Jump to content

Condus economic cu un 320d


beemerowner

Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest requin
requin: Esti un individ foarte combativ tu; nu-i asa? Daca folosesti masina doar pentru liniute normal ca poate sa-ti consume si 50%. Eu nu am luat cine stie ce masina supersport ci un 320d. Adica o compacta cu o usoara tenta sportiva :blink:

E BMW, nu Ferrari...

 

crazydriver: Acum sunt confuz. Tu zici ca peste 2000 rpm e optim la un diesel? Esti sigur? Am totusi cuplu maxim la numai 1700...  Ma rog, nu sunt sofer de diesel de prea mult timp; o sa mai citesc.

105223[/snapback]

n-am frate supersport... am un urs din 89 cu un motor de 2000 6 cilindri in linie... undeva la 125 cai... combativ sunt da... e drept... si nu consuma mult ca dau eu nu stiu ce lini, consuma ca mie imi place sa schimb peste 3500 rpm, in general eu conduc mai suparat ca imi place sa simt motoru ca trage... nu ma bucur ca are consum dar nici nu imi pare rau... asta este, atata consuma atata bag in rezervor... si nici eu nu-s plin de bani...

Link to comment
Share on other sites

Eu am un 320d si schimb pe la 3000 - 3000 si ceva ceea ce imi da un regim de functionare intre 2000 si 3000 de ture. Desi cuplul maxim este la 1750 (dupa cum scrie in carte) puterea maxima este la pe la 4000. Asa ca eu nu iti recomand sa mergi constant in afara celor doua limite. Peste 4000 randmentul scade. Sub 1750 nu trage cum ar trebui. Eu, daca conduc o masina fara turometru, nu ma simt in largul meu :blink: !

 

Consumul, cu stilul meu de mers, nu este mare, sub 8 in oras. Apropo de mersul incet, depinde si de oras ca in ultimul timp au futut toate drumurile din oras si tre sa merg incet si sa stau la stopuri de mi se uraste sa merg cu masina iar consumul ajunge la 8,5.

 

Cu nici o masina care are un motor de doamne ajuta nu o scoti consum mic in oras.

 

Acuma, sincer vorbind, regimul meu de condus (adica intre 2000 si 3000) l-am facut dupa cum m-am gandit eu... vin de pe benzina. Dar mi se pare logic !!! Sa ma combata cineva, fara suparare, daca are argumente.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un 320d 136cp. Dupa cum "aud" eu motorul, la mers economic schimb pe la 2500 de ture. Daca ma grabesc, intre 3000 si 4000. Ma zgarie pe creier sa schimb sub 2000-2500. Si cu consumul stau bine. Acum cat ai vrea sa iti consume o masina in general? Nu mai zic de un BMW. Sa ai cu un BMW consum sub 8 in oras........nu stiu daca ai vreun motiv sa te plangi la capitolul asta.
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am un 320d care-mi scoate cam 7% in oras dar asta in conditiile in care eu, cand nu merg ca nebunul, merg subturat.

Deseori e nevoie sa merg cu 50 km/h si pentru asta stau in treapta a 4-a la putin peste 1000 rpm, cu toate ca vitezele le schimb pe la 2500 rpm.

Poate dauna asta cu ceva motorului?

Voi in ce treapta mergeti la 50 km/h? Dar la 30?

 

Mersi  :blink:

104752[/snapback]

 

 

ce de offtopicuri :)

 

eu zic sa bagi sama la unu cu cutie automatica. Nu ma pricep la ele, dar daca e vreo cutie de bmw care sa aiba setare "sport"/"economic", pune-o pe "economic si o sa vezi cum s-au gandit cei de la BMW ca ar trebui schimbat ca sa nu consume mult dar nici sa nu dauneze motorului...

Link to comment
Share on other sites

ba da 320 vine de la 3=seria 3 , 2=2 cilindrii , 0=consumul in sarcina :blink:

105550[/snapback]

 

:)

Eu vreau sa montez o instalatie pe 320d-ul meu care sa imi umple rezervorul cu motorina atunci cand merg, ca sa o pot vinde (motorina), sa fac si eu un ban ptr piese.

Link to comment
Share on other sites

:)

Eu vreau sa montez o instalatie pe 320d-ul meu care sa imi umple rezervorul cu motorina atunci cand merg, ca sa o pot vinde (motorina), sa fac si eu un ban ptr piese.

105563[/snapback]

 

Pai ce, tu n-ai inca ? :blink: Noi toti ne-am pus ...

Link to comment
Share on other sites

de ce?

1 pute

2 suna

3 e lenes

4 are cu 2000 ture mai putin ca benzina

5 e mai poluant ca benzinarele

104891[/snapback]

 

Esti prost informat....nu ar trebui sa generalizezi treaba cu motoarele diesel.Eu zic sa te mai uiti din cand in cand la performante......ia vezi in cat timp ajunge un 320d de 150 CP la 100 km/h?

 

Mda,inca ceva:

1 nu pute deloc

2 toarce super

3 Nu e lenes chiar deloc

4 nu are nevoie de turele benzinarului(nu-i duce lipsa datorita cuplului beton)

5 atata timp cat circula autobuse si camioane vechi cui ii pasa de diferenta aia mica de poluare :blink:

 

PS.Am fost si eu de parerea ta pana nu m-am suit intr-un diesel si l-am condus......pici in fund cat e de beton....si nu o spun numai eu.....intreaba si pe altii. :)

Link to comment
Share on other sites

cat despre masina ta alex... care la 4000 rmp face cat a mea la 6000... imi cer scuze oficial ca taticul meu nu a avut bani sa-mi ia masina din 2002(cum ti-a luat al tau tie) si drept urmare mi-am luat eu din banii mei un e30...

104969[/snapback]

 

TATICULE te rog nu mai generaliza cu tatici care ne cumpara masini si prostii din-astea....de exemplu eu pe al meu l-am facut singur si doar in 6 luni ....pt ca ma tine si nu e numai gura de mine.....si nu am furat banii ci i-am castigat cinstit....asa ca daca nu esti in stare de masina mai buna ca aia a ta nu tre sa te iei de altii care se descurca.....INVIDIA TA PUTE MAI RAU CA MOTORINA PE CARE O FOLOSESC EU :blink:

Link to comment
Share on other sites

Facem ce facem si iar ajungem sa ne certam pe aceleasi doua lucruri : diferenta intre benzina si motorina si cum am facut banii sa luam BMW-ul. Mah fratilor, acum cine e nebun sa spuna "masina mea nu e buna ca e pe motorina sau pe benzina " , si daca eu am motorina si cineva care are benzinar zice "ha, masina ta e de kko" ca asa crede el ce sa fac, degeaba intru in discutii ca nu o sa rezolv nimic, reciproca fiind valabila... Mai conteaza ce motor avem pe masini, din ce an sunt etc daca sunt BMW ? Nu suntem constructivi in felul asta, parca vad ca discutiile "piperate" de-aici o sa continue la Sinaia si ajungem la alte alea..in loc sa bem si sa ne distram .

Si in legatura cum a obtinut fiecare BMW-ul , ca am vazut multe referiri la treaba asta, ce mai conteaza..?? Ca l-a luat tata sau mama, care e problema ,si eu cand o sa am copii o sa le cumpar BMW daca-mi permit..Cine si l-a cumparat pe barba lui, toata lauda, dar asta nu inseamna ca e zeu pe langa altul care l-a primit daca are grija de el si e pasionat de marca asta. :)

 

Ma rog parerea mea... :blink:

Edited by ovidiu_s
Link to comment
Share on other sites

Facem ce facem si iar ajungem sa ne certam pe aceleasi doua lucruri : diferenta intre benzina si motorina si cum am facut banii sa luam BMW-ul. Mah fratilor, acum cine e nebun sa spuna "masina mea nu e buna ca e pe motorina sau pe benzina " , si daca eu am motorina si cineva care are benzinar zice "ha, masina ta e de kko" ca asa crede el ce sa fac, degeaba intru in discutii ca nu o sa rezolv nimic, reciproca fiind valabila... Mai conteaza ce motor avem pe masini, din ce an sunt etc daca sunt BMW ? Nu suntem constructivi in felul asta, parca vad ca discutiile "piperate" de-aici o sa continue la Sinaia si ajungem la alte alea..in loc sa bem si sa ne distram .

  Si in legatura cum a obtinut fiecare BMW-ul , ca am vazut multe referiri la treaba asta, ce mai conteaza..?? Ca l-a luat tata sau mama, care e problema ,si eu cand o sa am copii o sa le cumpar BMW daca-mi permit..Cine si l-a cumparat pe barba lui, toata lauda, dar asta nu inseamna ca e zeu pe langa altul care l-a primit daca are grija de el si e pasionat de marca asta. :)

 

Ma rog parerea mea... :blink:

105736[/snapback]

de acord cu tine intru totul :)

Link to comment
Share on other sites

fiecare cat poate si cum poate.Pana la 20 de ani am fost cioban cu o dacia 1300 din 87 la care am lucrat singur la ea si am pus-o pe picioare de mergea cum merge o dacie..dar mergea.Fiecare a inceput de la 0 chiar si cel mai tare de aici de pe forum (cred ca e Doru)
Link to comment
Share on other sites

  Si in legatura cum a obtinut fiecare BMW-ul , ca am vazut multe referiri la treaba asta, ce mai conteaza..?? Ca l-a luat tata sau mama, care e problema ,si eu cand o sa am copii o sa le cumpar BMW daca-mi permit

105736[/snapback]

 

 

Pai culmea este ca tot cei care au BMW cumparat pe banii parintilor,dechid sau provoaca intr-un fel astfel de discutii.Nu intereseaza pe nimeni de unde are cineva BMW-ul,ca a furat ,ca a muncit, ca l-a cumparat pe banii parintilor.

Sunt convins ca nimeni nu este invidios pe cei care au primit cadou un BMW.

Deranjant este cand cei in cauza incep sa jigneasca lumea.

Daca tot nu ii face pielea 2 bani,macar sa nu jigneasca pe nimeni , sa stea linistit :) .In general vorbind...

 

 

Asta este :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai culmea este ca tot cei care au BMW cumparat pe banii parintilor,dechid sau provoaca intr-un fel astfel de discutii.Nu intereseaza pe nimeni de unde are cineva BMW-ul,ca a furat ,ca a muncit, ca l-a cumparat pe banii parintilor.

Sunt convins ca nimeni nu este invidios pe cei care au primit cadou un BMW.

Deranjant este cand cei in cauza incep sa jigneasca lumea.

Daca tot nu ii face pielea 2 bani,macar sa nu jigneasca pe nimeni , sa stea linistit :) .In general vorbind...

Asta este  :blink:

105755[/snapback]

CORECT!!! Nu conteaza de unde si cum si cu ce.Important este ca este BMW . :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu recunosc ca masina..... am primit...o.... era intr-o parcare si am furat din.... nu

 

Era o masina intr- parcare si avea un casetofon, si mai erau si altele tot cu casetofoane, sau mobile, si unele aveau si portofele, si erau si mai multe parcari cu masini cu casetofoane, mobile si portofele. Si acum planuiesc sa-mi iau un M5, dar mai trebuie sa strang vreo 75 000 Euro. Stie cineva o parcare mare cu masini care au casetofoane, mobile si eventual portofele, si daca se poate ca masinile alea sa fie descuiate ca ma doare mana cate geamuri am spart.

 

Bah ce oameni bah, zice de ala ca la 20 de ani cum si-a luat masina? dar tu domnule requin, la 23 de ani ai tai, cum de-ti permiti un asemenea consum la masina? sau esti un week-end driver? nu tot taticu de ajuta? eu recunosc, masina este a lu' tata, bani de consum asemeniea, casa e a lui, si tot asa, dar eu abia am terminat facultatea, si intru si eu curand in viatza reala, insa nu vad cum as putea sa-mi permit imediat dupa ce termin facultatea o masina cu un consum de 20%. Eu cred ca tu de fapt esti mult mai copil ca mine, care credeam ca sunt cel mai copil de pe forum.

 

Bafta, si peste 3 ani pazitiva ca-mi iau un BMW pe numele meu :blink: si o sa consume si mai mult de 20%, pana atunci, caut parcari cu masini care au casetofoane, mobile si portofele.

 

Bafta inca odata.

Link to comment
Share on other sites

Eu recunosc ca masina..... am primit...o.... era intr-o parcare si am furat din.... nu

 

Era o masina intr- parcare si avea un casetofon, si mai erau si altele tot cu casetofoane, sau mobile, si unele aveau si portofele, si erau si mai multe parcari cu masini cu casetofoane, mobile si portofele. Si acum planuiesc sa-mi iau un M5, dar mai trebuie sa strang vreo 75 000 Euro. Stie cineva o parcare mare cu masini care au casetofoane, mobile si eventual portofele, si daca se poate ca masinile alea sa fie descuiate ca ma doare mana cate geamuri am spart.

 

Bah ce oameni bah, zice de ala ca la 20 de ani cum si-a luat masina? dar tu domnule requin, la 23 de ani ai tai, cum de-ti permiti un asemenea consum la masina? sau esti un week-end driver? nu tot taticu de ajuta? eu recunosc, masina este a lu' tata, bani de consum asemeniea, casa e a lui, si tot asa, dar eu abia am terminat facultatea, si intru si eu curand in viatza reala, insa nu vad cum as putea sa-mi permit imediat dupa ce termin facultatea o masina cu un consum de 20%. Eu cred ca tu de fapt esti mult mai copil ca mine, care credeam ca sunt cel mai copil de pe forum.

 

Bafta, si peste 3 ani pazitiva ca-mi iau un BMW pe numele meu :blink: si o sa consume si mai mult de 20%, pana atunci, caut parcari cu masini care au casetofoane, mobile si portofele.

 

Bafta inca odata.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
??????????????????? sportiv la tine e 70-80 in treapta 3?????????????????????? aia e sportiv? pai te fac cu spatele :blink:

eu numesc sportiv cand o duc la 80 in treapta 2, e adevarat ca eu am benzinar... deci... la diesel probabil aia e sportiv... 80 trapta 3... deaia nu vreau eu diesel :))

104786[/snapback]

 

 

MERGE SI LA DIESEL IN A DOUA 80...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.