Jump to content

Seria 5 E39, 1995-2003


Ciupanezu

Recommended Posts

socul cand schimbi vitezele este (cel mai probabil) de la flansa cardan, o flansa de cauciuc/metal care se uzeaza usor la multi km. E relativ ieftin de schimbat, nu e tragedie. Electroventilatorul nu stiu ce sa zic insa la cate E39 sunt la dezmembrari poti gasi si ala foarte ieftin. La banii astia si cum arata masina, si eu zic ca se merita achizitia.
Link to comment
Share on other sites

important e sa verifici si instalatia de clima in totalitate, s--ar putea sa fie dus compresorul de clima, ambreiajul de pe el......, sau mai rau sa fie el defect. s-ar putea ca electroventilatorul de la clima sa fie demontat doar sa nu iti dai seama daca merge sau nu clima. oricum ar mai putea fii o consecinta ca acel electroventilator sa lipseasca, masina sa fii suferit un accident, o lovitura in partea din fata......! deci sa o verifici si din acest punct de vedere sa vezi daca nu are defectiuni ascunse de la un accident. si inca o intrebare, e inmatriculata masina? daca nu e atunci vezi sa nu iei teapa cu taxa, sa aibe o valoare rezonabila.......! masina arata bine estetic, din punct de vedere tehnic nu ma prea pricep eu........ dar ar mai fii un test de compresie atat la rece cat si la cald care ar trebui facut, si un test pe calculator........ acolo s-ar putea sa ai surprize si la fel se va vedea exact kilometrajul.......! oricum succes la cumparare, sa ai un targ bun, si daca o cumperi te asteptam pe forum.........!
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru sfaturi. Astazi am fost si a pus el freon in instalatie si merge. Am gasit si de unde sa iau electroventilator.

In rest, am fost si la un mecanic si, mai are cateva probleme, dar nu sunt mari (masina nu e noua). M-am hotarat sa o iau. Voi reveni cu poze si detalii dupa ce o iau.

Link to comment
Share on other sites

felicitari pt. achizitie! sunt niste masini bune, si foarte fiabile. intretinerea e putin mai scumpa dar calitatea conditiilor de drum merita cu prisosinta o intretinere mai piperata.

asteptam sa vedem masina prezentala la sectiunea "masina mea".

si poate si la intalnirile clubului........ din orasul in care locuiesti.(nu am retinut de unde esti).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut, un topic excelent si foarte folositor. M-am lamurit cu multe lucruri care erau neclare dar nu inteleg o chestie.. Ma intereseaza daca la un 520 prefacelift sunt diferite cesurile de bord, mai exact partea cu afisajul digital. Toate au computer de bord (mai exact functia care arata consumul Km pana la pompa etc.) sau sunt care nu au ? Daca nu au se pot schimba cesurile pentru a avea? Rog frumos sa ma lamuresca si pe mine cineva!! mersi mult
Link to comment
Share on other sites

le afiseaza pe bord in mijloc jos, le schimbi de la butonul BC de pe "bota" cu care semnalizezi...:)

 

o intrebare am daca stie cineva... pot sa-mi pun un volan cu comenzi daca a meu nu are? am unde lega mufele in computer sau pe undeva?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
Multumesc!

Daca tot am vazut de pe alt topic ce venit ai si ce buget, eu ti-as recomanda E34 520i 24V.

Un E39 pt tine este imposibil de intretinut si reparat, un model din 96-98 va inghiti multi bani in plus fata de orice masina mai noua, este tipic pt o masina uzata.

Consumul la 525i E39 este de 17 in oras...523i cam de 15 dar sare si la 17 dac a o alergi.

Iar E36 nu gasesti foarte usor intr-o stare buna, majoritatea sunt tiganite iar cele ok costa mult.

 

Ca o regula generala, cat dai atata face....

sall,cum merg preturile la 525d din 2002??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.