Jump to content

E36 6 cilindri vs E46 4 cilindri


the_rifle

Recommended Posts

Nu am cum sa te fac sa intelegi.

Pur si simplu nu am cum.

Nu ai feelingul acela, tu stai zi de zi sa te caiesti ca n-ai bani sa schimbi e46'le cu un e92, e90 sau ce-o fi.

Ca da bine la orgoliu.

 

Eu nu simt asta in suflet.

 

 

Dar daca am fi toti la fel, nu am avea asemenea discutii si neintelegeri

 

 

Nu am luat masina asta ca a doua masina, pentru cox sau eu stiu ce figuri, (e touring).

 

Am dotarile de care am nevoie, xenon,dublu climatronic, piele in 2 culori, incalzire in scaune, full electric, plus un motor de 200+ cai care aduce tristete in ochii multor masini mai noi depasite de mine.

printre care si e46 330i.

 

Nu mai continui.... n-are rost

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 274
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

leoberti: e cam asa cum zice roco 123. la mine (si probabil si la el) nu e vorba de bani in ceea ce priveste e30-ul/e36-ele. cel putin in cazul meu ... eu nu il voi da deoarece imi place prea mult. nu e vorba de banii bagati si eventual nerecuperati. eu am avut peugeot 206 1.4 hdi nou in care am bagat aproape 4mii(peste 12mii cit a fost pretul de achizitie si peste un an l-am dat in 9300 la combinatie si nu am saracit. am luat altceva ce imi placea in acel moment. deci m-am "lepadat" de investitia mea fara sa clipesc, odata ce am luat ceva ce imi placea mai mult. si in plus, referitor la e30, daca urmaresti net-ul cu anunturi vinzari auto, o astfel de masina (adusa recent din germania, care arata si functioneaza impecabil, fara gram de rugina, dreapta in acte si cu motor de 2.5) e imposibil sa o gasesti sub 4500-5000 euro (suma pe care SUNT SIGUR ca noi ... pt ca si eu am e46 fcl 143cp... NU O VOM PRIMI LA VINZAREA oricarui e46 din cele doua ale noastre in anul 2022/2023 cind vor fi de virsta ursului). deci inca o data: la unele persoane nu e vorba numai despre bani(poate ca au destui si se gindesc zi de zi cum sa mai bage o parte din ei in marca bmw). e vorba de acea "RADASCA" ce te musca de creier si nu mai ai scapare, chiar daca altii considera ca nu se merita. tocmai intr-o astfel de atitudine sta diferenta de personalitate intre doi indivizi.

dar...asta e... fiecare cu opinia lui, numai sa nu incerce acel cineva sa imprime fortat modul lui de gindire altor persoane care gindesc diferit (decit daca se poate veni cu argumente clare si nu doar discutii pe forum si presupuneri...)

BAFTA TUTUROR <_<

 

si ca o completare...sa stii ca eu am cumparat e30-ul deoarece m-am documentat si am ajuns la concluzia(care acum s-a confirmat total) ca este mai rezistent la forja si ofera mult mai multe senzatii de forta bruta, placere de a conduce sportiv, etc. decit e46 318i fcl

bafta

Edited by BOGDAN WST
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

nu vad rostul afirmatiei tale, vrei sa te certi cu un sfert de forum? .. cel putin

 

e36 sta la siguranta exact ca majoritatea marcilor din anii '90, asta era standardul atunci.

 

daca mult prea laudatul renault avea vreo 4-5 stele, atunci puteai sa zici.

 

e36 s-a fabricat prima data acum 19 ani, euro ncap nici nu exista pe vremea aia.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
nu mi-as lua nik 318 e46...eu am 320 cupe e36...si sunt ff multumit de ea..are un amic de al meu e46 318...si plange cand o vede p amea...adevarat ca arata mai futurist e46..dar ...e36 are o laura look mult mai sportiv..si in plus p matza mea..am piele.climatronic...e aproape full''la anii ei 94 :) :lol: 318 e 46 e pt baeti mai de 40 ani asa :) e36 mai ales coupe...ii va reprezenta intotdeauna p tineri
Link to comment
Share on other sites

Sa fie mai sigura?

E46 are 4 stele la testele de siguranta fata de e36 care are parca 1 stea sau jumatate de stea

Nu vreau sa supar posesorii de e36 dar dupa mine e36 este o dacie sub insigna bmw

 

Stai linistit ca nu ai suparat pe nimeni, :) ,dar sa nu mai spui asa ceva nici in gand .....

 

P.S. Bordul la e36 este mai frumos dacat la e46 ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca nu ai suparat pe nimeni, :) ,dar sa nu mai spui asa ceva nici in gand .....

P.S. Bordul la e36 este mai frumos dacat la e46 ... :lol:

Tu vezi ce perle scoti din gura ?

on`topic: Oare numai asta se intelege din spiritul BMW? motoare cat mai mari si herghelii cat mai numeroase ? topicul asta mi`a lasat un gust amar .. pentru cei care sustin ca prefera E36 in locul lui E46, E46 in locul lui E90 samd ... lasati ipocrizia deoparte ... in momentul cand vine cineva si spune ca prefera E36 si poseda in acelasi timp si un E46/E90 ( masina lui nu a lu` taticu` fratele` purcelu` catelu`)poate am sa`l cred ..

Edited by rain
Link to comment
Share on other sites

?

on`topic: Oare numai asta se intelege din spiritul BMW? motoare cat mai mari si herghelii cat mai numeroase ? topicul asta mi`a lasat un gust amar .. pentru cei care sustin ca prefera E36 in locul lui E46, E46 in locul lui E90 samd ... lasati ipocrizia deoparte ... in momentul cand vine cineva si spune ca prefera E36 si poseda in acelasi timp si un E46/E90 ( masina lui nu a lu` taticu` fratele` purcelu` catelu`)poate am sa`l cred ..

 

Nu domnule ! Din contra... Motoare cat mai mici si mai putin fiabile... Consumul primeaza nu? :lol:

 

Unii prefera E30 M3 pt sportivitate si manevrabilitate. Crezi ca de ciuda ca n-au bani pt E46 si-au luat E30 ??

Fiecare e liber sa-si alega ce masina doreste si in aceeasi masura suntem toti egali in a avea o opinie !

 

E obligatoriu sa-mi placa E46 ?

Mie nu-mi place deloc E46.... E grav ?

Sunt ipocrit ?

 

Trebuie sa am o anumita suma de bani ca sa stiu daca-mi place sau nu o masina ? :)

 

Si de cand E46 e un luxury car incat sa nu ti-l permiti daca iti place ?

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Exact. Ai prins ideea.

 

Imi pare cel mai reusit model din punct de vedere al designului de la E30 pana la E90.

Un design inca actual dupa aproape 20 de ani fapt ce nu va fi valabil pt E46 .

 

Imi pare ca E46 are un design prea cuminte.

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Si de ce trebuie sa fie dupa 97 ? 507 e mai frumos decat orice vrei tu si e masina de peste 50 de ani.

Nu tot ce e nou e mai bun sau mai frumos.

Iar dotarile ma lasa rece... Ferrari nu are la unele modele nici maner pt deschis usa ci o sarma si cu toate astea e Ferrari.

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.