Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Ajutati ma si pe mine va rog cu o nelamurire. In poza pe ca am postat o este un far de F10. Cand ar trebui sa se aprinda becul incercuit cu rosu? La masina mea nu se aprinde niciodata! cand pun pozitiile se aprinde ce am incercuit cu alb +DLR urile, iar faza scurta + lunga..e pe acelasi bec.

post-78284-0-03683200-1484914958_thumb.jpg

Edited by Gaby44GBS
Link to comment
Share on other sites

Ajutati ma si pe mine va rog cu o nelamurire. In poza pe ca am postat o este un far de F10. Cand ar trebui sa se aprinda becul incercuit cu rosu? La masina mea nu se aprinde niciodata! cand pun pozitiile se aprinde ce am incercuit cu alb +DLR urile, iar faza scurta + lunga..e pe acelasi bec.

Niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Ce prostii vorbesti, de unde le scoti? grilele din fata radiatorului stau inchise si in timpul mersului, fie vara fie iarna, ele se deschit cand este motorul cald, dupa ce deschide termostatul pentru a raci motorul, sau se mai deschid cand incepe regenerarea DPF-ului, iar dupa aceea se inchid la loc.

 

 

 

 

 

 

 

Se incalzeste mai repede, deoarece are rezistenta electrica.

 

 

Multumesc de lamurire :)

Link to comment
Share on other sites

Nu merge chiar asa...nu merge niciodata incontinu compresorul si niciodata nu se aude cum iese aer incontinu, doar observi ca merge mai des compresorul si baga aer ca sa regleze diferenta, dar nu sa bage incontinu sau treburi de genu si nu..nu se lasa de tot masina.

Exact asa avea un prieten cu E class, era putin mai lasata masina tot pe o parte din spate putin, dar niciun alt simptom in rest..totusi pe el la costat 6000 lei o perna si imediat dupa la 2-3 luni a mai picat inca una in partea opusa tot pe spate (ele ar fi trebuit schimbate ambele de prima data conform manualului tehnic)

Am inversat pernele și acum este mai lĂŁsatĂŁ tot pe partea dreapta, deci nu este perna de vina, deși in raportul final de la BMW Sibiu scrie " perna dreapta spate de ĂŽnlocuit, mici pori", nu ĂŽnțeleg ce este. DacĂŁ era un senzor de nivel sau ceva electronic nu trebuia sa se vadĂŁ la test?

Link to comment
Share on other sites

Salut colegi. De curand am achizitionat un BMW 520d (2014). Vreau sa dau comanda de aceste jante pt vara : https://anunturi-auto.4tuning.ro/jante-aliaj-19/replica/5x120/bmw/seria-4-f32/jante-bmw-19-inch-noi-disponibil-si-pe-17-18-19-20-80939.html pe 18. Ma intereseaza ce dimensiuni sa aiba anvelopele? 255x45x18 sunt ok? Va multumesc.

 

Dimensiunea standard este 245/45/18; daca vrei mai late trebuie sa faci un calcul de echivalenta si sa modifici si "45"-ul

 

Dai o bere: https://www.farcebook.com/JanteAutoGarage/ ia le de aici cu 610EUR

sau 710EUR modelul nou care mi se pare genial

 

am uitat sa pun poza

post-78284-0-64306800-1485164683_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am inversat pernele și acum este mai lăsată tot pe partea dreapta, deci nu este perna de vina, deși in raportul final de la BMW Sibiu scrie " perna dreapta spate de înlocuit, mici pori", nu înțeleg ce este. Dacă era un senzor de nivel sau ceva electronic nu trebuia sa se vadă la test?

 

 

Verifica presiunea de aer care intra pe fiecare perna, sa vezi daca este aceeasi presiune si pe dreapra si pe stanga. Sa nu cumva sa fie compresorul sau vre-o conducta opturata.

 

uite aici schema: http://www.londonroadgarage.com/images/F11%20Chassis%20and%20suspension.pdf , studiaz-o si cauta pe cineva care se pricepe cu adevarat. Cred ca la BMW Sibiu ai dat banii degeaba.

 

https://www.carid.com/images/arnott/suspension-systems/pdf/a-2780-installation-instructions.pdf

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

Salutare la toatĂŁ lumea, sunt nou pe aici . In urmĂŁtoarea perioada vreau sa imi iau in BMW seria 5 , an de fabricație 2013-2014. Am tot citit in stânga si in dreapta diverse, dar nu am reușit sa ma hotĂŁrĂŁsc pe ce model sa merg 520, 525, 530 - cutie automata Sunt diferențe mari ĂŽntre ele, dar ma intereseazĂŁ sa fie un motor fĂŁrĂŁ probleme. Am rugĂŁmintea sa ma ajutați cu câteva recomandĂŁri . Mulțumesc
Link to comment
Share on other sites

Am citit si am ĂŽnțeles ca modelul 520 are probleme cu distribuția, de 525 nu știam nimic. Si eu ma gândeam la modelul 530 mai potrivit acestei mașini . Cei ce dețin acest model 530 imi pot spune dacĂŁ au avut ceva probleme majore cu mașina ? Edited by Shummy_2
Link to comment
Share on other sites

Colour SONDERLACKIERUNG = premium paint (490)

 

asa apare dupa seria ta de caroserie ... foarte ciudat ... cauta eticheta de pe usa / oala amortizor

 

http://farm7.static.flickr.com/6155/6236364133_3b33baba2b_b.jpg

 

Am citit si am ĂŽnțeles ca modelul 520 are probleme cu distribuția, de 525 nu știam nimic. Si eu ma gândeam la modelul 530 mai potrivit acestei mașini . Cei ce dețin acest model 530 imi pot spune dacĂŁ au avut ceva probleme majore cu mașina ?

 

am avut eu aproape 2 ani F07 GT 530d - 245cp , am facut aprox 18.000km cu masina in timpul asta , nu am avut nici o problema cu motorul / cutia , masina luata la 183.000km vanduta la 201.000km

 

tot ce am schimbat intra in categoria consumabile : bujii , releu bujii , cureaua mare , fulie vibrochen , curatata admisia , garnitura corp filtru ulei , garnitura baie ulei , garniturile de la termoflot etc

Link to comment
Share on other sites

In poza pusa de Acero:

Codul de culoare este U94/2, denumirea culorii : Feuerorange II, la vopsire obligatoriu filler titan silver.

Emblema Sonderlackierung se pune la toate masinile cu vopsea din catalogul Individual.

Stickerul cu codul de culoare la masinile individual este in compartimentul motor ori deasupra radiatorului ori pe laterala stanga.

 

LE: Poti pune seria de sasiu si iti scot codul de culoare din ASAP.

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

In poza pusa de Acero:

Codul de culoare este U94/2, denumirea culorii : Feuerorange II, la vopsire obligatoriu filler titan silver.

Emblema Sonderlackierung se pune la toate masinile cu vopsea din catalogul Individual.

Stickerul cu codul de culoare la masinile individual este in compartimentul motor ori deasupra radiatorului ori pe laterala stanga.

 

sticker il cautam, ma uit maine pe lumina :)

 

neo, trebuie sa te caut pentru una-alta

Edited by armin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[1]Imi poate spune si mie cineva care are fi diferenta intre cele 2 modele de schimbatoare la BMW F10

 

Am inteles ca ambele sunt in 8 trepte

La varianta din dreapta masina vine si cu volan cu padele de fabrica.

In afara de design ar fi altceva in plus ? sunt marci/modele diferite cutiile, daca da ar fi vreuna dintre ele mai problematica ?

 

 

[2] Cum verifici daca masina are suspensie EDC ? Am vazut scris la unui optiunea de Confort+ si la altii Sport + , ca optiune dupa VIN ar cea cu EDC are avea cod diferit ?

 

[3] Exista interior confort de Seria 7 , fara incalzire, sau posibil sa fie schimbat interior si sa nu fi schimbat panoul de clima. Daca da mi se pare penibil, o consider o optiune de baza la acel model de scaune.

 

[4] Motoarele 530 535 cu sau fara xdrive , mai ai problema de distributie ca pe X5 X6 ?

 

Multumesc.

post-14414-0-27499600-1486540807_thumb.jpg

Edited by torelo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.