Jump to content

BMW Diesel vs. BMW Benzina


Romulus

Diesel sau Benzina  

1002 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Io am incercat sa ma invart. Era uscat pe jos si nu mi-a iesit mare lucru. Daca ar fi fost ud sigur dadaea mai mult. Oricum,nu se compara cu o benzina deloc. NU E DE CERCULETZE.PUNCT. da tot as mai incerca:D

Am fost si cu un 330xd/204CP cu dsc decuplat...se vedea ca masina are putere dar integrala nu o lasa sa faca mare lucru.De 2000RPM nu trecea nici ea!

Link to comment
Share on other sites

eu am reusit cu un 320d (2000) iar un prieten face zilnic cred (lol) cu 520d (2001).

ontopic: 330d (2002)

0-100km/h 7.20s

Top speed 242 km/h

Fuel Consumption 9.1/5.2/6.6 l/100km urban/extra-urban/combined

Max. output 203.8 PS (201.0 bhp) (149.9 kW) @4000 rpm

Max. torque 410.0 Nm (302 lbft) (41.8 kgm) @1500 rpm

= heaven on earth :blink:

Edited by teddy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
pai aia era toata schema :blink: nefiind patron de benzinarie as trai linistit si cu 330d neplangand dupa -0.6s 0-100 si -5km/h la viteza maxima...

23131[/snapback]

Daca esti patron de benzinaria cred ca ai 7-er...eventual un 760LiA :)

Link to comment
Share on other sites

Nu am condus prea multe masini ca sa-mi dau cu parerea, dar pot sa v-o spun pe a mea:

senzatii tari, adrenalina si demaraj puternic am simtit cu Fiat Coupe 2.0 Turbo

am mers cu Diesel de la Renault (mi s-a parut odihnitor, imi venea sa las pe toata lumea sa se bage in fatza mea :blink: - de fapt fac asta si cu BMW, si ce mirati se uita aia fara prioritate ca le fac semn sa se bage, bine, cand nu ma grabesc :) )

Am mers cu un 5-ar din 2002, 525D, mi s-a parut super, super masina (ca dotari, tinuta de drum, etc. arata bine de tot, mai ales ca avea pack M5 full) Poate la anul, daca am bani, o sa o cumpar, cu toate ca nu e masina de tinut in fatza blocului.

Oricum, mi s-a parut ca se infinge muult mai bine ca 318-ul meu. Bine, si compactul lui Kali se infinge muult mai bine ca pisica mea. :) Si inca de la ture joase, dar asa e facut M43TU-ul, fatza de cuplul de la M43, care de-abia la 3900RPM are cuplu maxim).

Cred ca fiecare motor (diesel/benzina) are avantaje si dezavantaje. Si fiecare driver se simte confortabil cu unul din astea, in functie de temperament, modul de condus, trafic, drum, ma rog, sunt multe. Dar bine macar ca avem de unde alege. Ce s-ar fi intamplat daca BMW "refuza" sa scoata motoare diesel, mergand doar pe senzatii sport? Ar fi pierdut multi clienti, si o cota mare din piata. Mie imi plac cum suna diesel-urile, sunt asa, linistitoare (bine, daca poti sa te uiti la un BMW si sa zici ca iti da impresia de liniste :)).

Concluzia mea: BMW rulez! :)

Link to comment
Share on other sites

Ce s-ar fi intamplat daca BMW "refuza" sa scoata motoare diesel, mergand doar pe senzatii sport? Ar fi pierdut multi clienti, si o cota mare din piata.

30626[/snapback]

 

 

Nu stiu daca ar fi pierdut asa multi clienti!

Cea mai mare piata de desfacere pentru BMW, este America de Nord unde...nu se importa BMW diesel! :blink:

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

pt cei care vorbiti despre vibratii in pedalier sau schimbator la BMW... va recomand totusi sa urcati intr-un model nou diesel inainte de a continua discutia. Nu comparati cu passaturi si alte shituri ca nu au legatura. Pana la urma discutia asta mi se pare inutila. Fiecare are pata pusa pe un anumit tip de motor. Totusi cred ca cei care sustin cel mai tare ca dieselul e varza.. sunt cei care n-au urcat niciodata intr-un diesel. ( ma refer la cele noi.. E60 & other). Am un amic cu un e60 pe benzina.. 530. Mi-a condus masina si a avut puterea sa recunoasca ca trebuia sa isi ia diesel. Si nu se refera nimeni la consum. Daca ai bani de un e60 nou.. ai bani si de benzina.

 

Succes.

Link to comment
Share on other sites

pt cei care vorbiti despre vibratii in pedalier sau schimbator la BMW... va recomand totusi sa urcati intr-un model nou diesel inainte de a continua discutia. Nu comparati cu passaturi si alte shituri ca nu au legatura. Pana la urma discutia asta mi se pare inutila. Fiecare are pata pusa pe un anumit tip de motor. Totusi cred ca cei care sustin cel mai tare ca dieselul e varza.. sunt cei care n-au urcat niciodata intr-un diesel. ( ma refer la cele noi.. E60 & other). Am un amic cu un e60 pe benzina.. 530. Mi-a condus masina si a avut puterea sa recunoasca ca trebuia sa isi ia diesel. Si nu se refera nimeni la consum. Daca ai bani de un e60 nou.. ai bani si de benzina.

 

Succes.

37874[/snapback]

 

Bai frate ma lasi. E usor sa vorbesti dintr-un E60. E vorba de masini pe care sa si le poata permite o mare majoritate, nu doar cativa.

Link to comment
Share on other sites

Votat- benzina.

Tot ce face BMW este de calitate, toti suntem de acord.

Eu, de cand eram mic (trecand peste explicatiile tehnice) am ramas cu un gust 'diferit' fata de motorina...prin urmare consider ca :

- benzina este pt. masini

- motorina este pt. tractoare, utilaje, etc.

Repet, suntem toti 'indragostiti' de BMW si nu vreau sa supar pe nimeni care poseda BMW pe motorina... ideal ar fi...una pe benz. si alta pe moto.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.