Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Buna la toata lumea! E complicat de montat incalzirea in scaune la F10 . Am gasit un F10 care ar cam corespunde la dotarile ce le caut, dar nu are incalzire in scaune. Am vazut pe net si cum s-ar monta https://www.youtube.com/watch?v=viw5vZxJ5vg.E chiar atat de simplu de montat precum e in clip? O zi buna tuturor !
Link to comment
Share on other sites

Baghetele se gasesc usor "bmwbv", pe real oem. Problema e , cine o fi facut monaj in Romania ? Am gasit ceva pe forumuri de afara, unii scriu ca deja cablajurile sunt instalate, altii ca nu. Pachetul asta extra de lumini ambientale ar include si luminile in manerele interioare, buzunarele din usi. Pe mine personal ma intereseaza doar baghetele din usi. Atat.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

salut

sunt pe cale sa cumpar un model BMW similar celui condus de tine. te rog sa-mi spui daca in modul sport (si suspensia si joystick-ul) la schimbarea treptei de viteza iti da o smulcitura. masina are 27000 de km si a fost de drive-test la MHS motors. este normala acea smulcitura? multumesc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Salut,

 

Eu am un F10 din 2012 525d xDrive 218CP. Am condus recent niste mii de km si modelul precedent E61 525d 3.0L 197CP 2007 (a mai fost si cel de 204CP inainte sa apara cel de acum F10), deci pot face o comparatie buna. As putea zice ca sunt foarte multumit de masina, merge extraodinar de bine, este foarte confortabila, nu prea ai ce sa-i reprosezi. As putea zice fara nicio problema e ca una din cela mai misto masini cu care am mers. Am avut si eu dilema daca sa-mi iau motor de 3L sau 2L, gasisem ceva similar ca si dotari (masina are foarte multe dotari) dar 530d xDrive si costa vreo 2500-3000 euro mai mult (plus impozit, costuri). Motorul este destul de rafinat, mai rafinat putin ca cel 2.0 184CP avut pe seria 3 (probabil si fiind mai nou si mult mai putini km). Sunt multumit de cum trage, 0-100 e foarte rapid, in carte scrie 7s si cam pe acolo ii face. Se simte mai sprinten ca modelul anterior intre 0-120 sa zicem, dupa 120 in sus, as zice ca diferenta e mai mica, nu am simtit mare diferenta.

 

Suspensia este foarte buna, este confortabila si se descurca foarte bine si cand abordezi un condus sportiv in viraje. Suspensia pe modelul anterior mi s-a parut mai rigida si mai putin confortabila.

 

Cutia de viteze Steptronic in 8 rapoarte este excelenta, schimba perfect treptele si foarte rapid. Doar la anumite kickdown-uri de la viteza si turatie mica parca am simtit rar o mica ezitare, dar poate doar mi s-a parut mie. Sistemul xDrive este si el performant, simti masina lipita de sosea in curbe si nu pierde aderenta, greu va intra DSC-ul pe uscat. Mie imi place si tractiunea spate, depinde de preferintr, xDrive-ul cel mai mult te va ajuta in sezonul rece, pe zapada etc. Inca nu avut prima iarna cu ea, dar sunt sigur ca se va descurca foarte bine.

 

Daca iti iei un model cu multe dotari, te vei bucura din plin de toate sistmele. Interiorul este foarte bine finisat si elegant, nu ai ce sa-i reprosezi. Totul arata si se simte bine si comenzile sunt pozitionate ergonomic. Iti recomand cu caldura un sistemul Hi-Fi (sunt trei, Hi-Fi LouderSpeaker system, Harman Kardon si Bang&Olufsen), eu il am pe primul care are 9 incinte acustice si se aude incredibil. De asemenea, HUD (Head Up Display) este o optiune foarte utila si pe care o recomand cu caldura. Ar mai fi multe de zis, cum ar fi scaunele Confort complet reglabile electric pe orice pozitie, cu sport lombar, care isi merita toti banii, Adaptive Cruise Control etc.

 

Daca ai intrebari specifice, te rog sa le pui, momentan cam astea imi vin in minte.

Link to comment
Share on other sites

Da stiu ce cuprinde pachetul de lumini, l-am avut pe e60 aici suplimentar vin baghetele la usi.Ar putea sa fie mufele trase si ar trebui venit doar cu cablul de la baghete, asa am facut si la e60 cu tweterele din usi . Nu cred ca sunt greu de montat, si eu is de parerea ca doar baghetele sunt suficiente ca si lumini ambientale.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

salut

sunt pe cale sa cumpar un model BMW similar celui condus de tine. te rog sa-mi spui daca in modul sport (si suspensia si joystick-ul) la schimbarea treptei de viteza iti da o smulcitura. masina are 27000 de km si a fost de drive-test la MHS motors. este normala acea smulcitura? multumesc

 

Nu trebuie sa smuceasca ... daca nu te joci cu pedala de acceleratie. Face la fel si daca o treci pe "manual"? Eu sunt la a treia masina BMW cu steptronic (8 trepte) si la niciuna nu am avut probleme legate de cutie.

Edited by D_A_N
Link to comment
Share on other sites

Cum pot sa imi dau seama la cele cu selectorul NORMAL-SPORT daca au sau nu suspensie reglabila (netestand masina)? Dupa cate am inteles exista unele care desi au acest selector, nu au si suspensia reglabila , ci doar in functie de modul selectat se modifica anumiti parametri (la motor,directie)si dupa cate am inteles ca si la cele care au suspensie reglabila, nu e neaparat specificat si in lista de optiuni. In lista de dotari dupa VIN apare ca optiune doar "Driving experience switch incl. ECO PRO". Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

salut

sunt pe cale sa cumpar un model BMW similar celui condus de tine. te rog sa-mi spui daca in modul sport (si suspensia si joystick-ul) la schimbarea treptei de viteza iti da o smulcitura. masina are 27000 de km si a fost de drive-test la MHS motors. este normala acea smulcitura? multumesc

Deja ai spus tot , masina de test-drive si smucituri...

Masina aia a fost foarte abuzata si cutia e pe duca

Link to comment
Share on other sites

daca scrie confort si sport are edc , daca scrie normal si sport nu are edc , poti sa te mai uiti la amortizor , cel cu edc are un tub care intra in el.

La mine scrie confort si sport si nu am edc. Depinde de anul masinii. Cele cu edc au la moduri fie normal si confort, fie confort si confort+.

Link to comment
Share on other sites

La mine scrie confort si sport si nu am edc. Depinde de anul masinii. Cele cu edc au la moduri fie normal si confort, fie confort si confort+.

 

E scris COMFORT si SPORT, iar masina e un 520D fabricatie luna 12 , an 2011. Vanzatorul normal ca scrie ca are suspensie reglabila ...

post-63427-0-63822600-1423235296_thumb.jpg

post-63427-0-33853700-1423235311_thumb.jpg

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

La mine apar 4 moduri: eco pro, confort, sport, sport+. Daca aveam edc trebuia sa am in plus confort+.

 

Atunci tind sa cred ca si F10-le asta e fara EDC, dar cred ca nici vanzatorii nu stiu unii daca e sau nu cu suspensie reglabila, sau nu vor sa stie :D Adevarul e ca marea majoritate asociaza acel selector cu prezenta suspensiei reglabile, cum de asemenea am facut si eu, pana sa aflu de pe forum ca de fapt nu e asa.

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

salutare! sunt nou pe aici, ma intereseaza si pe mine bmw 525d cel de 218hp, am citit ce s a discutat pana acum, sunt interesat de acest model, as vrea sa mi l achizitionez vara aceasta la sh din germania, imi puteti spune...pot gasii ceva pna in 150k km la max 18k euro? multumesc! Edited by b0gdan89
Link to comment
Share on other sites

Problema cu sunetul la f10 cu harmann kardon. Din cand in cand dispare total sunetul in boxe, nu mai merge nimic, radio, cd, stick, nimic nimic. Practic apara o eroare "no acoustic sound" si usor isi revine, cu pacanituri la inceput, mai merge 3 secunde, iar se opreste, parca ar fi un contact imperfect. Pe tester nu e nicio eroare. A mai patit cineva asa ceva? L e60-ul precedent n-am patit asa ceva, e drept, avea sunetul hi-fi, se pare ca era mult mai fiabil.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.