Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

confirm treaba cu liqui molly, aproape in orice service in in germania, afara de reprezentate, daca ii intrebi ce ulei sa pui iti recomanda asta. Am fost in vreo 4 service-uri, am mai asistat si la conversatii cu alti clienti. Se pare ca e un ulei bun la un pret decent. In mazda care am avut-o numai dinasta bagam ca asa gasisem si eticheta.

Dar intr-un BMW nou sau relativ nou, pana in 100k km as baga doar castrol sau oem .

 

Cat costa un litru?

Link to comment
Share on other sites

confirm treaba cu liqui molly, aproape in orice service in in germania, afara de reprezentate, daca ii intrebi ce ulei sa pui iti recomanda asta. Am fost in vreo 4 service-uri, am mai asistat si la conversatii cu alti clienti. Se pare ca e un ulei bun la un pret decent. In mazda care am avut-o numai dinasta bagam ca asa gasisem si eticheta.

Dar intr-un BMW nou sau relativ nou, pana in 100k km as baga doar castrol sau oem .

 

Cat costa un litru?

Am fost in concediu si acum am observat intrebarea ta. Nu mai stiu exact, acum folosesc castrol edge RS 10W 60 . oricum era mult mai ieftin fata de asta care il folosesc acum, in jur de 7-8 euro / L maxim, chiar mai putin, fata de 17 cat dau pe castrol asta

Link to comment
Share on other sites

salut! la un 320d din 99(aprox 250k km) ce imi recomandati intre 5w30 si 5w40? ar fi vreo problema daca bag 5l castrol si dupa aceia,daca ar fi sa completez as pune bmw?

 

De ce sa amesteci "planificat" uleiurile?!?!Sa profiti de "ambele pachete" de aditivi? :))

Wrong!

 

faza e sa iau un bidon de 5l de castrol.....si daca o sa am nevoie sa completez sa pun bmw care e la bidoane de 1l

Link to comment
Share on other sites

0w30 este mai comun in ziua de azi si probabil de aia e mai scump. 0w40 nu e mai bun, este pur si simplu un ulei de alta vascozitate care poate fi mai bun pentru o masina si mai prost pentru alta.

cand a 2-a cifra este mai mare inseamna ca acel ulei are un comportament mai bun la temperaturi ridicate. Ceea ce ai spus tu este valabil pentru prima cifra , intrucat uleiul poate sa fie prea fluid (subtire).

In cazul de fata , avand in vedere ca ambele uleiuri sunt ll04 , 0w40 este un ulei superior

Link to comment
Share on other sites

Da este adevarat si pentru cei care iau masina noua si o tin 3-4 ani chiar nu conteaza, oricum tine atat.

 

Prin comparatie un E30 probabil mai vechi de 20 de ani intretinut corect arata ca nou:

 

http://bmw.e30tuner.com/images/articles/vchc/bmw001.jpg

 

sursa:

http://bmw.e30tuner.com/articles_vchc.php

Edited by cristimm
Link to comment
Share on other sites

Care este diferenta intre un ulei longlife04 si un longlife 98 ?Eu folosesc ulei original BMW din Germania longlife 98 5w40 si as fi curios de un raspuns la intrebare.

(Daca s-a mai discutat asta in topicul asta imi cer scuze dar n-am avut rabdare sa-l citesc tot.)

Link to comment
Share on other sites

0w30 este mai comun in ziua de azi si probabil de aia e mai scump. 0w40 nu e mai bun, este pur si simplu un ulei de alta vascozitate care poate fi mai bun pentru o masina si mai prost pentru alta.

cand a 2-a cifra este mai mare inseamna ca acel ulei are un comportament mai bun la temperaturi ridicate. Ceea ce ai spus tu este valabil pentru prima cifra , intrucat uleiul poate sa fie prea fluid (subtire).

In cazul de fata , avand in vedere ca ambele uleiuri sunt ll04 , 0w40 este un ulei superior

nu ambele sunt ll04, 0w30 e ll 01 FE

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.