Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

[DECI EU ITI POT SPUNE CA NEMTI SUNT IN ULTIMUL HAL SINCER,,NU MAI STIE CUM SA TE PROSTEASCA,,SI CEL MAI TARE CE ESTE CA VOR SA TE PROSTEASCA PE FATA,,DECI AI GRIJA,,SA NU AI INCREDERE CA ESTE NEAMT SI NU ESTE TURC SI SA ASCULTI CE ZICE,,UITE FAZA NEAMT NEAMT ERA,,MAM DUS 300 DE KM SA VAD UN BMW,,MASINA ARATA BINE,,ERA LA UN PARC AUTO SUPER MARE MASINA,,AM VOB CU EL AM INCERCAT MAISNA ERA SUPER MASINA,,SI AVEA 85 000 KM ERA DIN 2004,,SI LAM INTREBAT CA SUNT KM REALI SAU SUNT DATI INAPOI,,A ZIS CA NU SUNT DATI INAPOI,,FAZA CARE ERA AM AUZIT EU DE LA UN PRIETEN CA DACA DAI KM INAPOI SE POATE SA BULESITI SENZORUL DE LA ABS,,SI ALTELE,,SI FAZA CA NEAMTU IMI SPUNE CA DOAR ATATA ESTE BULIT LA EA UN SENZOR IN REST ESTE OK MASINA,,CHIAR VREAM SA O IAU IMI PLACE A MULT,,IAM SPUS CA A DOAUA ZI MA DUC CU BANI,,ASA AM SI FACUT A DOUA ZI MAM DUS CU BANI,,CARE DACA A NU IMI SCRIEA CINEVA AICI CA SA FAC TEST LA MASINA EU NICI NU MA GANDEAM SINCER,,IAM SPUS NEAMTULUI CA VREAU SA MERG LA SEVICE AUTO BMW,,CARE L MA INTREBA DAR DE CE CA MASINA ESTE OK,,SI IAM SPUS SA NU SE SUPERE DAR NU MA INCREDERE,,A SI LUAT FOC NEMTUL CAN ASTA IAM SPUS,,SI TOT INCERCA SA MA CONVIGA CA MASINA ESTE OK DECI SINCER NE TIGANEAM DEJA,,ASA DUPA CARE NU ARE CE FACE SI MERGEM ,,INTRAM SI VOB CA SAI FACA MASINI UN TEST ,,PT CA VREAU SA O CUMPAR SI VREAU SA STIU SI EU CE CUMPAR,,SI AM INTREBAT DACA POATE SAMI SPUNA CARE SUNT KM REALI AI MAINI SI DACA SAU DAT INAPOI,,SI MIA SPUS CA ARE NEV DE CARTEA MASINI SI CHEIA MASINI,,AM VAZUT PE FATA NEMTULUI CA SA SCHIMBAT LA FATA,,A FACUT TESUL MASINI,,SI AVEA DESTULE MASINA,,CEL MAI GRAV CE ERA CA UN CILINDRU NU MERGE NR 4,,,ADICA MERGEA DAR A SPUS CA NU MERGE CUM TREB,,SI CA ASTIA NU SUNT KM REALI AI MASINI,,DECI ASTIA DE LA FIRMA MARE DE BMW DIN GERM MIAU SPUS,,SI SA VEZI FAZA DUPA CAT TUPEU PE NEMTI ASTIA,,DUPA CE MIAU SPUS AIA TOT,,IMI SPUNE CA SA NU CRED ASA CEVA CA ALA ESTE UN MARE DOBITOC CARE A FACUT TESTUL SI CA NU A FACUT TESTUL CALUMEA,,A SI PANA SA AJUNGEM LA BMW ERA SA UIT TOT SE TIGANEA SA MERGE UNDE EL STIE CA ESTE TESTER PT MASINA,,SI EU NU AM VRUT CA MA GANDEAM CA MA DUCE LA CEVA CUNOSTITA DE ALUI SI BINE CA ALA ZICE CA MASINA ESTE OK,,DECI ASA CU NEMTI ASTI SINCER SUNT TEROARE CE NESIMTITI SUNT SI CAT TUPEU AU PE EI,,PAINA ACUM A PROSTIT SI FURAT ROMANUL NEAMTU,,DAR ACUM SA INTORS ROATA SINCER,,SI PE FATA TE FURA CAND VEDE CA NU ESTI DEALLOR DECI ASTA AM VRUT SATI SPUN CU INCREDEREA IN NETI,,PAREREA MEA ESTE SA TE DUCI SA II FACI UN TEST MASINI,,NU CONTEAZA DE UNDE O IEI TURC ROB ECT,,EU DE LA TURC AM LUATO SI NICI O DATA NU CREDEAM CA AM SAMI IAU MASINA DE LA TURCI SINCERRR,,SI BAFTA SA AI NOROCCCCCCC SA FIE OK MASINA...

 

Te rog sa scrii fara MAJUSCULE si mai inteligibil, este deranjant un astfel de post!

Mama mi-ai rupt ochii :blink:

Scuze dar am o curiozitate, ce reprezinta semnul ",," ??

Si ca sa fiu si on topic, sa o stapanesti sanatos...e superba si sunt de parere ca isi merita banii. Iar problema e de la roti (tot parerea mea de mecanic nepriceput :) ).

Edited by Vrabiuta
Link to comment
Share on other sites

Am citit topic-ul asta din scoarta in scoarta si contrar titlului nu am reusit sa aflu niste preturi la "piesele problema" pentru diesel.

Deci vreau sa stiu un pret pentru turbina E46 320d 150CP, preturi injectoare. Aceste doua lucruri pot fi probleme acute la un diesel (indiferent de marca).

As vrea sa iau unul sub 100,000km exact ca sa incerc sa evit aceste probleme - merita avand in vedere ca acesti km putini costa vreo 1000 euro in plus (bineinteles in De) ?

La directie apar probleme frecvent ? Mergi in Ro 3-40,000 km fara sa schimbi bratele ?

A schimbat cineva volanta, kit de ambreiaj ?

O ultima intrebare E46 2003-2004 vine standard cu roti pe 16" sau pe 15" ?

Link to comment
Share on other sites

Am citit topic-ul asta din scoarta in scoarta si contrar titlului nu am reusit sa aflu niste preturi la "piesele problema" pentru diesel.

Deci vreau sa stiu un pret pentru turbina E46 320d 150CP, preturi injectoare. Aceste doua lucruri pot fi probleme acute la un diesel (indiferent de marca).

As vrea sa iau unul sub 100,000km exact ca sa incerc sa evit aceste probleme - merita avand in vedere ca acesti km putini costa vreo 1000 euro in plus (bineinteles in De) ?

La directie apar probleme frecvent ? Mergi in Ro 3-40,000 km fara sa schimbi bratele ?

A schimbat cineva volanta, kit de ambreiaj ?

O ultima intrebare E46 2003-2004 vine standard cu roti pe 16" sau pe 15" ?

 

deci...tocmai mi-au picat mie si injectoarele si turbina asa ca sunt in masura sa-ti spun niste preturi

sa o luam cu injectoarele...la bosch un injector costa 1404 ron...daca iei toate 4 injectoarele o sa platesti doar 1080 ron pe unul pt ca iti fac oamenii reducere.

daca iei 2 o sa ti se faca o reducere mai mica adica 1236 ron / bucata. daca le iei la mana a 2-a poti sa gasesti cam la 150 - 200 de euro bucata. o testare la bosch costa 88 ron / bucata.

turbina o gasesti intre 400 si 900 de euro la mana a 2-a iar noua facuta de BMW este la 6700 ron. Bavaria iti poate aduce o turbina in aprox 3 saptamani la pretul de 1300 euro bucata dar facuta de alti producatori...sper ca ti-au fost de folos aceste informatii.

din cate stiu eu e46 vine cu jante de 16 '' cat despre directie depinde pe unde mergi cu ea si cum...eu am cam 8000 de km in tzara si inca nu am probleme

Edited by MVPuiu
Link to comment
Share on other sites

Probabil ca deja ai discuri ventilate pe masina(pe fata mai mult ca sigur)si daca vrei sa le inlocuiesti poti linistit.Daca te referi la cele perforate(cu gaurele)poti sa pui de asemena daca sunt aceleasi dimensiuni ca si cele de pe masina.Daca vrei mai mari trebuie schimbati si etrierii.

Faina masinuta.

Link to comment
Share on other sites

[mss mult pt raspuns,,si cu discurile,,da ai dreptate recunosc este doar un moft,,imi place mult cum arata alea ventilate,,pe ea este acum discuri normale,,dar oricum inca nu mam hotarat ce sa fac,,nici cu folie inca nu mam hotarat sa pun pe ea,,am gasit chiar astazi sam i puna folie pe ea,,am programare joi dim sa ma duc sam i puna folia pe ea ,,dar sincer inca nu sunt hotarat,,imi este frica ,,ca nu cuva sa nu arate bine si sa nu imi placa,,si dupa sami para rau ca am pus si am aruncat aiurea 240 de eu,,ma mai gandesc,,voi ce spuneti???si daca da ce credeti sa pun negra sau negru mai deschis????,
Link to comment
Share on other sites

@MVPuiu: De curiozitate cati km are masina ta ? Am mai vazut pe cineva cu 320d si injectoare picate la 40,000km reali ! :blink:

 

a mea are 146.000 dar tocmai mi-a spus mecanicul ca toate au picat din cauza pompei de injectie care e si ea busita...a tinut deschise lamelele alea si a dat mai multa motorina decat trebuia, s-au dus injectoarele si in mom ala s-a accelerat singura la 6000 de ture si s-a dus draq turbina...acum tre sa ii repar pompa de injectie...o reparatie costa 550 de euro cu piese noi (pompa o sa fie ca noua dupa ce se repara)

Link to comment
Share on other sites

[mss mult pt raspuns,,si cu discurile,,da ai dreptate recunosc este doar un moft,,imi place mult cum arata alea ventilate,,pe ea este acum discuri normale,,dar oricum inca nu mam hotarat ce sa fac,,nici cu folie inca nu mam hotarat sa pun pe ea,,am gasit chiar astazi sam i puna folie pe ea,,am programare joi dim sa ma duc sam i puna folia pe ea ,,dar sincer inca nu sunt hotarat,,imi este frica ,,ca nu cuva sa nu arate bine si sa nu imi placa,,si dupa sami para rau ca am pus si am aruncat aiurea 240 de eu,,ma mai gandesc,,voi ce spuneti???si daca da ce credeti sa pun negra sau negru mai deschis????,

 

 

mai bine sa nu pui folie;scutesti niste bani si oricum ar arata mai bine fara.

Link to comment
Share on other sites

sa ma jute si pe mine cineva ,,sa ma invete cum sa conduc cu cutie steptronic,,ca sa nu o stric pe viitor,,ca nu ma pricem,,sa nu conud pe manual,,sau pe programul sport??sau cum este cel mai bine sa conduc ,,ca sa nu am probleme cu ea??si uleiul treb sal schimb in cutie la cati km??iam intrebat pe astia de la bmw din germ,,si imi zice ca ala nu trebe schimbat nici o data,,eu nu stiu cum spun ei asa ceva,,ciumpazenul mersi mult pt adresa unde pot sa vad de ulei,,dar nu am reusit sa intru,,nu stiu de ce nu pot dar nu am reusit,,,
Link to comment
Share on other sites

AM OBSERVAT O DIFERENTA FOARTE MARE INTRE CONSUMUL INDICAT DE BC SI CONSUMUL CE REZULTA DE LA PLIN LA PLIN , AM RESETAT DE MAI MULTE ORI , NU CIRCUL MULT IN ORAS MAXIM 35%DIN DISTANTA , CONSUM IN BC 6-7L/100KM , REAL 9-10L AM UN 320D 2002 AUTOMATIC

 

Te rog nu mai scrie cu MAJUSCULE,este deranjant ! Multumesc pentru intelegere.

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

10% PE UN 320D AUTOMATIC CU CARE NU UMBLU MULT IN ORAS SI DOAR IN ORAS PUTIN AGLOMERAT , NU CONSUMA CU O PISICUTA 318I ATAT .

PROBLEMA CU CONSUMUL DOAR E BMW . DAR DIFERENTA DINTRE CONSUMUL DIN BC SI REAL , CEL PUTIN SA SE APROPIE , O DIFERENTA 0,5 L DINTRE CELE DOUA SE INTELEGE DAR 2-3L

 

 

 

 

 

 

 

 

Ai fost atentionat sa nu mai scrii cu majuscule! Urmatoarele posturi scrise in acest mod vor fi sterse!

Edited by benarcis
Link to comment
Share on other sites

AM OBSERVAT O DIFERENTA FOARTE MARE INTRE CONSUMUL INDICAT DE BC SI CONSUMUL CE REZULTA DE LA PLIN LA PLIN , AM RESETAT DE MAI MULTE ORI , NU CIRCUL MULT IN ORAS MAXIM 35%DIN DISTANTA , CONSUM IN BC 6-7L/100KM , REAL 9-10L AM UN 320D 2002 AUTOMATIC

 

Te rog nu mai scrie cu MAJUSCULE,este deranjant ! Multumesc pentru intelegere.

eu am tot un 320 D din 2004 dar manual si merg mai mult in oras adica cam bara la bara si unde prind mai liber il cam calc si imi ia 10,adevaru este ca nu imi sare de 10 dar nici sub 9 nu scade chiar daca merg normal si pe BC imi arata 8 deci tot este o diferenta,oricum tu tre sa fi multumit cu consum de 10 la automat.

Link to comment
Share on other sites

10%-11% iarna , si vara 9%-10% numai in Bucuresti .

Merg mult prin oras si la ore de varfa , nu stau la semafor (imi protejez masina) .

Asta e consumul , inainte de masina asta am avut un A4 , 1.9 TDI 131 CP si aveam consumul cu 1 L mai mult .

 

La Audi imi arata constant 7L / 100KM iar la pompa avea 11-12 % asa ca am dedus eu ca ma inseala , iar cu cine am vorbit mi-au spus ca nu imi arata consumul pana in 15km/h asa ca banuiesc ca e o chestie generala .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.