Jump to content

ce placute de frana folositi?


bogdyy

Recommended Posts

Mai am un pic si ma bag sub volan de rusine,este ingrozitor mai ales la stop,intoarce lumea capul.....din masina,la scartaitul acela,se uita la masina si parca zice''mda..pai la ce sa te astepti la troaca asta de bmw'',adica deranjeaza,deranjeaza si iar deranjeaza,si nu stiu ce atinge acolo la placuta,face tac tac in mers,un mecanic mi-a zis ca acele gauri de la placute sunt prea mari,ca asa le fac astia si siguranda ingusta si de aceia face asa,dar mai este o posibilitate sa atinga in acele table de protectie de la discuri,abs-ul in bord ba se aprinde,ba nu se aprinde,ma refer in mers,bine asta nu ma intereseaza ca masina de franat franeaza ok,dar e cudat tacanitul ala de placute si...scartaitul,pe bune unii spun ca e normal sa faca asa,dar la celelalte masini nu pomenesti asa ceva,off,of,of viata mea doamne,am doar masina asta acum si de asta trebuie sa mai trag si imi face numai zile fripte cand schimb ceva la ea
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

asta e my friend daca nu`s banuti :twoup:

schimbi tot ce e acolo placute discuri etriere noi noute originale si ai scapat de probleme

nu ai bani sa le schimbi nu te mai plange atata obisnuiestete ca ai un cazan care deranjeaza si pune in pericol alte vieti

la asa bun cunoscator de limba romana asa masina pe masura

ei bine bafta !

Link to comment
Share on other sites

Corco ideia ta o cunosc si eu,dar de ce nu citesti tot ce am scris mai sus,am zis ca mai sunt si alte lucruri de facut cu banii,nu sa tratezi o masina de vechime cum este a mea cu niste piese foarte scumpe,ma repet,de ce cineva alege un e36?pt. ca este o masina ieftina si nu are ''pretentia'' de a o intretine cu piese scumpe,nu acelasi lucru pot spune despre un bmw de 1-2-3 ani vechime,si am inteles ca si placutele scumpe pot face asemenea probleme cum imi fac ale mele,poate mai rar dar se intampla.Acum nu stiu cati se confrunta cu aceste probleme,pentru ca majoritatea care au luat o asfel de masina nu au avut ocazia sa schimbe nici o jumatate din consumabilele care ar fi trebuit sa le schimbe,din simplu motiv ca le-au vandut,aici pot exclude unele persoane de pe forum.Deci,ma repet nu sunt adeptul pieselor foarte scumpe pt. acest model de masina,dar am pretentia ca o piesa care am luat-o noua, indiferent de cine este facuta,vreau sa fie mai buna decat cea veche si foarte uzata,cam asta este ideia.
Link to comment
Share on other sites

Corco ideia ta o cunosc si eu,dar de ce nu citesti tot ce am scris mai sus,am zis ca mai sunt si alte lucruri de facut cu banii,nu sa tratezi o masina de vechime cum este a mea cu niste piese foarte scumpe,ma repet,de ce cineva alege un e36?pt. ca este o masina ieftina si nu are ''pretentia'' de a o intretine cu piese scumpe,nu acelasi lucru pot spune despre un bmw de 1-2-3 ani vechime,si am inteles ca si placutele scumpe pot face asemenea probleme cum imi fac ale mele,poate mai rar dar se intampla.Acum nu stiu cati se confrunta cu aceste probleme,pentru ca majoritatea care au luat o asfel de masina nu au avut ocazia sa schimbe nici o jumatate din consumabilele care ar fi trebuit sa le schimbe,din simplu motiv ca le-au vandut,aici pot exclude unele persoane de pe forum.Deci,ma repet nu sunt adeptul pieselor foarte scumpe pt. acest model de masina,dar am pretentia ca o piesa care am luat-o noua, indiferent de cine este facuta,vreau sa fie mai buna decat cea veche si foarte uzata,cam asta este ideia.

 

bogdyy, imi pare rau dar nu-s deacord cu tine. cat de scumpe pot sa fie niste placute pe care oricum le schimbi o data la 30000km, chiar nu merita niste bani in plus?

 

trebuie sa gasesti un raport bun intre calitate si pret. acum si placutele tale, franeaza bine? daca da, ce mai conteaza ca scartaie, poate dispare si scartaitul in timp.

Link to comment
Share on other sites

Corco ideia ta o cunosc si eu,dar de ce nu citesti tot ce am scris mai sus,am zis ca mai sunt si alte lucruri de facut cu banii,nu sa tratezi o masina de vechime cum este a mea cu niste piese foarte scumpe,ma repet,de ce cineva alege un e36?pt. ca este o masina ieftina si nu are ''pretentia'' de a o intretine cu piese scumpe,nu acelasi lucru pot spune despre un bmw de 1-2-3 ani vechime,si am inteles ca si placutele scumpe pot face asemenea probleme cum imi fac ale mele,poate mai rar dar se intampla.Acum nu stiu cati se confrunta cu aceste probleme,pentru ca majoritatea care au luat o asfel de masina nu au avut ocazia sa schimbe nici o jumatate din consumabilele care ar fi trebuit sa le schimbe,din simplu motiv ca le-au vandut,aici pot exclude unele persoane de pe forum.Deci,ma repet nu sunt adeptul pieselor foarte scumpe pt. acest model de masina,dar am pretentia ca o piesa care am luat-o noua, indiferent de cine este facuta,vreau sa fie mai buna decat cea veche si foarte uzata,cam asta este ideia.

 

Eu am ales E36 pentru ca imi place masina, nu pentru ca este ieftina la intretinere si nu este chiar ieftina, 2 discuri pe fata(ATE) + 4 placute(ATE) + 2 senzori m-au ajuns 850 de lei , si montajul inca 200 de lei, acum 2 luni am bagat 600-700 de lei in masina, luna asta am luat un rahat de intinzator pentru lant si cand mi-au aratat aia pentru ce mi-au cerut 165 de lei.... . La E36 unele piese sunt scumpe chiar daca masina este "veche". Parerea mea este sa incerci sa pui ceva cat de cat de calitate pe masina sau schimb-o.

Link to comment
Share on other sites

o masina ieftina este dacia 1300 oltcit tico dar nu un BMW mercedes audi indiferent de anii pe care ii are in urma

atunci daca merg pe ideea ta hai sa ne luam toti un ferari, porsche, sau lamborghini cu 20-30 ani vechime ca deh e o masina veche si ar costa putin intretinerea ei

repet : ai bani o intretii si merge bine . Daca nu ai sa sa bagi in ea obisnuiestete cu ideea ca e doar un cazan

cat dai atata face altu da 1000 lei pe piese tu dai 100 lei de ce te mai plangi aici ?

Link to comment
Share on other sites

aici nu-i vb de bugetul omului la achizitia masinii sau a pieselor, e vb de o treaba facuta de mantuiala.

daca montezi placutele mai ieftine dar corect si folosesti masina civilizat / cuminte, nu sportiv placutele isi fac treaba. exista controale d calitate / omologari / probe / teste ... daca vand un gunoi dupa 1 an de reclamatii nu mai vand nik.

Link to comment
Share on other sites

Doamne baieti ce ma fac cu scartaitul asta,ma fac de rusine peste tot cu masina asta,multi cand aude ca scartaie parca ma simt in ultima troaca de masina,o placuta atinge pe spate face tac tac,cred ca atinge in tabla aia ordinara ruginita si indoita numita asa zisa protectie disc,daca stiam nu mai schimbam placutele,mergeam asa pana scartaia de la fier pe fier,unii spun ca sunt ieftine,cum or fi dar sunt placute,sunt testate,cand aia le-au facut au stiut de ce le fac,nu trebuie sa scartaie in halul asta,imi vine sa ma duc din nou la service sa am o discutie cu patronul dar mai am nevoie de ei.Daca as fi avut o masina calumea nu mai aveam eu ''calmul'' asta acolo,nu mai aveam nevoie de seibarii astia care te simt ca ai nevoie de ei,nu mai stiu,imi e teama sa mai schimb ceva la acesta masina,vreau sa fac un bine si mai rau se face,nu mai pot credeti-ma,acum ca ultima troaca face,tacane pe la o roata,scartaie,ma omoara pshihic.
Link to comment
Share on other sites

Doamne baieti ce ma fac cu scartaitul asta,ma fac de rusine peste tot cu masina asta,multi cand aude ca scartaie parca ma simt in ultima troaca de masina,o placuta atinge pe spate face tac tac,cred ca atinge in tabla aia ordinara ruginita si indoita numita asa zisa protectie disc,daca stiam nu mai schimbam placutele,mergeam asa pana scartaia de la fier pe fier,unii spun ca sunt ieftine,cum or fi dar sunt placute,sunt testate,cand aia le-au facut au stiut de ce le fac,nu trebuie sa scartaie in halul asta,imi vine sa ma duc din nou la service sa am o discutie cu patronul dar mai am nevoie de ei.Daca as fi avut o masina calumea nu mai aveam eu ''calmul'' asta acolo,nu mai aveam nevoie de seibarii astia care te simt ca ai nevoie de ei,nu mai stiu,imi e teama sa mai schimb ceva la acesta masina,vreau sa fac un bine si mai rau se face,nu mai pot credeti-ma,acum ca ultima troaca face,tacane pe la o roata,scartaie,ma omoara pshihic.

vezi ca-ti raspunzi singur la intrebari!

Link to comment
Share on other sites

bogdyy nu inteleg cum adica ai nevoie de mecanici, daca nu iti convine atitudinea si felul cum lucreaza, te duci la altul. pt reparatii de genul asta nu e nevoie de cine stie ce mecanic, oricine poate sa schimbe un ulei, placute, o roata etc

 

singura solutie e sa schimbi placutele cu unele mai de firma sa zic. schimba si serviceul, sau fa sa nu mai pari ca ai tu nevoie de ei, pun pariu ca sunt zeci de mecanici in pitesti.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.