Jump to content

BMW & Peugeot-Citroen ?


MMarkus

Recommended Posts

De stirea asta ce ziceti ???

 

 

 

Constructorul german de automobile BMW a convocat consilierii prezidenĂžiali Âşi guvernamentali francezi pe 21 ianuarie pentru a analiza posibilitĂŁĂžile unei alianĂže cu PSA Peugeot Citroen, informeazĂŁ La Tribune, ĂŽn ediĂžia de luni.

 

"O delegaÞie BMW a ajuns, miercuri, 21 ianuarie, la Palatul Elysee, Matignon ( biroul primului minsitru) ºi la Bercy ( biroul ministrului Economiei), pentru a se Întâlni cu echipa de consilieri tehnici", potrivit jurnalului care citeazã sursa "industrialã".

 

IntervievaÞi de AFP, reprezentanÞii PSA Peugeot Citroen nu au dorit sã comenteze informaÞia, la fel ca ºi purtãtorul de cuvânt al guvernului Luc Chatel, citat de radio BFM.

 

"Guvernul a reflectat asupra veºtilor unei posibile cooperãri cu producãtorii francezi", iar PSA "cautã Într-adevãr o alianÞã", potrivit La Tribune.

 

BMW ºi PSA colaboreazã, deja, de câÞiva ani, la realizarea motoarelor pe benzinã, montate pe automobilele de tip Peugeot 207, 308, Citroen C4, C4 Picasso ºi gamei Mini de la BMW.

 

Cei doi giganĂži cautĂŁ sĂŁ se apropie pentru a putea ĂŽnfrunta criza financiarĂŁ care i-a lovit din plin.

 

Grupul italian Fiat ºi cel american Chrysler au semnat la sfârºitul lui ianuarie un acord preliminar În vederea unei alianÞe strategice prin intermediul cãreia Fiat va intra În posesia a 35% din capitalul Chrysler În schimbul accesului la tehnologia sa.

 

Guvernul francez va trebui sĂŁ dezvĂŁluie ĂŽn primele 15 zile ale lunii februarie detaliile planului ce urmeazĂŁ sĂŁ susĂžinĂŁ industria automobilelor, de 5 la 6 miliarde de euro.

 

Sursa

Edited by MMarkus
Link to comment
Share on other sites

"Daca nu poti sa-ti invingi inamicul, aliazate cu el" In vremuri grele cum este aceasta criza nu refuza nimeni o alianta/unire, numai conteaza ca-i BMW, MB, GM, cand e vorba de bani nu mai stai pe ganduri.

 

Proverbul pe care l-ai zis se refera strict la Peugot-Citroen....right?

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
tineti fratilor de BMW-urile pe care le aveti acum, ca s-ar putea sa fie ultimele masini adevarate scoase de BMW...daca se aliaza cu PEGOT CITRIC eu nu mai sunt client...urasc mai mult decat orice frantuzismele, de la oameni pana la masini.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Hehe ar fi misto sa vedem pe viitor BMW cu suspensie hidraulica! Inainte de BMW-ul actual am avut un Citroen XM (barca aceea) cu suspensie hydractive. E geniala. Cred ca ar fi masina perfecta. Si cand zic suspensie hidraulica stiu ce zic pentru ca intradevar e exceptionala cu conditia sa fie facuta ca lumea (ca la ultimele modele de C5). <_< :bashwall: :)
Link to comment
Share on other sites

Hehe ar fi misto sa vedem pe viitor BMW cu suspensie hidraulica! Inainte de BMW-ul actual am avut un Citroen XM (barca aceea) cu suspensie hydractive. E geniala. Cred ca ar fi masina perfecta. Si cand zic suspensie hidraulica stiu ce zic pentru ca intradevar e exceptionala cu conditia sa fie facuta ca lumea (ca la ultimele modele de C5). <_< :unsure: :)

 

 

Ce sĂŁ mai, ar fi de vis...

:bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Voi ati vazut ca C5ul de la citroen seama cu bmw la unele elemente? Faruri gen seria 5 si stopuri gen seria 3.

dap ,am observat si io...insa nu are narile si emblema bmw,plus manevrabilitate si motor nervos...mie imi ajung astea <_<

Link to comment
Share on other sites

am condus un C5 2.0 pe benzina la 143CP si nu e rau deloc. Bine nu e asa de "rea" ca BMW-ul la 2.0 dar e super eleganta si are un interior minunat. Cat despre suspensii...no comment. Era pe suspensie hidraulica integrala si parca eram pe valuri...genial!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.