Jump to content

Sa fiu sincer sa nu ? Fac si poll !


Remus R.

Sinceritate sau prostie?  

253 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cine a zis ca ma plang ? :)

 

Ai dreptate, cam asa e . SA vedem ce mai zice lumea ...

 

Vorbeam la modul general. :lol: :)

 

E o alegere personalĂŁ.

Dacã gândeºti practic, normal cã dacã dai km Înapoi scapi mult mai repede de ea.

 

Pe de altĂŁ parte, eu n-aÂş face asta din principiu.

Link to comment
Share on other sites

nici moise nu o sa vada ca sunt dati inapoi!

 

 

Ok, am inteles. Nu stiam :)

 

Credeam ca adevarul invinge pana la urma :lol:

Zici ca pe cartea service ai notat tot ce ai schimbat la ea, dar e notat de tine? Sau ai facut reviziile numai la reprezentanta?

Pentru ca daca ai facut reviziile numai la reprezentanta va aparea ultima intrare in service cu ultimul numar de km, undeva la 230.000km cat zici tu ca ai.

Si daca se duce omul la reprezentanta si tu ai in bord 120.000 si la reprezentanta apara cu ultima intrare 230.000km o sa-si dea seama. Eu daca as cumpara masina de la tine si as vedea ca ai fi facut asta te-as fi luat la bataie din simplul motiv ca ai vrea sa ma minti in fata pe banii mei.

Deci Moise vede, dar asta daca ai facut reviziile la reprezentanta.

Eu nu as da nr-ul de km inapoi, pot sa am si 300.000km cu masina. O vand la valoarea ei, chiar daca am intretinut-o perfect. Am intretinut-o pentru mine, nu pentru viitorul proprietar.

Oricum ramane la latitudinea ta, noi doar ne dam cu parerea.

De ce nu pui masina de vanzare pe forum? Eu zic ca daca are un pret corect ai mari sanse sa o vinzi unui user care cauta asa ceva.Doar timpul va fi o problema.

Link to comment
Share on other sites

Cand mi-am vandut Hyundai-ul, i-am spus omului ca nu stiu daca sunt km reali, pot sa-i spun ca eu am facut 30.000 cu ea, chestie ce reisea si din factura, fiind destul de putin probabil sa faci mai mult de atat in 8 luni cu un benzinar mic.

 

Daca as face motorul intre timp as strange toate dovezile posibile ca a fost refacut si nu as da km inapoi.

 

Asta teoretic, practic, daca tin masina mai mult de 3-4 ani, va ramane cumva in familie sau, daca se va ivi ocazia, o voi da unui prieten care stie ce am facut cu ea decat sa astept unu destupat la minte.

 

P.S. Pretul mi se pare mare - eu am luat-o cu 9.500 din 2004 cu 150.000 (nu rade :) ) pe bune, sunt sigur datorita sursei nu a unor teste.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Merita?

Sa ii dau km inapoi?

NU categoric.

 

Sunt fraier daca sunt sincer?

Absolut deloc. Pentru cocalari, da, asa pari, dar cred ca te doare'n cot de parerea lor. :)

 

Se pot da km inapoi fara sa se vada?Exista posibilitatea asta sau sunt doar fabule si zicatori?

Se pot da inapoi, dar nu poti acoperi toate "locurile" citibile ale kilometrilor.

Plus ca daca ai intrari in service la BMW, poti sa uiti modificarea km, daca omul merge la reprezentanta pentru un mic istoric.

 

 

Incerca sa privesti altfel situatia.

Pune-te in locul cumparatorului masinii tale: ti-ar place sa cumperi o minciuna frumoasa? Ti-ar place sa crezi ca masina ta are 160k km si te gandesti ca pana la 200k nu-mi fac probleme, cand ea de fapt se apropie de 300k?

Daca tot a fost intretinuta masina de tine, nu vrei sa fie "tratata" la fel de noul proprietar? Daca ti-o cumpara un pasionat, crede-ma ca nu il intereseaza km, daca starea masinii este foarte buna.

 

Oricum in momentul de fata piata auto este la pamant. Doar masinile la pret foarte bun se vand, dar si alea ascund multe surprize. A fost un caz recent chiar aici pe forum.

 

Decizia iti apartine!

Link to comment
Share on other sites

Un prieten avea si el de vanzare o masina cu vreo 220.000 km, mergea f ok, mici defecte la un plastic, o grila rupta, etc.

 

Cumparatorul: Domne are multi km, inseamna ca e cam obosit motorul.

Vanzatorul: - Daca vrei vino maine si ti-o dau la 110.000 km :)

 

Pana la urma a dat-o inapoi si a vandut-o mai repede sa nu se mai chinuie. Pacat ca multi nu apreciaza sinceritatea sau prefera AAA auto, cel mai mare samsar cu acte in regula din Romania. Parca a dat faliment si ala pana la urma.

Link to comment
Share on other sites

Money talk's .

 

Romanul este fudul . daca ii arati o masina cu 300.000 km in stare impecabila si una cu 120.000 km mult mai slab dotata si cam neingrijita , 70% vor alege masina neingrijita .

 

Asa ca nu vad de ce nu ai da km inapoi , oricum sansele ca masina ta sa ajunga pe mainile unui cunascator sunt foarte mici .

 

Eu asa as proceda daca as fi in locul tau .

 

asta chiar daca sunt constienti ca cei 120.000 km nu sunt reali, cred ca e ceva psihologic cum sunt preturile cu 39,90

Link to comment
Share on other sites

Da kilometri inapoi !

Daca nu ii dai tu oricum ii da cumparatorul. Poate fi chiar samsar. De ce sa castige ei cand poti castiga tu ?

 

Nu cred in moralitate. Ce vezi tu in jurul tau moral ?

Cand esti sincer esti prost indiferent cat de crud este adevarul.

 

Nu dau doi bani pe moralitatea declarata. 70% declara pe forum ca n-ar da km inpoi iar cand te uiti pe mica publicitate vezi numai "masina tzipla din 93 cu 160 de mii de km"....

 

"Legea" comertului e clara... Pt a avea tu un euro in plus altul trebuie sa-l piarda...

 

Asta e jungla in care traim. Pt ca un animal de prada sa traiasca, un ierbivor trebuie sa fie mancat iar cine nu se adapteaza in natura piere. Nu e nicio diferenta.

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Pe mine nu ma intereseaza numarul de kilometri ai masinii, ma intereseaza starea ei.

Eu nu merg nici cu anul, nici cu kilometrii, merg cu masina.

Asadar, eu daca trebuie sa cumpar o masina, nu ma intereseaza kilometrii, dar sunt multi care se uita NUMAI in bord.

Cred ca cel mai bine ar fi sa o vinzi unui prieten sau cunostinte, care stie masina, si ar aprecia starea ei , nu cifre.

 

Deci, eu nu as kilometrii inapoi.Eu cand mi-am luat pisica avea ~230k , am facut eu vreo ~30k si nu am schimbat nimic la motor...

 

Am vazut mai demult un caz..era un e46 ce arata foarte bine, s-a vandut cu ~250k si a reaparut la vanzare pe autovit cu ~130k , si bineinteles cu ceva bani in plus la pret.

Edited by scara_211084
Link to comment
Share on other sites

Pe mine nu ma intereseaza numarul de kilometri ai masinii, ma intereseaza starea ei.

Eu nu merg nici cu anul, nici cu kilometrii, merg cu masina.

Asadar, eu daca trebuie sa cumpar o masina, nu ma intereseaza kilometrii, dar sunt multi care se uita NUMAI in bord.

Cred ca cel mai bine ar fi sa o vinzi unui prieten sau cunostinte, care stie masina, si ar aprecia starea ei , nu cifre.

 

Deci, eu nu as kilometrii inapoi.Eu cand mi-am luat pisica avea ~230k , am facut eu vreo ~30k si nu am schimbat nimic la motor...

 

 

 

Altul.... Pe el nu-l intereseaza km dar a lui avea 230 de mii de km... Nu ca l-ar interesa dar tina sa precizeze ca doar nu merge cu kilometrajul :)

 

230 de mii de KM pt un E36 sunt foarte putini. In realitate cred ca au trecut de 600 de mii. Daca o masina din 2005 are 250 de mii reali cum crezi tu ca un E36 cu 10 ani mai vechi are doar 230 de mii ?

 

Pai cum nu te intereseaza daca te intereseaza ? Din felul in care o spui se vede ca te intereseaza. Daca avea 800 de mii de KM reali o mai cumparai ?

 

Iti garantez ca nu. Degeaba faci pe moralistul...

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

dificil de spus. Daca tii kilometrii aia o sa o dai greu si, foarte posibil sa o dai ceva mai ieftin. In rest trebuie sa ai o discutie cu forumul tau interior :) .. cat sunt dispus sa astept si sa pierd financiar ca sa am eu multumirea ca am fost corect ?

Exista si a 3-a solutie. Nu stiu daca vei merge tot BMW la ce vrei sa o cumperi dar daca o vei lua de afara incearca un buy-back la o reprezentanta de afara. Nu vei lua cat e pe piata, ca trebuie sa faca si ei un profit dar poti trimite un mail de curiozitate, scapi si de tot statul in targ si alte discutii interminabile...

Eu asa am facut, mi-a fost oferit un pret corect sub ce obtineam pe piata daca tineam cu dintii dar nu prea se merita bataia de cap, oricum era o coaja ieftina..

Link to comment
Share on other sites

Pe mine nu ma intereseaza numarul de kilometri ai masinii, ma intereseaza starea ei.

Eu nu merg nici cu anul, nici cu kilometrii, merg cu masina.

Asadar, eu daca trebuie sa cumpar o masina, nu ma intereseaza kilometrii, dar sunt multi care se uita NUMAI in bord.

Cred ca cel mai bine ar fi sa o vinzi unui prieten sau cunostinte, care stie masina, si ar aprecia starea ei , nu cifre.

 

Deci, eu nu as kilometrii inapoi.Eu cand mi-am luat pisica avea ~230k , am facut eu vreo ~30k si nu am schimbat nimic la motor...

 

 

 

Altul.... Pe el nu-l intereseaza km dar a lui avea 230 de mii de km... Nu ca l-ar interesa dar tina sa precizeze ca doar nu merge cu kilometrajul :)

 

230 de mii de KM pt un E36 sunt foarte putini. In realitate cred ca au trecut de 600 de mii. Daca o masina din 2005 are 250 de mii reali cum crezi tu ca un E36 cu 10 ani mai vechi are doar 230 de mii ?

 

Pai cum nu te intereseaza daca te intereseaza ? Din felul in care o spui se vede ca te intereseaza. Daca avea 800 de mii de KM reali o mai cumparai ?

 

Iti garantez ca nu. Degeaba faci pe moralistul...

 

Crezi ce vrei....nu am cum sa te conving pe tine ca nu ma intereseaza kilometrii, ci starea masinii.

 

Toate bune!

Link to comment
Share on other sites

Remus R. la cluj costa 100 de lei :), o testare normala, si cu ocazia asta iti si aranjezi cifrele.

 

Da automat... orice filozofie de viata ai... nici una nu incurajeaza datu tepelor..

 

Daca o iei rationali, toate povestile spun ca la in jur de 200.000 cade turbo... cad injectoare... cum e mai bine ? sa iei masina la 160.000 si sa schimbi tu , turbo, injectoare , etc ? sau sa o iei la 260.000 cand sunt foarte multe sanse ca au fost schimbate toate piesele astea de fostul proprietar ... ?

 

cand am luat masina, pe net zicea 140.000 km, cand am vb cu omu la telefon a zis 120.000 si cand am luat masina din parc avea 88.000 km, crezi ca am fost curios de cifrele astea ? atata timp ca masina s-a prezentat optic si tehnic foarte bine ? am vazut ca fostu propritar era ceva firma gen "ELECTRICA" din austria, si am zis pe asta scrie numele meu indiferent de km, si apoi 2 ani de zile nu mi-a facut probleme

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Foarte tare!!! Hai sa incurajam samsarisumul si minciuna.

 

Art. 215. din Codul penal

 

Ănselaciunea

 

Inducerea ĂŽn eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasa a unei fapte adevarate, ĂŽn scopul de a obtine pentru sine sau pentru altul un folos material injust si daca s-a pricinuit o paguba, se pedepseste cu ĂŽnchisoare de la 6 luni la 12 ani.

 

Ănselaciunea savârsita prin folosire de nume sau calitati mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseste cu ĂŽnchisoare de la 3 la 15 ani. Daca mijlocul fraudulos constituie prin el ĂŽnsusi o infractiune, se aplica regulile privind concursul de infractiuni.

 

Inducerea sau mentinerea În eroare a unei persoane cu prilejul Încheierii sau executarii unui contract, savârsita În asa fel Încât, fara aceasta eroare, cel Înselat nu ar fi Încheiat sau executat contractul În conditiile stipulate, se sanctioneaza cu pedeapsa prevazuta În alineatele precedente, dupa distinctiile acolo aratate.

 

Emiterea unui cec asupra unei institutii de credit sau unei persoane, stiind ca pentru valorificarea lui nu exista provizia sau acoperirea necesara, precum si fapta de a retrage, dupa emitere, provizia, ĂŽn totul sau ĂŽn parte, ori de a interzice trasului de a plati ĂŽnainte de expirarea termenului de prezentare, ĂŽn scopul aratat ĂŽn alin. 1, daca s-a pricinuit o paguba posesorului cecului, se sanctioneaza cu pedeapsa prevazuta ĂŽn alin. 2.

 

Ănselaciunea care a avut consecinte deosebit de grave se pedepseste cu ĂŽnchisoare de la 10 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi."

 

 

Pa langa inselaciune mai poate fi: fals, uz de fals, flas in declaratii, etc.

Este foarte dificil de dovedit, dar nu imposibil. Totul depinde de cumparator.

Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat masina pe care o detin acum din Germania ... nu stiu daca ma credeti sau nu .. dar am vazut km masinii (218.000) DUPA ce am hotarat sa o cumpar ... mi`a placut atat de mult starea masinii incat pur si simplu nu m`a interesat acest aspect ..eu daca as fi in locul tau nu as da km ....dar decizia este in totalitate a ta!
Link to comment
Share on other sites

Se pot da inapoi, dar nu poti acoperi toate "locurile" citibile ale kilometrilor.

Plus ca daca ai intrari in service la BMW, poti sa uiti modificarea km, daca omul merge la reprezentanta pentru un mic istoric.

 

Doar orele de funcĂžionare nu pot fi date ĂŽnapoi.

 

Nu prea mai gãseºti E46 reparate la reprezentanÞã.

 

Da kilometri inapoi !

Daca nu ii dai tu oricum ii da cumparatorul. Poate fi chiar samsar. De ce sa castige ei cand poti castiga tu ?

 

Nu cred in moralitate. Ce vezi tu in jurul tau moral ?

Cand esti sincer esti prost indiferent cat de crud este adevarul.

 

Nu dau doi bani pe moralitatea declarata. 70% declara pe forum ca n-ar da km inpoi iar cand te uiti pe mica publicitate vezi numai "masina tzipla din 93 cu 160 de mii de km"....

 

"Legea" comertului e clara... Pt a avea tu un euro in plus altul trebuie sa-l piarda...

 

Asta e jungla in care traim. Pt ca un animal de prada sa traiasca, un ierbivor trebuie sa fie mancat iar cine nu se adapteaza in natura piere. Nu e nicio diferenta.

 

Este o ilegalitate, practic este ĂŽnÂşelĂŁciune.

 

Sper sã vinã vremea când astfel de lucruri sã se lase cu dosar penal ºi În România, la fel cum e În Germania.

Link to comment
Share on other sites

Poti arde vanzatorul doar daca se specifica pe factura/contract - numarul de km.

 

Exact. Sau pentru o siguranta mai mare, declaratie pe propia raspundere.

 

Se pot da inapoi, dar nu poti acoperi toate "locurile" citibile ale kilometrilor.

Plus ca daca ai intrari in service la BMW, poti sa uiti modificarea km, daca omul merge la reprezentanta pentru un mic istoric.

 

Doar orele de funcĂžionare nu pot fi date ĂŽnapoi.

 

Nu prea mai gãseºti E46 reparate la reprezentanÞã.

 

Cam asa este, din pacate.

 

Eu sunt usor surprins (cu toate ca nu ar trebui) ca exista destul de multi aici pe forum care incurajeaza acest lucru. :)

Link to comment
Share on other sites

nici moise nu o sa vada ca sunt dati inapoi!

 

 

Ok, am inteles. Nu stiam :)

 

Credeam ca adevarul invinge pana la urma :)

Zici ca pe cartea service ai notat tot ce ai schimbat la ea, dar e notat de tine? Sau ai facut reviziile numai la reprezentanta?

Pentru ca daca ai facut reviziile numai la reprezentanta va aparea ultima intrare in service cu ultimul numar de km, undeva la 230.000km cat zici tu ca ai.

Si daca se duce omul la reprezentanta si tu ai in bord 120.000 si la reprezentanta apara cu ultima intrare 230.000km o sa-si dea seama. Eu daca as cumpara masina de la tine si as vedea ca ai fi facut asta te-as fi luat la bataie din simplul motiv ca ai vrea sa ma minti in fata pe banii mei.

Deci Moise vede, dar asta daca ai facut reviziile la reprezentanta.

Eu nu as da nr-ul de km inapoi, pot sa am si 300.000km cu masina. O vand la valoarea ei, chiar daca am intretinut-o perfect. Am intretinut-o pentru mine, nu pentru viitorul proprietar.

Oricum ramane la latitudinea ta, noi doar ne dam cu parerea.

De ce nu pui masina de vanzare pe forum? Eu zic ca daca are un pret corect ai mari sanse sa o vinzi unui user care cauta asa ceva.Doar timpul va fi o problema.

 

Nu am fost la reprezentanta pentru revizii. Notarile sunt facute de mine. Daca verifica de exemplu omul la Bosh car service sau la Seat in Sibiu afla cati km a avut masina pentru ca tot la ei mi-am facut reviziile, neexistand in Sibiu service BMW decat de aprox vara trecuta.

 

O singura problema am in ce ai scris tu. Valoarea ei e data in spate de oferte nereale, ori valoarea ei scade astfel nejustificat.

 

Oricum sunt puncte de vedere interesante ce scrieti voi, si sunt aspecte si argumente la care pana acum nu m-am gandit, deci e de bun augur topicul, sa vedem cum va mai decurge treaba ...

 

 

 

 

Dupa ce vinzi masina curenta iti vei lua alta SH?

Daca da gandeste-te ca atunci cand o cumperi o poti lua cu km dati inapoi. Ti-ar placea ideea asta?

 

 

Good point.

 

Imi iau tot second hand doar ca din DE. Dar principiul se aplica ... :lol:

 

Da kilometri inapoi !

Daca nu ii dai tu oricum ii da cumparatorul. Poate fi chiar samsar. De ce sa castige ei cand poti castiga tu ?

 

Nu cred in moralitate. Ce vezi tu in jurul tau moral ?

Cand esti sincer esti prost indiferent cat de crud este adevarul.

 

Nu dau doi bani pe moralitatea declarata. 70% declara pe forum ca n-ar da km inpoi iar cand te uiti pe mica publicitate vezi numai "masina tzipla din 93 cu 160 de mii de km"....

 

"Legea" comertului e clara... Pt a avea tu un euro in plus altul trebuie sa-l piarda...

 

Asta e jungla in care traim. Pt ca un animal de prada sa traiasca, un ierbivor trebuie sa fie mancat iar cine nu se adapteaza in natura piere. Nu e nicio diferenta.

 

 

Foarte corect , din pacate :)

 

Foarte tare!!! Hai sa incurajam samsarisumul si minciuna.

 

Art. 215. din Codul penal

 

Înselaciunea

 

 

Despre asta stiam de la inceput.

 

Lucrez in domeniu, dar trecem peste asta pentru o discutie strict teoretica :) :D

 

Oricum bine punctat pentru cei care nu sunt in domeniu . :D

 

E greu de dovedit, si doar asa cum spunea si Cristi daca se mentioneaza undeva numarul lor, in contract sau declaratie. Dar nu imposibil. In cazul meu e destul de simplu, teoretic, am mentionat mai sus serviceurile unde sunt mentionati in arhiva km ...

Poti arde vanzatorul doar daca se specifica pe factura/contract - numarul de km.

 

Exact. Sau pentru o siguranta mai mare, declaratie pe propia raspundere.

 

Se pot da inapoi, dar nu poti acoperi toate "locurile" citibile ale kilometrilor.

Plus ca daca ai intrari in service la BMW, poti sa uiti modificarea km, daca omul merge la reprezentanta pentru un mic istoric.

 

Doar orele de funcĂžionare nu pot fi date ĂŽnapoi.

 

Nu prea mai gãseºti E46 reparate la reprezentanÞã.

 

Cam asa este, din pacate.

 

Eu sunt usor surprins (cu toate ca nu ar trebui) ca exista destul de multi aici pe forum care incurajeaza acest lucru. :D

 

 

De asta am si facut topicul, pentru ca eram curios sa vad cum se "priveste" treaba asta din exterior.

 

Oricum ma bucura rezultatul polului de la momentul asta :

 

75 nu

25 da

Edited by Remus R.
Link to comment
Share on other sites

Romanul in general cand vrea sa cumpere o masina second hand vrea sa fie ieftina cu dotari cat de multe si kilometri cat mai putini.

 

Proprietarul isi doreste bani cati mai multi si sa o vanda repede. Deci "interesul" clientului si al vanzatorului converg catre acelasi punct - masina trebuie "aranjata" pentru a se atinge scopul dorit atat de client cat si de proprietar.

 

Cei care speculeaza asta sunt samsarii care ofera ceea ce isi doresc clientii lor, masini "cosmetizate" atfel incat sa isi atinga scopul. Bubuie piata auto din Romania cu oferte incredibile dar sunt si proprietari care vand ocazional si recurg la asemenea trucuri.

 

Personal nu iti dau nici un sfat, nu sunt in masura.

 

 

Cu BMW-ul actual am sa patesc exact acelasi lucru ca tine, am 195.000 km si cred ca o sa-l mai tin ceva timp asa ca voi ajunge la cifra "critica" - va fi greu sa rezist tentatiei cand toti imi vor zice ca au vazut BMW ca al meu mai ieftin si cu km la jumatate.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

Cu BMW-ul actual am sa patesc exact acelasi lucru ca tine, am 195.000 km si cred ca o sa-l mai tin ceva timp asa ca voi ajunge la cifra "critica" decizaia va fi greu sa rezisti tentatiei cand toti imi vor zice ca au vazut BMW ca al meu mai ieftin si cu km la jumatate.

 

Cand colo a ta e cea mai buna si si cu km cei mai putini :)

Link to comment
Share on other sites

Nu-i da. Ne plangem toti ca Romania este o tara de ........, ca se fura si se cere spaga si, cand suntem pusi in situatia de a face ceva ne comportam urat ca, deh, toti fac asa...

 

A propos de chestia asta, fara legatura cu topicul sau initiatorul lui:

 

Cica intr-o statie de autobuz, la capat de linie, intr-un autobuz amarat vine un individ si il intreaba pe soferul autobuzului:

-Auzi nene, cand pleaca lada asta de gunoi ?

La care soferul raspunde:

-Cand se umple cu gunoi. :)

 

On topic:

In alta ordine de idei, fii sincer si vinde masina asa cum e.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.