Jump to content

frana de mana folosita prea mult, dauneaza ?


alina

Recommended Posts

Hai sa vedem un pic ce zice BMW referitor sistemele existente la X3:

 

- Anti-lock brake system (ABS)

- Automatic Differential Brake (ADB-X)

- Dynamic Stability Control (DSC, incl DBC)

- Hill Descent Control (HDC)

 

 

Deci BMW nu zice nimic de ASC-X,EBV,CBC si MSR!

 

Am banuit ca am o masina deosebita :blink:

 

 

PS

 

Incearca sa accelerezi masina la maxim(pedala de acceleratie la fund :) ) pe gheata, cu volanul bracat la maxim si DSC activat.Sunt curios daca se tureaza motorul :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cred ca cu totii discuta despre accelasi lucru numai ca la modelel noi E-87.E-90 butonul de DSC a fost inlocuit cu cel de DTC de aici si confuzia la unii.Depinde de modele si de soft cate si mai cate sisteme sunt as putea sa le enumeram pe toate fiecare are rolul lui.Si ar mai fii ceva masinile penru Canada si US sunt puti altfel si la sisteme poate si denumirile nu m-am uitat de mult.Asa ca depinde de optiuni si soft anul si luna de fabricatie tot la cel putin 6 luni e altceva mai inbunatatit.Dar in cele din urma era vorba de frana de mana.
Link to comment
Share on other sites

Mai oameni buni, Alina a postat faptul ca ea cu frina de mina opreste masina mai repede decit cu frina de picior, si intreaba daca e o problema.

 

Dupa 3 pagini de replyuri, chiar nu o trimite nimeni la service, in loc sa discutati despre cabluri de frina de mina, cauciucuri de iarna, sisteme electronice, etc?

 

ALINA, DU-TE URGENT LA PRIMUL SERVICE PE CARE IL VEZI SI REZOLVA-I PROBLEMELE FOARTE MARI PE CARE LE ARE SISTEMUL DE FRANARE DE LA MASINA TA. Apoi iti pui caucuri de iarna, neaparat.

 

P.S. Nu faci mishto de noi, nu?

Link to comment
Share on other sites

ALINA, DU-TE URGENT LA PRIMUL SERVICE PE CARE IL VEZI SI REZOLVA-I PROBLEMELE FOARTE MARI PE CARE LE ARE SISTEMUL DE FRANARE DE LA MASINA TA. Apoi iti pui caucuri de iarna, neaparat.

 

P.S. Nu faci mishto de noi, nu?

58062[/snapback]

Care probleme? Ca era doar o intrebare nevinovata "Ce se intampla masinii daca..."

Alina, ce cauciucuri ti-ai pus?

Link to comment
Share on other sites

Sorry, a scris f clar ca "

... pentru a ma putea opri la timp si a nu intra in cel din fata mea (asta iarna) sau in te miri ce , stau cu mana pe frana de mana si incetinesc prin ea , prin pedala de frana nu pot tot asa de bine ...".

 

Ori se duce la service sa vada ce are masina de nu frineaza cu frina de picior corect (poate lichid scurs, poate discuri spate duse, poate placute terminate, etrieri blocati, naiba stie), ori se duce cineva si vede ce greseste cind apasa pe frina de nu se opreste masina, si daca trage frina de mina se opreste mai repede.

 

Hai ce naiba, si cu cauciucuri de iarna si fara, pe zapada si fara, nu are cum sa nu fie o problema. Oricit de prost ar conduce, tot nu are cum sa fie masina ok daca pateste asa ceva.

 

Alina, poate ne spui si noua mai clar ce se intimpla.

Link to comment
Share on other sites

cred ca Alina sincer a glumit ca opreste mai usor masina cu frana de mana!

 

daca e adevarat, deja a avertizat-o cineva mai devreme ca are probleme ori la sistemul de franare ori se datoreaza cauciucurilor de vara cu care dragutza de ea face giumbushlucuri acum pe zapada!

 

Alina, frana de mana, PE TIMP DE IARNA, e ultimul lucru la care te gandesti ca sa opresti masina in miscare! Te intoarce imediat si faci numai piruete incontrolabile!

 

Deprinde te cu frana de motor si cea de serviciu!

 

Sper totushi ca :) ai glumit nitzel si esti cine stie ce super-driver :blink:

 

dan

Link to comment
Share on other sites

Mai oameni buni, Alina a postat faptul ca ea cu frina de mina opreste masina mai repede decit cu frina de picior, si intreaba daca e o problema.

 

Dupa 3 pagini de replyuri, chiar nu o trimite nimeni la service, in loc sa discutati despre cabluri de frina de mina, cauciucuri de iarna, sisteme electronice, etc?

 

ALINA, DU-TE URGENT LA PRIMUL SERVICE PE CARE IL VEZI SI REZOLVA-I PROBLEMELE FOARTE MARI PE CARE LE ARE SISTEMUL DE FRANARE DE LA MASINA TA. Apoi iti pui caucuri de iarna, neaparat.

 

P.S. Nu faci mishto de noi, nu?

58062[/snapback]

 

merci mult , dar chiar sa sti ca nu mi-as permite sa fac mishto si nu e cazul , eu intradevar stiu prea putine despre masina mea ...........

Link to comment
Share on other sites

Care probleme? Ca era doar o intrebare nevinovata "Ce se intampla masinii daca..."

Alina, ce cauciucuri ti-ai pus?

58085[/snapback]

 

merci mult , asa e, am pus o simpla intrebare .........

:blink: inca nu m-am hotarat ce cauciucuri sa-i pun dar deocamdata masina sta in garaj ........ sper sa i-au o hotarare cat mai buna referitoare la pneuri ...... am sa-ti spun in momentul in care e gata echipata .......

Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare super ciudat sa poti opri o masina cu frana de mana mai bine decat cu frana de picior.... vorba antevorbitorilor, (dak nu ai vb la gluma) go to service !:blink:

58215[/snapback]

 

mai oameni buni , voi chiar nu vreti sa intelegeti ca intradevar incetinesc si ma opresc mai bine cu frana de mana decat cu cea de picior (si cand spun asta ma refer strict iarna pe zapada , gheata ) poate asa m-i s-a parut mie si am avut siguranta mai mare ca ma voi putea opri, dara dupa cum am mai relatat si mai sus AVEAM CAUCIUCURI DE VARA si dupa cate am inteles era o problema ca iarna masina sa fie echipata cu pneuri de iarna ......... frana de motor nu pot pentru ca e cutie automata ....... cu o masina cu cutie normala ma descurc foarte bine iarna........ nu cred sa fie probleme cu franele deoarece pe uscat se descurca super bine , problema e probabil la mine pentru ca cu siguranta nu stiu cum sa o apas in acele momente critice .........

Link to comment
Share on other sites

se pare ca tu mai inteles ......... merci

58257[/snapback]

 

ai grija ca prietena mea tocmai a aflat ca masina ei va fi in reparatii cam 2-3 luni, deoarece sambata seara (chiar in timp ce noi eram la chef) cineva a avut minunata idee sa traga frana de mana de la masina ei la 50km/h :blink:

 

asa ca las-o in pace, nu mai pune mana pe ea decat atunci cand masina sta in loc... daca nu vrei sa fii prietena cu capete de pod, stalpi si mai rau, alte masini sau personaje.

 

dar eu chiar ca nu precep.... tu apesi pe frana de picior si masina nu se opreste??? nici pe asfalt? ca atunci e grav rau

Link to comment
Share on other sites

ai grija ca prietena mea tocmai a aflat ca masina ei va fi in reparatii cam 2-3 luni, deoarece sambata seara (chiar in timp ce noi eram la chef) cineva a avut minunata idee sa traga frana de mana de la masina ei la 50km/h  :blink:

 

asa ca las-o in pace, nu mai pune mana pe ea decat atunci cand masina sta in loc... daca nu vrei sa fii prietena cu capete de pod, stalpi si mai rau, alte masini sau personaje.

 

dar eu chiar ca nu precep.... tu apesi pe frana de picior si masina nu se opreste??? nici pe asfalt? ca atunci e grav rau

58263[/snapback]

 

mai agricultoru`le tu cred ca nu ti-ai revenit dupa sambata seara :)

pe asfalt e ok frana de picior ( am sa-ti povestesc tot fenomenul in DIESEL ) :) :)

Link to comment
Share on other sites

mai agricultoru`le tu cred ca nu ti-ai revenit dupa sambata seara  :)

pe asfalt e ok frana de picior ( am sa-ti povestesc tot fenomenul in DIESEL )  :)  :)

58268[/snapback]

 

Alina intelege o data pentru totdeauna :blink: :) ca ti-am zis si eu la Paltinis sa uiti de frana de mana in timpul mersului nu conteaza de vreme si nici de echiparea masini, ca doar nu esti pilot de curse sa tragi frana de mana in curbe ca sa castigi timp, foloseste dotarile masini pentru ce au fost ele create, incearca sa te dezobisnuiesti.

Link to comment
Share on other sites

Alina intelege o data pentru totdeauna  :blink: :) ca ti-am zis si eu la Paltinis sa uiti de frana de mana in timpul mersului nu conteaza de vreme si nici de echiparea masini, ca doar nu esti pilot de curse sa tragi frana de mana in curbe ca sa castigi timp, foloseste dotarile masini pentru ce au fost ele create, incearca sa te dezobisnuiesti.

58278[/snapback]

 

:) merci Cotti , as vrea eu sa ajung pilot de curse dar cine stie :) poate intr-o zi :) ......... am sa incerc sa ma dezobisnuiesc

Link to comment
Share on other sites

:)  merci Cotti , as vrea eu sa ajung pilot de curse dar cine stie  :)  poate intr-o zi  :)  ......... am sa incerc sa ma dezobisnuiesc

58281[/snapback]

 

ce bine ne intelegem noi doi :) ca doar incercarea moarte n-are dar ...... moare ala care-n cearca :) :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ori se duce la service sa vada ce are masina de nu frineaza cu frina de picior corect (poate lichid scurs, poate discuri spate duse, poate placute terminate, etrieri blocati, naiba stie), ori se duce cineva si vede ce greseste cind apasa pe frina de nu se opreste masina, si daca trage frina de mina se opreste mai repede.

58147[/snapback]

Masina are frinele de serviciu OK. Alina zicea de iarna trecuta, cu cauciucurile de vara pe zapada.

Link to comment
Share on other sites

Masina are frinele de serviciu OK. Alina zicea de iarna trecuta, cu cauciucurile de vara pe zapada. Dar poate ne confirma si ea.

58304[/snapback]

 

Inseamna ca nu se simtea in siguranta pentru ca intra ABS-ul foarte des. Si normal ca ABS-ul nu bloca rotile si masina dadea senzatia ca nu se opreste.

Link to comment
Share on other sites

Adevarul ca si sa franezi trebuie sa inveti cunosc multa lume si sunt si multe emisiuni la TV despre acest fenomen nu este ceva nou.La un BMW sau orice masina noua trebuie sa te obisnuiesti si sa incerci sa faci franari totale la maxim pana te obisnuiesti fie pe zapada gheata nu se intampla nimic este atata electronica incat candva se va opri cu siguranta si frana de mana se folosete la parcare sau pentru altele daca stii ce sa faci cu ea eu unul imi place sa intorc masina cu ea sau sa ma invart sa iasa fum dar si manevrele astea se invata sa nu se intample ceva.
Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca nu se simtea in siguranta pentru ca intra ABS-ul foarte des. Si normal ca ABS-ul nu bloca rotile si masina dadea senzatia ca nu se opreste.

58305[/snapback]

 

exact ..... masina imi aluneca in continuare si aveam senzatia ca nu se va opri.........

de ce intra ABS-ul foarte des ?

Link to comment
Share on other sites

exact ..... masina imi aluneca in continuare si aveam senzatia ca nu se va opri.........

de ce intra ABS-ul foarte des ?

58355[/snapback]

 

Pai e obligat sa intre in momentul in care rotile se blocheaza sau nu se mai invart. Asta si inseamna ABS (Anti Blocking System). Daca ti s-ar bloca rotile, masina s-ar duce ca sania si nu ai mai avea control. La Dacie de exemplu, cand ai dat tare in frane, se blocheaza rotile si distanta de oprire este mai mare. Cu ABS, distanta de oprire este mai mica, plus ca mai poti avea controlul volanului, sa eviti obstacolul. Din cauza cauciucurilor proaste iti intra foarte des.

Link to comment
Share on other sites

Pai e obligat sa intre in momentul in care rotile se blocheaza sau nu se mai invart. Asta si inseamna ABS (Anti Blocking System). Daca ti s-ar bloca rotile, masina s-ar duce ca sania si nu ai mai avea control. La Dacie de exemplu, cand ai dat tare in frane, se blocheaza rotile si distanta de oprire este mai mare. Cu ABS, distanta de oprire este mai mica, plus ca mai poti avea controlul volanului, sa eviti obstacolul. Din cauza cauciucurilor proaste iti intra foarte des.

58364[/snapback]

 

aha, am inteles . merci mult pentru explicatia data si in acelasi timp si inteleasa..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ABS-ul mareste distanta de franare pe zapada nu cu mult dar o mareste, Partea buna e ca ai directia aproximativ buna pe durata franarii. Oricum cel mai sanatos la o masina asaq echipata ca alinei si fara prea multe cunostinte despre volan e bine sa bagi talpa urat in frana si in cazul in care nu se opreste in distanta utila sa nu se traga frana de mana, ci volanul cat sa eviti nu mult, sau chiar mult ca de aia are si DSC.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.