other sites

Totusi, daca mergi la cineva care se ocupa de chiptuning, iti poate citi softul de acum, si in caz de probleme la noul soft poti apela la el sa ti-l rescrie pe cel vechi. Cu cititul nu cred ca pot aparea probleme si nu cred ca cei de la AB isi pot da seama ca a fost citit softul actual. Cu rescrisul s-ar putea sa fie probleme, in sensul ca s-ar putea sa poata fi vazut numarul de rescrieri al softului, si daca nu corespunde cu evidenta lor sa iti scoata motorul din garantie (cel putin asa am auzit ca se poate intampla la VW).

305134[/snapback]

Cred ca ai incurcat simpla remapare cu update-ul de soft.

Link to comment
Share on other sites

Chiar, Teo, nu te gandesti la un chiptuning? Mai castigi cativa caluti... :)

305133[/snapback]

:) :)

 

Nu! Ajung ...deocamdata! :blink:

 

Daca tu platesti daca se strica ceva, mai bine stai linistit.

 

Teoretic da, practic nu. :)

305093[/snapback]

Pai uite doua argumente sa nu il fac...( update-ul ma refer....)

Link to comment
Share on other sites

Un amic a patit-o la Brasov , are un e46 , 316 i , 2000 , s-a stricat calculatorul, l-au schimbat cu unul nou , au bagat din nou softul ( nu stiu daca era cel nou sau acelasi pe care l-a avut). Surpriza , dupa o saptamana s-a ars din nou calculatorul. Pe cel de-al doilea l-au schimbat gratis ca era in garantie insa rusinea pricinuita (sa impingi BMW-ul prin intersectie) , plus transportul cu platforma pana la Brasov (cca150 euro), plus zilele pierdute pe acolo.....

Off topic : vreau sa-mi activez functia BC , am schimbat maneta, unde sa fac operatia ?? In Brasov e un singur dealer-service autorizat BMW , cel unde a patit-o prietenul meu ,prin apropiere, vreo recomandare ??

Link to comment
Share on other sites

Si eu trebuie sa imi fac update-ul de soft pentru a-mi functiona sprancenele de la faruri, dar nu l-am facut deocamdata tot din acelasi motiv: mi-e frica sa nu se intample ceva cu masina....Am mai citit si pe E60forum povesti cu tot felul de probleme care apar dupa aceste update-uri....
Link to comment
Share on other sites

Si eu trebuie sa imi fac update-ul de soft pentru a-mi functiona sprancenele de la faruri, dar nu l-am facut deocamdata tot din acelasi motiv: mi-e frica sa nu se intample ceva cu masina....Am mai citit si pe E60forum povesti cu tot felul de probleme care apar dupa aceste update-uri....

305186[/snapback]

Pai nu vrei sa iti faci tu intai, si daca merge ma duc si eu..... :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Am facut eu update acum 2 luni... la mine chiar a fost necesar... aveam o problema cu Steptronicul, cand schimba treptele 5 si 6, o facea mai agresiv...

Remedierea problemei... 100%

Probleme aparute ulterior... 0%

Durata ~ 1 zi... asta din cauza ca am schimbat si o rola la compresorul AC...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.