Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

La telefon, neamtul a spus ca el o retine 10 zile, pentru mine, si ca o sa o pregateasca. Ma gandesc ca o sa ii faca o revizie generala. Dar sigur o sa va spun ce am reusit sa fac, dupa ce ma intorc :blink:. Sper sa fie bine. Apropo, nu e nimeni din cluj sa ma duca 50m cu bmw 320 150 cp? sa simt si eu putin masina zilele astea, sa pot sa fac o comparatie intre asta si cea de acolo.

 

In primul rand salutare tuturor celor de pe board.

 

@Geyer eu sunt din Cluj si am adus pentru nevasta-mea din Germania un 320 TD Compact 2003, steptronic, 105.000 km, la 11.000 euro.

Daca vrei si mai ai nevoie te duc eu o tura sa vezi cum e.

Link to comment
Share on other sites

E90 2.0d consum 8,4%.

Merg 95%in Bucuresti.

Nu stiu cum iesiti voi cu consumurile astea - E91 din 2007 in bucuresti am peste 12% pe bord. Nici n-am incercat cu pompa. E adevarat ca ma fatai doar prin centru si drumuri scurte 10-15 min. (2-3 km) da' si orisicat....

Link to comment
Share on other sites

depinde cum mergi cu ea.daca mergi pe distante scurte si nu e incalzit motoru...consuma mult mie in afara nu mi-a sarit de 8.5 mers intre 120-160 daca mergi normal in afara ia cam 5.8 mare grija la motorina cel mai bine imi cosuma cu cea de la petrom

daca bag de la omv sau rompetrol sare rau consumu

 

te rog nu mai folosi limbajul tip mirc

Link to comment
Share on other sites

consumurile precizate de tine sunt de pe OBC sau la pompa?

legat de calitatea motorinei vezi ca exista topic. nu sunt multi care iti impartasesc opiniile :blink: legate de statiile de alimentare

 

 

pur si simplu e situatia mea eu fac in jur de 2-3000 pe luna...

Link to comment
Share on other sites

E90 2.0d consum 8,4%.

Merg 95%in Bucuresti.

Nu stiu cum iesiti voi cu consumurile astea - E91 din 2007 in bucuresti am peste 12% pe bord. Nici n-am incercat cu pompa. E adevarat ca ma fatai doar prin centru si drumuri scurte 10-15 min. (2-3 km) da' si orisicat....

 

cred ca eu si cu tine avem masinile stricate sau betive.....eu am facut numai saptamana asta de 2 ori consumul la POMPA si mi-a iesit odata 12l/100km, si cealalta data 12l/100km....cand era frig rau afara mi-a luat si 13.........oricum, eu inclin sa cred totusi ca asta este consumul corect pentru un 320d pe oras, 12l. Mentionez ca nu mi-a coborat niciodata pe oras consumul sub 11.8l/100km. .....sa mai spun ca pe computerul de bord imi arata totusi 6.4? :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Buna seara tuturor!!!M-am decis sa cumpar un benzinar si dupa ce am cumpanit indelung(mai mult sau mai putin) :blink: ,am ales un 330i din 2002 cu 130.000km,cu care am sa merg la bavaria sa-l testez inainte sa dau 12.000 pe el si nu are optiuni f. multe.Acum mi-ar prinde bine si cateva pareri avizate referitor la pret, consum si ce probleme ar putea sa apara dupa 130.000km.Multumesc anticipat si multi km fara probleme!!!!
Link to comment
Share on other sites

E o prostie sa calculezi dupa calculatorul de bord . Cel mai sigur si corect e la pompa.

 

12 mi se pare un pic cam mult pentru o masina din pct de vedere tehnic ok , fie el si in bucuresti , un 10-10.5 , hai 11 daca e frig , poate 11.5 maxim , dar deja 12 normal si 13 sau mai mult pe frig e un pic cam mult.

 

Mie imi manca asa cand aveam termostatul dus.

Link to comment
Share on other sites

E o prostie sa calculezi dupa calculatorul de bord . Cel mai sigur si corect e la pompa.

 

12 mi se pare un pic cam mult pentru o masina din pct de vedere tehnic ok , fie el si in bucuresti , un 10-10.5 , hai 11 daca e frig , poate 11.5 maxim , dar deja 12 normal si 13 sau mai mult pe frig e un pic cam mult.

 

Mie imi manca asa cand aveam termostatul dus.

 

12 este mult, nu? tehnic masina are probleme, asta rezulta nu-i asa?....spune-mi tu ce piesa vrei sa schimb la masina asta si iti promit ca o schimb maine numai sa vad si eu ca intradevar consuma 9 sau 10 sau 8.5 cum spun unii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.