Jump to content

2001 330i - asta chiar o tin:)


mik15

Recommended Posts

tocmai i-am schimbat filtrul de aer si pe cel de polen, am dat jos carcasa filtrului de aer si am curatat-o, surprinzator nu a fost asa de mult nisip la cat ma asteptam, ultima data am curatat-o chiar cand am luat-o. Desi credeam ca in Ro e mult praf, aici mi-au fost depasite asteptarile cu mult :), sa vezi cand e cate o furtuna de nisip ce de praf e in aer si cand nu e tot rau e, e un nisip, mai mult praf, e atat de fin ca nici nu ai ce face cu el, dar e foarte pacatos...

 

Nu m-am dus bancher, din pacate :rolleyes: , dar preturile la masini aici sunt ceva mai mici ca in Europa dar mai mari ca in US, care cred ca e pana la urma cea mai ieftina piata auto din lume, iar salariile sunt un pic mai mari ca in RO... :D

Link to comment
Share on other sites

bineinteles ca sunt destule lucruri si aici care nu imi plac, nu stiu daca e veun loc unde sa le ai pe toate asa cum vrei, nu e prima data cand sunt plecat si am mai fost prin diferite tari unde am locuit, cu cat vezi mai multe cu atat ajungi sa iti dai seama ca nu e dracul asa de negru nici in RO, sunt unele lucuri care se fac mai bine la noi sau cu care esti mai multumit, dar asa ne place noua sa ne denigram singuri. De exemplu mi-e dor de-o ploaie, de-o zi racoroasa, de un drum cu curbe si multa verdeata, de un gratar si alte atatea lucruri pe care le poti face pe afara la noi, aici am stat aseara sa schimb un filtru de aer si cel de polen si am transpirat ca un hipopotam, la ora 19 erau 35C...

 

@banateanul - momentan nu mai am pentru ca m-am mutat, insa sta in soare doar vreo 3 ore pe zi si aia dimineata, oricum si in subteran e cam la fel de cald avantajul este ca nu bate soarele direct in ea, insa ca si comparatie sa stii ca BMW-ul spre deosebire de Audi de exemplu rezista mult mai bine in timp la temperaturile de aici, a mea nu are nimic pentru ca pana sa o iau a stat numai in garaj, dar am facut o statistica personala :) comparand cu vechiul BMW care l-am avut si care nu cred ca vazuse prea multa umbra si Audi-ul unui prieten caruia i s-a umflat bordul la extremitati. Oricum caldura este inamicul numarul 1 al masinilor aici si apoi praful, efectiv la o masina care nu vede umbra si sta doar in soare parcata, in 3-4 ani se descompun toate plasticele exterioare, se faramiteaza pur si simplu...

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

bineinteles ca sunt destule lucruri si aici care nu imi plac, nu stiu daca e veun loc unde sa le ai pe toate asa cum vrei, nu e prima data cand sunt plecat si am mai fost prin diferite tari unde am locuit, cu cat vezi mai multe cu atat ajungi sa iti dai seama ca nu e dracul asa de negru nici in RO, sunt unele lucuri care se fac mai bine la noi sau cu care esti mai multumit, dar asa ne place noua sa ne denigram singuri.

 

@banateanul - momentan nu mai am pentru ca m-am mutat, insa sta in soare doar vreo 3 ore pe zi si aia dimineata, oricum si in subteran e cam la fel de cald avantajul este ca nu bate soarele direct in ea, insa ca si comparatie sa stii ca BMW-ul spre deosebire de Audi de exemplu rezista mult mai bine in timp la temperaturile de aici, a mea nu are nimic pentru ca pana sa o iau a stat numai in garaj, dar am facut o statistica personala :)comparand cu vehciul BMW care l-am avut si care nu cred ca vazuse prea multa umbra si Audi-ul unui prieten caruia i s-a umflat bordul la extremitati. Oricum caldura este inamicul numarul 1 al masinilor aici si apoi praful, efectiv la o masina care nu vede umbra si sta doar in soare parcata in 3-4 ani se descompun toate plasticele exterioare, se faramiteaza pur si simplu...

asa este cum spui, caldura e inamicul numarul unu, imi povestea un vecin din Lebanon, care a lucrat in UAE cam 10 ani de zile... cum era... in pauza de la pranz lasa masina sa mearga cu aerul conditionat 5 minute inainte sa intre in ea ...pare ciudat poate ... dar e cat se poate de adevarat... nu poti conduce masini de culori inchise acolo ... daca nu ai garaj subteran...

Link to comment
Share on other sites

daca o lasi cateva ore in soare, mai ales intre 11-16, si vrei sa te urci in ea sa pleci transpiri de zici ca ai iesit din dus, toate sunt incinse, toata tubulatura de la A/C e hot, pana se raceste iti trebuie cam 10 min cel putin, deci da, asa este, daca nu sta la umbra sau in garaj e nasol :), cam la fel se incalzesc toate, indiferent de culoare, are un prieten un BMW negru si mie mi se pare la fel... Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

... cu cat vezi mai multe cu atat ajungi sa iti dai seama ca nu e dracul asa de negru nici in RO, sunt unele lucuri care se fac mai bine la noi sau cu care esti mai multumit, dar asa ne place noua sa ne denigram singuri. De exemplu mi-e dor de-o ploaie, de-o zi racoroasa, de un drum cu curbe si multa verdeata, de un gratar si alte atatea lucruri pe care le poti face pe afara la noi, aici am stat aseara sa schimb un filtru de aer si cel de polen si am transpirat ca un hipopotam, la ora 19 erau 35C...

 

Da Mihai, sa ne multumim cu clima :rolleyes: Avem o tara frumoasa, dar....

Link to comment
Share on other sites

din cauza ''dar'' -ului am plecat si eu...:),noi sa fim sanatosi si sa ne bucuram de ce avem, hai ca am facut destul off...in alta ordine, pentru ca imi comandasem de pe amazon palsti dip, tocmai m-am apucat sa refac partea de sub panoul de clima, mi-a fost cam lene sa o curat de cauciucul ala original si am dat peste si nu prea s-au dus zgarieturile cum trebuie, tot dau la straturi...sper sa iasa in final si sa nu ma faca s-o curat... :twitch:

 

L.E. si cum de obicei de ceea ce ti-e frica nu scapi...le-am curatat in final si de ceea am dat peste si de stratul original... :angry:

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

dupa ceva munca :), am terminat, rezultatul...priceless :D, arata din nou ca si cum ar fi noua! o greseala am facut totusi, cand am slefuit am dat si peste bucatile mici cromate, care s-au dovedit a fi din plastic si s-a dus cromul de pe ele, apoi am observat ca se puteau scoate, o sa caut un spray sa le cromez din nou, merita iar plasti dip e foarte bun!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Link to comment
Share on other sites

pentru ca vroiam de ceva vreme sa o fac, am facut-o si cand am luat-o, am curatat pielea cu produsele pe care le mai aveam, de la Lexol cred, nu mi se par grozave dar pentru ca inca mai aveam am zis sa le termin. Kit-ul consta de fapt dintr-un cleaner si apoi un conditioner pentru a mentine pielea moale si reinvierea culorii. Desi pielea arata aproape ca noua, din cauza caldurii de aici prefer sa fac mai des acest tratament intrucat se deshidrateaza si am impreisa cateodata ca in anumite locuri unde e solicitata mai des(partile laterale ale scaunelor fata) capata un aspect usor albicios, se vede doar intr-o anumita lumina. Din pacate nu am facut poze pentru ca se inserase, fac maine cu rezultatul obtinut, acum e mai soft si negrul e negru, asa cum ar trebui :). Data viitoare vreau sa incerc Leatherique, vad ca mai toti le lauda :), tocmai pentru ca astea de la Lexol nu rezista foarte mult in timp, cam dupa maxim 2 luni ar trebui sa refac tratamentul! Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

ieri mi-a ajuns volanul de M :), arata super si pielea e foarte placuta la atingere, ma bucur ca l-am luat nou, e cu totul altceva decat sh, merita!

Acum astept sa ajunga si trim-ul de jos si apoi sa il pun...nu mai am rabdare :D !

 

Volanul l-am luat de la user-ul nicu25, un baiat super de treaba si care s-a tinut de cuvant, sincer imi era teama ca este reconditionat, insa m-am inselat :), chiar este nou si OEM 100%, il recomand pe nicu.

 

cum am spus, de abia astept sa il montez...:D, sper sa ajunga si trim-ul maine sau marti :hyper:

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

ok, l-am montat...sunt super multumit de achizitie si de feeling, daca inainte nu mi-a placut cel luat sh asta ma incanta enorm, e mare diferenta :)

 

in felul asta am iesit si mai ieftin decat cu cel luat sh :D

2.jpg

3.jpg

5.jpg

7.jpg

4.jpg

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.