Jump to content

Anvelope de iarna


Leusor

Recommended Posts

Sunt second dar arata ca noi. Nu mi-a trimis neamtu si emblemele si tre sa caut ca n-am chef sa dau 25 de euro la Bavaria pe ele :blink: Oricum... ~3000eur noi vs. 1200eur putin uzate.

59462[/snapback]

 

Pai de ce nu le scoti pe cele de la jantele de vara? N-are rost sa iti cumperi.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 378
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Mi-am pus cauciucuri de iarna Pirelli Scorpion Ice & Snow noi, noute pe 17".

Alta viata pe zapada, nu se compara cu cauciucurile de vara Michelin de pe janetele pe 19"; am fost plecat de rev. si le-am testat pe zapada si gheata si se comporta foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

dupa saptamani intregi de frustrari, m-am enervat acuma cateva zile in sfarsit si mi-am pus rotile de vara inapoi. pur si simplu nu mai suportam capacele alea. de cand am pus rotile de iarna am facut cam 2500 de km, din care vreo 10km pe zapada.... fulgi ici-colo. n-am mai suportat. :blink:

 

acuma parca is mai relaxat, dar presimt ca vin viscolele :)

 

interesanta diferenta pe asfaltul f rece. nu-s deloc povesti cu aderenta mai mare a rotilor de iarna din cauza materialului mai aderent si mai moale. daca ii dau pedala in a 1-a, a 2-a, intra din cand in cand ASC-u. nice feeling :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
dupa saptamani intregi de frustrari, m-am enervat acuma cateva zile in sfarsit si mi-am pus rotile de vara inapoi. pur si simplu nu mai suportam capacele alea. de cand am pus rotile de iarna am facut cam 2500 de km, din care vreo 10km pe zapada.... fulgi ici-colo. n-am mai suportat.  :blink:

 

acuma parca is mai relaxat, dar presimt ca vin viscolele :)

 

interesanta diferenta pe asfaltul f rece. nu-s deloc povesti cu aderenta mai mare a rotilor de iarna din cauza materialului mai aderent si mai moale. daca ii dau pedala in a 1-a, a 2-a, intra din cand in cand ASC-u. nice feeling  :)

64035[/snapback]

atentie mare pe asfaltul rece si umed.Va creste si distanta de franare cu anvelopele de vara.Cred ca este mai importanta aderenta pe drum decat aspectul masinii :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Cand temperatura se stabilizeaza undeva peste 10 grade,cred ca e momentul sa se faca trecerea la cauciucuri de vara.

70503[/snapback]

 

cat zicea nenea ala de pe antena1? batranelul ala simpatic care a doborat n'spe mii de recorduri. parca limita era de 7 grade...

 

eu le-am pus de mult pe astea de vara. it's more fun, mai ales ca nu prea ies din oras cu masina...

Edited by agricultoru
Link to comment
Share on other sites

Da, limita este 7 grade, dar in Bucuresti sunt de cateva zile 17. :blink:

 

E posibil sa coboare din nou la temperaturile normale pentru perioada asta...

 

Problema e ca si in Martie poti prinde temperaturi mici...

 

Nu ma vad punand inapoi pe cele de iarna. Daca plec la un drum mai lung, si sunt 17 grade, distrug pneurile de iarna. De ce? Simplu... La 17 grade, sunt mult prea moi. Ele sunt facute sa fie normal de moi la 0 grade si sub. Daca e prea cald, sunt prea soft.

 

Dar daca se raceste vremea din nou? Daca prin o portiune pe munte unde e frig sau chiar zapada?

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Pai zic ca e greu de luat decizia corecta. Si eu ma gandesc sa le schimb, dar se anunta scaderi de temperatura in week-end. Daca e tot asa si saptamana viitoare, cred ca se pot schimba, ca sansele de a te prinde o ninsoare scad exponential. Pe ploaie cele de vara se comporta mai bine.
Link to comment
Share on other sites

cica fulgi de nea saptamana viitoare sau spre sfarsitul saptamanii .... astia sunt nebuni ????? si eu vreau sa mi le schimb si mi le schimb pe bune ma enerveaza sa stau cu astea de iarna .... plus ca mi se pare ca nu mai franeaza asa bine la caldura !!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu am facut-o in iarna si sunt foarte multumit de oferta de preturi facuta de cei de la www.xxxxxxxxxxx.ro . TVA si transportul pe teritoriul Romaniei sunt incluse in pretul cauciucurilor afisate pe site, iar livrarea se face in aproximativ 7 zile lucratoare din momentul in care ati facut comanda.

:blink:

 

Mica publicitate e ceva mai jos :)

Edited by zixx
Link to comment
Share on other sites

Puteti comanda cu incredere cauciucuri de pe www.xxxxxxxxxxxxxxxxxxx.ro!

 

Eu am facut-o in iarna si sunt foarte multumit de oferta de preturi facuta de cei de la www.xxxxxxxxxxxxxxxxx.ro . TVA si transportul pe teritoriul Romaniei sunt incluse in pretul cauciucurilor afisate pe site, iar livrarea se face in aproximativ 7 zile lucratoare din momentul in care ati facut comanda.

:blink:

72891[/snapback]

 

:) la ce preturi "promotionale"sunt pe site va doresc succes :)

eu am alta sursa...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Leusor...daca gasesti pe undeva jante ieftine , urate ca design dar bune pt X3(noi sa fie) sa imi spui si mie.Nu am chef sa dau o caruta de bani pe jantele de iarna...cat mai urate si mai ieftine.:blink:

128405[/snapback]

O sa ma apuc sa caut. Pai, deja revizia e mai ieftina aici, asa ca poate te muti :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.