Jump to content

problema trapa electrica e36


Recommended Posts

Cand am cumparat masina erau momente cand trapa mergea si cand nu mergea. De ceva timp nu mai misca nimic, butonul se ilumineaza, insa nu la intensitatea normala, iar cand il apas se stinge becul din buton si trapa nu misca nimic. Sa fie de la buton sau de la altceva? Motorasul nu cred ca e pt ca atunci nu ar fi avut momente cand mergea si nu stiu care-i faza cu iluminatul becului. Trebuie sa aiba o legatura, nu? Astept pareri.
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema. Nu a fost butonul de vina. A fost un releu albastru care se gaseste dupa masca de plastic de sub volan. Am gasit ieri cateva articole pe net despre asta se pare ca e o problema destul de comuna, ii zice "comfort relay". Am scos releul, i-am desfacut carcasa de plastic si am vazut cateva contacte dezlipite (uitati-va atent abia se vede). Le-am cositorit la loc si acum merge. Dati un search pe google pt "comfort relay" acolo va va zice sa verificati si siguranta nr. 43 si inca vreo doua. Releul asta este undeva in partea superioara a locului de dupa masca asta de sub volan si e pe un panou de plastic negru prins in doua cleme. Masca e prinsa in 3 suruburi. Bafta! Edited by tomboy
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,am si eu o mica intrebare,daca deschid trapa la e36,am zis daca...ca deocamdata imi e teama ca se blocheaza si ramane deschisa,cum o mai inchid?adica are vreun mecanism pt. momente de genu' asta?adica ceva de siguranta.
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,am si eu o mica intrebare,daca deschid trapa la e36,am zis daca...ca deocamdata imi e teama ca se blocheaza si ramane deschisa,cum o mai inchid?adica are vreun mecanism pt. momente de genu' asta?adica ceva de siguranta.

 

N-o deschide ca ploua. E o greseala de design acolo si riscurile sunt mari la deschidere-inchidere.

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,am si eu o mica intrebare,daca deschid trapa la e36,am zis daca...ca deocamdata imi e teama ca se blocheaza si ramane deschisa,cum o mai inchid?adica are vreun mecanism pt. momente de genu' asta?adica ceva de siguranta.

 

 

Din cate zicea cineva anul trecut aici pe forum, desfaci plafoniera si e acolo un locas pt imbus (care il ai in trusa de de scule a masinii), bagi imbusul si o tragi manual... Sincer nu am incercat inca..

Link to comment
Share on other sites

A mersi Alexe,e bine atunci......,a Dane apropo am mai gasit un defect la e36 coupe in legatura cu centura,e un defect care ma enerveaza de fiecare data cand trebuie sa folosesc centura,nu imi pun mereu centura dar cand o folosesc ma incomodeaza acest defect care in 7-8 ani de fabricatie trebuia remediat:).
Link to comment
Share on other sites

A mersi Alexe,e bine atunci......,a Dane apropo am mai gasit un defect la e36 coupe in legatura cu centura,e un defect care ma enerveaza de fiecare data cand trebuie sa folosesc centura,nu imi pun mereu centura dar cand o folosesc ma incomodeaza acest defect care in 7-8 ani de fabricatie trebuia remediat:).

 

Ce-ti face centura?

Pai sunt la toate la fel...la toate masinile din lumea asta...probabil a ta este din plastic sau tabla si zgaraie..atunci da, e de inteles.

Numai la alea de curse seamana cu niste bretele dar sunt inestetice..nu sunt discrete si iti limiteaza iesirea din masina daca o uiti pusa

Link to comment
Share on other sites

Dane acum sa nu crezi ca vb. asa aiurea,ca nu as avea de ce daca ar fi totul ok la masina,dar e36 daca o analizezi cap coada are multe inconveniente,adica pt unu ca mine care ma intereseaza anumite aspecte nu doar sa fac impresii,asa zisele impresii....cu scart pe asfalt,si sa inspaimainti cu o toba care urla,de ex. centura cand o pun e ok,cand vreau sa o dau jos ramane agatata in manerul de la scaun ,acel maner care rabateaza scaunul la coupe,ramane agatata si ramane asa ,cand te dai jos din masina si esti mai grabit poti sa o iei taras,ramane agatata ca panoul fiind bombat,manerul ala fiind prea lung nu mai are spatiu sa revina la pozitia initiala si asa ramane agatata.
Link to comment
Share on other sites

E Alexe,trebuia gandita un pic mai mult,ori trebuia facut manerul ala mai scurt ori solutia cu buton,am vazut sistemul asta la un mercedes coupe din 1992,sti modelul dupa renumita...cobra,deci modelul dupa cobra cu stopurile alea mici pe spate si taiate asa in diagonala,si era coupe si scaunul se rabata manual apasand pe un buton,deci acolo gandita treaba,deci generatie cu e36.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
si eu am aceeasi problema, cand merge, cand nu, cateodata risc sa raman cu ea deschisa.

 

pana la urma releul acela e problema? si de ce ii spune comfort relay? nu am functia confort la trapa.

Nici eu nu am funtia comfort la trapa. Nu stiu de ce ii zice asa, cert e ca aia a fost problema si cositorind locul acela din poza s-a rezolvat. Noroc ca am gasit ceva articole pe net despre asta ca altfel nu m-as fi gandit niciodata la releul asta. Panoul ala cu relee din poza are mai multe relee decat am avut eu acolo. Nu l-am avut decat pe asta albastru care-i incercuit si cred ca inca unul daca nu ma insel.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.