Jump to content

Seria 5 sau 7 ? Pro si contra


JAX

Recommended Posts

Parca cu 745D parca mai vii de acasa ...... ala mai merge ca motor pentru balena aia , dar 730d mai bine te lasi !

 

3L diesel abia face fata de 5'ar , deci pe 7'ar e mult mult prea lent !

 

Dar totusi , 745d din ce an se fabrica ? Te incadrezi in bani ?

173674[/snapback]

 

:) La 745 nu ma incadrez in bani :blink: Era un 2004 cred.

Nu s-au facut 745-uri inainte de 2004 ?

 

Nevestei ii place mai mult seria 7 ... ca avea parasolare electrice si inchidere deschidere portbagaj la telecomanda , inchidere motorizata daca nu inchizi usha bine si alte de-astea ... nu ca mie mi-ar displacea.

 

La sprint eu ma gandesc ca un 740D la 258 cai nu pierde prea mult teren in fata unui 530D (plus ca nu prea ma intereseaza sprintul de pe loc).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

730d nu e deloc greoaie. Nu te lauzi cu super-sportivitate, dar e ok.

745i e chiar sprintena, cel putin mai sprintena ca un 530d ca tot era in discutie.

173680[/snapback]

 

Sunt 2 mancaruri de peste diferite ! Unul e diesel si mananca relativ putin , motor de 3litrii doar si altul e motor V8 benzina de 4.5 litrii si 340cp care crede-ma , e FOARTE gurmand , minim 20 in oras !

Link to comment
Share on other sites

Sunt 2 mancaruri de peste diferite ! Unul e diesel si mananca relativ putin , motor de 3litrii doar si altul e motor V8 benzina de 4.5 litrii si 340cp care crede-ma , e FOARTE gurmand , minim 20 in oras !

173962[/snapback]

Or fi mancaruri/combustibili diferiti, eu ziceam ca nu e submotorizat 730d. Iar cu consumul la 745i, poate sunt eu magnific, de am reusit sa scot si 18% consum in oras. In fine, remarca era despre cat de saltarete sunt motoarele respective, nu despre cat consuma.

Link to comment
Share on other sites

Un 530d, model e60, de prin 2004, sare mult de 30000?

174046[/snapback]

 

Daca o iei direct de la noi din tara , intradevar nu te incadrezi , pentru una in mintile ei si calumea dai minim 35-40k ......

 

Din pct meu de vedere 730d nu se ridica la pretentiile mele (nu stiu despre altii,eu stiu despre mine) ! Nu stiu daca exista si 750i , dar as recomanda un motor mai mare decat 3l diesel !

 

Pana la urma urmei , fiecare alege ce vrea ! Parerea mea e ca la 745d nu te incadrezi ca bani fiind lansat mai nou un pic , dar te incadrezi parerea mea macar la un 735i cu vreo 280-300cp din 2003 si poate chiar la un 745i din 2002 cu noroc !

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau benzina , cu preturile astea la carburanti nu se prea merita un benzinar si la un motor diesel calumea nu prea se simte diferenta.

 

Am mai citit si pe alte forumuri si intradevar lumea zice ca un 530d e mult mai sprinten decat cu 730d (si banuiesc ca e ceva diferenta de greutate).

O sa incerc si un 740D sa vedem cum e si ala , masini sunt destule.

 

Ma mai uit pe mobile.de si cred ca saptamina viitoare ma duc pina in Germania sa vad ce o sa fie pina la urma.

Link to comment
Share on other sites

de seria 7, in conditiile date (200+cp, 2003+ an de fabricatie) nu iti ajung banii in nici un caz. ba cred ca nici de seria 5 e60 (asta inseamna 530d sau 535d) nu iti prea ajung banii, decit SH si chiar si asa doar cu multi km sau cu ceva problema (cel mai probabil ascunse de vinzator). poate e39 din ultimii ani sa fie o optiune, desi cele diesel puternice si in buna stare... o sa coste ceva bani (in nici un caz 15,000).
Link to comment
Share on other sites

de seria 7, in conditiile date (200+cp, 2003+ an de fabricatie) nu iti ajung banii in nici un caz. ba cred ca nici de seria 5 e60 (asta inseamna 530d sau 535d) nu iti prea ajung banii, decit SH si chiar si asa doar cu multi km sau cu ceva problema (cel mai probabil ascunse de vinzator). poate e39 din ultimii ani sa fie o optiune, desi cele diesel puternice si in buna stare... o sa coste ceva bani (in nici un caz 15,000).

174291[/snapback]

 

Omu a spus 30 000 , nu 15 000 ! Gasesti un 535d din 2003 full si ramai si cu o caruta de bani ! Asta ar fi alegerea mea !

Link to comment
Share on other sites

sau extra full. Un 525d cat mai nou eu zic ca e de ajuns. taxe mai mici :blink:

174377[/snapback]

 

Te referi cumva la taxele de inmatriculare ? Daca e 2002-2003 masina si euro 3 sau euro 4 (am dat doar un exemplu) nu prea conteaza ca e 2.5 sau 3 litriii.....ca m pe acolo sunt la bani si la taxe si la impozite ! Diferenta mare e de la 2 la 3 litrii !

Link to comment
Share on other sites

Nu ma refer neaparat la taxe. 525d e si mai ieftin la achizitie decat 530 , nu e la fel de performant dar totusi are 177cp , si in 30 000 euro iti gasesti unul destul de bine dotat.in privinta taxelor ,pe calculatorul asta de taxe : http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php ies vreo 1500 eur diferenta intre 525d si 530d euro 3 , vechime 3-4 ani. un 745i cu euro 4 iesi cu o taxa enorma. Parerea mea ca 530d daca asta iti doresti ca si motorizare e o alegere mai buna decat un seria 7. Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt pt seria 5 , asta poate si pt ca posed unul.:wub:Avem verste apropiate si te asigur ca nu vei fi dezamagit de un E60 530d , desi eu as opta pt un 530i... Se inseala cine crede ca motorul de 3l nu face fata destul de bine pe E60!
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt pt seria 5 , asta poate si pt ca posed unul.:wub:Avem verste apropiate si te asigur ca nu vei fi dezamagit de un E60 530d , desi eu as opta pt un 530i... Se inseala cine crede ca motorul de 3l nu face fata destul de bine pe E60!

175705[/snapback]

 

Nu am spus ca motorul de 3L nu face fata pe 5'ar , ci pe 7'ar !

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt pt seria 5 , asta poate si pt ca posed unul.:wub:Avem verste apropiate si te asigur ca nu vei fi dezamagit de un E60 530d , desi eu as opta pt un 530i... Se inseala cine crede ca motorul de 3l nu face fata destul de bine pe E60!

175705[/snapback]

de ce ai opta pt un 530i ca sunt curios?? 530d accelereaza in 6.8 sec si 530i in 6.5 sec nu prea vad o mare diferenta asta in cazul in care nu este bolnav de 6 in linie la 6000 rpm :) stiu cum e,m-am lasat ca,creaza dependenta :blink:

Edited by lucian1
Link to comment
Share on other sites

de ce ai opta pt un 530i ca sunt curios?? 530d accelereaza in 6.8 sec si 530i in 6.5 sec nu prea vad o mare diferenta asta in cazul in care nu este bolnav de 6 in linie la 6000 rpm :) stiu cum e,m-am lasat ca,creaza dependenta :blink:

175739[/snapback]

 

 

Pai este diferenta mare,una este pe benzina :)

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa schimb masina si am cateva optiuni. ( asta in cazul in care o sa fie BMW)

Ma gandesc sa fie Diesel si sa aiba peste 200 cai.

Deci tre sa fie un 530D / 730D sau 740D.

An de fabriactie pt 5'er de la 2003 in sus , la 7'er sa fie de la 2002 in sus.

Ambele tre sa fie cu cutie automata (7'er nici nu am vazut cu manuala) si sa aiba clima ca punct de plecare si pret max 30.000 eur fara taxe.

 

Nu stiu ce optiuni sunt standard pentru 5 si pentru 7 avand in vedere ca 325u meu e din 96 si cea de-a doua masina e VW :)

 

Acuma nu stiu la ce sa ma uit.

Cine opteaza pentru seria 5 si de ce ?

Cine opteaza pentru seria 7 si de ce ?

 

Care ar fi niste argumente pro si contra ? :blink:

173344[/snapback]

 

 

Eu am 530D din 2001 si am condus 730D din 2003.

Pot sa-ti spun ca la 730D superdotata te incadrezi in 30k euro fara taxe. Si asta cam cu 70k-80k km.

Eu din start as opta pt seria 7, nu merita sa dai pe seria 5 aproape cat ai da pe seria 7 si oricum 5-arul nu e la fel de dotat. Chestia cu agilitatea...la bmw chiar nu se pune problema... mie nu mi-a venit sa cred cum se comporta masina de peste 2t si 5m lungine, este mare dar nu iti da senzatia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.