Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Am vorbit si la Banat Car si mi-au recomandat pentru 318i N42 5W-30 la 140.000; dupa ce trece de 150.000 KM e recomandabila chiar trecerea la 5W-40. Ieri am verificat uleiul(Castrol Edge 0W-30), care e pus de aproximativ 6000 KM si e tot la buza de maxim pe joja, poate maxim 1 mm sa fi scazut.

 

sfatul meu e sa ramai la 0w30, dupa ce pui 5w30 o sa vezi de ce :)

Link to comment
Share on other sites

hmm am un 318d din 2001 pana acum am folosit Castrol Syntetic 5W-40 si 5W-30 , am schimbat odata acum 7 luni cand mi-am cumparat jucarioara :D si odata acum 3 zile la 10.000 KM , ce recomandari au profesionistit de pe acest forum ? sa folosesc in continuare acelasi 5W-30 sau 40 , il pot duce pana in 15.000 km ? motorul este in stare foarte buna are 158.000 km reali nu scoate gram de fum , am prieteni care spun k e bine sal schimb la 10.000 iar altii spun sa nu mai arunc banii pe geam si sal duc pana la 15.000 k nu are nimic , si mi sa parut destul de curat cel care lam schimbat la 10.000

 

inca o intrebare despre filtru de aer , la service mi sa zis k e bine sa schimb si filtrul de aer odata cu uleiul la 10.000 voi la cati KM schimbati filtru de aer

si ce alte consumabile ar mai trebui schimbate la cat timp/km ?

Link to comment
Share on other sites

Q: ulei OEM 0W30 LL04 exista? Mie neamtul mi-a pus Castrol Professional SLX 0w-30 LL04 si as fi vrut sa merg tot pe ceva 0w-30, dar astia la BMW cica n-au decat 5w30 pt modelul meu. Cu uleiul meu presupun ca nu ma primesc, daca e in garantie, nu? Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dupa un search am gasit mai multe topicuri.

Am zis ca aici ar fi cel nimerit sa va spun "problema" mea.

 

Pana la 30.000km si vreo 3 ani am tinut uleiul cu care a venit masina (la X3 3.0d ma refer).

Apoi am schimbat cu un Castrol (slx proffesional e daca nu ma insel) 5w40 LL98 ca asta era si nu am gasit la momentul ala LL04. Dupa vreo 5000km parcursi cu el, nu pot sa descriu sentimentul, poate e placebo dar imi da impresia ca motorul e mai zgomotos, ca functioneaza mai putin smooth ca inainte, cu uleiul original (de fabrica), chiar si uzat.

 

Nu mai intru in detalii cu neincrederea in furnizorii (unii) din Romania de uleiuri si as opta pentru un LiquyMolly ca macar astia il fac numai in Germania si cine stie, poate e treaba mai serioasa.

Tind catre LM TopTec 4200. Vad ca intruneste normele BMW LL04.

Din experiente anterioare, voi ce parere aveti? Sa fac schimbul de ulei si de filtru cum zic eu aici?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Va rog o recomandare, ce ulei sa folosesc pt un 318is cu 240k Km. Pana acum acum am folosit ulei BMW 10W40 si l-a mancat cam repede. Am si niste scurgeri de ulei pe la baie, acum nu stiu daca il mananca din cauza motorului uzat, a scurgerilor, sau din cauza uleiului neadecvat. Pe site la Castrol se recomanda Edge 5W-40.

http://ew5.earlweb.com/recommendations.php?modelyear=&vehicle=2037&site=6&region=24&language=5&brand=1

E OK asta? Nu cumva il mananca chiar mai repede?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut!

Am un 320d e90 LCI, si vreau sa-i schimb uleiul. As vrea sa-i pun tot un ulei 0W40 ( cu acelasi tip de ulei a fost adusa din germania si merge ok !), dar chiar nu stiu ce sa aleg. Initial, am vrut sa-mi cumpar ulei original BMW dar am inteles ca exista un mare risc ca aceasta sa fie contrafacut. Sa incerc sa caut LiquyMolly sau am sanse totusi sa gasesc ulei bmw original ( de unde ?)?

Ca fapt divers, m-am interesat foarte mult pe tema asta si am fost la o gramda de magazine. Am gasit in vitan un butic care vindea ulei bmw 0w40 cu 30 de lei !( pe sticla era trecuta o data de fabricatie putin mai veche, parca 2009, iar eticheta de pe spate era putin schimbata fata de cea de pe sticlele noi - am presupus ca din cauza datei de fabricatie). In rest, la toate magazinele la care am fost TOATE sticlele aratau exact la fel, desi preturile variau ( inclusiv la AB).

Edited by dmnu
Link to comment
Share on other sites

nu te supara dar daca ai fi citit primul rand din documentul pe care mi l-ai dat : "Specifically designed for BMW and MINI cars fitted with EURO IV engines" ai fi vazut ca nu este un ulei potrivit pt motorul meu care este euro5 si are dpf :hmm:

asta daca mesajul mi se adersa mie si nu lui cefi.

Edited by dmnu
Link to comment
Share on other sites

Oriucm uleiurile 5W40 nu sunt indicate , din cate am citit, pentru motoarele cu dpf. In plus, un 5w40 consider ca este prea gros, mai ales ca vine frigul :santablack: .

 

"In countries where the outside temperature frequently falls below -20°C, we recommend the use of 0W instead of 5W products."

Edited by dmnu
Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare - a mai intalnit cineva care a desfacut capacul de culbutori o culoare galben-aurie a pieseleor din motor asa cum se vade in poza?

mentionez ca folosesc ulei BWM 5W30 long life si tind sa cred ca acel lac galben depus este de fapt ulei de motor incis care s-a lipit de prise transformandu-se in lac si care a creat si unele depuneri negre care exsitau pe capacul de culbutori.

Ma gandesc ca motivul ar putea fi faptul ca uleiul nu e adecvat pentru clima noastra din timpul verii si ca pe sezon cald pentru ca motorul se incinge mai mult ar trebui sa folosesc un ulei de genul 0 sau 5W40.

Are cineva vreo sugestie/parere, eventual a mai intalnit cineva asa ceva? sau acesta este culoarea normala la motoarele BMW?

multumesc

post-50220-0-79222700-1320665539_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.