Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

DeocamdatĂŁ sunt mulĂžumit de BMW LongLife .

Ăntrebam dacĂŁ e bun, pentru cĂŁ i-am auzit pe foarte mulĂži cĂŁ l-au folosit ĂŽnsĂŁ la alte mĂŁrci de maÂşini.

Pentru BMW vroiam sĂŁ Âştiu dacĂŁ e bun. Cu toate cĂŁ ĂŽn mai toate reclamele lor apare marca BMW :)

http://www.sonicperformance.com.au/Additives/Liqui-MolyAd.gif

Link to comment
Share on other sites

salut am avut in masina ulei 0W-40 bmw original long life full synt. 56 ron/litrul recomandat de cei de la service cand am adus masina, si dupa aprox 7000 km in 9 luni e Negru, urat si f subtire numai are proprietati..ce mai..nu as mai pune asa ceva asadar, ce recomandati la un 318I din 2000 benz. probabil un castrol 5W 40 magnatec? are peste 100.000km masina
Link to comment
Share on other sites

daca este negru nu inseamna neaparat ca si-a pierdut si proprietatile.

vei vedea ca si a doua zi dupa ce schimbi uleiul el este la fel de negru dar asta nu inseamna ca nu mai este bun.

daca ai 7000km cu uleiul specificat, la km care zici ca ii ai nu este nici o problema, parerea mea mergi linistit cu el pana undeva spre 15000

Link to comment
Share on other sites

e normal sa fie mai inchis la culoare, inseamna ca isi face treaba si curata motorul. Filtrul de aer la cat il schimbi ?

am schimbat azi ARAL 5W40 cica e made in germany..? l a Castrol zicea EU si la Mobile1 turkey pe eticheta a doua :) de restul cica nu are rost sa mai vb..oricum nu am de gand sa l tin decat vreo 2000-3000 sa vad cum arata/comporta poate si mai repede si apoi sa l schimb cu ceva mai bun si voi schimba din nou si filtrul tot mann cica e mai bun, pana atunci ma mai informez..daca te duci la 100 magazine fiecare iti spune altceva ca la nebuni, am facut astazi o proba:

la un service/mag cu programul Autodata dadea 10W 30 castrol si 5W40 mobile1, la altul cica noul 10W60 de la mobil 1ar fi recomandat ca ar regla si evantualele jocurti/batai..si la alt service/magazin desf. cu nu stiu ce program a dat..0W30 ..LA apan mare service de ex am descoperit cea mai scumpa manopera 150 ron/pt desfacut un surub ca sa dea drumul la ulei..in cond in care peste tot e 50 ron max.. si cica recomanda producatorul numai 5W30 ..zic ei, fiind cel mai mare service pe la noi prin oras..asa ca am zis sa pun unul ieftin ARAL techno..5W40il tin un pic si apoi pun altul poate un liqui moly -germany sau volvoline-netherlands?vad ca nu se prea ingramadeste lumea la ele..

filtrul la benzina si aer sunt primele pe care le am pus de cand am masina din nov si au tot 7000km o s a le schimb pe la 10000 si pe cel de polen si uleiul din nou adica cam peste 3000km.

Edited by bmw316m
Link to comment
Share on other sites

salutare la toata lumea, am si eu un pisoi E36 316i adus de o saptamana din germania si nu mi-e destul de clar daca tre sau nu tre sa schimb uleiul la motor pt ca, calc-l din bord mai are 4 patratele verzi aprinse si niciuna portocalie sau rosie. am mers cu pisoiul mai bine de 1000km deja dar nu mi-a scazut nivelul la ulei deloc, nu-mi bate motorul deloc, doar ca e negru uleiul pe joja. rog stiutorii sa-si dea parerea despre ce ar trebui sa fac. mersi
Link to comment
Share on other sites

salutare la toata lumea, am si eu un pisoi E36 316i adus de o saptamana din germania si nu mi-e destul de clar daca tre sau nu tre sa schimb uleiul la motor pt ca, calc-l din bord mai are 4 patratele verzi aprinse si niciuna portocalie sau rosie. am mers cu pisoiul mai bine de 1000km deja dar nu mi-a scazut nivelul la ulei deloc, nu-mi bate motorul deloc, doar ca e negru uleiul pe joja. rog stiutorii sa-si dea parerea despre ce ar trebui sa fac. mersi

Eu te sfatuiesc mai bine sa il schimbi ..chestia cu intervalul de ulei se poate reseta si fara sa schimbi uleiul si nu ai de unde sa stii daca a fost schimbat sau nu .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu nu vad decat reclama acolo si nimic altceva ce ar sugera ca ar putea aparea probleme sau pur si simplu ca acele produse sunt bani aruncati . Pe net se gasesc si multe alte link-uri catre topicuri negative pentru toate aceste produse , Dura Lube-ul avand chiar si cateva procese , dar asta nu inseamna ca eu sau altii nu l-am folosit .

Intrebarea este daca altii au folosit si celelalte produse si daca pot face o comparatie intre ele .

Link to comment
Share on other sites

Update: Nu are inscris standardul BMW Longlife, insa pe ambalaj scrie ca este pentru diesel-uri fara filtre de particule deci nu este Longlife-04.

De curand am facut schimbul de ulei si am pus castrol 5w30. Nu stiam ca la motoarele diesel dotate cu filtru de particule trebuie un ulei cu anumite specficatii. Din ce am inteles daca scrie longlife-04 este ptr diesel cu filtru de particule ? Ce se poate intampla ? Am facut schimbul la un service care este ok si acolo au acest ulei care il aduc din germania dar la bidoane mari de 50 de litri. Ce fac las uleiul in continuare sau il schimb ? Filtre au pus Mann . Sunt ok sau voi ce recomandati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.