Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

5 hours ago, pvsilviu said:

BMW E46 325xi, 192 cp, M54B25, deosebit Craiova • OLX.ro

Anuntul este conceput de fii-miu, care a mai pastrat cate ceva din ce compusesem eu, initial (inclusiv partea asta). Acum, ca zici asa, mi se pare si mie aiurea, cine vrea sa stie mai multe suna. 

Chiar seamana cu anunt de samsar. Pozele le a facut in soare, nu intelegi nimic din ele, initial zice ca mai mult merge pe benzina apoi revizii anuale la gpl si mai sunt neajunsuri. 

Io as pune optiunile, niște poze normale, un text scurt, mașina de pasionat cu întreținere la zi, roti vara - iarna, as scoate aia cu jante pe 18, tu te adresezi cuiva care cauta un 325 întreținut si e dispus sa plătească mai mult de 3mii, asa ca persoana sigur te suna si stie ce sa te întrebe etc, vede si jantele in poze... Părerea mea, încerc sa fiu de ajutor nu sa critic sau altceva. 

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Itarachiu said:

Pai si cum trebuia sa procedeze daca nu la soare? Lumina lunei? Reflectoare? Trebuia sa astepte sa vina niste nori?

@Itarachiu la soare, contrastul intre umbre si lumini stralucitoare e prea mare. Da, o perdea de nori e un strat de difuzie perfect al luminii naturale. Sau astepti ora magica, fie la rasarit, fie spre apus... Cand culorile sunt mai vii si diferentele de contrast nu zgarie pe ochi.

Cred ca asta a vrut sa spuna @lospa alin

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Quote

>Dublu Clima-Tronik
>Faruri Automate
>Park-Tronick Față-Spate

Cred ca daca era samsar, stia deja cum se scriu tronick-urile astea, desi niciodata nu poti fi sigur.

Oricum urasc sa aud sistemele de la BMW numite trinick-uri ca la mercedes, lipsa de respect "boss"!

Ma gandesc ca in curand am putea spune "530d quattro" sau "x2 4matic 25e".

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Romulus said:

Cred ca daca era samsar, stia deja cum se scriu tronick-urile astea, desi niciodata nu poti fi sigur.

Oricum urasc sa aud sistemele de la BMW numite trinick-uri ca la mercedes, lipsa de respect "boss"!

km i-am verificat la reprezentanta de la filaret si par ok, astazi am stabilit sa merg sa vad masina...

nu sunt incantat de motorul de 3.0 insa am verificat pana acum vre-o 5 masini f10 cu motor de 2.0 si toate aveau km masluiti.... de aceea am intrebat, poate cunoaste cineva masina...

Link to comment
Share on other sites

In general daca vad "impecabilă" fug . Nu prea exisa asa ceva , adica sunt masinile noi , o masina SH va avea intotdeauna ceva mai o zgarietura , mai poate o bieleta, poate ceva infundat. In mintea mea impecabil = nou , verifica si pe rarom seria de sasiu daca nu poti sa o dai aici.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, alex230ro said:

In general daca vad "impecabilă" fug . Nu prea exisa asa ceva , adica sunt masinile noi , o masina SH va avea intotdeauna ceva mai o zgarietura , mai poate o bieleta, poate ceva infundat. In mintea mea impecabil = nou , verifica si pe rarom seria de sasiu daca nu poti sa o dai aici.

WBAFV31010DW17277 

Link to comment
Share on other sites

mda rar zice 149.955 in dec 2021 aici o vad pusa la vanzare https://greg.ro/anunturi/auto-moto-velo-nautic/autoturisme_1-in-bucuresti/vand-bmw-530-xdrive-f10_i2263363

nu imi e clar cand , pretul e mai mare si 158k km pe olx zice 150k km pare ca ceva nu se leaga as zice ca e ceva typo masina ar avea peste 160k km banuiesc  . Ma rog mergi vezi despre ce e vorba si pana la urma sunt banii tai daca tie pare ok o iei 🙂 

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, alex230ro said:

mda rar zice 149.955 in dec 2021 aici o vad pusa la vanzare https://greg.ro/anunturi/auto-moto-velo-nautic/autoturisme_1-in-bucuresti/vand-bmw-530-xdrive-f10_i2263363

nu imi e clar cand , pretul e mai mare si 158k km pe olx zice 150k km pare ca ceva nu se leaga as zice ca e ceva typo masina ar avea peste 160k km banuiesc  . Ma rog mergi vezi despre ce e vorba si pana la urma sunt banii tai daca tie pare ok o iei 🙂 

am discutat cu el pe whatapp si in momentul acesta masina are 159xxx ....asa am zis si eu ca ceva nu se leaga ....revin cu o parere dupa ce o vad!

21 minutes ago, alex230ro said:

mda rar zice 149.955 in dec 2021 aici o vad pusa la vanzare https://greg.ro/anunturi/auto-moto-velo-nautic/autoturisme_1-in-bucuresti/vand-bmw-530-xdrive-f10_i2263363

nu imi e clar cand , pretul e mai mare si 158k km pe olx zice 150k km pare ca ceva nu se leaga as zice ca e ceva typo masina ar avea peste 160k km banuiesc  . Ma rog mergi vezi despre ce e vorba si pana la urma sunt banii tai daca tie pare ok o iei 🙂 

Ai idee data la care era aici https://greg.ro/anunturi/auto-moto-velo-nautic/autoturisme_1-in-bucuresti/vand-bmw-530-xdrive-f10_i2263363 ?? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neata tuturor, intrucat passatul a iesit din peisaj, sunt cumva in linie dreapta pentru un nou BMW. Intrucat nu gaseam nimic sa ne placa, pana in 25k, am sarit la 30k. Fii-miu vrea si seria 4 si seria 5, eu ... as vrea seria 5 desi, masina va fi a lui. 

Mai jos, 3 exemple, va rog sa ma ajutati cu sfaturi.

 

https://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-420-Gran-Coupe-i-Aut.-M-Sport-Leder-HUD-H/vhc:car/pg:vipcar/378139899.html

 

https://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-430-Gran-Coupé-430i-xDrive-Gran-Coupé-M/vhc:car/pg:vipcar/377918724.html

 

https://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-520-i-M-Sport-HUD-Schiebedach-SHA/vhc:car,pgn:2,pgs:10,srt:price,sro:desc,ms1:3500_-22_,frn:2017,prx:30000,ful:petrol,ger:automatic_gear,vcg:limousine/pg:vipcar/374111116.html

 

P.S. Am pus pe mobile ambele e46, nimic pana acum. Pe olx, 325xi are vreo 4500 vizualizari, in 3 saptamani, dar, nimic. Probabil ca, daca intru cu ea in 2024, nu o mai vand (cabrio, nici atat).

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, pvsilviu said:

Neata tuturor, intrucat passatul a iesit din peisaj, sunt cumva in linie dreapta pentru un nou BMW. Intrucat nu gaseam nimic sa ne placa, pana in 25k, am sarit la 30k. Fii-miu vrea si seria 4 si seria 5, eu ... as vrea seria 5 desi, masina va fi a lui. 

Mai jos, 3 exemple, va rog sa ma ajutati cu sfaturi.

 

https://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-420-Gran-Coupe-i-Aut.-M-Sport-Leder-HUD-H/vhc:car/pg:vipcar/378139899.html

 

https://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-430-Gran-Coupé-430i-xDrive-Gran-Coupé-M/vhc:car/pg:vipcar/377918724.html

 

https://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-520-i-M-Sport-HUD-Schiebedach-SHA/vhc:car,pgn:2,pgs:10,srt:price,sro:desc,ms1:3500_-22_,frn:2017,prx:30000,ful:petrol,ger:automatic_gear,vcg:limousine/pg:vipcar/374111116.html

 

P.S. Am pus pe mobile ambele e46, nimic pana acum. Pe olx, 325xi are vreo 4500 vizualizari, in 3 saptamani, dar, nimic. Probabil ca, daca intru cu ea in 2024, nu o mai vand (cabrio, nici atat).

Eu am 20 ani , si as alege ORICAND seria 4, e mult mai ''tinereasca'', sportiva :d .. Seria 5-ul imi pare o masina pentru oameni 35+ , parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Dacă tot cumperi masina pentru baiat, i ai ce i place... Altfel, poate gasesti un seria 3 cu km mai putini... 520i mi se par multi 120k km. 

Personal, inainte, dau un exemplu, daca trebuia sa aleg între un 3 cu km mai putini si un 5 cu km mai multi si mai dotat, as fi luat 5-ul cu ochii închiși, acum, indiferent de marca, la următoarea masina prioritatea va fi km cati mai putini. 

Link to comment
Share on other sites

El este cel care cauta si alege, are cateva setari: pachet M, automata, piele, full electric ...

Initial, a cautat pana in 25k. Nefiind prea multe, am sarit la 30k. Si sper sa ramanem la max 30k, pretul ei, ca se mai adauga drum, taxe, ...

Si eu vreau cu km mai putini, din cele 3 este una cu 72k km, seria 4, cealalta are 95k

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, pvsilviu said:

P.S. Am pus pe mobile ambele e46, nimic pana acum. Pe olx, 325xi are vreo 4500 vizualizari, in 3 saptamani, dar, nimic. Probabil ca, daca intru cu ea in 2024, nu o mai vand (cabrio, nici atat).

E normal, stai linistit. Pretul vinde.

Important e sa fie ieftina, mirajul mobile de se cheama, dotata, jante mari, sa arate bine. Nu ma refer la masinile tale, caci un e46 are ceva anisori si e firesc sa mai bagi in ele ceva.

Ma refer la masina mea :)))))

E pe mobile de de doua luni si doar 5 persoane au intrebat de ea :))))) patru samsari si inca unul.

Are VIN ul la vedere, servisata doar la bmw, acte la vedere, am facut strict naveta cu ea circa 80-90 km pe zi,desi n am specificat in anunt, km un pic peste 100 mii, ma rog.

Ma intreba unul daca am mers mult cu ea in oras. I am zis ca masina asta a facut naveta, ma crezi ?

Nu !

Si atunci de ce plm mai intrebi ? 😁

Asa ca revin la ce spuneam mai sus, pretul vinde. Cand dai pt un schimb de ulei xxx euro nu prea iti mai vine sa negociezi, pentru ca nu ai facut schimbul de ulei sau placute la coltul blocului.

Nu inseamna ca daca ai schimbat uleiul la coltul blocului e gresit, sau placute in regie proprie in garaj. 
 

Nu asta e problema. Problema e ca romanul s a saturat de masini tipla cu km reali si ieftine.

Apoi intram pe forum si deschidem 2-3 topicuri gen:

-am cumparat acum o luna un Fxx din 2015 cu 150mii km reali : unde curat DPF ul la odorhei sau nu stiu unde.

Sau fluiera turbina, merg la avd sau in alta parte

Sau imi mananca ulei mult de la un schimb la altul, ce fac?Infunda dpf ul ?

Am mai spus o si am s o mai spun, o masina chiar si la 150 mii nu are voie sa aiba probleme cu dpf ul, sa pape ulei, ori sa bata/troncane.

Nu vorbesc din auzite sau citite, ci din esperenta. Avem la firma in batatura vreo 30 de masini, bmw si skoda si vreo doo forduri. Masini alergate pe teren, nemenajate la rece sau dupa drum lung sa lase masina la ralanti sa se raceasca turbina, ulei doar la 25-30 mii schimbat.

Cu toate am mers, daca nu te uiti in bord nu iti dai seama daca are 20 mii sau 120 mii.  
Cine stie, intelege 😉 

Asa ca, ieftin si bun nu exista .

Offtopic: daca te pot ajuta, sa zici 😁

 

Edited by ingineru'
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.