Jump to content

Fum alb si lipsa de putere la peste


Recommended Posts

Fumul e alb sau albastru?Pune-o pe un tester si verifica pompa de inalta presiune si injectoarele sa fie in parametrii.Poate fii vre-u injector blocat sau mai multe slabute dar mai mult ca sigur ca e de la alimentare.Cel mai bine e sa o duci la reprezentanta bmw sa ii faca un test ca ei au testeru care citeste toti parametrii si orice eroare.Pot fii mai multe cauze.
Link to comment
Share on other sites

Da desigur motorul este common rail direct injection de 2000 cm cubi, desigur ca are si pompa de inalta, cu injectoare de 1350 bari.

 

Fosta mea gazda din Franta mia spus sa stau linistit si sa nu ating nimic ca imi va trimite ceva din Franta dar nu stiu ce.

 

Roaga-te sa-ti trimita o turbina noua... Imi pare rau sa spun asta, dar am prieten cu 320d care a avut aceleasi simptome. Lipsa de putere si mult fum alb... a fost turbina.

Injector stricat cred ca ar scoate fum negru (motorina nearsa).

Chiulasa/garnitura chiulasa ar scoate fum albastru (ulei ars).

Singurul caz in care am auzit de fum alb este cand a fost turbina.

 

De asemenea, poti sa scapi usor. Conductele care intra/ies din turbina, pot avea vreun colier sarit si scapa presiune pe acolo. Sau o gaura/fisura in intercooler. Oricum, toate sunt legate de alimentarea cu aer a motorului. Du-te si verifica, nu lasa sa se agraveze.

Link to comment
Share on other sites

Da in sfirsit am rezolvat problema merge brici acum

Gazda mea din Franta mi-a trimis unscanner-interface BMW (tester) I-lam dat prietenul meu care deja are un atelier si repara numai BMW. El deja avea unul, dar cel care i-lam dat este ceva de ultima generatie. Oricum eu nu pra le am cu mechanica.

 

Ia dat reset si apoi a reinstalat toate setarile din fabrica. Masina nu mai scoate fum, si este mult mai sprintena.

 

Daca aveti vreo problema contactatima pe privat si va pun in legatura cu el.

Link to comment
Share on other sites

Da in sfirsit am rezolvat problema merge brici acum

Gazda mea din Franta mi-a trimis unscanner-interface BMW (tester) I-lam dat prietenul meu care deja are un atelier si repara numai BMW. El deja avea unul, dar cel care i-lam dat este ceva de ultima generatie. Oricum eu nu pra le am cu mechanica.

 

Ia dat reset si apoi a reinstalat toate setarile din fabrica. Masina nu mai scoate fum, si este mult mai sprintena.

 

Daca aveti vreo problema contactatima pe privat si va pun in legatura cu el.

 

 

deci ce i-ai facut?

ai resetat computerul?

si daca da, ai aflat cand trebuie facuta "operatiunea" asta? (adica la ce perioada de timp, ca nu doar atunci cand scoate fum alb.. :blink: )

Link to comment
Share on other sites

A reinstalat tot sistemul de configurare al calculatorului. S-a reinstalat softul cu alte cuvinte.

Nu a fost vorba de reset service cea ce este cu totul altceva.

 

 

ok.si totusi reinstalarea asta se face doar atunci cand apar probleme?

scuze pt ignoranta.

 

A reinstalat tot sistemul de configurare al calculatorului. S-a reinstalat softul cu alte cuvinte.

Nu a fost vorba de reset service cea ce este cu totul altceva.

 

 

ok.si totusi reinstalarea asta se face doar atunci cand apar probleme?

scuze pt ignoranta.

Link to comment
Share on other sites

Gazda mea din Franta mi-a trimis unscanner-interface BMW (tester) I-lam dat prietenul meu care deja are un atelier si repara numai BMW.

 

Despre ce scanner este vorba, cum se numeste?

In general scanner-ul citeste informatiile nu poate programa, si foarte putin probabil sa mai contina si ultimul soft BMW. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pasionaţii BMW ştiu asta , de obicei -> http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=14399&hl=

 

 

te asigur eu ca nu prea stiu :) si cei drept nici partea cu "d" nu o stiu prea, multi,...

dar cum spui tu :blink:

 

fazele astea cu inscriptionarea diferitelor litere ,banuiesc eu ca sunt menite sa faca diferenta intre marci

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Pentru " POIUYT"

 

Referitor la problema pe care ati avut-o in legatura cu afisarea temperaturii in bord din grade F in grade celsius. Nu am urmarit topicul pina la cap si nu stiu cum sa terminat.

Mai aveti aceasta problema? Daca da, va pot rezolva cit ai zice peste. Bine inteles cu ajutorul calculatorului.

va salut pe toti si sa auzim de bine

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.