BMWClub: probleme garantie anvelope michelin si nesimtirea reprezentantilor - BMWClub

Jump to content

• 4 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

probleme garantie anvelope michelin si nesimtirea reprezentantilor brand mare dar tepar Rate Topic: -----

#21 User is offline   mkdan2004 

• Membru
  • Group: Members

Posted 01 December 2019 - 09:27

View Postbimmer90f30, on 01 December 2019 - 02:38, said:

Stormoz, lasa comentariile aiurea la adresa mea. O masina echipata cu run flat nu are roata de rezerva, ai inteles?
Iar sa nu gasesti o anvelopa cu janta sa nu fie de aceleasi dimensiuni cerute de fabricant, nu poti decat sa ai numai probleme!
Cum adica, daca merge cu o roata mai mica, doar cu 80km/h, nu afecteaza cutia de transfer??

..cum adica cativa mm nu conteaza la rotile unui 4×4!?
Dumnezeule, ce sfaturi se dau aici..

Iti trebuie roata de rezerva pentru ca ai pus cauciucuri normale? Cel mai sanatos e sa mergi la dealer si sa il intrebi daca poate sa iti gaseasca asa ceva, billy..

Nu vreau sa ma bag aiurea peste topicul colegului, dar eu am kit cu roata de rezerva slim, original, pe F15 echipat cu anvelope run-flat din fabrica. La masina precedenta, Mercedes ML, anvelopele run-flat erau optionale dar roata de rezerva nu, asa ca am bifat optiunea "anvelope run-flat" si masina a venit si cu roata de rezerva. Deci e posibil ca o masina sa aiba anvelope run-flat si roata de rezerva.
3

#22 User is offline   cornel 

• Membru

Posted 01 December 2019 - 10:53

Foarte neplacut, mai ales ca vorbim de o marca ce produce pneuri premium. Ce se observa din prima poza este ca diferenta de diametru intre cele 2 pneuri e undeva spre 1 cm.
Dpdv al meu problema nu este ca sunt non RFT, sistemul XDrive functionand atat cu pneuri normale cat si cu RFT.
Mai degraba as presupune ca au fost "stantate" aiurea din fabrica si de fapt nu sunt fabricate cu dimensiunea corecta ori au un defect de fabricatie .... foarte ciudat.
Eu merg pe acelasi setup cu pneurile de vara 225/45/18 respectiv 255/40/18 si cand am ajuns la aprox 50k km datorita uzurii inegale a pneurilor fata/spate sistemul xDrive era "pacalit" si "compensa cu socuri"

Nu o lua ca si cum nu te-as crede, insa pune niste poze cu flancurile pneurilor.
1

#23 User is offline   VladE46 

• Începător

Posted 01 December 2019 - 11:29

View Postbzk, on 30 November 2019 - 23:09, said:

@Myx, multumesc de info dar sunt cumparate pe firma si nu pot apela la ANPC

Si totusi, cu siguranta exista mijloace legale sa mergi mai departe cu chestia asta. Masoara si tu anvelopele, vezi ce dimensiune au, vorbeste cu un avocat etc.

Contacteaza si BMW, daca pot sa-ti dea un raspuns oficial cum ca nu esti obligat sa pui doar runflat pe masina, daca asa a iesit ea din fabrica.
0

#24 User is offline   bomb3009 

• Senior

Posted 01 December 2019 - 12:25

Singura discutie pe care trebuie sa o ai cu vanzatorul e in sensul ca anvelopele nu au dimensiunea corecta. Nu conteaza ca sunt runflat sau nu. Daca ii trimiteai o carte tehnica de vw mai spunea ceva de runflat?

Masoara anvelopele, scoate o fisa de dimensiuni si faci sesizare la opc, daca le-ai cumparat pe persoana fizica.

Ps. Umblu cu anvelope non rft pe xdrive si singurele probleme la cutia de transfer le-am avut cand nu erau corecte dimensiunile jantelor si a anvelopelor.

This post has been edited by bomb3009: 01 December 2019 - 12:30

1

#25 User is offline   edit 

• Pasionat

Posted 01 December 2019 - 12:31

bimmer 90

aici gresesti total.

toate masinile care au dimensiuni diferite fata spate, au rotile inegale, pt ca e pur si simplu imposibil a fi potrivite ca diametru si implicit circumferinta.

diferentele in diametru variaza de la 1mm pana pe la 5mm, iar in circumferinta asta inseamna si 10mm.
valabil si pt rotile de uz temporar.

fa niste calcule la 245/40 vs 275/35 cum am eu si vezi ca rotile spate au diametru cu 3.5mm mai mic

This post has been edited by edit: 01 December 2019 - 12:32

2

#26 User is offline   igorthor 

• Nou venit
  • Pip

Posted 01 December 2019 - 12:47

Pentru Xdrive Bmw recomanda doar anvelopele cu Stea ( omologate Bmw ) , anvelope cu stea sunt RFT si non RFT . Eu am avut anvelope Michelin Latitude sport3 RFT dar neomologate Bmw ( stea ) si mi-a spus la reprezentanta ca trebuie sa le schimb daca vreau sa mai pot beneficia de garantie in caz de nevoie , asta in Franta . Si inca ceva mi-au spus ca diferenta de uzura intre punti nu trebuie sa fie mai mare de 3mm .

This post has been edited by igorthor: 01 December 2019 - 12:47

0

#27 User is offline   ingineru' 

• Fan

Posted 01 December 2019 - 13:02

View Postigorthor, on 01 December 2019 - 12:47, said:

Pentru Xdrive Bmw recomanda doar anvelopele cu Stea ( omologate Bmw ) , anvelope cu stea sunt RFT si non RFT . Eu am avut anvelope Michelin Latitude sport3 RFT dar neomologate Bmw ( stea ) si mi-a spus la reprezentanta ca trebuie sa le schimb daca vreau sa mai pot beneficia de garantie in caz de nevoie , asta in Franta . Si inca ceva mi-au spus ca diferenta de uzura intre punti nu trebuie sa fie mai mare de 3mm .

Recomanda=Obligatoriu?
@Bala avea un topic cu asta.

This post has been edited by ingineru': 01 December 2019 - 13:03

0

#28 User is offline   igorthor 

• Nou venit
  • Pip

Posted 01 December 2019 - 14:07

Daca vrei sa beneficiezi de garantia Bmw ( tren rulare ) sunt obligatori pe Xdrive .
0

#29 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 01 December 2019 - 15:42

Cel mai bn ar fi sa contactezi tu Michelin cumva si sa incerci o rezolvare
1

#30 User is offline   dorubimotoru 

• Membru

Posted 01 December 2019 - 22:06

Anvelopele cu stea inseamna omologare pentru Bmw.......eu nu cred ca inseamna automat doar RFT,deci o dau de garduri ca trebuie doar RFT pentru garantie ,ca doar asa vine masina....bla,bla.Eu stiu ca o anumita dimensiune a anvelopei inseamna si o anumita circumferinta si as masura exact cat inseamna asta in cazul anvelopelor Michelin pe care le ai.As vedea apoi daca respecta dimensiunea .....ce circumferinta au si alti producatori.....as tine cont si de inaltimea benzii de rulare pentru ca surpriza....au inceput sa fure la milimetri .Eu cred ca este ceva in neregula cu ele pentru ca diferenta este prea mare....ochiometric vorbind.
Putea fi un topic interesant dar daca pastilele nu se iau la timp ,nici alea de rezerva............oricum si Michelin e de cacat ...la CrossClimate o ard in 7mm si parca la primacy 4 in 6 mm de noi.La Alpin 6 o ard in 8mm ca sa dea bine pe teste ca altfel....
0

#31 User is offline   edit 

• Pasionat

Posted 01 December 2019 - 22:06

@myx,

Michelin va da fw catre o companie autorizata care se va caca in anvelopele omului si in problema omului.
Michelin nu are timp si probabil nici in procedura nu are sa rezolve problemele "marunte"

This post has been edited by edit: 01 December 2019 - 22:06

-1

#32 User is offline   bomb3009 

• Senior

Posted 01 December 2019 - 22:21

View Postedit, on 01 December 2019 - 22:06, said:

@myx,

Michelin va da fw catre o companie autorizata care se va caca in anvelopele omului si in problema omului.
Michelin nu are timp si probabil nici in procedura nu are sa rezolve problemele "marunte"

Eu la o problema mai mica cu pirelli am obtinut un feedback foarte bun dupa doar un mail catre pirelli romania. Poate si pentru ca mailul era semnat ca avocat.

Tu trebuie sa le aduci la cunostinta ca anvelopele nu au specificatiile corespunzatoare pentru dimensiunile lor. Poti sa le pui si pe caruta si nu au ce sa iti comenteze.
4

#33 User is offline   Dan_316i 

• Securist
  • Group: Contributors
  • Interests:BMW e36

Posted 02 December 2019 - 12:26

View Postflorin83, on 01 December 2019 - 09:01, said:

Ce treaba are dimensiunea cu faptul ca e rft sau nu?

Un 225/45/18 trebuie sa aiba aceleasi dimensiuni indiferent ca e rft sau non-rft, nu? <_<

Corect si punct. Fie runflat, fie non runflat anvelopa de aceasi dimensiune trebuie sa aiba acelasi diametru.
2

#34 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 02 December 2019 - 14:21

eu nu cred ca michelin isi strica numele pt o probblema infima ai putea sa incerci la ei , aici vb strict de un comerciant fomist care probabil asteapta sa il dai in judecata ca sa obtii inlocuire , numai din ambitie si as face asta, inclusiv as mediatiza povestea , adica trimis la toate televiziunile video cu problema si descrierea raspunsului. Google review etc , peste tot trebuie publicat daca se bucura la 2 anvelope

This post has been edited by Myx: 02 December 2019 - 14:25

1

#35 User is offline   alex230ro 

• Fan dependent

Posted 02 December 2019 - 14:55

Am scris mai in spate dar revin, pe configuratorul site-ului Michelin anvelopele sunt recomandate pentru E84,ceea ce ți se spune e o prostie.

This post has been edited by alex230ro: 02 December 2019 - 14:55

2

#36 User is offline   bimmer90f30 

• Fan

Posted 02 December 2019 - 15:07

View Postmkdan2004, on 01 December 2019 - 09:27, said:

Nu vreau sa ma bag aiurea peste topicul colegului, dar eu am kit cu roata de rezerva slim, original, pe F15 echipat cu anvelope run-flat din fabrica. La masina precedenta, Mercedes ML, anvelopele run-flat erau optionale dar roata de rezerva nu, asa ca am bifat optiunea "anvelope run-flat" si masina a venit si cu roata de rezerva. Deci e posibil ca o masina sa aiba anvelope run-flat si roata de rezerva.

Roata de rezerva slim?
Tu de ce crezi ca l-am trimis la dealer? Sa ii dea exact ce ii trebuie SUV-ului.
Desigur ca vin ca optionale rotile de rezerva slim. A contestat cineva asta?
..Ca nu ai loc de rezerva pentru slim nu te duce cu mintea ca de aceea masina e echipata cu (patru) roti run-flat?

@edit, daca tot zici ca sunt coplet in greseala, de ce nu il contrazici si pe igorthor in postul #26 cand zice de maxim 3mm? Zice probabil foarte bine de difernta de uzura a anvelopelor intre punti. Ceea ce e foarte stransa, nu stiu cat iti dai seama.

Dar stii, recomandarea mea fost ca regula sa plece de la ce standard cere dealerul, nimic mai complicat.
Sincer cand ai 4×4 nu te mai c(cenzurat)ci pe tine sa nu pui ce RECOMANDA dealerul.

@ingineru', mai sus e TREBUIE, nu recomandat, cand e vorba de garantie..

This post has been edited by bimmer90f30: 02 December 2019 - 15:12

-7

#37 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver
  • Group: Contributors

Posted 02 December 2019 - 15:57

View PostMyx, on 02 December 2019 - 14:21, said:

eu nu cred ca michelin isi strica numele pt o probblema infima ai putea sa incerci la ei , aici vb strict de un comerciant fomist care probabil asteapta sa il dai in judecata ca sa obtii inlocuire , numai din ambitie si as face asta, inclusiv as mediatiza povestea , adica trimis la toate televiziunile video cu problema si descrierea raspunsului. Google review etc , peste tot trebuie publicat daca se bucura la 2 anvelope

Acuma sa nu exageram :))) vine televiziunea si zice reporterul.. priviti cum aceasta anvelopa e mai mare decat cealalta.. cum se poate asa ceva. Soc!

Parerea mea e ca au stantat gresit dimensiunea, pt ca se vede o diferenta clara. Pacat ca e atata alergatura si stress, dar cred ca rezolvi pana la urma.
-2

#38 User is offline   VladE46 

• Începător

Posted 02 December 2019 - 16:30

View PostMyx, on 02 December 2019 - 14:21, said:

eu nu cred ca michelin isi strica numele pt o probblema infima ai putea sa incerci la ei , aici vb strict de un comerciant fomist care probabil asteapta sa il dai in judecata ca sa obtii inlocuire

subscriu.

Acum depinde tu (@bzk) cata rabdare ai pentru asa ceva si unde doresti sa ajungi cu situatia. Totusi ai cheltuit cam 3500 de lei pe anvelopele alea....

This post has been edited by VladE46: 02 December 2019 - 16:31

0

#39 User is offline   Crysis21 

• Senior

Posted 02 December 2019 - 17:15

Anvelopele cu stea vin in RfT si non-RFT. Eu mi-am luat rotile de iarna non-RFT si cele de vara sunt RFT. Ambele seturi sunt din reprezentanta, comandate pe VIN-ul masinii.
0

#40 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 02 December 2019 - 18:12

View PostP.I.M.P., on 02 December 2019 - 15:57, said:

Acuma sa nu exageram :))) vine televiziunea si zice reporterul.. priviti cum aceasta anvelopa e mai mare decat cealalta.. cum se poate asa ceva. Soc!

Parerea mea e ca au stantat gresit dimensiunea, pt ca se vede o diferenta clara. Pacat ca e atata alergatura si stress, dar cred ca rezolvi pana la urma.

Cred ca subwstimezi foamea de orice stire si prostie si oricat de handicapat iti pare subiectul cineva are interes .
2

Share this topic:

• 4 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro