Jump to content

cu ursuletul din dubai in romania pe sosea


silviu

Recommended Posts

asta e un topic in care vreau sa verific cit de departe merge nebunia mea. Sint rezident in Dubai si planui de mult timp asa ceva. De ult ma bate ideea asta azi suna bine miine ma apuca frica etc.... Masina e ok trebuie sa schimb numai cutia si sa vad din nou toate tevile, furtune etc. Vreau sa merg prin arabia saudita, iordania, siria, turcia, bulgaria, romania. daca decid sa plec si mai si ajung cu masina nu cred ca poate fi inmatriculata e model 85, 2 usi automata frumoasa de pici, de la mama ei, 1.8 litri euro -5 :blink:. Tot drumul e cam 6000 km cu riscurile de rigoare. Nu voi pleca singur mai caut pe cineva de aici sa impartasesca nebunia Deci ... sa vedem cit de departe am mers de data asta
Link to comment
Share on other sites

Deci un fel de Mondo Enduro cu ursuletul pe sosea? Sau un fel de Gumball? :)  :)

 

Go fot IT!!!

178056[/snapback]

 

am vazut odata o emisiune pe un geographic nu stiu care niste tipi care au mers din germania pina linga piramide cu masini vechi. nu spuneau cum au pregatit masinile dar acea emisiune a fost una buna. oricum vreau mai intii sa vad cum trebuie sa verific masina etc...

 

ma mai batea o idee sa ma duc la BMW aici si sa i-mi sponsorizeze verificare/reparatia si eu sa le fac reclama pina in romania sau chiar pina in germania si sa ma duc la BMW sa le las masina cadou. Sper sa nu inceapa lumea sa faca mishto de mine dar fiecare are pasaricile lui. Al meu e stol deja :blink:

Edited by silviu
Link to comment
Share on other sites

Ai cetatenie romana? daca da...la intrarea in vama unei tari membra UE sa te asezi in spatiul destinat cetatenilor UE...in rest, drum bun si te asteptam... Sa studiezi traseul pana aici...sa nu te ratacesti sa ajungi direct in Germania...ca vrem sa vedem si noi masinutza :blink:
Link to comment
Share on other sites

Ai cetatenie romana? daca da...la intrarea in vama unei tari membra UE sa te asezi in spatiul destinat cetatenilor UE...in rest, drum bun si te asteptam... Sa  studiezi traseul pana aici...sa nu te ratacesti sa ajungi direct in Germania...ca vrem sa vedem si noi masinutza :)

178204[/snapback]

am cetatenie romina da sint mindru de ea din orgoliu numai ca nu am nici un avantaj :) Va dati seama ca in clipa in care ajung in bucuresti dau de veste sa ne intilnim ca am ratat multe intilniri. Traseu de studiat, masina de pus la punct gasit un partener i-mi trebuie si un GPS

 

Curajul nu duc lipsa, nu ma sperie situatia din tarile pe unde trec e stabila ci doar psihopatii de pe drum, mai un hot, etc... de asta am o oarecare frica in rest astept sf anului asta ca sincer nu ma incumet vara ca e prea cald si e extrem de obositor , de prin octombrie se linistetste vremea si o sa fie mai bine si nici nu fortez masina. Tehnic masina e in buna stare exceptie tot ce e furtun trebue schimbat ca mie frica sa nu cedeze, stiti cum e cu cauciucul vechi plus ca mai am nevoie de piese sa am cu mine curele, o pompa de benzina, capac delcoum, vreau sa desfac motorul sa schimb garniturile si sa vad in ce conditie sint segmentii, etc, radiator nou ... trebuie sa fac un checklist si sa ma apuc usor de totul. ca fapt divers am fost mai de mult la BMW aici sa comand un furtun de la racirea uleiului din cutie si am dat peste un nene acolo si am intrat in vorba cu el si cind a auzit ca vreau sa fac si un test pe calc si cind a mai si aflat cit de veche e masina s-a oferit sa mi-l faca gratis pentru ca rar aici cineva tine asa mult ala o masina numai ca a doua zi m-a sunat si si-a cerut scuze o gramada da cica nu au software pentru modelul asta ca e prea vechi. :blink:

 

oricum daca sint idei ce ar trebui sa includ in check listu' meu primesc cu placere

 

multumesc mult de incurajari, m-au determinat mai mult in ideea mea , o sa fac tot ce e posibil sa ne vedem in romania

Link to comment
Share on other sites

asta e un topic in care vreau sa verific cit de departe merge nebunia mea. Sint rezident in Dubai si planui de mult timp asa ceva. De ult ma bate ideea asta azi suna bine miine ma apuca frica etc.... Masina e ok trebuie sa schimb numai cutia si sa vad din nou toate tevile, furtune etc. Vreau sa merg prin arabia saudita, iordania, siria, turcia, bulgaria, romania. daca decid sa plec si mai si ajung cu masina nu cred ca poate fi inmatriculata e model 85, 2 usi automata frumoasa de pici, de la mama ei, 1.8 litri euro -5  :blink:. Tot drumul e cam 6000 km cu riscurile de rigoare. Nu voi pleca singur mai caut pe cineva de aici sa impartasesca nebunia Deci ... sa vedem cit de departe am mers de data asta

178044[/snapback]

 

 

Esti super tare !!! Verifica masina si daca mai vrei o persoana cu tine gaseshte un cameraman cu tot cu camera . Fa un reportaj !!! TVR cumpara asemenea reportaje. Daca faci reportajul fa cu tot cu pregatirea masinii si sa fie cat mai profy.... Daca ne intelegem cred ca pot sa te ajut sa-l vinzi dar vreau si eu ceva.... :)

Bafta si te ashteptam !

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

merci mult la toata lumea! am sa tin cont de orice detaliu si sugestie de aici, totul ma face sa ma simt mult mai bine, am sa incerc la BMW aici sa vad daca ma aleg cu vre-un ajutor macar cu o verificare la masina, am vorbit cu un prieten se pare ca e interesat, ia-m dat de stire lu clontonet ca el e in Qatar daca il intereseaza dea cum usor usor cite putin sa pun maisna la punct.

 

sinteti grozavi. daca totu merge bine si ajung in bucuresti musai ca trebuie sa sarbatorim.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Si eu am de gand sa fac o nebunie la fel numai ca plec din romania spre dubai cu un range rover cu motor de 4.6 si ma gandeam ca poate mai tinem legatura sa stiu si eu cum e drumul si daca am benzinarii ca mie de asta imi e mai mult frica ca raman fara benzina pe acolo... Dak vrei mai tinem legatura poate plecam deodata si ne intalnim la jumatatea drumulu ;) oricum multa bafata!
Link to comment
Share on other sites

Daca sunt lucruri vechi - schimba tot ce tine de frana (racorduri, garnituri pistonase, pompa). etc Si mai trebuie verificate toate furtunele de racire sa nu fie coapte. Alt lucru important ar fi pompa de apa. Fie o schimbi - fie pui in porbagaj o pompa de benzina.

 

6000 de km sunt destul de putini. Daca masina trece de Bulgaria si primele 8-12h de mers continuu ai mari sanse sa ajungi fara probleme :thumbsup:

 

In turcia se circula haotic dar pe regulile de circulatie din europa. In Egipt se circula mult mai haotic + alte reguli de circulatie. In egipt masinile au mici modificari fata de cele din europa ca sa reziste la temperaturile de acolo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.