Jump to content

G30 540xi


Crysis21

Recommended Posts

Am patit ceva similar cu un ecran de TV, tot cu tratament antireflex. Singurul mod in care mergea curatat era in doi pasi: prima oara cu o carpa de microfibra umeda, dupa care, dupa ce se usca, cu o carpa de microfibra uscata. Orice solutie puneam pe el se facea ca la tine in poza. Nu stiu daca se aplica si la tine, dar am zis sa dau o idee.
Link to comment
Share on other sites

Nu este zgariat. Mai mult ca sigur a fost grasime. Am folosit vreo 4 carpe moi si s-a curatat, dar nu perfect. Am comandat solutiile recomandate de Acero.

 

Ma bucur ca ai rezolvat; mare atentie la spalatorii - mai bine le spui sa nu se atinga de ceasuri si de navigatie; mie la spalatorie mi-au zgariat stratul antireflex si la e91 si la f11.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am patit acest lucru cu un filtru de obiectiv foto tratat HMC. Cand il stergeam cu solutie speciala pentru obiective ramanea la fel ca la tine. Am reusit doar cu laveta curata si apa.

Este posibil ca si acele ceasuri sa aiba un tratament mai special. Cel mai bine eviti sa le mai stergi dupa ce le ai curate, eventual doar le sufli cu aer.

Link to comment
Share on other sites

Groupama mi-au anulat mie casco-ul pentru ca am avut trei daune (dintre care una a fost o carcasa de oglinda si alta parbrizul, deci mici) intr-un an. Bineinteles, fara sa spuna pe undeva prin contract ca exista regula asta. Nu de alta, dar daca stiam, imi luam singur carcasa de la oglinda, nu mai stateam s-o trec pe casco.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Astept oferta lor maine. Mi-au comunicat ca daca instalez un modul de telematics, asigurarea poate scadea pana la 40% in functie de nota obtinuta pentru stilul de condus. Nu ma incanta asta...

ceea ce nu specifica este ca daca vei avea un accident, si se observa in datele lor ca rulai cu o viteza mai mare decat cea legala pe sectorul de drum respectiv, iti vor spune politicos ca de fapt nu ai condus legal, ca ai parte din vina, ca franciza este nu stiu cat, blabla, ca iti cresc prima cu X%, ca faci drumuri frecvente, ca nu respecti nu stiu ce timp de odihna.....se practica si in vest prostiile astea, mai ales la masinile puternice, scumpe...

 

oricum volvo vrea sa limiteze masinile la 180 km/h maxim, vor aparea masini care mai de care conectate, soferilor le va ramane placerea de a plati masini si asigurari, de restul se vor ocupa google&comp....

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

ceea ce nu specifica este ca daca vei avea un accident, si se observa in datele lor ca rulai cu o viteza mai mare decat cea legala pe sectorul de drum respectiv, iti vor spune politicos ca de fapt nu ai condus legal, ca ai parte din vina, ca franciza este nu stiu cat, blabla, ca iti cresc prima cu X%, ca faci drumuri frecvente, ca nu respecti nu stiu ce timp de odihna.....se practica si in vest prostiile astea, mai ales la masinile puternice, scumpe...

 

oricum volvo vrea sa limiteze masinile la 180 km/h maxim, vor aparea masini care mai de care conectate, soferilor le va ramane placerea de a plati masini si asigurari, de restul se vor ocupa google&comp....

 

Asta este o "batalie" care tine decand vremurile intre soferi si asigurari. Mereu se leaga de cate ceva sa plateasca mai putin si noi sa scoatem mai mult.

Si eu am avut o experienta cu asigurarile de curand si vedeam de cate chestii se leaga doar sa plateasca mai putin.

Este bine cand mergi la constatare sa ai temele facute cu privire la piese si preturi. Altfel semnezi si iti pare rau .

 

Ca o paranteza Suedezii numesc Volvo " The fastest tractor " :)))

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa folosesti Telematics (supraveghere pt firma de asigurari) te sfatuiesc sa-ti vinzi masina si sa-ti iei motor de aspirator pe GPL, desi conform normelor lor, si acela s-ar tura prea tare si ar face zgomot....Lasand glumele la o parte, acel telematics monitorizeaza tot: viteza legala impusa de regulament si viteza cu care ai circulat tu. Daca faci accident, chiar daca nu e vina ta, se vor lega de istoricul tau care presupun ca nu va fi impecabil avand 5-ar cu peste 300 de caluti. In ochii mei, este o prostie acel Telematics pe drumurile din RO. Afara e altceva, au autostrazi, infrastructura. Va trebui practic sa respecti MEREU normele de viteza, altfel nu vei fi in veci eligibil pentru o "reducere considerabila" de 40%....Nu te sfatuiesc sa-ti pui acel modul Gestapo care o sa-ti taie bucuria de a da kick down masinii.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am citit un pic ce face big brother ala - monitorizeaza nu numai viteza, ci si acceleratiile, franarile, acceleratia in curba si asa mai departe, ca sa vada 'stilul' de condus. Deci probabil sistemul da bonus in cateva situatii aparte: ori ai 18 ani si e prima masina si oricum esti la risc maxim, ori conduci o toyota priapus cu care oricum nu poti sa te 'dai', ori ai peste 75 de ani.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Conduc sportiv, dar nu inconstient. In 7 ani, am avut doar incidente de parcare, din neatentie sau graba. Nu am fost implicat incidente rutiere. Ca sa fiu sincer, CASCO este pentru linistea mea, ma intereseaza foarte mult vandalism si furt. Cand e vorba de un incident rutier, nu mai conteaza, masina e ultimul fier la care m-as gandi. E mai important sa nu existe vatamari corporale sau alte lucruri mai rele.

 

Le-am spus ca nu ma incanta acel modul la o masina de 340 de cai, iar ca pe autostrazi in general merg pe la 160, ceea ce inseamna ca mai tot timpul sunt taxat de telematics. In mod clar nu il voi accepta si voi cere si alte oferte. Multumesc de sfaturi.

Edited by Crysis21
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca te intereseaza CASCO doar pentru vandalism si furt, de ce sa platesti +/- 200 de euro pe luna? Cu banii astia iti cumperi, oglinzi, embleme sau vopsesti elemente de caroserie lunar.

 

Casco dupa parerea mea isi face treaba doar pentru situatii exceptionale, accidente grave, te loveste unul neasigurat, dezastre naturale etc, maruntisurile mi le pot plati singur nu e nevoie sa o faca altcineva pentru mine.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

casco e obligatoriu la o asemenea masina - lovesti un caine pe drum national, ai spart un far, bara si modulul de ACC - te apropii de 10k euro dauna.

n-ar trebui sa fie mai mult de 4-5% anual din valoarea asigurata a masinii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca te intereseaza CASCO doar pentru vandalism si furt, de ce sa platesti +/- 200 de euro pe luna? Cu banii astia iti cumperi, oglinzi, embleme sau vopsesti elemente de caroserie lunar.

 

Casco dupa parerea mea isi face treaba doar pentru situatii exceptionale, accidente grave, te loveste unul neasigurat, dezastre naturale etc, maruntisurile mi le pot plati singur nu e nevoie sa o faca altcineva pentru mine.

 

daca ai o laterala zgariata nu vopsesti mare lucru cu 200 E , in general casco il activezi la probleme serioase nu vreo prostie de zgarietura , oricum cel mai bine e sa iei cu fransiza per dauna

Link to comment
Share on other sites

Conduc sportiv, dar nu inconstient. In 7 ani, am avut doar incidente de parcare, din neatentie sau graba. Nu am fost implicat incidente rutiere. Ca sa fiu sincer, CASCO este pentru linistea mea, ma intereseaza foarte mult vandalism si furt. Cand e vorba de un incident rutier, nu mai conteaza, masina e ultimul fier la care m-as gandi. E mai important sa nu existe vatamari corporale sau alte lucruri mai rele.

 

Le-am spus ca nu ma incanta acel modul la o masina de 340 de cai, iar ca pe autostrazi in general merg pe la 160, ceea ce inseamna ca mai tot timpul sunt taxat de telematics. In mod clar nu il voi accepta si voi cere si alte oferte. Multumesc de sfaturi.

Salut

 

Sa stapanesti sanatos masina! Km cat mai multi fara neplaceri!

 

Studiaza cu atentie clauzele legate de vandalism. De obicei daca autorul e necunoscut(99% din cazuri) te despagubeste CASCO dar platesti franciza si iti poate creste malusul.

Chiar si aici in mult laudatul vest am avut probleme ani la rand lasand masina pe strada. Lovita, nimeni n-a vazut, eu bun de plata franciza.

Da protectia juridica / despagubirea tertilor e importanta (daca ai optiunea). Cu toate ca daca esti vinovat se poate intoarce asiguratorul tau impotriva ta sa-si traga parleala.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

raduron, inteleg ca tu nu ai casco.

 

am dat cu un ford focus peste un caine de 15 kg si reparatia a fost peste 3000 euro.

 

17% din pretul masinii cand am luat-o noua.

 

la seria 5, sa schimbi cele 3 radiatoare, bara fata si ventilatorul cu angrenajele complete, vopsitul, manopera si tva-ul, te duci la 10.000 euro

asta am schimbat eu atunci la masina mea.

 

le plangi de mila masinilor premium pe care le vezi prin romania uitandu-te cum arata...mai bine zis masinilor care candva au fost premium, ca la 150k km si pret de achizitie de 10-15-20k nu se mai cheama premium.

eu chiar ma bucur cand da cineva 20k pe um seria 5 si inainte sa dea banii astia face o lista cu must have-ul dotarilor, iar apoi isi face masina tandari si bineinteles nu are casco. ca sa se invete sa nu mai fie prost, pretins smecher sau domn. sa puna un astfel de domn sa isi ia kia ceed, adica de contravaloarea unei masini noi pt care i-a aprobat creditul de nevoi personale si sa isi faca casco

Edited by edit
  • Like 5
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.