Jump to content

520i M50 24v '91 duduie ca dieselul


Recommended Posts

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

furtunu cum e ?

145821[/snapback]

O sa radeti cu lacrimi... dar... nu e nici un furtun... nu e nici un senzor....

MASINUTZA MEA MERGEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE! :)

Rezolvare:

Am mai mers azi vreo 15-20 de km cu becul de la rezervor aprins... In seara asta cu frica ca raman in pana de benzina, am mai mers un pic si m-am oprit la un Lukoil si am facut plinul... Am mai adaugat 2 solutii de aditiv de la 2+2 ca deh, am rezervorul mare (80 de litri), si am facut plinul... Mi-au intrat 67 de litri de benzina Lukoil95 fara plumb.

Rezultatul dupa vreo 10 km de vis... Masina mea mergeeeeeee....

Pare ciudat dar chiar merge... :) :D

Concluzia: Este foarte probabil ca benzina care o aveam in rezervor de la plinul ala cu surprize de omv sa fi fost aghezmuita, sa fi avut impuritati, sau, pur si simplu, sa fie niste gunoaie prin rezervor....

In concluzie, ii multumesc lui Interceptor, a fost singurul om care a zis clar de cum a vazut masina ca este o problema de alimentare... maine trec la pe la el sa-i multumesc cum se cuvine dar sa nu-i spuneti... :)

Cand se va goli rezervorul si imi va face iar probleme, va fi dat jos si spalat, curatat, etc. Bineinteles ca nu voi merge in alta parte decat la Interceptor... :D

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor, pentru interes si sprijin... :blink:

Link to comment
Share on other sites

oricum la cati nervi ai consumat eu zic sa fii atent la cum conduci acum....:) si eu am impresia ca masina nu mai merge foarte rotund uneori cand bag benzina de la anumite pompe... problema e ca si de la aceiasi benzinarie favorita (OMV de pe Timisoara) mai am surprize... deja nu stiu de unde sa mai pun sa fiu relaxat... hai bafta si nu te mai criza ca ne imbolnavesti si pe noi de ingrijorare...:blink:
Link to comment
Share on other sites

apropos, uite ce zice cineva... el se refera la faptul ca cifra Octanica perceputa de motor difera in functie de altitudine si e posibil ca o benzina de 95 la munte sa fie perceputa ca fiind de 93 sau 91 la Bucuresti (nivelul marii eventual) si automat checkengine se aprinde...:blink: deci cine stie cu ce cifra octanica ai bagat tu de ai ajuns in aceiaisi situatie...

 

acesta e textul preluat de mine de pe www.carbibles.com partea legata de engine si fuel:

 

Octane and altitude

 

The higher the altitude above sea level, the lower the octane requirement. As a general rule of thumb, for every 300m or 1000ft above sea level, the RON value can go down by about 0.5. For example an 85 octane fuel in Denver will have about the same characteristics as an 87 octane fuel on the coast in Los Angeles. As a practical example of this, I currently live in Salt Lake City which is at around 4,200ft. We travel to Las Vegas from time to time which is at around 2,000ft. Our Subaru has a minimum octane requirement of 89 at sea level - so about 87 where we live. Last time we drove to Vegas, the petrol station we stopped at had run out of 'premium' products so we had to fill up with 85 octane. This, combined with the drop in altitude caused the 'check engine' light to come on because we'd effectively taken the engine from 87 octane at altitude to the equivalent of 83 octane at altitude - way below the minimum required by our car.

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

Meserie! Deci io merg pe steroizi, chiar daca bag benzin standard  :blink:

146366[/snapback]

pai dk esti la munte scade cifra octanica deci merge mai "slab" iti dai seama aia din ct numai masini de curse au totzi ... dk mai baga si benzina de 100 avioane direct ...

Link to comment
Share on other sites

Sa intelegem ca e bine sa mergem numai cu aditivi? Am ajuns ca cei cu trabantul? aia puneau 5 de benzina si 1/2 de ulei.....noi punem 80 benzina si 2 sticlute de aditivi :))

146589[/snapback]

Benzina de la noi este varza.... Stiam de mult asta, acum la BMW o simt cel mai bine...

doua sticlute de aditiv ptr ca o sticluta de aditiv este ptr 40-45 litri benzina.

Iar cu benzina de avion puteti incerca, mai ales cea cu cifra octanica de 130 este bestial. Am testat, dar nu pe BMW... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.