Jump to content

ÂŞoferii de BMW, campioni la accidente


Recommended Posts

Si eu tot 205/15 le am pe cele de iarna, ale de vara sint 225/16, si nu am observat motive de ingrijorare la ele.

 

asa este..... si legea de la noi nu este asa aspra cu conducatori auto... afara te-a prins baut la volan te-a si bagat 1 an la facultate.

Pe unde pe-afara? Ca il alte parti tot pe-afara ai voie cu 0,29 la mie si nu patsesti nimic. Citeodata e chiar indicat <_<

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu tot 205/15 le am pe cele de iarna, ale de vara sint 225/16, si nu am observat motive de ingrijorare la ele.

 

asa este..... si legea de la noi nu este asa aspra cu conducatori auto... afara te-a prins baut la volan te-a si bagat 1 an la facultate.

Pe unde pe-afara? Ca il alte parti tot pe-afara ai voie cu 0,29 la mie si nu patsesti nimic. Citeodata e chiar indicat <_<

 

 

Spania si DE. de ce este indicat sa fii baut la volan?? din inconstienta pt tine si pt ceilalti participanti la trafic, eu unu nu halesc oameni care se urca trotilati la volan .

 

 

P.S te-a oprit pe tine politia in trafic in afara cu 0,29 si nu ai patit nimik? sau vb decat ca ai auzit de la pretenu tau care a auzit de la pretenul lui ?

Edited by moaka_mik
Link to comment
Share on other sites

Daca iti dau text de lege (referitor la DE) atunci imi promiti ca te gindesti mai bine care dintre noi a auzit de la prietenu' care tot de la prietenu' a auzit? <_< Dar oricum poti sta linistit, nu esti primul de pe forum care vorbeste despre DE din auzite sau din aflate in 2-3 vizite.

Sa revenim:

Zur Gesetzeslage: Derzeit sieht sich der Autofahrer mit drei unterschiedlichen Promillegrenzen konfrontiert:

 

* 0,3 Promille: Beginn der relativen FahruntĂźchtigkeit. Nur folgenlos dann, wenn nichts passiert. Ansonsten kĂśnnen 0,3 Promille richtig teuer werden.

* 0,5 Promille Ordnungswidrigkeit, neben der GeldbuĂe droht ein Fahrverbot, im Wiederholungsfall neben der erhĂśhten GeldbuĂe die Anordnung einer MPU.

* 1,1 Promille oder mehr (eigentlich 1 Promille mit einem Sicherheitszuschlag von 10%) Eigener Straftatbestand. Es droht der Entzug der Fahrerlaubnis, die Beschlagnahme des FĂźhrerscheins und eine erhebliche Geldstrafe.

 

Eine Blutalkoholkonzentration zwischen 0,3 und 0,5 Promille kann rechtlich folgenlos sein. Aber: Ab 0,3 Promille fährt der Autofahrer in verschiedener Hinsicht auf eigene Gefahr. Und das sollte man wĂśrtlich verstehen. Bewegt man sich zwischen 0,3 und 0,5 Promille mit einem KfZ im StraĂenverkehr und es passiert nichts, kommt man in der Regel mit einem freundlichen Hinweis Ăźber die Gefahren des Alkohols davon.

Si daca tot stii asa bine despre DE si alcool, si nu ai auzit de la prietenu' care a auzit de la prietenu' atunci sigur intelegi si ce scrie. Ce-i mai important am facut bold.

 

Pe mine m-a oprit o singura data politia cind au facut filtru complet, dar atunci au facut control sumar de droguri, adica intrebau daca s-au consumat, se uitau la pupile si te lasau sa mergi mai departe.

 

Acu' astept un raspuns in care sa vad de la ce concentratie de alcool in singe te baga la pirnaie un an in DE :) .

Link complet: http://www.jurathek.de/showdocument.php?se...mp;referrer=622

Link to comment
Share on other sites

Mda, vorbim discutii.

1 la mânå: pastreaza-ti impresiile pentru tine

2 la mânå: daca pe tine te apuca risul cind vezi din astia ca mine, sa-ti spun si eu ce ma apuca atunci cind vad ce abereaza cite unii ca stiu ei despre DE? Poti spune macar "merci" ca nu mai traiesti cu impresii false, ai mai aflat ceva.

Link to comment
Share on other sites

deci NO Comment la tine.

ai trait in DE??? ai locuit in alte tari pt perioada indelungata?

ai mers si tu prin europa , te-a oprit odata politia si leai invatat legile <_<) , felicitari.

cu asta am incheiat discutia pt ca nu are rost sa imi pierd timpul cu tine.. pt ca tu le stii pe toate.

 

P.S imi cer scuze ca discutia aceasta este off-topic .

 

c`ya

Link to comment
Share on other sites

http://stirileprotv.ro/video/la-100-de-km-...-copac/60266043

 

In film sunt prezentate 2 accidente in primul este vorba de un Audi, dar in al II-lea este vorba de un tanar de 18 ani. Cu ce masina? Ai ghicit e BMW un E36 cu numere tol galbene.

 

Un pusti la 18 ani(18-25), o masina abia adusa (nu neaparat BMW) si 4 gagici(numarul lor difera). E tiparul accidentelor din Romania.

 

Da pentru acest pusti BMW-ul e un "bolid" e mult peste ce poate el, inca in liceu fara grija zilei de maine, doar cu dorinta de a iesi in evidenta, si iese.

 

Si nu inteleg un lucru, ca fata cat de inconstienta poti sa fii? Oare nu au acel instinct de conservare? Sa urci alturi de un mucea de 18 ani si sa ai incredere cand il vezi ca se da in spectacol cu masina. Nu mai exista nici macar acest instinct de conservare? toti se cred "super eroi", acum imi dau seama ca vizionarea filmelor gen "Fast and Furious" de la varste fragede produce malformatii psihice.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

treaba cu tineri 18-25 cred ca este valabila... in primul rand mai ales daca au pe cineva in dreapta ca asa poate sa ii demonstreze si natangului ala ce poate cazanul lui si daca are din greseala si 2 gagici in spate pe bancheta cockteilul este gata si se cheama molotov.

cu ocazia sarbatorilor de paste am dat si eu o fuga pana la tara, ruta cluj- gherla drumul este ok nu mai sunt gropi, din cate stiu nici camere radar, era si destul de liber drumul era a doua zi de paste lumea era pe la casele lor, in afara localitati mergeam si eu mai tare ceva de genul 140 150 depasesc o pisica erau 2 pusti in ea frate se tinea dupa mine scai, la un moment dat ajung la 200 pe portiunea de drum dintre rascruci si bontida astia tot dupa mine ...la un momentdat o las mai moale ca intram in localitate si ma gandeam ca macar asa o sa mearga si bizoni astia mai incet ca cine stie ce draci o sa sentample cu pisica lor cu numere de franta, iti dai seama ca la o masina din 2005 ai dsc ai discuri de 320mm dar la o pisica mai greu cu toate astea ...nu vreau sa zic ca e36 nu este o masina buna, mie mi-a placut dintodeauna, chiar am cumparat una pentru fratemio coupe 1,8is, si imi face placere sa o conduc, dar chestia este ca nu iti ofera siguranta unei masini din 2005, marea problema este inconstienta...anturajul...si dorinta de afirmare a multor tineri...

Link to comment
Share on other sites

treaba cu tineri 18-25 cred ca este valabila... in primul rand mai ales daca au pe cineva in dreapta ca asa poate sa ii demonstreze si natangului ala ce poate cazanul lui si daca are din greseala si 2 gagici in spate pe bancheta cockteilul este gata si se cheama molotov.

cu ocazia sarbatorilor de paste am dat si eu o fuga pana la tara, ruta cluj- gherla drumul este ok nu mai sunt gropi, din cate stiu nici camere radar, era si destul de liber drumul era a doua zi de paste lumea era pe la casele lor, in afara localitati mergeam si eu mai tare ceva de genul 140 150 depasesc o pisica erau 2 pusti in ea frate se tinea dupa mine scai, la un moment dat ajung la 200 pe portiunea de drum dintre rascruci si bontida astia tot dupa mine ...la un momentdat o las mai moale ca intram in localitate si ma gandeam ca macar asa o sa mearga si bizoni astia mai incet ca cine stie ce draci o sa sentample cu pisica lor cu numere de franta, iti dai seama ca la o masina din 2005 ai dsc ai discuri de 320mm dar la o pisica mai greu cu toate astea ...nu vreau sa zic ca e36 nu este o masina buna, mie mi-a placut dintodeauna, chiar am cumparat una pentru fratemio coupe 1,8is, si imi face placere sa o conduc, dar chestia este ca nu iti ofera siguranta unei masini din 2005, marea problema este inconstienta...anturajul...si dorinta de afirmare a multor tineri...

 

Pai ce, el nu are BMW ?

 

Nu numai pustii cu BMW-uri produc accidente. Intr-o seara ma grabeam sa ajung intr-un loc pentru ca intarziasem foarte mult, mergeam ceva mai tare decat de obicei si mai faceam din cand in cand si putin slalom printre masini, cand aveam cum. Evident, 2 pusti cu un Opel Astra GTC si 2 gagici in spate, vazand ca merg mai tare s-au gandit ei sa faca o intrecere si se tineau scai dupa mine. Pe Bd-ul Unirii, la semafor au oprit in paralel cu mine, mai mult de 20 de ani nu avea nici macar unul. Se agitau, se zbenguiau, radeau si evident, nelipsitele manele ascultate la maxim cu geamurile lasate(nu am nimic cu cei care asculta genul asta de muzica, atata timp cat asculta doar pentru ei). Pleaca in tromba de la semafor spre Magheru, la un moment dat raman in urma, ma ajung la un semafor de la Victoriei. Trec pe rosu si se indreapta spre Herastrau. Tocmai udasera baietii piatra cubica, asa ca am lasat-o mai incet. Ajung unde se termina piatra cubica, spre Ambasada Chinei si vad pe dreapta 2 masini lovite frontal, facute zob. Un Clio si evident, Opelul GTC cu cei 4 copii in el si o masina de politie, care era din intamplare prin zona. Dupa o jumatate de ora, cand trec din nou pe acolo, la locul accidentului erau 2 salvari, tocmai ridicau o persoana pe targa, iar in cea de-a 2-a salvare, li se acorda primul ajutor celor mai putin raniti. Accidentul a fost destul de serios, masinile erau lovite grav.

Link to comment
Share on other sites

bizoni astia mai incet ca cine stie ce draci o sa sentample cu pisica lor cu numere de franta, iti dai seama ca la o masina din 2005 ai dsc ai discuri de 320mm dar la o pisica mai greu cu toate astea ...nu vreau sa zic ca e36 nu este o masina buna, mie mi-a placut dintodeauna, chiar am cumparat una pentru fratemio coupe 1,8is, si imi face placere sa o conduc, dar chestia este ca nu iti ofera siguranta unei masini din 2005, marea problema este inconstienta...anturajul...si dorinta de afirmare a multor tineri...

Clar, cand conduci un E36 mergi tot timpul cu frica.Adica eu am unul, cand apare un BMW E60 langa mine ma gandesc tot timpul la chestiile astea.

El are un disc de frana de 320mm si eu am unul de 98.7mm, deci trebuie sa fiu mult mai atent cand franez si de ce franez.

Cand conduc E36-le apare un consum nervos foarte mare deoarece masina este relativ veche.Slava Domnului ca nu am si numere de Franta.post-66-1240714028.gif

Daca conduc Dodge-ul din 2008 nu am treaba(daca era doar din 2005 eram cam stresat sincer sa fiu),sunt super relaxat, masina imi ofera siguranta maxima si poate mai mult.(discurile sunt de 450mmpost-66-1240713314.gif)

Nu stiu daca procedez bine totusi. <_<

Sunt o gramada de imbecili care au masini scumpe si nu stiu sa conduca, dar se bazeaza pe sistemele de siguranta si pe franele performante.Adica sunt multe accidente cauzate de soferi care conduc BMW-uri scumpe. :bashwall:

Offf, ce simplu era cand existau numai Dacii pe sosea :)

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

mie mi-a placut dintodeauna, chiar am cumparat una pentru fratemio coupe 1,8is, si imi face placere sa o conduc, dar chestia este ca nu iti ofera siguranta unei masini din 2005,

 

Cam aiurea.Adica tu mergi cu o masina sigura(2005), dar il lasi pe fratele tau sa mearga cu un E36...

E36-le a avut juma de stea la crash test. <_<

 

 

Ce masini ai condus inainte de BMW-ul din 2005?

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

http://stirileprotv.ro/video/la-100-de-km-...-copac/60266043

 

 

 

Un pusti la 18 ani(18-25), o masina abia adusa (nu neaparat BMW) si 4 gagici(numarul lor difera). E tiparul accidentelor din Romania.

 

Da pentru acest pusti BMW-ul e un "bolid" e mult peste ce poate el, inca in liceu fara grija zilei de maine, doar cu dorinta de a iesi in evidenta, si iese.

 

Si nu inteleg un lucru, ca fata cat de inconstienta poti sa fii? Oare nu au acel instinct de conservare? Sa urci alturi de un mucea de 18 ani si sa ai incredere cand il vezi ca se da in spectacol cu masina. Nu mai exista nici macar acest instinct de conservare? toti se cred "super eroi", acum imi dau seama ca vizionarea filmelor gen "Fast and Furious" de la varste fragede produce malformatii psihice.

Asa e din pacate.

Multi dintre noi au trecut prin asta...gagici in masina....gigi soferu' la volan,o discoteca ceva...

Asta e una din cauze.Eu personal consider oboseala cea mai nasoala.

Link to comment
Share on other sites

mie mi-a placut dintodeauna, chiar am cumparat una pentru fratemio coupe 1,8is, si imi face placere sa o conduc, dar chestia este ca nu iti ofera siguranta unei masini din 2005,

 

Cam aiurea.Adica tu mergi cu o masina sigura(2005), dar il lasi pe fratele tau sa mearga cu un E36...

E36-le a avut juma de stea la crash test. <_<

 

 

Ce masini ai condus inainte de BMW-ul din 2005?

 

stiu ca este slabut e36...in caz de accident...se poate vedea, sunt destule cazuri de e36 lovite din toate partile ca sa realizezi ca sunt slabute...poate ca sunt slabute deoarece ajung destul de usor la viteze mari si atunci daunele sunt majore... consider e36-le mult peste un golf3 sau astra.... ceea ce as fi putut sa-i cumpar fratelui meu ca si incepator...si la bugetul de care dispunea. acum sunt in cautare sa mai iau unul doar ca imi trebuie automat...deh si-a luat nevastamea permisul, e36 o consider o masina super ok pentru un incepator atata timp cat incepatorul este un om cu capul pe umeri nu unul care are cap doar ca sa nu-i ploaie in gat.

 

 

am condus (peste 200miikm) multe masini inainte de seria5 E60....dar a fost primul BMW (si sunt aproape de 100miikm cu acesta)

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca majoritate aprivesc bmw-urile ca pe niste rachete pe roti desi sunt puternice dc sa nu recunosc bmw e36 1.8 is are 140 caluti in timp ce un mercedes w124 cu motor de 2300 benzina abia are 130 deci sunt puternicebmw.dar problema e ca multi incearca sa fac scoala de soferi pe ele si cum toti cred ca la inceput ca ei sunt cine sunt le da de le sare rotile.eu am o simpla toba sport be un motor de 1800 si majoritatea prietenilor cred ca am motor de 3000 si tot timpul ca daca ar aveao ei ar face i ar drege ce pot sa le fac eu abia au luat permisu nu reusesc sa schimbe vitezele la dacie si vor masini nervoase
Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere chestia cu 18-23 ani si BMW facut zob tine si de cei 7 ani de acasa. Adica de bun simt si putina educatie primita. Circul destul de mult cu masina prin tara (fac cca 50.000km/an) si de cele mai multe ori daca privesti fetele pustanilor cu E36 cu numere straine sau provizorii te ingrozesti.

O intamplare care pana la urma a avut un deznodamant fericit si haioasa.

Acum un an mergeam pe soseaua Braila-Buzau. Ploua destul de tare iar drumul avea sleauri de la tir-uri care pe ploaie bineinteles erau pline cu apa. Eu mergeam cu 90 si ma depaseste un E90 cu numere de leasing care cred ca mergea cu 130. Bineinteles ca atunci cand a incercat sa revina pe banda de mers normala, din cauza sleurilor pline de apa a aquaplanat, a franat a inceput sa danseze si pana la urma a iesit in camp printre 2 pomi si s-a dat si o data peste cap.. Ma duc sa vad daca si-au rupt capatanele alea destepte si ce aud... ca masina e proasta si daca erau cu audi-ul a4 quattro nu aveau nici o problema. in fine...fac pe prostul si ii intreb ce faceau daca se aflau in A4 quattro. Raspunsul....cand franezi cu quattro (pe ploaie) masina sta lipita de sosea.

Zic intamplare haioasa pt ca eu am condus destul de mult timp tractiune integrala pe turism (nu jeep). 4X4 te scoate din cacao in asemenea situatii cu o conditie....apesi acceleratia cu forta si tot inainte! Daca iei piciorul din acceleratie este exact acelasi lucru ca si o tractiune spate, care zic eu, cu putina finete (si experienta in asemenea situatii )se putea tine pe drum. Se discuta pe un topic de avantajele tractiunii integrale si plusul de siguranta care il ofera sau nu...

Asa ca....degeaba ai frane de 320 sau 420mm, DSC sau chiar 4X4 daca nu ai si discernamant.

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere chestia cu 18-23 ani si BMW facut zob tine si de cei 7 ani de acasa. Adica de bun simt si putina educatie primita. Circul destul de mult cu masina prin tara (fac cca 50.000km/an) si de cele mai multe ori daca privesti fetele pustanilor cu E36 cu numere straine sau provizorii te ingrozesti.

O intamplare care pana la urma a avut un deznodamant fericit si haioasa.

Acum un an mergeam pe soseaua Braila-Buzau. Ploua destul de tare iar drumul avea sleauri de la tir-uri care pe ploaie bineinteles erau pline cu apa. Eu mergeam cu 90 si ma depaseste un E90 cu numere de leasing care cred ca mergea cu 130. Bineinteles ca atunci cand a incercat sa revina pe banda de mers normala, din cauza sleurilor pline de apa a aquaplanat, a franat a inceput sa danseze si pana la urma a iesit in camp printre 2 pomi si s-a dat si o data peste cap.. Ma duc sa vad daca si-au rupt capatanele alea destepte si ce aud... ca masina e proasta si daca erau cu audi-ul a4 quattro nu aveau nici o problema. in fine...fac pe prostul si ii intreb ce faceau daca se aflau in A4 quattro. Raspunsul....cand franezi cu quattro (pe ploaie) masina sta lipita de sosea.

Zic intamplare haioasa pt ca eu am condus destul de mult timp tractiune integrala pe turism (nu jeep). 4X4 te scoate din cacao in asemenea situatii cu o conditie....apesi acceleratia cu forta si tot inainte! Daca iei piciorul din acceleratie este exact acelasi lucru ca si o tractiune spate, care zic eu, cu putina finete (si experienta in asemenea situatii )se putea tine pe drum. Se discuta pe un topic de avantajele tractiunii integrale si plusul de siguranta care il ofera sau nu...

Asa ca....degeaba ai frane de 320 sau 420mm, DSC sau chiar 4X4 daca nu ai si discernamant.

de fapt audi quattro se tine bine pe sosea chiar si pe ploaie, dar in conditiile in care soseaua este buna (dreapta). la cum ai scris ca arata drumul sincer cu nici o masina nu cred ca puteai sa o controlezi. oricum cat de tembel sa fii sa mergi cu viteza mare pe ploaie+drum prost?

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

Nu, este de Cristian PoelincĂŁ

 

 

Pai cam are dreptate.Este plin de descreierati cu BMW-uri.

Acum sa nu exageram cu ''descreieratii'',ca nu se stie niciodata...

Trebuie sa avem si noi grija,dar daca nu mergem cu 40/ora nu inseamna ca ca cel care merge e mai putin descreierat ca altii...

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam la faptul ca toti tinerii vor Bmw este normal si eu am vrut cand am avut 20 de ani asta nu e o crima insa am observat o chestie: conducand un Bmw uita ca si el se supune unor legi ale fizicii ca orice alta masina si intra in curbe cu viteze mult mai mari decat se pot aborda acele curbe(cele mai multe accidente le-am sesizat la intrarea in curbe se intampla)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

sa ai bmw la 18-23 de ani ...e ceva.

dar cred ca o mare vina o au si parintii care isi lasa odraslele la varste fragede sa calareasca o intreaga herghelie.

eu personal am ramas consternat cand am vandut vechiul 735 ... unei fete de 25 de ani!!! dar atentie... venise cu tatal sau caruia i-am explicat cat am putut eu valentele motorului de sub capota. pur si simplu nu l-a interesat.

imi pare rau sa o spun ... dar unii parinti sunt de-a dreptul iresponsabili.

nu tinerii sunt de vina...

Link to comment
Share on other sites

nu consider ca acesta marca este destinata anumitor pesoane.

cu un motor de 3500 cmc esti expus la mult mai multe tentatii teribile comparativ cu ... motorizari mult mai mici.

eu personal nu o sa ii cumpar fiului meu la 18 ani o masina cu cateva sute de cai.

pentru inceput de cariera automobilistica eu consider ca ii este suficienta una modesta in kw.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.