Jump to content

Cu e39-ul prin Romania !


DSF

Recommended Posts

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest poleposition
Aia ma felicit si eu ca nu am venit cu 545i-ul ca dupa 10 km de gropi o aduceam cu platforma inapoi.

 

cata suferinta.

 

Eu zic sa ramai in tara lalelelor, ca nu se poate frate, sa rupi tu bunatate de e39 in Ro, bine ca n-ai venit cu E60 ca... pfaiii Doamne :)

Link to comment
Share on other sites

Aia ma felicit si eu ca nu am venit cu 545i-ul ca dupa 10 km de gropi o aduceam cu platforma inapoi.

 

cata suferinta.

 

Eu zic sa ramai in tara lalelelor, ca nu se poate frate, sa rupi tu bunatate de e39 in Ro, bine ca n-ai venit cu E60 ca... pfaiii Doamne :)

 

Eu am povesti ce mi s-a intamplat , pentru ca imi pasa si tin la fierul meu, lasand la o parte discomfortul si restul de neplaceri cauzate de drumurile alea idioate si ghinion.

 

Daca n-avem M6, Porsche Cayenne sau alte "pending"-uri din clasa de asta "exclusivista" , nu e voie sa postam ?

Link to comment
Share on other sites

Cum dreaq ai reusit?Eu in 94.000km am reusit sa stramb o janta fara a face galma sau altceva la cauciuc si am tot pe 18' cu talon 40 fata si 35 spate si merg destul de sportiv.Aaaa si la directie nu am umblat inca.....

Esti norocos!!! Eu in aproape 10.000 km cat am facut in tara iarna asta am strambat de 2 ori janta(pe 18) din dreapta fata !!

Link to comment
Share on other sites

Brate noi, originale, din noiembrie sa cada din noiembrie pana acum?

Cred, totusi ca nu ai menajat masina la drum prost, ba dimpotriva.

Altfel noi, localnicii ar trebui sa le schimbam cel mult lunar.

Eate o diferenta intre ''localnici''care le schimba atunci cand da rugina pe ele .Si cei care le schimba preventiv,adica se gandesc la siguranta lor..

Sa presupunem prin absurd ca vom duce jumatate din modelele e39 care circula in Romania,pt o revizie la un service din Germania ..Sti ce se va intampla...Jumatate din inginerii de acolo se vor lasa de meserie,plus ca vor avea nevoie de supravegherea unui psiholog.. :)

 

 

Trebuie sa recunoastem ca avem drumuri praf,cele mai ordinare sosele din europa ...Ciudat este ca se schimba ministri in tara asta cum isi schimba presedintele sosetele,si tot degeaba..Fac rotatie care isi ingrasa porcul anul asta ,si care anul viitor..

 

Deja majoritatea romanilor sunt imuni la astfel de magari,parca sunt drogati ,in special cei inaintati in varsta,sau plictisit de tot.Le este sila sa mai incerce sa schimbe ceva in tara asta ,au vazut si auzit prea multe magari ..Problema este ca urmam noi sa ne plictisim TINERETUL..

Link to comment
Share on other sites

Sunt nevoit sa ies destul de des din tara si de multe ori iau masina ca imi face mare placere sa conduc.

Am fost pe toate variantele,inclusiv pe unde ai patit tu toate belele astea.Rezultatul:janta stambata de 2x ori,dat intr-o groapa facut cauciucul ferfelita+janta stambata mai bine,caseta de directie.

Chiar am ajuns in punctul in care nu mai stiu pe unde sa ies din tara fara sa imi distrug masina.

Ma gandesc serios ca poate cea mai indicata masina de RO e un 4x4.

Link to comment
Share on other sites

Groaznica poveste! Totusi te consider norocos pentru ca ai stat doar cateva zile aici. Eu incerc din toate rasputerile sa plec in vest. Am ajuns sa ma oftic si sa ma enervez constant cand am urc la volan. Si inca un sfat pentru data viitoare cand vrei sa vii in Romania : NU MAI VENI IN ROMANIA!

 

lasa ca am fost eu in bulgaria si e plin de cratere . Nu doar la noi e asa . Fata de Varna suntem lux

 

E bine ca ne comparam tot cu cei care sunt mai "praf" decat noi. O sa avem un viitor stralucit.

Edited by michael_ro
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Aia ma felicit si eu ca nu am venit cu 545i-ul ca dupa 10 km de gropi o aduceam cu platforma inapoi.

 

cata suferinta.

 

Eu zic sa ramai in tara lalelelor, ca nu se poate frate, sa rupi tu bunatate de e39 in Ro, bine ca n-ai venit cu E60 ca... pfaiii Doamne :)

 

Eu am povesti ce mi s-a intamplat , pentru ca imi pasa si tin la fierul meu, lasand la o parte discomfortul si restul de neplaceri cauzate de drumurile alea idioate si ghinion.

 

Daca n-avem M6, Porsche Cayenne sau alte "pending"-uri din clasa de asta "exclusivista" , nu e voie sa postam ?

 

scuze, m-a enervat un bou coclit ieri, de fapt mai multi si eram sictirit. :)

 

Oricum si tu exagerezi, nu strici un E60 dupa 10 km facuti in Romania pe drumurile publice, totusi :twoup: Da-l nabii, n-am rupt eu M6-le cat ai rupt tu 5-aru :( Bine, adevarul este ca orice traseu il faceam mai intai in minte, abia apoi cu masina, ca sa evit drumurile proaste.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

E bine ca ne comparam tot cu cei care sunt mai "praf" decat noi. O sa avem un viitor stralucitor.

 

eu iti recomand sa te duci pe acolo ca sa te simti bine la tine in tara .

 

Am detestat mereu atitudinea : "Sa moara si capra vecinului", sau sa ne multumim ca a vecinului e mai bolnava. Nu intrevad sa ma simt bine in Romania prea curand. Am renuntat la idee.

Link to comment
Share on other sites

Pole, sa mergi pe drumul ala pe defileul Dunarii. iti garantez ca rupi masina. Eu am fost acum un an, am intrebat pe forum si cica il reparasera. Nici pomeneala de asa ceva. Am facut 8h+ Timisoara - Craiova. Am ramas marcat de drumul ala, e ceva special si pentru Romania. In rest a fost Ok pe drumuri nationale si europene, cat de ok poate fi. In orase alta problema, dar nu am mers mult pe acolo oricum. Timisoara de exemplu, cel putin acum un an in august, drumurile aratau ca cele din Dresda dupa bombardamentul din 1945. Erau gropi in care intra roata complet, santuri, rape in asfalt sau ce dracului piatra aveau acolo. Ala a fost orasul cu cele mai proaste drumuri care l-am vazut in Romania. De fapt daca stau bine sa imi aduc aminte, in afara de o alee unde era hotelul nu cred ca am vazut strada buna in Timisoara.

A doua chestie ar fi asta, cand vii cu o masina de afara care mai mergea 3 ani acolo rulata fara probleme, tot ce inseamna bucse se duc in 2 luni maxim daca mergi putin si pe drumuri relativ bune. Altfel si mai repede. Pur si simplu e imbatrinit cauciucuil ca nu lucreaza cand mergi pe drumuri bine cum sunt in vest, si la contactul cu drumurile din RO cedeaza.

Link to comment
Share on other sites

Am intrat putin prin Szeghed la venire si sunt varza drumurile, nu neaparat gropi dar santuri de la trafic. N-am vazut tramlining ca acolo nicaieri. Tineam cu ambele maini de volan sa nu schimb benzile fara voie.

 

Si dupa vama Turnu in Ungaria sunt drumurile varza, dar macar alea sunt drumuri comunale sau cam asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Am intrat putin prin Szeghed la venire si sunt varza drumurile, nu neaparat gropi dar santuri de la trafic. N-am vazut tramlining ca acolo nicaieri. Tineam cu ambele maini de volan sa nu schimb benzile fara voie.

 

Si dupa vama Turnu in Ungaria sunt drumurile varza, dar macar alea sunt drumuri comunale sau cam asa ceva.

 

Si eu am fost la Szeged si asa e, drumul e plin de santuri de la tiruri si daca n-ai grija te arunca . Plus ca reparau ceva in oras si aveau o ruta ocolitoare prin niste cratere incredibile!! Dar gropi nu sunt pe drumul national .

Link to comment
Share on other sites

Data viitoare jante si cauciucuri pe 16 o sa fie un pic altfel. Nu mai esti obisnuit cu drumurile de Romania, eu am facut ceva din traseul tau cu BMW-ul dar am lasat-o atat de incet incat am ajuns cu el intreg si fara sa schimb nimic. Saptamana trecuta 1800 km prin tara si am scapat doar cu cateva gropi luate fara urme vizibile. Totul sta in rabdare si atentie. Daca mai stai si prin tara o sa te inveti e ca animale la un moment dat invet dresajul impus de instructor.
Link to comment
Share on other sites

Bratele sant noi originale cumparate in noiembrie din reprezentanta ( brat complet cu bucsa si pivot).

 

 

Inseamna ca le poti inlocui pe garantie. Sau nu? :)

 

In rest, ce sa iti zic? Ghinion curat!

Link to comment
Share on other sites

nici eu numai vreau sa vad drumu ala ...70 km de gropi...fara gluma .Trist Deva-lugoj

 

L-am facut si eu anul trecut in noiembrie pe ploaie si ceata pe deasupra. Urat de tot. Noroc cu cauciucurile pe 60. Am scapat teafar fara nici o problema. Dar altul numai calca rotile bimmerului pe acolo veci.

Link to comment
Share on other sites

foarte nasoala povestea ta...asta e purul adevar din pacate la ce ni se intampla noua zi de zi...

Eu stau in Oradea, si ca sa ajung la Sannicolaul Mare in jud. Timis am luat-o prin Ungaria... :)

 

Da-mi si mie cateva detalii despre drumul prin Ungaria de la Oradea la Timisoara... Vama, gropi, probleme...

Am avut gps, pana la Sannicolaul Mare e mai mult cu 40 de km pe la unguri, decat pe la noi.Vama..ce e cu ea? Ai buletin mergi linistit. Drumurile nu sunt stralucite, dar sunt ok. Sunt portiuni foarte bune si unele mai putin bune ,dar nu cu cratere sau gropi, ci doar denivelari. Prefer 50 de km in plus, decat Oradea-Arad inca o data... :)

Se merge pe ruta Beckescsaba -MAko - vama Cenad, iar drumul Cenad- Sannicolaul MAre - Timisoara e foare bun. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Imi pare sincer rau. Nu stiu ce a fost ghinion sau ce, nici nu stiu concret cum se comporta e39.

Eu cu a mea am fsot in primele saptamani de cand am luat-o prin niste coclauri ca :muntele Gaina, cabana Padis, cetatile Ponorului,si ghetarul Scarisoara.

Pt cine nu stie, spre Scarisoara e un drum foarte foart prost, nu am putut sa urc cu un accent in urma cu 2 ani iar cu asta nu am avut aprope nici un stres, doar ca am mers in regim de melc, si m-am dat jos de 3 ori din masina sa estimez daca "trece". In plus am gasit si multe alte masini care abandonasera pe drum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.