Jump to content

Se merita un e36? ce motor recomandati cu un raport consum/putere bun


ebenize

Recommended Posts

bogdy ai si tu dreptate man...eu daca eram in locul tau o luam, ii scoteam rotile si o faceam cotet pentru struti :)

 

ontopic : Ebenize ce ai mai facut? te-ai hotarat la ceva? ai gasit ceva interesant?

 

Pfff pana la urma imi iau un 318is sau 320i dar mai tre sa strang nitel sa iau ceva calumea ... asa ca nah .. fara 3000mii de euro nu cred ca gasesc ceva bun si pe plac...e mai bine sa stau si sa colectez informatii necesare (intre timp bani) decat sa ma grabesc si sa iau o caruta.

Edited by ebenize
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bine ai venit Billy cu picioarele pe pamant . . . . .

Acum inteleg de ce bmw s-a apucat sa faca si suv-uri :)

 

Ontopic : 320 indiferent de varianta caroseriei , important este sa arate bine , sunetul motorului este fascinant si plus de asta ai 6 cilindrii :lol: .

Link to comment
Share on other sites

problemele sunt altele,as spune..masina in sine.....of Pyule,Pyule....in loc sa-ti vezi de.....,de......,in fine de nimic..sa nu mai spun ceva....

Pai de ce nu o vinzi?

Ori facem noi cheta, si iti cumparam 10 litri de benzina, o torni pe ea, si ii dai foc. :)

 

problemele sunt altele,as spune..masina in sine.....of Pyule,Pyule....in loc sa-ti vezi de.....,de......,in fine de nimic..sa nu mai spun ceva....

Pai de ce nu o vinzi?

Ori facem noi cheta, si iti cumparam 10 litri de benzina, o torni pe ea, si ii dai foc. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Bogdy e un caz nefericit, mie chiar imi pare rau de faptul ca el "si-a luat teapa" cu BMW-ul lui. Stiu si eu cum stie toata lumea cat de frrustrant e sa pui ban pe ban, mult sau putin fiecare dupa posibilitati, sa-ti iei o masina pe care ti-ai dorit-o, si apoi sa constati ca e o gaura.

 

 

DAR, norocul si-l mai face si omul cu mana lui, si asta nu scuza atitudinea lui pe forum si gandirea defectuoasa pe alocuri.

Link to comment
Share on other sites

Eh fiecare cu treburile lui si mentalitatea lui, probabil are asteptari mult mai mari dar o masina veche de peste 10 ani nu poate oferi finetea si clasa pe care o au cele noi... multi dintre noi cand ne cumparam o masina ne bucuram pe moment si dupaia ne uitam si la alte masini si ne gadim bai ce mi-ar place un m3 m5 m6 etc... Si eu visez la un e36 de ceva timp insa cred ca dupa ce mi-l cumpar o sa ii cam caut defecte si incep sa ma uit la un e46... Oricum sper sa mi se indeplineasca visul.. vom vedea. Tare ma gandesc ca o sa ma grabesc si o sa imi iau ori o rabla de e36 ori alta marca de masina de care nu voi fi incantat. Cam asa am facut de multe ori cu lucrurile ce mi le doream mult.
Link to comment
Share on other sites

bogdy ai si tu dreptate man...eu daca eram in locul tau o luam, ii scoteam rotile si o faceam cotet pentru struti :)

 

ontopic : Ebenize ce ai mai facut? te-ai hotarat la ceva? ai gasit ceva interesant?

 

Pfff pana la urma imi iau un 318is sau 320i dar mai tre sa strang nitel sa iau ceva calumea ... asa ca nah .. fara 3000mii de euro nu cred ca gasesc ceva bun si pe plac...e mai bine sa stau si sa colectez informatii necesare (intre timp bani) decat sa ma grabesc si sa iau o caruta.

la 3000 gasesti una cat de cat in germania...318is i-ti recomand...e mai economica la consum!

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce vrei de la masina,eu as alege 320 altfel nu vad de ce ai lua pisica,e totusi o masina veche care e depasita din multe puncte de vedere,pentru mine e masina de 1500 euro pret mediu, deci ce poti cere de la o masina la pret de laptop bun.

 

Poate gasesti una intretinuta luata de la un pasionat(imi place asta)pe care dai dublu pretul pietei si mai bagi in ea inca atat pentru ca asa o sa primesti sfaturi pe forum,domne in masina tre' sa bagi bani calumea ca sa fie in stare foarte buna,e normal sa bagi asa face orice pasionat,deci daca nu bagi deci nu esti pasionat deci pe persoana fizica :) deci masina nu e vorba deci ca e un cazan deci e vorba ca asa se baga bani in masina,deci asa face pasionatii.Si te ajunge la pret de E60 o pisica insa nu se compara sentimentul de a avea o masina cumparata de la pasionat,intretinuta ca un pasionat,e ceva de vis.

Link to comment
Share on other sites

Ai si tu niste idei...

Nu e vorba de pasiune, ca doar nu suntem in calduri.

E vorba ca iti place sau nu-ti place un model.

Si evident, daca pica anumite piese, le schimbi, ca doar nu ajungi cu masina un cazan doar de dragul sa nu schimbi piese... ca bogdyy.

Eu am schimbat multe piese preventiv si ma mandresc ca am o masina de 14 ani, care se comporta ca una noua( mecanic vorbind).

Ai dreptate cu e60, insa poate unii nu vor e60... sau altii n-au avut bani de e60 etc.

Link to comment
Share on other sites

stie careva concret cat consuma un 318is si cat consuma un 320i ? ca parca nu mi-as lua un 320i numa de dragul sunetului...sau ca are 7-8 caluti si cuplu un pic mai mare.

 

A mea 318i / 95 / 116 cp consuma afara 7,5-8 la 120 - 130 kmph, in oras 9 vara max 9,5 , iarna ia intre 10-13 ( cand e cu minus). La vremea de acum a intrat consumul sub 10 in oras.

Link to comment
Share on other sites

Pai asta ce inseamna cand bagi multi bani si iei o masina la supra-pret (cu gandul probabil ca dai mai multi bani acum dar nu mai pica piesele asa rau) inseamna ca esti pasionat :) Eu asta inteleg prin pasionat,un om care cumpara o masina compromisa ca model ca varsta ca tot,insa spiritual masina pentru el e cea mai ok desi ea poate arata ca moartea-n vacanta ( nu e vorba de E36).Nu e rau daca esti pasionat,trebuie doar sa constientizezi ce faci,daca constientizezi si ai rationament cand investesti atatia bani intr-o masina asa veche si cu valoare doar sentimentala inseamna ca esti oficial pasionat,pentru mine e o prostie.De masinile clasice nu se pune problema,pentru ele si proprietari am un respect deosebit indiferent de marca.
Link to comment
Share on other sites

Alex nu vreau masina clasica sau de epoca ca sa baga 100 de mii in ea. Nu cred ca ai inteles ideea. Ca doar nu vreau sa imi iau e36 reconditionat de la 0 ca nou si doar design-ul sa fie vechi de e36. Vreau o masina , e36 bunicica sa imi fac treaba cu ea si nah ieftina nu la pret de e46 sau mai rau e60. Nici nu ma gandesc sa o iau o masina supraevaluata numa de dragu ca e luata de la un pasionat pentru ca nu o voi tine toata viata. In maxim 5 ani am vandut-o. Vreau ceva sportiv, coupe acum cat sunt tanar si cred ca o alegere buna e un e36, altceva mai bun mai sportiv ca un coupe pisic nu cred ca e la pret cat de cat mic. Edited by ebenize
Link to comment
Share on other sites

e diferenta mare intre zgarcenie si deficit.... in fine cei care aveti chef de harca nu va mai bagati. Sunt pasionat dar nu am asa multi bani sa imi permit unu de vis. Exista o regula ca un pasionat trebuie sa fie bogat putred ? Unu cu o statut financiar normal nu trebuie sa aiba o pasiune ? crezi ca mie nu mi-ar place sa imi iau un m3 daca as avea cash ? in fine... eu ma gandeam la vreo 1-2 mii de euro dar vad ca tre sa mai strang ...ca sa nu ajung cu ea caruta sa schimb totul si sa bag mai mult decat am cumparat-o.
Link to comment
Share on other sites

Daca nu are omul bani de ce va luati de el. Vrea si el o masina acceptabila in banii care i-a strans.

Un coupe e36 e frumos fata de golf sau opel, dar cred cĂŁ neinmatriculata te costa si mai mult. Pai drumul pana in Ge + cazare macar 1 noapte + nr temporare + benzina + vigniete + asig Ro + pregatire Rar + o piesa doua ca nu o iei perfecta , +rar + acte inmatriculare +taxa cca 1000 euro.

Se aduna chiar daca dai pe ea acolo 1000-1300. Eu zic ca ajungi lejer la 3000 cu ea.

Din experienta mea.

Link to comment
Share on other sites

Ok,daca vrei e36 sfatul meu ar fi sa te orientezi la un sedan,in mare asa,parerea mea ca este mult mai robusta,ai rame de fier la toate usile,asta inseamna o mai mare rezistenta,la coupe la e36 usa este foarte,foarte grea,este scurta in inaltime iar geamul este foarte lung,atunci geamul devine foarte firav,nu poti daca esti grabit sa o trantesti,sa o inchizi cum vrei tu,adica cum face un om normal,mie asa imi place la o masina,sa nu mai stau sa umblu cu ea ca,cu bibeloul,are multe lacune un coupe daca doresti poti sa ti le enumar,adica nu este o masina robusta,daca o folosesti asa din pasiune si mai ai si alta masina ok,dar parerea mea un sedan ar fi mai bun,unii baieti ar trebuie sa spuna si unele inconveniente,asta cateodata ma deranjeaza ca nu spun si partea aia mai nasoala,si daca doresti mai multe informatii pot sa-ti dau mai multe detalii daca totusi iti doresti un coupe sa-l iei sa imbine utilul cu placutul,crede-ma ca am analizat masina asta si la cele mai mici accesorii,ma repet daca vrei sa o folosesti si in alte scopuri practice,daca nu te intereseaza asta si vrei doar talpa si atat,e problema ta,Roco esti mare parsiv,aici zici ca sunt baiat bun si in alta parte iti doresti sa-mi de-a ban ca nu stiu ce fac eu,of,ce oameni,ce oameni,salut.
Link to comment
Share on other sites

e diferenta mare intre zgarcenie si deficit.... in fine cei care aveti chef de harca nu va mai bagati. Sunt pasionat dar nu am asa multi bani sa imi permit unu de vis. Exista o regula ca un pasionat trebuie sa fie bogat putred ? Unu cu o statut financiar normal nu trebuie sa aiba o pasiune ? crezi ca mie nu mi-ar place sa imi iau un m3 daca as avea cash ? in fine... eu ma gandeam la vreo 1-2 mii de euro dar vad ca tre sa mai strang ...ca sa nu ajung cu ea caruta sa schimb totul si sa bag mai mult decat am cumparat-o.

 

Postul meu nu ĂŽţi era adresat ţie, ci lui alex4tuning care are impresia că dacă bagi bani ĂŽntr-o maşină mai veche eşti prost.

 

Cu 1000-2000 € iei un cazan din păcate.

 

Caută o maşină de 3000-3500 €, diferenţa se va vedea pe termen lung când nu vei avea probleme cu ea şi vei circula confortabil, nu ĂŽntr-un cazan cu probleme la articulaţie şi suspensie şi cu un interior dărâmat.

 

Un alt sfat: IGNORA ORICE SFAT DIN PARTEA LUI BOGDYY! :)

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.