Jump to content

Discutie Anvelope Vara


gabihp30

Producatori Anvelope  

946 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 9 months later...
ce parere aveti despre anvelopele de la nexen? am gasit ceva nexen nsfera su 1 de 225 45 17 cu niste specificatii foarte bune comparativ cu pretul pe r bucata.... costa 380 si au un A la tractiunea pe ploaie si au C la consum... mi se par decente... dar nu stiu cata lume foloseste
Link to comment
Share on other sites

mie nu-mi place profilul ala, nexen p6000 pare mult mai ok la fel mi se pare si achilles atr sport 2

da eu nu ma refer neaparat la profil... ci la calitatea acestora....mie imi tre o anvelopa sa fie cat mai ok la ploaie deoacere nu am chef sa acvaplanez la viteze mai maricele.. .si profilu ala mi se pare super bun deoarece are canalele alea imense pe mijloc pentru drenaj.... oricum asta e discutabil.. dar calitatea?

Link to comment
Share on other sites

da eu nu ma refer neaparat la profil... ci la calitatea acestora....mie imi tre o anvelopa sa fie cat mai ok la ploaie deoacere nu am chef sa acvaplanez la viteze mai maricele.. .si profilu ala mi se pare super bun deoarece are canalele alea imense pe mijloc pentru drenaj.... oricum asta e discutabil.. dar calitatea?

 

conformatia profilului arata pentru ce sunt concepute, calitatea este una medie cred, eu personal prefer anvelopele care dreneaza apa inspre exterior, teoretic dupa specificatii se comporta bine pe umed astea ale tale.....pardon.gif

Link to comment
Share on other sites

sugesti din partea voastra.... pe care din variantele de mai jos ati merge?

 

N'FERA SU1 Ultra High Performance Asymmetric Summer 225/45R17.... A aderenta pe umed C la consum

Barum BRAVURIS 3HM 225/45R17 91Y C aderenta pe umed E la consum

Nexen N8000 225/45R17 94W C aderenta pe umed E la consum

Debica FURIO 225/45R17 91W C aderenta pe umed F la consum

Barum BRAVURIS 2 225/45R17 94W C aderenta pe umed E la consum

Sava INTENSA UHP 225/45R17 91Y B aderenta pe umed E la consum

Kumho KU39 Ecsta LE Sport 225/45R17 94Y B aderenta pe umed C la consum

Falken Ziex ZE914 Ecorun 225/45R17 94W B aderenta pe umed C la consum

Semperit SPEED-LIFE 225/45R17 91Y C aderenta pe umed C la consum

General ALTIMAX SPORT 225/45R17 91Y C aderenta pe umed E la consum

Pirelli P7 DOT4410 225/45R17 91W nu au specificatii dar costa 357 lei

Pirelli P7 CINTURATO DOT3010 225/45R17 94W nu au specificatii dar costa 369 lei

Kumho Ecsta HM KH31 225/45R17 91W B aderenta pe umed E la consum

Pirelli P7 DOT2311 225/45R17 91W nu au specificatii dar costa 397 lei

Pirelli P ZERO ROSSO DOT4711 225/45R17 91Y nu au specificatii dar costa 397 lei

Firestone FIREHAWK SZ90 225/45R17 91Y B aderenta umed G la consum

 

 

Astea le-am gasit pe un site.... si sunt pe stoc.

NU am bani sa dau mai mult de 400 de ron pe o bucata!

NU o sa merg cu viteza de top niciodata deoarece mai mult de 240 de km pe ora nu imi prinde masina.

 

Masina merge mult pe autostrada si prin oras deci am nevoie de ceva care sa tina in timp, sa nu sune extrem de tare, sa abia aderenta buna sau foarte buna pe umed deoarece in Austria unde e masina ploua mult si se acvaplaneaza pe autostrada si nu vreau sa derapez aiurea. Nu stiu nimic despre calitatea acestora... Foarte rar am pus cauciucuri noi pe masina deci is praf cand vine vorba sa aleg.... Doar ce stiu din reclame plus ca mai sus nu e nici un nume cunoscut gen pireli sau michelin... si cum am zis mai mult de 400 nu am de unde sa dau...deci aleg ce e mai de calitate din ce imi permit. Consumu nu e neaparat important da e si ala si daca pot scoate si de acolo ceva e ok. Sa nu ii prind pe aia cu dieseluri ca se baga in seama aiurea legat de consum. Am fost constient cand am luat masina cat consuma... Doar ca nu pot sa ignor aspectu asta cand iau anvelope.

 

Orice opinie e binevenita daca aveti chef plus alte sugesti care poiate nu is mai sus sau se gasesc pe alte siteuri.

Edited by poope
Link to comment
Share on other sites

interesant siteu:

 

am gasit asa

 

Nankang NK Comfort Eco-2 225/45 ZR17 94W XL BSW C consum B ploaie 68 EURO

Falken ZE914 225/45 R17 94W XL mit Felgenschutz (MFS) BSW asymmetric C consum B ploaie 80 EURO

Uniroyal RainSport 3 225/45 R17 91V mit Felgenrippe C consum A ploaie 85 EURO... mi se para ca arata foartte bine dar nu stiu nimic nimic despre compania asta

Hankook Ventus V12 evo2 K120 225/45 R17 91V VSB C consum A ploaie 90 EURO.... merita banii???

Uniroyal RainSport 3 225/45 R17 94V XL mit Felgenrippe Ajuta la ceva ca e XL????? costa 91 euro

Nexen N Fera SU1 225/45 R17 94W BSW asymmetric Astea se bat cu Uniroyal la specificatii si sunt si mai eftine ( 75 EURO) dar cum vi se par comparativ cu Uniroyal? Sau Hankook???

Hankook Ventus Prime 2 K115 225/45 R17 94W XL astia au B la consum si B la ploaie.... costa 86 EURO... nu am mai vazut pana acum cu B la consuim

Hankook Ventus V12 evo2 K120 225/45 ZR17 94Y XL VSB au C la consum si A la ploaie si sunt si XL ... dar diferenta de pret fata de uniroyal si nexen....

 

masina e un e46 325i 2002...

 

eu as alege dintre NEXEN si UNIROYAL dar nu stiu.... sincer nu am auzit de nici una... de Hankook am auzit...

Link to comment
Share on other sites

te inteleg perfect, vremea este foarte capricioasa in austria si pe autobanda te poti trezi din senin cu lapovita, mazariche sau rafale de grindina, sau ploi torentiale, de aceea eu merg dupa sistemul anvelope de iarna noi+jante, la 2-3 ani cand scad sub 5mm le vand la jumatate de pret si de banii aia iau un set de jante sh+ 300e anvelope noi....la mine functioneaza perfect aici in zona alpina din granita cu austria....mereu ploua si temperatura doar in timpul verii trece de 15-17 grade

gumele de iarna mi-au fost de ajutor de multe ori pe autobanda cand am prins vreme rea si trebuie sa te misti repede ca sa scapi de furtuna din spate thumbsup.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

te inteleg perfect, vremea este foarte capricioasa in austria si pe autobanda te poti trezi din senin cu lapovita, mazariche sau rafale de grindina, sau ploi torentiale, de aceea eu merg dupa sistemul anvelope de iarna noi+jante, la 2-3 ani cand scad sub 5mm le vand la jumatate de pret si de banii aia iau un set de jante sh+ 300e anvelope noi....la mine functioneaza perfect aici in zona alpina din granita cu austria....mereu ploua si temperatura doar in timpul verii trece de 15-17 grade

gumele de iarna mi-au fost de ajutor de multe ori pe autobanda cand am prins vreme rea si trebuie sa te misti repede ca sa scapi de furtuna din spate thumbsup.png

unde mai exact in austria esti tu? si ce anvelope ai recomanda? ma gandesc ca cele cu specificatii maxime la conditii de ploaie nu? ma refer pentru vara!

Link to comment
Share on other sites

unde mai exact in austria esti tu? si ce anvelope ai recomanda? ma gandesc ca cele cu specificatii maxime la conditii de ploaie nu? ma refer pentru vara!

 

 

 

stau in germania dupa salzburg in landul rosenheim...

datorita climatului pentru conditii maxime de siguranta trebuie sa ai in vedere apa si maxim de grip..., gumele sa fie mereu peste 5mm, chiar si primavara tarziu sau toamna devreme poti avea surprize neplacute mai ales pe sosea umeda cu amestec de polen frumze etc, si pe autobanda in austria poti sa prinzi zapada pana in aprilie tarziu ...

poti sa iti alegi si o combinatie hibrid pe axe fata-spate, fata moi franare- spate mai dure sa reziste la tractiunea ta 2.5i, 225/45 si spate 245/40

nu recomand nici o marca anume pentru ca sunt de parerea ca dupa 2-3 ani maxim anvelopele trebuiesc schimbate chiar daca au inca profil bun, asa ca eu nu simt nevoia sa iau top premium ca sa le schimb peste 50-60k

 

TEST ADAC DE thumbsup.png

http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2013_Sommerreifen_Test_225_45_R17.aspx

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.