Jump to content

Intrebare intrebatoare


oSerX

Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Baieti, am citit posturile voastre si am ras cu lacrimi, dar am o intrebare pentru voi pentru ca al meu creier nu reusese sa dezlege misterul.

 

Noul Cod rutier prevede (art.115, al.1) obligativitatea dotarii tuturor autovehiculelor cu trei elemente din panoplia celor destinate sigurantei rutiere: trusa sanitara de prim ajutor, triunghiul reflectorizant si stingatorul de incendiu.

 

Art. 81

Pentru a fi conduse pe drumurile publice, autovehiculele si tramvaiele trebuie sa fie dotate cu truse medicale de prim ajutor, triunghiuri reflectorizante si stingatoare de incendiu, omologate.

 

Intrebare: cate sunt pana la urma?! 1 sau 2?! e asa de greu sa se formuleze o lege clara si citeatza?!

 

De-abia astept sa ma opreasca primul militian sa-l pun sa-mi citeasca legea si sa-mi deduca si el ce e acolo. Bineinteles ca-i vor iesi in jur de 7-8 triunghiuri la socoteala.

 

PS: dintr-un calcul scurt referitor numai la trusa si extinctor rezulta un profit de aprox. 400.000 lei la set. A cui o fi firma asta "omologata"?! hmmmm....ce chestie

Link to comment
Share on other sites

Art. 81

Pentru a fi conduse pe drumurile publice, autovehiculele si tramvaiele trebuie sa fie dotate cu truse medicale de prim ajutor, triunghiuri reflectorizante si stingatoare de incendiu, omologate.

 

Intrebare: cate sunt pana la urma?! 1 sau 2?! e asa de greu sa se formuleze o lege clara si citeatza?!

 

De-abia astept sa ma opreasca primul militian sa-l pun sa-mi citeasca legea si sa-mi deduca si el ce e acolo. Bineinteles ca-i vor iesi in jur de 7-8 triunghiuri la socoteala.

 

 

180119[/snapback]

Pai...e vorba de un triunghi pentru autovehicule si unul pentru tramvaie...la fel si despre pluralul stingatoarelor :) :)

Cat despre zvonuri...mai nou am auzit ca trebuie 2 triunghiuri...unul in fata masinii...si unul in spate..pe cand si cele laterale? :)

Si, parerea mea, ar trebui si niste triunghiulete micutze pentru sculele pe care le puneti pe carosabil :) asa, ca sa nu dea vreun caine peste ele :)

Apropos...trebuie sa intre in parlament o lege cu vopsitul cu vopsea relectorizanta a plafonului masinii, pe exterior, ca sa nu dea elicopterele /mig-urile peste voi..ca sunt din ce in ce mai multe zburatoare particulare d-astea...vopsea, binenteles omologata.. :blink:

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

La articolul 81 sunt toate la plural, e totusi mai clar, s-a facut acordul gramatical, mie art.100 mi se pare ciudat si-am incercat sa gasesc o explicatie.

 

*art.100 alin.1 pct.13 sanctioneaza - conducerea unui autovehicul care nu este dotat cu trusa medicala, triunghiuri reflectorizante si stingator pentru incendii, omologate.

 

Problema cu triunghiul si triunghiurile cred ca e cam asa : pentru autovehiculele cu remorca e nevoie de doua triunghiuri(e trecut la capitolul cu remorcarea), poate de aceea la capitolul sanctiuni este trecut la plural.

Oricum, daca se face carte verde pentru tramvaie :blink: , mai are importanta de cate triunghiuri e nevoie??

Edited by 525da
Link to comment
Share on other sites

asta cu tramvaiul e tare.... ma bag si eu cu un off-topic, vorbeam cu niste prieteni ca imi vand masina... la care ei: "si ce iti iei?" iar eu le raspundeam ca tramvai sau troleibuz, inca nu sunt decis... unii puneau botul ca ar fi adevarat si faceau o fata lunga pentru cateva fractiuni de secunda pana le pica fisa :blink:
Link to comment
Share on other sites

haha :blink: si eu merg dimineata ,pana la garajul unde am masina, cu autobuzul in Brasov . Si cand ma mai suna cineva ii zic ca sunt cu soferul prin oras :)) . ...daca nu se prinde si intreaba care sofer ..zic : cu soferul meu de pe 5.

 

cat despre omologarea lor ....o fi expirand trusa de prim ajutor sau stingatorul , dar daca nu sunt expirate si nu au RAR pe ele ....crezi ca or fi mai dejtepti romanasii nostri de la rar decat neamtul ? :) ma umfla rasul cata tevatura se face pe seama la noul cod rutier.In cele din urma cred ca va fi modificat .... e plin de greseli. Nush ce au avut in vedere cand au facut codul asta. Plus ca pentru o greseala platesti atat amenda cat si puncte de penalizare.Ori asa ceva nu se poate face.La o greseala se poate aplica o singura sanctiune. e ilogic ce se intampla.esti pedepsit de doua ori aiurea.din moment ce ai platit amenda ar trebui sa fii absolvit de vina. NU o sa imi cumpar alta trusa sau vesta , stingator posibil sa imi iau. Mai lipseste sa imi dea amenda ca fac transport de substante toxice in portbagaj :) (am 2 litri de concentrat de parbriz de la Bmw .) Suntem de rasul Europei ....in 80% din statele europei exceptie cea mai importanta fiind Austria (4mm) inaltimea profilului rotii de iarna minima este de aprox 1-1.5 mm .Doar in Ro este de 2 mm ca romanul are bani sa schimbe cauciucul every winter.

Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

Eu n-am stingĂŁtor ĂŽn nicio maÂşinĂŁ. Dar dacĂŁ aÂş avea, unde naiba l-aÂş Ăžine?!? SĂŁ se loveascĂŁ de toĂži pereĂžii portbagajului?!? La fel Âşi cu trusa. Una din maÂşini mi-a fost livratĂŁ cu ea, Âşi ocupĂŁ loc ĂŽn portbagaj. La E60 e pe capacul portbagajului Âşi nu intenĂžionez sĂŁ cumpĂŁr alta. Acum cĂŁ suntem in EU e patetic sĂŁ le omologĂŁm noi...
Link to comment
Share on other sites

de curiozitate, cat timp e valabila trusa masinii...? nu am avut curiozitatea pana acum sa aflu, poate stie cineva... :blink:

180497[/snapback]

Cele fabricate in Romania sunt valabile 1 an si jumatate, daca nu ma insel. Si le poti prelungi valabilitatea o singura data cumparand un kit de prelungire a valabilitatii, in care sunt niste chestii care cica expira mai repede in trusa.

Link to comment
Share on other sites

la X3 e valabila pana in 2011 , deci 5 ani.e cu prindere sub scaunul din fata.defapt e o cutie neagra si in ea este punga cu ustensile.Pt stingator eu am o adancitura in partea dreapta a portbagajului dar eu nu umblu cu bomba aia sub presiune in masina , sa isi dea drumul pe acolo de la gropi. sa indrazneasca sa ma opreasca vreun domn politist sa imi spuna ca nu am trusa omologata ca il operez cu o trusa romaneasca pe o mana si pe cealalta cu cea nemteasca sa vad in care are incredere mai mare :blink:
Link to comment
Share on other sites

Eu am auzit de pe la tv sau la cineva..nu mai retin exact ca venea un om din Nemtia cu un wv si l-a oprit politia pt trusa si toate prostiile.Si din cate am inteles l-a amendat ca cica nu erau omologate sau ceva de genu asta.Adica scrie pe ele wv si tu tot nu crezi.Asta-i treaba la noi in Romania...
Link to comment
Share on other sites

azi am cumparat trusa medicala.made in germani.ala de la magazin a zis ca nu tre s afie autorizata ca este facuta in ger si este ok.acuma nu stiu ce sa zic,triunghi am vesta nu e obligatorie la autoturism dar am si o sa iau spumigen dala turbat.o sa iau unu de casa de 16 kg sa sting incendii mari.tara de caca o Edited by Hay82
Link to comment
Share on other sites

Da sa stii ca ma gandeam si eu la stingator de ala mare.Hardaban de ala.Chiar pe la mine la scoala era unu de capu lui...de izbeliste care imi facea din ochi...da pana mea unde sa pun ala in masina ca nici nu am loc.Tot mai sfant eu unu mic...sau chiar deloc.
Link to comment
Share on other sites

Da sa stii ca ma gandeam si eu la stingator de ala mare.Hardaban de ala.Chiar pe la mine la scoala era unu de capu lui...de izbeliste care imi facea din ochi...da pana mea unde sa pun ala in masina ca nici nu am loc.Tot mai sfant eu unu mic...sau chiar deloc.

181297[/snapback]

il pui in portbagaj si tragi o instalatie cu aspersor prin plafon, cu senzor de fum :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.