Jump to content

BMW - producator de masini... nefiabile?


razvan123

Recommended Posts

ceva ma face sa cred ca in afara de o senzatie incomparabila in timpul condusului bmw nu prea mai ofera mare lucru.Am un e90 330i cumparat de nou care cu optiuni a ajuns la 54000euro si are(a avut )urmatoarele probleme cheder nelipit cum trebuie(de fiecare data cind o spal il lipesc eu la loc),inchiderea centralizata defectata la 12000km(reparata la bavaria cu ,care ocazie m-am ales cu volanul puternic julit),scirtzit extrem de enervant la bancheta din spate(mers de 4 ori la bavaria unde nu am putut decit sa pierd aproape o luna adunat una peste alta fara sa rezolv nimic),minerul interior de pe partea stinga julit datorita materialului f prost ales(rezolvat pe garantie dar cu foarte multi nervi,de fapt i-am pacalit ca vreau sa mai cumpar o masina si daca nu imi rezolva problema ma razgindesc),toba de esapament inegrita de fum cu toate ca folosesc intodeauna cea mai buna benzina si as putea sa zic ca am mai degraba un stil batrinesc de condus(problema nerezolvata pt ca mi-e frica sa ma duc la bavaria cu masina din motiv de furt de cauciucuri la prima revizie),minerul de la portiera stinga se bloca de la inceput(rezolvat odata cu inchiderea),nenumarate probleme minore de soft(m-am linistit cind am aflat ca softul este produs de windows care...nu-i asa este normal sa crape din cind in cind),scirtzit la deschiderea geamului de la sofer(nerezolvat pe motiv de sictir)si altele mai mici care poate tin de drumurile proaste din romania
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 190
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ceva ma face sa cred ca in afara de o senzatie incomparabila in timpul condusului bmw nu prea mai ofera mare lucru.Am un e90 330i cumparat de nou care cu optiuni a ajuns la 54000euro si are(a avut )urmatoarele probleme cheder nelipit cum trebuie(de fiecare data cind o spal il lipesc eu la loc),inchiderea centralizata defectata la 12000km(reparata la bavaria cu ,care ocazie m-am ales cu volanul puternic julit),scirtzit extrem de enervant la bancheta din spate(mers de 4 ori la bavaria unde nu am putut decit sa pierd aproape o luna adunat una peste alta fara sa rezolv nimic),minerul interior de pe partea stinga julit datorita materialului f prost ales(rezolvat pe garantie dar cu foarte multi nervi,de fapt i-am pacalit ca vreau sa mai cumpar o masina si daca nu imi rezolva problema ma razgindesc),toba de esapament inegrita de fum cu toate ca folosesc intodeauna cea mai buna benzina si as putea sa zic ca am mai degraba un stil batrinesc de condus(problema nerezolvata  pt ca mi-e frica sa ma duc la bavaria cu masina din motiv de furt de cauciucuri la prima revizie),minerul de la portiera stinga se bloca de la inceput(rezolvat odata cu inchiderea),nenumarate probleme minore de soft(m-am linistit cind am aflat ca softul este produs de windows care...nu-i asa este normal sa crape din cind in cind),scirtzit la deschiderea geamului de la sofer(nerezolvat pe motiv de sictir)si altele mai mici care poate tin de drumurile proaste din romania

174221[/snapback]

 

Cam aceleasi probleme le-am avut si eu.

Manerele de la usi,recall,schimbate toate.

Chederul de la luneta schimbat,nu te chinui cu lipitul ,ai masina in garantie trebuie schimbat.

Reprogramat computerele de cateva ori.

Cu inchiderea nu am avut probleme,iar la toba nu ma uit daca este neagra sau nu :blink:

Link to comment
Share on other sites

In cazul masinii de 54.000 de euro argumentul "toate se stica" nu este o scuza. Prea multe defectiuni pentru o masina noua si scumpa.

174253[/snapback]

 

Haide bre ca nu e chiar asa.Pai niste manere stricate,un cheder,e de plastic da-le naibii. :)

Softul se mai strica ,se pierd pe drum bitii,chestii de genul asta :)

Dar ramane placerea de a conduce un BMW :)

 

ps

 

Faza cu cauciucurile si cu volanul,incredibil :blink:

Link to comment
Share on other sites

Probleme ... cu geamurile electrice (pe spate) am chiar acum la Mercedesul (A170 Elegance) al sotiei, in sensul ca nu pot fi actionate decat din consola principala nu si din comenzile de pe usi.

170643[/snapback]

Sint aproape convins ca e o setare undeva sa blochezi geamurile din spate sa nu mearga butoanele de geamuri (util daca ai copii - sau ostateci - in spate). Nu mai bine citesti in manualul masinii? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Haide bre ca nu e chiar asa.Pai niste manere stricate,un cheder,e de plastic da-le naibii. :)

Softul se mai strica ,se pierd  pe drum bitii,chestii de genul asta :D

Dar ramane placerea de a conduce un BMW :)

 

ps

 

Faza cu cauciucurile si cu volanul,incredibil :blink:

174258[/snapback]

 

Mai citeste ca a mai descris ceva probleme, pe langa cele pe care nu le-a mentionat :)

Link to comment
Share on other sites

Sint aproape convins ca e o setare undeva sa blochezi geamurile din spate sa nu mearga butoanele de geamuri (util daca ai copii - sau ostateci - in spate). Nu mai bine citesti in manualul masinii? :blink:

174284[/snapback]

 

la mine,nu e mercedes, am in stanga pe usa un buton cu o pictograma cu un geam si un X pe el.de acolo se blocheaza geamurile spate.cauta ca e posbil sa ai si tu pe consola ceva

Link to comment
Share on other sites

ceva ma face sa cred ca in afara de o senzatie incomparabila in timpul condusului bmw nu prea mai ofera mare lucru.Am un e90 330i cumparat de nou care cu optiuni a ajuns la 54000euro si are(a avut )urmatoarele probleme cheder nelipit cum trebuie(de fiecare data cind o spal il lipesc eu la loc),inchiderea centralizata defectata la 12000km(reparata la bavaria cu ,care ocazie m-am ales cu volanul puternic julit),scirtzit extrem de enervant la bancheta din spate(mers de 4 ori la bavaria unde nu am putut decit sa pierd aproape o luna adunat una peste alta fara sa rezolv nimic),minerul interior de pe partea stinga julit datorita materialului f prost ales(rezolvat pe garantie dar cu foarte multi nervi,de fapt i-am pacalit ca vreau sa mai cumpar o masina si daca nu imi rezolva problema ma razgindesc),toba de esapament inegrita de fum cu toate ca folosesc intodeauna cea mai buna benzina si as putea sa zic ca am mai degraba un stil batrinesc de condus(problema nerezolvata  pt ca mi-e frica sa ma duc la bavaria cu masina din motiv de furt de cauciucuri la prima revizie),minerul de la portiera stinga se bloca de la inceput(rezolvat odata cu inchiderea),nenumarate probleme minore de soft(m-am linistit cind am aflat ca softul este produs de windows care...nu-i asa este normal sa crape din cind in cind),scirtzit la deschiderea geamului de la sofer(nerezolvat pe motiv de sictir)si altele mai mici care poate tin de drumurile proaste din romania

174221[/snapback]

 

Vai de mine ce horror tale pentru o masina atat de scumpa.

Nu stiu daca e cel mai bun loc pentru a intreba asta dar stie cineva cine ofera un serviciu decent de buy-back chiar daca nu e o marca vanduta de ei ?

Ford parca?

Nu de alta dar n-am chef sa ma intrec in preturi mici cu tiganii prin targ. :blink:

Edited by razvan123
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Trist rau ce am citit pe acest thread. Poate daca as fi citti acum o luna nu mi-as mai fi luat bmw (e46 facelift).

Era ideea asa de a avea un BMW care m-a atras, dar se pare ca e doar o imagine nesustinuta de calitate.

Intr-o luna de cand o am mi-am dat seama ca fostul Focus pe care il aveam, cel putin la fiabilitate era de 5 ori mai bun.

BMW-ul scartaie in interior, suspenii f zgomotoase, probleme mari cu oglinzile care se fura, cel mai idiot sistem audio pe care l-am ascultat pe vreo masina (pe Cielo se aude de 2 ori mai bine ), piese extrem extrem de scumpe (insertia VOPSITA in culoarea aluminiului din jurul schimbatorului costa 5 mil !!!, mp3 player BMW in jur de 800E, volan 700E, oglinda 100E sticla).

 

Il voi tine probabil vreun an, dar daca imi cere cineva sfatul, de acum incolo nu mai recomand acest brand. Japonezele cred ca sunt de 5 ori mai bune :blink:

Link to comment
Share on other sites

Trist rau ce am citit pe acest thread. Poate daca as fi citti acum o luna nu mi-as mai fi luat bmw (e46 facelift).

Era ideea asa de a avea un BMW care m-a atras, dar se pare ca e doar o imagine nesustinuta de calitate.

Intr-o luna de cand o am mi-am dat seama ca fostul Focus pe care il aveam, cel putin la fiabilitate era de 5 ori mai bun.

BMW-ul scartaie in interior, suspenii f zgomotoase, probleme mari cu oglinzile care se fura, cel mai idiot sistem audio pe care l-am ascultat pe vreo masina (pe Cielo se aude de 2 ori mai bine ), piese extrem extrem de scumpe (insertia VOPSITA in culoarea aluminiului din jurul schimbatorului costa 5 mil !!!, mp3 player BMW in jur de 800E, volan 700E, oglinda 100E sticla).

 

Il voi tine probabil vreun an, dar daca imi cere cineva sfatul, de acum incolo nu mai recomand acest brand. Japonezele cred ca sunt de 5 ori mai bune :)

191517[/snapback]

 

Eu nu cred ca e asa de grav ....Am avut cam 7 masini pana acum ..Asta e primul BMW ..Am vrut mai mult decat o schimbare de marca ..Era asa o mica pasiune ascunsa !...Pot sa spun ca ..la fiecare masina ..incepand de la skoda ..Vw ..si terminand cu Renault am avut probleme ....In sensul de intretinere pot sa spun ca am avut un Bora care costa cam la fel ...Iar ca probleme asa mai serioase ..am avut Renault megan 2 ..care m-a tampit ...deci ... dpdv al Sf-urilor pe care le poti intampina la o masina ...cred ca e un echilibru pe undeva ....! De curand am tot bagat bani in ea ..e adevarat ca la un moment astepti sa se termine problemele si nu sa dai de altele !..... ,.,,Daca ma intrebi pe mine e ca si cum platesc cheltuielile casei ..asa tratez masina ..e un circuit cu care m-am obisnuit !.. ..Inclin sa cred ca e o masina in care merita sa investesti si nu de care vrei neaparat sa scapi !..Doamne fereste de belele grave ! Atunci da ! :)

 

Ca sfat ..va sfatuiesc sa cautati prin forumurile celorlate marci ..si o sa gasiti echilibrul de care vorbesc !.. :blink:

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Trist rau ce am citit pe acest thread. Poate daca as fi citti acum o luna nu mi-as mai fi luat bmw (e46 facelift).

Era ideea asa de a avea un BMW care m-a atras, dar se pare ca e doar o imagine nesustinuta de calitate.

Intr-o luna de cand o am mi-am dat seama ca fostul Focus pe care il aveam, cel putin la fiabilitate era de 5 ori mai bun.

BMW-ul scartaie in interior, suspenii f zgomotoase, probleme mari cu oglinzile care se fura, cel mai idiot sistem audio pe care l-am ascultat pe vreo masina (pe Cielo se aude de 2 ori mai bine ), piese extrem extrem de scumpe (insertia VOPSITA in culoarea aluminiului din jurul schimbatorului costa 5 mil !!!, mp3 player BMW in jur de 800E, volan 700E, oglinda 100E sticla).

 

Il voi tine probabil vreun an, dar daca imi cere cineva sfatul, de acum incolo nu mai recomand acest brand. Japonezele cred ca sunt de 5 ori mai bune :)

191517[/snapback]

Eu nu pot sa compar cu prea multe masini, dar sistemul meu audio e peste Opel, Ford, VW, Renault sau ce-o mai fi din segmentul asta de piata in anii 2000...2002, cam la acelasi nivel cel putin cu ce am auzit in A6 anterior. La mine nu scartaie nimic inauntru, nu exista niciun greiere, iar suspensia daca am muzica deschisa oricat de incet nu o aud. Nu ca s-ar auzi mare lucru fara muzica, am avut Opel si cunosc bine Vectra si Astra si la alea ai probleme sa auzi muzica. :)

De piese nu stiu, eu am schimbat doar bateria si am cumparat 2 becuri xenon, piese care costa identic indiferent de marca. In orice caz, esti prea drastic in afirmatii si departe de adevar, parerea mea. :blink:

Link to comment
Share on other sites

myxage, , in teorie in orice masina SH investesti bani, dar eu am stat vreo ora doua si pe forum audi sau Mercedes, si nu au nici pe departe asa multe probleme.

Daca ma tine buzunaru, urmatoarea va fi ori o japoneza ori Merceds clk 2004, ori un a4 2004 :blink:

 

Coupeul ala nou arata criminal, dar chiar am inceput sa imi schimb parerea despre BMW, arata bine, dar sa le vezi pe strada nu sa le ai.

 

avlad, din pacate nu e o parere, e o realitate, BMW este o masina nefiabila, supraestimata si scumpa pe nedrept, dupa cum se poate concluziona din zeci de threaduri de pe bmwclub. Daca ai sistem audio standard, si spui ca se aude bine cred ca avem defintii diferite in ceea ce priveste un sunet de calitate la o masina premium.

 

E drept eu am avut reverse, dar nu mai puteam sa ascult ca mi se facea rau, si am pus un aftermarket care se aude f f bine, imi bag ceva in linia bordului.

Edited by studio54
Link to comment
Share on other sites

myxage, , in teorie in orice masina SH investesti bani, dar eu am stat vreo ora doua si pe forum audi sau Mercedes, si nu au nici pe departe asa multe probleme.

Daca ma tine buzunaru, urmatoarea va fi ori o japoneza ori Merceds clk 2004, ori un a4 2004 :blink:

 

Coupeul ala nou arata criminal, dar chiar am inceput sa imi schimb parerea despre BMW, arata bine, dar sa le vezi pe strada nu sa le ai.

 

avlad, din pacate nu e o parere, e o realitate, BMW este o masina nefiabila, supraestimata si scumpa pe nedrept, dupa cum se poate concluziona din zeci de threaduri de pe bmwclub. Daca ai sistem audio standard, si spui ca se aude bine cred ca avem defintii diferite in ceea ce priveste un sunet de calitate la o masina premium.

 

E drept eu am avut reverse, dar nu mai puteam sa ascult ca mi se facea rau, si am pus un aftermarket care se aude f f bine, imi bag ceva in linia bordului.

191529[/snapback]

e ca o casatorie ..loterie sau cum vrei sa-i zici ..lol...si eu cunosc oameni care doar revizii si benzina , becuri ... altii care se iau cu mainile de cap ..asta e !

Link to comment
Share on other sites

nu e loterie. la o masina Sh conteaza cum a fost intretinuta masina inainte. la o masina noua ai garantie iar problemele aparute sunt minore. Studio54 ,poti compara Bmw-ul tau cu ce ai avut inainte din pct de vedere al comportamentului pe sosea ? pe viraje , pe asfalt bun , nu pe camp ca nu e tractor - si in Ro nu prea sunt drumuri bune , de aici e buba la Bmw-uri. Eu nu compar nimic cu Bmw-ul din acest punct de vedere . Iti da o anumita stare la volan , un feeling al drumului . Da dependenta. :blink: . am mai spus si pe alte topicuri. am mai avut in familie un E34 fab 1995 , adus in tara in 1998 la 160 000 km , am schimbat bratele , bucsele , astea 2 de 2 ori pana in 2007 si toata toba inafara de catalizator. am mai schimbat un parbriz din cauza la niste nesimtiti si oglinzile din acelasi motiv si amortizoarele fata.in rest nu am avut probleme ...l-am vandut in 2006 inainte sa iau X3 si mergea la fel de bine. Nu consider o marca nefiabila Bmw. Sa nu crezi ca Mercedes sau Audi sunt scutite de probleme.
Link to comment
Share on other sites

avlad, din pacate nu e o parere, e o realitate, BMW este o masina nefiabila, supraestimata si scumpa pe nedrept, dupa cum se poate concluziona din zeci de threaduri de pe bmwclub.

191529[/snapback]

 

 

Cu toate astea multi si-o doresc :blink:

 

 

ps

 

Nu se poate judeca masina dupa ce se scrie pe bmwclub...

Link to comment
Share on other sites

ba da;)

191993[/snapback]

este absolut imposibil ce spui tu , masina aia are cel putin 20 de ani :blink: + ca nu cred ca respectiva persoana sa o aiba de noua :) gandeste-te si tu , ca tot ce inseamna cauciuc trebuie schimbat ca este copt + n alte piese , adica amortizoare etc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.