Jump to content

E90 sedan - sport package


mikken

Recommended Posts

@Flaviu1: la mine se pare ca s-a remediat problema doar cu schimbatul uleiului. Imi era tare frica de ambreaj, mai ales ca am si softul ala facut, dar se pare ca e in mintile lui.

 

@Andrei_VUV: pai si unde sa o spal, ca mai peste tot au spuma deaia. Din pacate n-am curte sa o pot spala singur :( Glumeai cu schimbatorul...evident :) Oricum urmatorul upgrade estetic va fi schimbatorul ala short cu piele perforata...dar e cam nesimtit de scump.

 

@keth: am primit masina de la servici si n-as fi vrut sa tin doua degeaba, insa la cum vad ca se misca piata, cred ca mai ramane ceva timp la mine ;) Plus ca ma unge pe suflet cum merge, nu se compara cu Golf-ul 5 de la birou (doar la consum ii da clasa ala, cu 5.5% in oras :p )

Link to comment
Share on other sites

Ah, deci nu e la caterinca? :)) Tot ce-i posibil, o sa-l incerc cu siguranta ca al meu e tocit si se vede urat rau.

 

Desi daca te gandesti un pic din punct de vedere fizic, bratul e mai scurt, deci ar trebui sa aplici o forta mai mare pentru a-l deplasa, nu?

Edited by mikken
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am inlocuit astazi si bucsele de la timonerie, un colier fisurat de la esapament, fulia vibrochen (Corteco), cureaua de transmisie si cea de la alternator (Contitech).

 

Am scapat in final de zgomotul deranjant pe care il facea fulia, ziceai ca e motorul stricat :)

 

Si pentru ca tot voi trece la rotile de iarna in curand, care nu sunt run-flat...am achizitionat si o roata de rezerva slim, coarba si cric. Sper sa nu le folosesc niciodata :D

Link to comment
Share on other sites

Pai am si scos-o de la vanzare, tocmai din acest considerent :) O sa ramana ca masina de weekend, iesit seara si concedii.

 

As vrea sa-i mai cumpar schimbatorul ala short de M cu piele perforata si poate reusesc sa gasesc un covrig de M tot cu piele perforata...astea asa, ca mofturi.

 

Si poate in primavara sa ma ocup un pic de aspectul exterior, un polish, sa revopsesc bara spate care are niste mici julituri, poate un eleron finut, etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Tocmai i-am facut un downgrade: am pus softul original inapoi :)

 

Masina mergea excelent resoftata, insa efectiv simteam ca nu folosesc puterea aia suplimentara, mergand preponderent in oras. Prefer sa o menajez si sa ma bucur de ea cat mai mult!

 

Evident am acum o senzatie ca masina nu mai trage, nu mai este asa violenta in acceleratie, dar inca se misca decent.

Link to comment
Share on other sites

E o varianta si asta, insa am mai vazut volane carora li s-au facut umflaturile alea si parca nu au iesit cum trebuie, ca cele originale. Poate e doar o impresie, ca am vazut doar poze. Pana la urma, daca vad ca nu gasesc un covrig de M original cu piele perforata, probabil asta voi face.

 

Desi stateam si ma gandeam, ca nu prea am nimic legat de M pe ea. Eu am pachetul sport, nu M...nu stiu cat de bine ar da. Schimbatorul ala short imi place maxim si cum al meu e cam tocit, poate ii fac un cadou de Craciun :)

 

Referitor la soft, am facut weekendul asta un drum la munte si vreau sa spun ca n-am simtit deloc nevoia de mai multa putere. Masina parca a consumat o idee mai putin, dar nu ceva spectaculos.

Link to comment
Share on other sites

Volanul de ce nu il imbraci in piele perforata, ii faci umflaturile, trim-ul il vopsesti negru, ii pui un sticker de M si ala e ? Am si eu un volan sport fix modelul asta cum il ai tu si asta am de gand sa-i fac :)

Dar tot nu e ca volanul M original. Ei folosesc o piele de calitate foarte rezistenta.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.4tuning.ro/671-firme-servicii-auto/301348-imbrac-volane-piele/page-3.html

 

 

Cu 200 ron il faci :p Si iesi mai ieftin decat ai da pe un volan de M

 

Dar tot nu e ca volanul M original. Ei folosesc o piele de calitate foarte rezistenta.

 

Se poate cumpara pielea aia

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

De la dezmembrari?

Iar nou, sa zicem cu 10% mai ieftin decat valoarea lui din Germania, comandat.

Esti funny! :))

 

Volanele sunt noi.

 

Oricum bai vuvule, tu nu trebuie sa stii lucruri. Plus de asta, nu-ti mai da cu parerea.

Tu comanda-ti niste leduri si scuteste-ma!

Edited by MihaiMAN
Link to comment
Share on other sites

Sigur, ar fi super daca ai gasi la un pret decent.

 

Ma intereseaza doar covrigul cu piele perforata (nou) si eventual trim-ul de M.

 

Merci frumos

M-a rugat o cunostinta mai demult sa ii iau un volan de la cineva, care avea foarte multe si l-am tinut minte pe respectivul.

L-am contactat pe cel care m-a trimis prima data la el, dar nu a raspuns.

Maine sper sa aflu daca mai are sau nu.

 

Din ce imi aduc aminte volanele erau complete, cu trimuri cu tot.

 

Maine iti scriu daca are si te pun in legatura directa.

 

Sper sa te pot ajuta!

 

P.S.: Eu am luat pentru el volan(M) de X5 cu comenzi, padele si cusaturile in culorile specifice M si a dat pe el 300Euro.

Banuiesc ca cel de E90 este 100 maxim 200.

As scrie aici, dar nu vreau sa afle toata lumea care a fost faza si cu volanele astea.

Eu am luat volan si schimbator cu 150 Euro, atunci cand reteaua era in ascensiune.

 

Multi si-au facut un mic depozit de asa ceva, mai ales samsarii, pentru ca erau foarte ieftine.

 

Maine te contactez!

Edited by MihaiMAN
Link to comment
Share on other sites

Volanele sunt noi.

Am inteles. Si pretul? Ca sa fac o comparatie.

 

P.S.: Eu am luat pentru el volan(M) de X5 cu comenzi, padele si cusaturile in culorile specifice M si a dat pe el 300Euro.

Banuiesc ca cel de E90 este 100 maxim 200.

Deci pentru X5 OE e 300euro iar pentru E90 100 sau 200.

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=VG11&mospid=50489&btnr=32_1617&hg=32&fg=35

 

534$ ~ 408euro ca pret informativ de pe realoem.com. Comandat pe un site e 519euro cu TVA 19% de Germania si fara transport inclus (~27euro).

E ceva diferenta fata de 100,200.

Link to comment
Share on other sites

MihaiMAN: Din cate stiu eu cei care vindeau volane, vindeau doar volanul fara plastic si comenzi.

Depinde de noroc si de cel ce le vindea.

In "cosul" unde tinea respectivul volanele, toate erau complete cu tot cu comenzi si trimuri.

Deci trag concluzia ca toate sunt intregi.

 

Nici nu stiu daca mai are, dar incerc si apoi transmit mai departe.

Volanul de X5 l-am luat anul trecut si de atunci nu am mai fost pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.