Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Totusi am sa m-ai pun o intrebare stupida. Care este diferenta intre castrol 5w-30 si bmw 5w-30 amandoua sunt LL-04. Este diferenta doar de pret si ambalaj.

 

Teoretic, uleiul BMW este aditivat diferit.

 

Practic, nu este o informaĂžie publicĂŁ deci nu avem de unde sĂŁ Âştim exact ce diferenĂže existĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

cand spuneti ce ulei folositi precizati si motorul, model masina, pt ca difera proprietatile necesare pt ulei

de ex. la e36 M40/43/42/50/52 uleiul recomandat pt motorul nou este BMW 10w-40 semisintetic cu vascozitate la 100 grd intre 14-15 , vascozitate 40 grd intre 90-100, pour point <= -30 grd HTHS peste 3 la mers normal

 

acuma pe masura ce motorul acumuleaza km creste jocul dintre piesele mobile din cauza uzurii, si corespunzator trebuie crescuta vascozitatea uleiului fata de cea recomandata de prod pt mot nou, in caz contrar se accelereaza uzura motorului

 

eu de ex la al meu e36 m40 250k km folosesc mobil1 5w-50 full sintetic vascozitate la 100 grd 17.5 vascozitate la 40 grd 105 pour point -51 grd HTHS 4.2 ; si sunt f multumit de el comparativ cu uleiul anterior 5w-40 tot sintetic.

 

uleiuri sintetice f potrivite pt e36 cu peste 100k km: valvoline synpower 5w-40 (14.7/88) ; mobil1 5w-50 (17.5/105)

asta din ce am studiat eu.

Link to comment
Share on other sites

acuma pe masura ce motorul acumuleaza km creste jocul dintre piesele mobile din cauza uzurii, si corespunzator trebuie crescuta vascozitatea uleiului fata de cea recomandata de prod pt mot nou, in caz contrar se accelereaza uzura motorului

 

 

Exista in cartea masinii asa ceva?Pana la 100k se foloseste 5w30, dupa 150k se foloseste 10w30, dupa 200k se foloseste 20w50, etc.

Chiar exista recomandarea asta sau asa banuiesti tu?

Link to comment
Share on other sites

nu asa banuiesc eu, asa se intampla, ca nu scrie in cartea masinii nu schimba acest lucru

toate specificatiile din carte sunt valabile pt motorul nou, deoarece uzura mot depinde mult de modul de exploatare

de ex poti darama un mot in 1000km, de asemenea un mot de 300k km poate avea uzura relativ mica

Link to comment
Share on other sites

numai dc vrei sa-i faci praf motorul, altfel folosesti tot sintetic, 0w-40, 5w-40 sunt bune exemple de uleiuri ce pot fi folosite cand un astfel de motor "imbatraneste".

exista si uleiuri 10w-40 sintetice dc chiar vrei 10w dar nu e cazul (ex. mobil1 high mileage 10w-40 full sintetic)

Link to comment
Share on other sites

sa fiu sincer, eu pe e36 318iS(tip motor m42*) de la 227000 km cand l-am luat pana pe la 260000 km am bagat castrol magnatec 10w40, si in afara de faptul ca manca cam un litru la 6-7000 km(condus normal in toata aceasta perioada)nu prea am observat reactii neplacute, schimbul il faceam pe 11000-12000 ...

dar, am schimbat pe castrol edge-sport 10w60, si se simte diferenta(sau poate ca doar mi se pare mie) - motorul parca suna altfel, si parca trage mai bine(desi cred ca doar mi se pare). in schimb se duce 1 litru de ulei la max 5000 km, insa si regimul de functionare s-a schimbat, impreuna cu stilul de condus, care a devenit mai ... agresiv sa ii zicem asa.

 

insa, nu sunt expert in de-astea, de fapt stiu prea putine, si daca gresesc in alegerea uleiului, let me know, orice sugestie este oricand binevenita.

Link to comment
Share on other sites

Am observat ceva referit la uleiurile ce le-am avut/am in motor, primul schimb in romania mobil 1 10w40 in 7500 km s-a facut ca apa si in bord au scazut 3 patratele, acum am castrol 10w60 am 4500 km si a disparut doar un patratel din indicatorul de revizie, cel cu leduri verde, galben, rosu.
Link to comment
Share on other sites

Am observat ceva referit la uleiurile ce le-am avut/am in motor, primul schimb in romania mobil 1 10w40 in 7500 km s-a facut ca apa si in bord au scazut 3 patratele, acum am castrol 10w60 am 4500 km si a disparut doar un patratel din indicatorul de revizie, cel cu leduri verde, galben, rosu.

 

 

patratelele dispar dupa un altgoritm; nu in functie de ce ulei ai bagat in motor

Link to comment
Share on other sites

de asta ce parere aveti?

 

Nu are reprezentanta in RO dar Este unul din cele mai bune produse de pe piata 100% sintetic , 100% made in germany , 100% folosit de posesorii de M3,M5,M6 dar cu alta specificatie si anume 10w-60 si bmw_isti in general din germania. Este un ulei de calitate care si-a facut renume prin forumurile din DE si SUA

Folosesc uleiul asta si sunt extrem de multumit de comportamentul motorului

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

e uite o parere obiectiva despre un ulei bun.tin sa spun ca asta am obs si eu pe forumurile de afara,dar la noi daca nu e castrol nu e bun... :)

l-am vazut zilele trecute la un shop si am ramas uimit ca apare si BMW LL04 in recomandari.

E 40 ron pe litru,deci rezonabil...

 

ps:ma mira faptul ca unii se dau invatati aici si nu pot recunoaste faptul ca daca BMW are contract cu Castrol asa cum Vodafone are cu Star Telefonica ,normal ca recomanda "only castrol"...deci chestie de marketing...dar asta nu inseamna ca restul e sheet...

Link to comment
Share on other sites

Va salut,stie cineva care este diferenta intre un ulei full sintetic si un ulei hidrocrat?Am un 318i e36 m40 si vreau sa-i fac schimbul de ulei,m-am gandit la 5w30 Longtime High Tech de la liqui moly,dar intra la categoria hidrocrate si nu stiu ce inseamna,full sintetic am gasit 5w40.Care ar fi mai indicat?
Link to comment
Share on other sites

acum cateva minute am sunat un prieten de pe forum in legatura cu uleiul. am citit mai sus si am vazut ca grosimea uleiului variaza in functie de nr de km. la 202.000 ce tip de ulei sa folosesc, aveti idee ? multam

Acelasi daca nu ai probleme si esti multumit. . Multi pun unul cu vascozitate mai mare ca incep sa piarda din el, in loc sa remedieze problema.

Link to comment
Share on other sites

acum cateva minute am sunat un prieten de pe forum in legatura cu uleiul. am citit mai sus si am vazut ca grosimea uleiului variaza in functie de nr de km. la 202.000 ce tip de ulei sa folosesc, aveti idee ? multam

Acelasi daca nu ai probleme si esti multumit. . Multi pun unul cu vascozitate mai mare ca incep sa piarda din el, in loc sa remedieze problema.

cred ca si eu pierd putin....peste 2 saptamani vreau sa ii fac schimbul si nu sunt hotarat ce tip de ulei sa folosesc.....

Link to comment
Share on other sites

acum cateva minute am sunat un prieten de pe forum in legatura cu uleiul. am citit mai sus si am vazut ca grosimea uleiului variaza in functie de nr de km. la 202.000 ce tip de ulei sa folosesc, aveti idee ? multam

Acelasi daca nu ai probleme si esti multumit. . Multi pun unul cu vascozitate mai mare ca incep sa piarda din el, in loc sa remedieze problema.

cred ca si eu pierd putin....peste 2 saptamani vreau sa ii fac schimbul si nu sunt hotarat ce tip de ulei sa folosesc.....

Nu stiu exact ce motor ai. La un 6 in linie de 2.5 litri e acceptabil pana in 2 litri intre schimburi (conform manualului) . Din cauza asta multi spun ca e normal sa consume ulei. De fapt nu e normal, ei acolo spun treaba asta ca sa atraga atentia ca daca se ajunge sa consume peste 2l, e semn ca e o problema grava si trebuie mers in service. Si nici nu iti vine sa mergi in service si sa schimbi tot felul de garnituri si alte piese pentru 200 de g de ulei consumat intre schimburi.

In principiu pune un ulei sintetic de calitate, 5w-30 , sa fie o firma mai de doamne ajuta si schimba-l mai des, nu la 20k cum e indicatorul de service.. , ca din pacate nu mergi pe autobahn, trafic lejer si fara praf..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.