Jump to content

Vibratii la viraj si frana


Lancer

Recommended Posts

De saptamana trecuta am observat ca atunci cand intru intr-un viraj pe stanga cu viteze cuprinse intre 80 si 100 km/h apare o vibratie in coloana de directie ( ca si cum oscileaza roata stanga ). Interesant este ca la virajul dreapta nu apare fenomenul si nici la viteze mai mici de 80 si mai mari de 100. De asemenea fenomenul de vibratie-oscilatie apare si atunci cand franez mai tare dar la franare progresiva , nu. S-a mai intamplat cuiva asa ceva ? Cam care este problema?
Link to comment
Share on other sites

De saptamana trecuta am observat ca atunci cand intru intr-un viraj pe stanga cu viteze cuprinse intre 80 si 100 km/h apare o vibratie in coloana de directie ( ca si cum oscileaza roata stanga ). Interesant este ca la virajul dreapta nu apare fenomenul si nici la viteze mai mici de 80 si mai mari de 100. De asemenea fenomenul de vibratie-oscilatie apare si atunci cand franez mai tare dar la franare progresiva , nu. S-a mai intamplat cuiva asa ceva ? Cam care este problema?

66993[/snapback]

Schimba rotile fata dreapta cu stanga si testeaza din nou...daca apare.. :blink: nu e de la roti, daca nu apare...du-ti rotile la echilibrat sau la alte cauciucuri...

Testeaza curbele si la stanga si la dreapta dupa schimbul asta de roti propus de mine.

Link to comment
Share on other sites

ce fel de jante are masina? sunt pt modelul tau de caroserie?(f important daca jentile se centreaza pe hubul fuzetei, nu numai daca se potrivesc la prezoane, asa ma patit eu cu un set de jante, aveam vibratii intre 80-100 nici mai jos nici mai sus si sa- dovedit a fi de la aceasta treaba))

ai fost la un mecanic sa iti faca o constatare la suspensia fata?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Schimba rotile fata dreapta cu stanga si testeaza din nou...

67155[/snapback]

Cam greu de facut asta...ce faci cu sensul de rotatie dat de producatorul cauciucului? Asta ar insemna sa dejantezi anvelopele de pe ambele jante...schimba sensul de rotatie...blb, bla, bla...cam nasol...

Daca spuneai sa schimbe fata cu spatele mai merge...dar de pe aceeasi parte...

Link to comment
Share on other sites

Se poate, pe langa ceva jocuri in articulatii sa fie si discul de frana ovalizat.

67236[/snapback]

 

acelasi lucru vroiam sa il spun sie eu, deci nu ar fi rau sa verifici discurile de frina. nu ai pomenit nimic de fenomenul de "pompare" in pedala de frina, de aceea poate fi orice altceva. ma mir citeodata cum de mai rezista masinile pe soselele noastre:-)

Link to comment
Share on other sites

Se poate, pe langa ceva jocuri in articulatii sa fie si discul de frana ovalizat.

67236[/snapback]

Scuze ca ma bag si eu dar nu este de la discuri pt. daca sunt discurile ovalizate atunci tremura la franare usoara (am patit)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.