BMWClub: Ziua si ACCIDENTUL GRAV - BMWClub

Jump to content

• 68 Pages +
  • « First
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Ziua si ACCIDENTUL GRAV ce dracu' ?!

#1321 User is offline   SKW 

• Fan
  • Group: Members

Posted 09 October 2020 - 12:45

View PostBOASKA, on 09 October 2020 - 12:14, said:

Nu pot sa pun link de pe evz...
https://m.digi24.ro/...flacari-1381265

problema este ca forumul iti modifica cuvantul din face in farcebook si de acolo o ia razna link ul
0

#1322 User is offline   Romulus 

• The insider
  • Group: Admin

Posted 20 October 2020 - 11:41

https://www.infocs.r...v-ranite-video/

#1323 User is offline   Romulus 

• The insider

Posted 25 October 2020 - 09:46

https://stirileprotv...otiei-sale.html

Imagine de la ceea ce pare o intalnire BMW? Bravo ProTV!

#1324 User is offline   toffefe 

• Senior

Posted 25 October 2020 - 10:37

Mda, concluzia e clara, bmw-ul nu e pentru oricine. Doar nu sunt masini neaparat mai puternice decât ce găsești la alte mărci, dar lipsa de educație ( unii fiind efectiv analfabeți), tracțiunea spate, lipsa de experiența, talpa grea pe o infrastructura depașită și legile prea blânde, conduc la astfel de accidente.
2

#1325 User is offline   mgi 

• Senior

Posted 25 October 2020 - 14:36

Nu cred ca are neaparata legatura cu bmw-ul. Ala era un idiot care nu era la prima cascadorie, ca dovada ca avea si permisul anulat. Ar fi sarit in copac cu orice masina. Intamplarea a fost sa fie un bmw..
0

#1326 User is offline   toffefe 

• Senior

Posted 25 October 2020 - 17:28

Da, total de acord, am zis-o și eu cu mai multe ocazii in diferite medii, idiotul e idiot la volanul oricărei masini. Totusi analiza mea era îndreptată spre faptul ca bmw-ul e mai neiertător, iar pe unii pur și simplu ii împinge la cascadorii. Stim cu toți senzația pe care o ai când e vb de propulsie, așa numita “tracțiune spate”. Mai cred ca și aparenta de mașina luxoasa, premium, ii face pe unii sa inebuneasca.

Iar legat de idiotul care se manifesta negativ in orice mașina am și eu de povestit o întâmplare de acum câteva zile. Ma întorceam de la un drum mai lung spre Iasi. Între Târgu-Frumos și Iasi, drumul e cu o banda plus acostament, adică nu ai voie sa circuli pe acostament, dar o mai faci ca sa treacă ăștia mai grăbiți. Eram aproape de ieșirea din Letcani, unde acostamentul se termina. Mergeam evident pe singura banda legală de circulație. In fata mea un G20 și un Logan, mergeau cu viteza regulamentara, eu eram al treilea cu un Fiat. Din motive neînțelese, cei doi din fata mea s-au mutat pe acostament deși acesta se termina și trebuiau ea revină pe banda in nici 150 m. Brusc ma trezesc cu doua blițuri super puternice din spate, in ideea sa ma dau naibii mai rapid din fata lui. Nici nu știam ce m-a lovit, dar nu m-am dat ca tot ma apropiam de ieșire și deja eram paralel cu cele doua masini de mai devreme. Efectiv nu aveam unde sa ma dau. Cretinul din spate, simțindu-se lezat ca eu cu mașina mea de sărac nu ii fac loc, începe sa ma bliteze grav de tot, deși nu am înțeles de ce nu ma depășea prin stânga...poate din cauza faptului ca era aglormerat drumul pe sensul opus. Încetinesc, apăs frana cat sa se aprindă stopurile sa-l fac sa de depărteze. Îmi aprinde faza lunga și merge așa cu ea in spatele meu...in localitate, orbindu-i pe toți de pe contrasens. Aici mi-a sărit muștarul și am încetinit pana la vreo 30 km/h. S-a retras, a închis faza lunga și a mers cuminte in spate încă vreo 2 km pana la un giratoriu unda a trecut de mine și s-a uitat la mine ca sa ma înjure.

Ce mașina avea? TESLA :))) . Bai, ai spune ca șoferul de Tesla e un om mai educat, care apreciază o asemenea minunăție tehnologică, etc. Dar nu, șoferul de Tesla in România e un ghiolban, care își ia mașina scumpă și rapida și are impresia ca șoseaua vine la pachet, iar săracii au obligația sa ii facă loc. Deja am mai văzut prin Iasi o Tesla cu numere de Vaslui și stație. Cam asta e.

Țineți minte, la mine ati auzit-o prima oara: Tesla va fi noul BMW in ce privește glumele și hateul pe care și-l iau acum posesorii de bmw.
0

#1327 User is offline   Romulus 

• The insider

Posted 25 October 2020 - 18:05

Nu este deja? Ah, la noi nu inca, ca sunt putine, dar afara este deja. In murica cel putin da

#1328 User is offline   Acero99 

• Fan

Posted 25 October 2020 - 18:16

la noi oricum este o frustrare generala ... gen ... hai ca iti arat eu ca sunt mai tare decat tine / mai sofer / mai racer etc ... cu M2'ul cand sunt primul la semafor pe bulevard cu 2-3 benzi toti de langa mine simt nevoia sa plece ca la F1 , Logan / Octavia / Golf4 nu conteaza ... scartzzzzz toti nebunie,stau si rad singur in masina
0

#1329 User is offline   Di Angelis 

• Membru

Posted 25 October 2020 - 18:30

@Acero99, aceași problemă e și în Arad.. merg frumos, la semafor văd câte un racer cu 50 de căluți că-și încoardă tigaia plină de rugină..
Sunt uimit de unii conducatori de masini super-fancy (Lambo,Ferrari,GT-R,M8) pe care-i observ prin Arad, si toti circla regulamentar, frumos fara niciun fel de problema.
1

#1330 User is offline   Eugen B 

• Pasionat

Posted 25 October 2020 - 18:42

Statisticile privind numrul de accidente, numarul de morti si raniti din Romania arata faptul ca problemele psihice, nerespectarea regulilor de circulatie, lipsa oricarei urme de respect fata de regulile de convietuire in societate ne arata faptul ca responsabilitatea accidentelor nu reprezinta doar apanajul unei anumite categorii de cetateni romani, ci din contra, vorbim de un fenomen generalizat, de aceea marca autoturismului condus nu are nici o relevanta.
Similar infectiilor nosocomiale, care nu se raporteaza, asa si cu afectiunile psihice: nu sunt detectate, oamenii nu se trateaza, e rusine sa mearga la doctor, si furia se manifesta in trafic.
2

#1331 User is offline   BOASKA 

• Fan

Posted 25 October 2020 - 20:01

Sindromul limbricului frustrat de romalia
1

#1332 User is offline   The Speed Demon 

• Nou venit
  • Pip

Posted 25 October 2020 - 20:08

Logica e alta, când ai o mașină slabă simți nevoia să impresionezi cu aptudinile. Când ai ceva puternic ești mult mai relaxat.
Și mie mi s-a părut foarte aiurea că au folosit in știrea inițială poza de la un car meet.

Acum e60-ul ăla probabil 520d cu 4 evacuări și gaura de cheie la portbagaj a devenit bolid de lux. https://stirileprotv...a-la-volan.html
"Bolid de lux rupt în două într-un accident teribil în Bistrița-Năsăud. Cine se afla la volan"
Mașina de 3k euro bolid de lux.

Și văd chestia asta in trafic, oameni care efectiv aproape se sinucid doar doar sa se dea "Moama l-am făcut pe ăla, ce pilot sunt". De regulă se termina cu înjurături prin stație de la amaratul care era să moară din cauza unui "pilot", m-au depășit nush cate Loganuri 1.4, passaT 2.0 etc.
Și mai sunt ratații aia care te bagi in depășire și brusc accelerează, nu-i bai că tot iese depășirea degeaba își încordează cele 150 de iepe leșinate dar gestul in sine...cum să mă depășesca altul pe mine? Nus vreun sfânt, îmi place să dau de alții în trafic cu mașini bune și chef de joaca dar efectul asupra cazanelor e aiurea, mentalitatea aia, imi risc viața și a pasagerilor sa arăt că l-am făcut pe ăla deși are de câteva ori mai multi cai sub capota. Și nu că mi-ar pasa de viețile lor, dar amaratul de pe contrasens nu are nici o vina, și am fost de nush cate ori amaratul de pe contrasens care efectiv a și oprit mașina în afara localității din cauza la vreun imbecil care își supraestimează troaca.
Chestia e că pe aia cu mașini bune nu i-am văzut cu manevre sinucigașe, degeaba zic unii, are nush ce mașina puternica e pericol public, tot aia cu normale sunt mult mai periculoși. Că or fi tineri cu permisul de abia luat sau oameni cu frustrări, daca dai de un de asta se poate termina tragic.

This post has been edited by The Speed Demon: 25 October 2020 - 20:14

2

#1333 User is offline   Romulus 

• The insider

Posted 25 October 2020 - 20:33

View PostThe Speed Demon, on 25 October 2020 - 20:08, said:

Logica e alta, când ai o mașină slabă simți nevoia să impresionezi cu aptudinile. Când ai ceva puternic ești mult mai relaxat.[...]

10001% adevarat!

#1334 User is offline   BOASKA 

• Fan

Posted 25 October 2020 - 20:59

Te uiti la tv cum vorbesc de orice tema financiara pe ecran se numara bani, euro, dolari, lei, ii aseaza ii numara ii aranjeaza de ti se invart ochii in cap ca la cherry poker
Te uiti pe farcebook jeap selfie din q7,7.ar,ML
Te uiti pe strada vezi bemve cinciar, spranceana, 88-BOS
Intri in magazin toata lumea vorbeste de jmecheri si de functii aventuri pe care tu nu ai cum sa ti le infaptuiesti vreodata
Mai dai si in drum dinspre munca peste o strada de palate cu turnulete si petrecere cu manelisti care fac ploaie de bani si ti se pune pe suflet
:frantics:
Ce iti mai ramane sa faci decat sa fumezi o tigare de nervi :flowers:
1

#1335 User is offline   dns015 

• Nou venit
  • Pip

Posted 25 October 2020 - 21:09

View Posttoffefe, on 25 October 2020 - 17:28, said:

Ce mașina avea? TESLA :))) . Bai, ai spune ca șoferul de Tesla e un om mai educat, care apreciază o asemenea minunăție tehnologică, etc. Dar nu, șoferul de Tesla in România e un ghiolban, care își ia mașina scumpă și rapida și are impresia ca șoseaua vine la pachet, iar săracii au obligația sa ii facă loc. Deja am mai văzut prin Iasi o Tesla cu numere de Vaslui și stație. Cam asta e.

Țineți minte, la mine ati auzit-o prima oara: Tesla va fi noul BMW in ce privește glumele și hateul pe care și-l iau acum posesorii de bmw.

Slabute sansele sa fie proprietarul, cel mai probabil livra masina la cineva sau era a vreunui prieten. Oricum, ai dreptate in ce ai zis. Pe mine ce ma sperie cel mai mult e viteza cu care merg toti in ultimul timp prin oras..
0

#1336 User is offline   toffefe 

• Senior

Posted 25 October 2020 - 21:40

Legea e slaba, prost aplicata și nimeni nu are interesul sa schimbe situatia. Plus rata de analfabetism funcțional ridicată împreuna cu durerea in cot de ceilalți. Mie sa-mi fie bine, restul nu mai contează.

E atat de greu oare sa legi coeficientul Bonus/malus de istoricul șoferului și nu doar al masinii? O fi oare atat de greu sa pui o clauza in RCA: “ mașina va fi condusă de șoferi începători/sub 25 ani?” astfel încât sa evitam șoferi kamikaze cu RCA pe bunicul de 80 de ani? O fi atat de greu oare sa pui o clauza in RCA astfel încât dacă la momentul producerii accidentului mașina e condusă de un șofer cu istoric negativ, acesta sa contribuie procentual la decontarea daunei in funcție de malusul istoricului sau? O fi atat de greu oare sa se facă o lege care sa definească și pedepsească condusul agresiv? ( in SUA pr reckless driving faci și pușcărie).
0

#1337 User is offline   torvalds 

• Începător

Posted 16 November 2020 - 16:29

View Posttoffefe, on 25 October 2020 - 21:40, said:

E atat de greu oare sa legi coeficientul Bonus/malus de istoricul șoferului și nu doar al masinii?

păi este pe CNP, stiu ca am patit-o , am vandut masina, ala a facut un accident usor si mi s-a dus clasa de bonus in jos la toate celelalte masini.

trebuie modificat cumva , adica sa se faca o legatura intre persoana care conduce masina si cel care e trecut pe polită. Nu neaparat sa fie valabila polita daca esti trecut pe ea, ca se mai poate intampla sa imprumuti masina de la un prieten si atunci nu stai sa faci asigurari pe 3 zile special pentru tine.

Si eu m-am saturat de tot felul de personaje care merg aiurea stiind că nu au ce sa pateasc deoarece polita si maisna e pe numele bunicii si aca se intampla ceva o trece pe numele bunucului ...
1

#1338 User is offline   Romulus 

• The insider

Posted 16 November 2020 - 23:52

Da, foarce corect, problema e ca aparent aici au alt interes, pentru mine totusi un mister.

#1339 User is offline   BOASKA 

• Fan

Posted 17 November 2020 - 10:04

torvalds, on 16 November 2020 - 16:29, said:

păi este pe CNP, stiu ca am patit-o , am vandut masina, ala a facut un accident usor si mi s-a dus clasa de bonus in jos la toate celelalte masini.

trebuie modificat cumva , adica sa se faca o legatura intre persoana care conduce masina si cel care e trecut pe polită. Nu neaparat sa fie valabila polita daca esti trecut pe ea, ca se mai poate intampla sa imprumuti masina de la un prieten si atunci nu stai sa faci asigurari pe 3 zile special pentru tine.

Si eu m-am saturat de tot felul de personaje care merg aiurea stiind că nu au ce sa pateasc deoarece polita si maisna e pe numele bunicii si aca se intampla ceva o trece pe numele bunucului ...

da, simplu, mergi cu masina respectiva doar daca esti trecut pe asigurare, platesti in functie de clasa de risc in care te situezi, si o sa vezi 50% din rablele de pe strada cum dispar, dar cine are interes sa piarda bani? oricum firmele de asigurari nu platesc reparatiile, vaca de muls, cat mai multi bani in conturi si cat mai putini bani pentru daune, rezulta acelasi sistem mafiot pe careil vezi peste tot, in sanatate de ex la fel platesti ca sa mori cu zile sau sa te tratezi pe banii tai, ori cu punguta de medicamente ori in clinici private... dar tu platesti , samd aceasi sistem peste tot, platesti taxe si impozite ca sa faca parcuri si alei, cand tu iti rupi masina de gropi pline cu apa sau nu ai unde sa o parchezi decat contra cost pe orice ulita parasita din orice ghetto, asta daca nu te ia vreun nebun in depasirea vietii lui cand se visa in batmobil si zbura peste masina din fata lui....si nu mai ai ce sa parchezi

This post has been edited by BOASKA: 17 November 2020 - 10:05

0

#1340 User is offline   toffefe 

• Senior

Posted 17 November 2020 - 10:29

torvalds, on 16 November 2020 - 16:29, said:

trebuie modificat cumva , adica sa se faca o legatura intre persoana care conduce masina si cel care e trecut pe polită.

Pai, da, ti-a scazut bonusul fiindca in situatia de fata cumparatorul a folosit asigurarea ta, asta e si problema la care ma referea. Individul cand isi va face asigurare pe numele lui, nu va suferi nicio consecinta.

Legat de cazul in care imprumuti masina unui prieten, cel mai simplu e sa ai o clauza suplimentara: masina condusa de persoane terte, excluzand cazurile in care masina e manevrata intr-un service de exemplu.

Alta idee, mai usor de implementat: lasam in mare acelasi sistem de asigurare ca pana acum, dar in paralel facem o baza de date cu istoricul fiecarui sofer.

Daca ai un istoric negativ si produci un accident cu o masina a carei proprietar e altcineva, vei contribui la o parte din despagubire. Daca proprietarul are achitata acea clauza: masina condusa de terte persoane (clauza utila pentru companii de leasing, inchirieri, taxi, etc), atunci soferul nu mai trebuie sa contribuie cu nimic. Si acea clauza poate fi la randul ei pe anumite categorii: masina condusa de soferi <25 ani, etc.
Oricum ar fi se pot in continuare atrage sume suplimentare la bugetul asigurarilor. Bineinteles si firmele de asigurari trebuie arse mai drastic cand fac magarii si refuza sa despagubeasca corect.

This post has been edited by toffefe: 17 November 2020 - 10:38

0

Share this topic:

• 68 Pages +
  • « First
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic