Jump to content

Am schimbat filtru de benzina la 320i e36 la service


Recommended Posts

Am fost astazi am luat un filtru de benzina,binenteles m-am dus la service cu filtru de benzina,am bagat masina pe tunel a coborat mecanicul sa se uite nu erau la fel,asta care al luasem era mai sibtire si daca al punea imi balenganea in acel suport,m-am dus inapoi la magazin pt ca avea 3 modele de filtre de benzina pe stoc,l-am dat pe cel vechi si am luat altul mai scurt si mai gros,zis si facut ma duc la service,acolo......probleme.....,era amplasat aiurea,nu avea loc sa-l scoata,au injurat toti mecanicii de acolo pe contructorii ingineri care au conceput asa ceva si au scos la sf anului '90 aceasta masina.....e36 320i,le-am dat dreptate,a zis ca nu sa mai confruntat cu asa ceva,pana la urma dupa atata chin,dupa atatea injuraturi,si dupa atata stres mi-au taiat un colier ca nu avea ce sa faca si l-au scos,apoi montatul la fel.....eu am zis intr-un topic ca va fi greu de schimbat filtru de benzina,operatiune grea de tot,pe celalalt filtru scria 06.93....deci ce pot sa mai zic......decat ca ma doare capu'.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

la e36 am schimbat si eu filtru de benzina...in 10 minute era gata pus pe masina cel nou....si al meu tot in 93 era fabricat....poate ca nu a fost schimbat niciodata deoarece masina e tot din 93....

 

 

chiar nu imi dau seama de ce ai avut problemel astea.....poate ca mecanicii au fost foarte priceputi <_< ...la mine a dat tot suportul jos care tinea filtru ....a pus filtrul nou si a bagat suportul la loc si a strans surubul care tinea suportul si gata....

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca aia habar nu au pe ce lume traiesc. Schimbarea filtrului de benzina la e36 (indiferent de motorizare) dureaza 20-30 de minute maxim (asta da nu stii unde se afla si cum se desface). Am mai intalnit masini care aveau filtru original (tot din 93) si nu am avut nici o problema ca sa-l schimb.

 

P.S: Prima data ti-au dat filtru de facelift. Este diferit fata de modele fabricate inainte de 95: este mai lung si mai subtire.

Link to comment
Share on other sites

Pai da masina e din '93si filtru era din 93 era stantat de.....bmw,deci este service,vin tot felul de masini,dar asa nu au mai intalnit,la alte masini merg bine mi-au zis,adica nu le fac asa probleme........,a zis cineva mai sus ca schimbat filtru de benzina si a durat putin,pai poate a avut motor de 1.6 si filtru este amplasat sub podeaua de la sofer,e mai simplu acolo,sau a avut 1.8 sau 1.8 is,eu am mai spus nu se baga oricine la ele,si motoarele astea cu vanos totul acolo e amplasat de nu ai acces la anumite piese,e de belea cu ele nu recomand asa masina nimanui.
Link to comment
Share on other sites

Sa le dau ..Ban,bun si la cine sa ma duc?la altii care imi spun ne pare rau nu ne bagam deci mai ai dracu.....,sau la altii care o sa se intample la fel cum am patit acum,deci de ce la passat este usor si accesibil si la astea nu?
Link to comment
Share on other sites

Doamne sunte-ti fenomenali,pai in atatea injuraturi la adresa inginerilor nemti,eu stresat in legatura cu filtru asta de benzina ca nu se putea scoate,mai spune cineva ca trebuia sa mai iau borna,aveam atatia draci ca luam bateria o aruncam cu totul in fata serviceului......
Link to comment
Share on other sites

Doamne sunte-ti fenomenali,pai in atatea injuraturi la adresa inginerilor nemti,eu stresat in legatura cu filtru asta de benzina ca nu se putea scoate,mai spune cineva ca trebuia sa mai iau borna,aveam atatia draci ca luam bateria o aruncam cu totul in fata serviceului......

 

 

 

<_< linisteste-te ca daca arunci bateria trebuie sa mai dai si pe alta noua....

Link to comment
Share on other sites

wow....da ce legatura are???

Se refera ca la faptul ca este recomandat sa scoti borna/siguranta de la pompa de benzina, in caz de ceva sa nu pierzi tot combustibilul. Dar nu ai de ce, fiindca pompa nu baga benzina daca e motorul oprit. O sa curga doar ce este pe instalatie.

 

este bine sa o scoti preventiv , + ca nu mai improsca cu benzina in toate directiile cand dai filtrul jos....

Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi am luat un filtru de benzina,binenteles m-am dus la service cu filtru de benzina,am bagat masina pe tunel a coborat mecanicul sa se uite nu erau la fel,asta care al luasem era mai sibtire si daca al punea imi balenganea in acel suport,m-am dus inapoi la magazin pt ca avea 3 modele de filtre de benzina pe stoc,l-am dat pe cel vechi si am luat altul mai scurt si mai gros,zis si facut ma duc la service,acolo......probleme.....,era amplasat aiurea,nu avea loc sa-l scoata,au injurat toti mecanicii de acolo pe contructorii ingineri care au conceput asa ceva si au scos la sf anului '90 aceasta masina.....e36 320i,le-am dat dreptate,a zis ca nu sa mai confruntat cu asa ceva,pana la urma dupa atata chin,dupa atatea injuraturi,si dupa atata stres mi-au taiat un colier ca nu avea ce sa faca si l-au scos,apoi montatul la fel.....eu am zis intr-un topic ca va fi greu de schimbat filtru de benzina,operatiune grea de tot,pe celalalt filtru scria 06.93....deci ce pot sa mai zic......decat ca ma doare capu'.

 

pai daca ai bagat-o pe tunel asa se intampla...daca o ridicai pe elevator sau o puneai pe canal era altceva...Colierul de ce l-au tratat asa dur (l-au taiat)?,,,erau nervosi?

Si cand te gandesti ca acel banal pahar demontabil din compartimentul motor de la dacie nu enerva pe nimeni..Lasa Bogdane, acorda-le circumstante atenuante inginerilor nemti ca nu stiau de modelul asta de filtru cu pahar la ora aia...Se pare ca la modelele noi asa este....Ia un model mai nou

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Pe elevator mi-a schimbat astea,prima data cand am fost cu filtru si nu era bun si sa uitat si le-a comparat am bagat masina pe tunel,dupa aceia am fost am schimbat filtru si cand am venit si a bagato pe elevator,problema este ca elevatorul pt mine era o spaima,la fosta masina e30 atata timp cat am avut-o nu am dorit sa sa o urce pe elevator,acum sa nu o mai dau la ocolite,si sa vb. filozofic....,nu vroiam ca imi era ca datorita greutatii pe fata si a vechimii se rupe masina pe jumate,eu stiam asta mai demult,dar treaba asta mi-a zis si un mecanic,sa evit elevatorul,problema asta a fost treaba la fosta masina,cu filtru de benzina am anticipat intr-un topic mai vechi ca asa se intampla,eu nu ma panichez degeaba pt ca stiu eu ce stiu,unii trateaza cu usurinta chestile astea,adica sti...''ce un filtru de benzina,imediat se schimba'',acum sa vedem i-am zis sa imi stranga bine acolo la coliere ca se face presiune si sa nu ma pomenesc ca scapa un furtun de acolo,mi le-a strans de fata cu mine acolo dar sper sa fie ok....ca o ia ma draq de masina,m-ai intrebat de ce a taiat colierul,pai daca nu sa putut desface,nu avea nici pozitie sa desfaca,daca nu ia injurat pe nemti,si ia dat draku de nu iti spun,ca nu le-a mers creierul,ce sa mai zic...sper sa nu ma pomenesc ca imi scapa vreun furtun de acolo.
Link to comment
Share on other sites

am bagat masina pe tunel,

dupa aceia am fost am schimbat filtru si cand am venit si a bagato pe elevator,problema este ca elevatorul pt mine era o spaima, sa vb. filozofic....,imi era ca datorita greutatii pe fata si a vechimii se rupe masina pe jumate,eu stiam asta mai demult,dar treaba asta mi-a zis si un mecanic,sa evit elevatorul,

se face presiune si sa nu ma pomenesc ca scapa un furtun de acolo,mi le-a strans de fata cu mine acolo dar sper sa fie ok....

ca o ia ma draq de masina,

m-ai intrebat de ce a taiat colierul

nu avea nici pozitie sa desfaca,

daca nu ia injurat pe nemti,si ia dat draku de nu iti spun,ca nu le-a mers creierul,ce sa mai zic...sper sa nu ma pomenesc ca imi scapa vreun furtun de acolo.

 

Nu avea pozitie fiindca era pe tunel, acolo era intuneric si nu vedea...pe canal era altceva. De injurat eu cred ca nu pe nemti ii injura.....posibil sa fi fost si omul nervos cu atatea probleme...criza economica, gripa aia nenorocita, alegeri...etc.

Nu se rupe masina ca e sustinuta in 4 puncte....ce mecanic e ala care recomanda asa ceva...ma mir ca nu ti-a recomandat sa scoti filtrul si sa pui o teava in loc, iar la motor sa adaptezi unul din ala de motorina (Saviem, parca) cu reductii si cartus schimbabil ca e mult mai bun...s-au vazut cazuri. Exista presiune destula dar nu iese furtunul ala de acolo.

Asa ca Bogdane, vinde masina cat mai repede si ia ceva din colectia de toamna a anilor 90 Colibasi...Si te-ai scos. P-astea le bagi pe tunel fara probleme ca poti lucra cu ochii inchisi pe jos..In afara de tobe nu prea mai dai de nimic pe acolo...

Link to comment
Share on other sites

Filtrul de benzina la 320 si 325 este greu de schimbat din cauza ca pe sus nu ai access si toata treaba trebuie facuta de sub masina ... iar sub masina cum toate sunt inghesuite chiar si cu capota deschisa nu-ti intra lumina deloc in locul respectiv.

 

Si 2 ... conteaza cat de incepator esti. Anul trecut 3 zile a durat sa-mi schimb cutia de viteze si kit-ul de ambreiaj, ziua in amiaza mare stateam cu lanterna langa mine ca nu vedeam absolut nimic pe langa cutie... anul asta in 3 ore deja era data jos.(cu multe pauze de tigari si cola, scuturile termince, evacuarea care e imensa, suporti cutie, cardan, cutie, kit ambreiaj + volanta, etc)

 

Eu nu inteleg la urma urmei de ce te plangi, ca oricum de murdarit pe maini nu te-ai murdarit deloc.

Link to comment
Share on other sites

Vad ca in fiecare topic ce-l faci te plangi de ceva, asa ceva n-am mai intalnit, toti incearca sa iti raspunda civilizat, insa tu sari orice limita....

 

Maine,poimaine deschizi un topic ca ti se pare tie ca pedala de frana sta 2mm mai sus ca inainte, oare o fi bine?

 

cred ca fiecare de pe forumul asta a trecut la un moment dat prin toate chestiile prin care treci tu, indiferent de masina... asa ca idee.. ce crezi ca era de forumul asta daca fiecare din noi scotea cate un topic la fiecare chestie nesemnificativa?

 

Am avut 320i, a mers boboc, am schimbat ce ai schimbat si tu, nu m-am plans, ba ca e suspensia mai nasoala ca la orice masina, ba ca filtru de benzina e gandit de niste cretini, ba ca eu stiu ce bec in rahatu ala de plafoniera s-a ars si nu mi-am gasit 10 secunde sa desfac sa vad, dar am gasit 10 minute sa fac un topic pe tema asta....

 

 

Ce sa mai zic, vinde rabla, ia-ti dacie, aia-i buna pt tine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.