Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eu zic ca e placebo.

 

 

 

:twoup: :twoup:

 

bag des top99 si carera100...acelasi lucru....te pipi pe ele......fara suparare dar cateodata mai gasesc si un 95 cu care parca se misca mai bine masina...iar la 95 mai adaug in octane booster(sau 2)

Link to comment
Share on other sites

in tara folosesc omw sau mol 95, pentru ca umblu mult cu masina si nu mi se renteaza sa bag de 100 , si mai este ceva imi spunea multa lume ca cea de 100 de la noi ar fi la nivelul de 95 si cea de 95 la nivelul de 91 fata de cum este in afara granitelor , exemplu austria italia germania, etc.

cea mai tare faza este ca zilele trecute mam ales cu un plin de benzina de 100plus. intamplarea a facut ca un client trebuia sasi trimita masina in statele unite ale americi cu avionul, un ferrari din 1957, masina de colectie, de fapt mai ramasese doar 1 bucata in toata lumea, si pentru ca trebuia urcata pe avion ,nu putea sa aiba benzina in masina, trist pentru el a fost ca avea rezervorul plin 140 litri, omul corect ma intrebat daca numi trebuie benzina moca? asa ca am tras masina langa a lui si asa mam ales cu plinul plus inca o canistra de 25 litri de benzina suuuuper.

deci vreau sa zic ca rezervorul era aproape gol cand lam umplut cu benzina asta, masina merge super si se simpte o diferenta enorma fata de 100 de la noi asa ca eu unul mam cam convins de benzina noastra si cifrele octanice de pe la noi.

Link to comment
Share on other sites

da... si eu am patit la fel...

Un multimiliardar, prieten de-al meu, din state a venit in vizita cu avioul lui personal... si ce sa vezi, pilotul avionului era fan M3 si cand a vazut ca am venit cu //Mu la aeroport mi-a facut cadou o canistra de benzina HIGH OCTANE... nu stiu ce inseamana... da mere de JAR MANANCA !!!

Link to comment
Share on other sites

plin de benzina de 100plus. intamplarea a facut ca un client trebuia sasi trimita masina in statele unite ale americi cu avionul, un ferrari din 1957, masina de colectie, deci vreau sa zic ca rezervorul era aproape gol cand lam umplut cu benzina asta, masina merge super si se simpte o diferenta enorma fata de 100 de la noi asa ca eu unul mam cam convins de benzina noastra si cifrele octanice de pe la noi.

 

Inseamna ca este buna rau benzina asta 100+.

Probabil a stat in masina aia de colectie cativa ani si tot mai buna este decat benzina de 95. :twoup:

Daca nu uit zilele astea pun 100 plus 2, sa vad si eu diferenta.O fi ceva asemanator cu resetarile din pedala de acceleratie :twoup:

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

era benzina bagata de circa 4 ore in rezervor pentru ca trebuia omul sa mai faca un traseu de la roma la brescia care se anulase si asa ca a trebuit sa trimita masina pe avion, in state, oricum nu vad sensul ironiilor atata timp cat se discuta de tipul de benzina folosit, eu unul nu prea am avut tragere sa folosesc benzina cu cifra octanica mai mare deoarece stiam efectul placebo de la carrera si 99plus noastra de la romania acuma sa terminat deja benzina de la tipul asta si o sa ma duc sa fac un plin din pompa de aici(italia) de 100plus desi stiu ca este peste a noastra 100 ce se vinde la pompa,

 

ps.

macar astia nus chiar asa de nesimtiti si au pus la pompa si benzina de 91

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
Motorina nimik :twoup:

Forumul BMW in principiu e anti-motorina. Cel putin asta e parerea pe care mi-am facut-o de cand sunt pe aici. De aceea nu prea o sa gasesti multe chestii PRO-Motorina din pacate.

ha anti-motorina cand ap toti au motorina :D dieselul este la putere :twoup:... exclus motoarele peste 3000 sau M-uri ca n-ai ce sa le faci indiferent ce diesel ai ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
SI ce vrei sa facem ? 2 tabere una motorina una benzina si sa ne intalnim seara dupa bloc cu piciorul de la masa in mana ?

 

 

a aratat doar ca exista un topic similar si pentru motorina...nu inteleg de ce ai reactionat asa violent...in fine...caldura asta! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

SI ce vrei sa facem ? 2 tabere una motorina una benzina si sa ne intalnim seara dupa bloc cu piciorul de la masa in mana ?

 

O imagine suceveana :twoup:

 

Nu ne baga pe toti in aceiasi oala , el sta in alt cartier :twoup:

 

Motorina nimik :D

Forumul BMW in principiu e anti-motorina. Cel putin asta e parerea pe care mi-am facut-o de cand sunt pe aici. De aceea nu prea o sa gasesti multe chestii PRO-Motorina din pacate.

ha anti-motorina cand ap toti au motorina :D dieselul este la putere :D... exclus motoarele peste 3000 sau M-uri ca n-ai ce sa le faci indiferent ce diesel ai ...

 

 

Si ce vrei sa zici ca un motor diesel face un motor pe benzina? ia un 320i si un 320d si vezi care pe care. Asa daca compari un motor diesel de 3000 cu unul pe benzina de 2000 bineinteles ca o sa castige dieselul.

Link to comment
Share on other sites

SI ce vrei sa facem ? 2 tabere una motorina una benzina si sa ne intalnim seara dupa bloc cu piciorul de la masa in mana ?

 

 

a aratat doar ca exista un topic similar si pentru motorina...nu inteleg de ce ai reactionat asa violent...in fine...caldura asta! :twoup:

Era cu tenta de gluma :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Motorina nimik :twoup:

Forumul BMW in principiu e anti-motorina. Cel putin asta e parerea pe care mi-am facut-o de cand sunt pe aici. De aceea nu prea o sa gasesti multe chestii PRO-Motorina din pacate.

E curioasa chestia .. pentru ca majoritatea au tractorase: 520D 320D :twoup:

Link to comment
Share on other sites

SI ce vrei sa facem ? 2 tabere una motorina una benzina si sa ne intalnim seara dupa bloc cu piciorul de la masa in mana ?

 

O imagine suceveana :twoup:

 

Nu ne baga pe toti in aceiasi oala , el sta in alt cartier :twoup:

 

Stiu ca sta in cartierul ala periculos. :D

Link to comment
Share on other sites

Motorina nimik :twoup:

Forumul BMW in principiu e anti-motorina. Cel putin asta e parerea pe care mi-am facut-o de cand sunt pe aici. De aceea nu prea o sa gasesti multe chestii PRO-Motorina din pacate.

 

 

da, multi sunt declarativ pro-benzina dar culmea ca avem si un topic "cat consuma noul m3 e92"

 

nu e un pic ciudat... ?

 

eu pun benzina de la lukoil 95 in buc si cand merg in moldova, in ardeal petrom sau omv 95, am pus acum la mare omv100 si intr-adevar masina trage mai bine, dar se si consuma mai repede. motor m50b25.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.