Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ce parere aveti de ARAL? Nu prea sunt la noi in tara, iar cele care sunt au legatura cu ARAL germania?

Nu au chiar nici o legatura cu ARAL Germania , asta stiu sigur . Nici culorile nu sunt cele oficiale (alb/albastru , astia au verde/galben).

Benzinariile sunt a lu unu din Sibiu . Peco privat a lui un patron roman .

 

Am sitit pe net ca cica benzina aia noua de la OMV e singura din romania fara sulf , si se comercializeaza doar in Germania , Austria si Romania.

Link to comment
Share on other sites

serios? pai si are voie sa foloseasca numele? nu stii de unde cumpara aralul benzina? e adevarat ca de la mol?

 

 

si cat e benzina aia noua de la omv?

OMV MaxxLife 95 -5.43 Lei

 

Astia de la Aral (nu ARAL Germany) iau combuatibilii de la toate rafinariile din Romania , in functie de ce preturi au rafinariile in momentul achizitionarii . Iau ce e mai ieftin ca sa faca profit din pret mic . Asta daca nu o si sfintesc cu niste apa (asta nu o stiu), dar am auzit de la un prieten care se ocupa cu distributia de carburanti ca nu se mai prea pote dilua benzina nici de catre acesti benzinari de la colt .

Link to comment
Share on other sites

Da, asa stiam si eu, ca nu e udata. Am un coleg care alimenteaza de cativa ani de la aral de la noi, si el si alti membrii din familie, si nu au probleme.

Odata am fost cu un prieten si a bagat de la aral ca e langa el . Are o Octavia 2 , Frate , a inceput sa mearga masina super naspa . A trebuit sa mearga in alta statie sa-si faca plinul cu alta benzina sa se dilueze ca sa-si revina masina . Eu m-am lecuit , nu pun de acolo never.

 

A spus ca a mai pus de la aral si alta data si ca se consuma benzina mult mai repede . Nici el nu baga de acolo nici daca ramane pe rosu.

Link to comment
Share on other sites

Ce masina ai si cat iti consuma urban (cu benzina asta noua, sau cu alta)?

Am un 520i(benzina) , motor de 2200ccm , 6 cilindri in linie , 170 de cai. Folosesc benzina de 95

 

Cu benzina de la Rompetrol sau Mol , cu un plin faceam intre 670-700 km . Mers in oras si afara . Cu asta noua de la OMV fac cam 770 Km. Pe bord i-mi arata 9 % inainte , acuma e sub 9% , in jur de 8.5%.

 

Nu stiu cati litri mai raman cand alimentez (de fiecare data fac plinul) , dar inainte sa mai alimentez mai raman in rezervor cativa litri , nu stiu cati . Cand se aprinde becul de benzina ma duc si alimentez.

 

Cel mai mic consum l-am avut la drum lung , mers moderat (la consum) pana in 100 Km/h si am scos consum de 6,8 L/100 Km pe bord.

 

Consumul urban cu benzina asta noua este pana in 10,5 - maxim 11 . Cu aia vecde era intre 11 si 12 , dar nu depasea 12.

Link to comment
Share on other sites

HM :popcorn: MAXXLIFE zici ca ii zice, ia sa vedem ca tre sa alimentez.

 

se pare ca ii zice OMV MaxxMotion 95

de unde bagi din sibiu colegu' ?

 

SCUZE ! AM GRESIT EU MAXX MOTION se numeste . Ai dreptate

 

My mistake .

 

HM :popcorn: MAXXLIFE zici ca ii zice, ia sa vedem ca tre sa alimentez.

 

se pare ca ii zice OMV MaxxMotion 95

de unde bagi din sibiu colegu' ?

 

De la iesirea din Sibiu dupa Metro . Spre Alba Iulia - Sebes.

 

si cu aia de la Aral din DE, e aceasi treaba, o mananca pe paine...

 

Aia Aral din DE nu stiu ca nu exista la noi .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Votat: AGIP

Imi place mult cum merge masina cu benzina de la ei.

In Cta nu era pana de curand.

Abia asteptam o cursa de Bucuresti sa bag de la cea de langa Aeroport.

Am ramas fidel marcii pana in prezent ... de o perioada buna de timp.

 

Cand plecam in concedii pein tara caut MOL.

Nu pentru puncte.:p

Sunt pe locul 2 in preferinte.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.