Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Salut baieti,am un bmw f10 520 din 2015 si luna viitoare iese din garantie,merita sa i fac extindere de garantie?la cobalcescu mi au cerut pt 3 ani sau 100.000 km suma de 1560 +tva din bara in bara dar ma obliga sa iau si pachetul de revizii care este 1260 + tva,mentionez ca masina are acum 24000 km si in 3 ani mai fac maxim inca 60.000,multumesc

 

Eu spun ca se merita sa dai 2820 lei pentru 3 ani ,niciodata nu poti sti ce probleme apar .

Link to comment
Share on other sites

Am intrebare a rezolvat cineva zornaitul tobei de la motorul de 2000 diesel de pe f10?? Am auzit foarte multe carora le zornaie toba la relantii.

 

 

Nici reprezentanta nu a rezolvat problema. Si la F11 face la fel. A fost o rechemare in reprezentanta, unde schimba tobele, dar degeaba, dupa un timp faceau la fel.

 

Se aude mai tare cand masina este parcata pe panta.

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

Incredibil asa la o clasa premium sa imi zornaie toba , nici la dacia 1310 nu face asa, o sa dau toba jos sa vedem daca se rezolva ceva.

 

Si la mine zornaie cateodata. Am auzit prima oara cand am cumparat masina, la dealer si nu stiam de ce face asa. Dupa ce s-a incalzit n-a mai facut. Acum o sapt cand mecanicul mi-a schimbat distributia, cand am fost sa iau masina, acelasi zgomot. A inceput sa tina de teava si zgomotul disparea. E ultima oara cand am mai auzit acel zgomot si probabil a reaparut atunci pt ca a desfacut probabil tevile pe sub ea. Mi-a zis ca de vina sunt niste inele de cauciuc care tin teava si pana se incalzeste mai poate face si asa. Nu-i nimic grav, o sa dispara. Poti sa le dai cu ceva degresant daca inca persista.

Link to comment
Share on other sites

Eu am luat garantia extinsa de la BMW Filaret. Tine cont ca ea e valabila peste tot in luma, la orice service autorizat BMW.

 

Salut,

 

Si mie au incercat sa-mi bage pe gat reviziile obligatorii, la Bavaria (Baneasa si Otopeni). Si chiar incercau sa fie foarte convingatori ca asta este singura solutie acceptata de BMW.

 

Apoi am fost la Filaret unde mi s-a spus ca nu e adevarat si ca se poate doar garantie si atat. Am dat pe inca 3 ani (peste cei 2 standard) 6500 lei.

 

Oricum eu doar la ei fac revizii/reparatii pt ca sunt oameni foarte amabili si al birou si in service plus ca sunt singurii care te lasa lg masina in service!!

 

(am schimbat tot la ei radiatorul de AC, pe garantia de 2 ani).

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Si mie au incercat sa-mi bage pe gat reviziile obligatorii, la Bavaria (Baneasa si Otopeni). Si chiar incercau sa fie foarte convingatori ca asta este singura solutie acceptata de BMW.

 

Apoi am fost la Filaret unde mi s-a spus ca nu e adevarat si ca se poate doar garantie si atat. Am dat pe inca 3 ani (peste cei 2 standard) 6500 lei.

 

Oricum eu doar la ei fac revizii/reparatii pt ca sunt oameni foarte amabili si al birou si in service plus ca sunt singurii care te lasa lg masina in service!!

 

(am schimbat tot la ei radiatorul de AC, pe garantia de 2 ani).

 

Erata: 6.320 :)

Link to comment
Share on other sites

@RaYn3 La mine daca tin piciorul pe toba, o tin fixa nu mai zornaie, dar in rest la relantii face mereu, la cald la rece nu conteaza deci care ar fi rezolvarea?

 

Cu siguranta tot de la toba zornaie si asa cum mi-a spus mecanicul, problema pare sa fie la acele inele tampon din cauciuc. Stiu ca mi-a zis ca s-ar putea "gresa" cu ceva ori sa le inlocuiesti in ultima instanta.

Link to comment
Share on other sites

@RaYn3 La mine daca tin piciorul pe toba, o tin fixa nu mai zornaie, dar in rest la relantii face mereu, la cald la rece nu conteaza deci care ar fi rezolvarea?

 

Mai poate fi racordul flexibil. Ala se manifesta asa cum zici tu...

Daca ai simtit si miros de gaze arse in masina, el e sigur.

Link to comment
Share on other sites

Scrie in acel fisier cu informatii (ala in germana ... Informationen zur Software-

Aktualisierung ):

>

MX-3.5.4, TX-3.5.8

>

TX-2.6.6

>

MX-1.12.0

Iar la masina intri la bluetooth(cred ... daca mai tin bine minte ...) si la setari, undeva, iti arata varianta softului si ... le compari.

Succes!

 

 

Apropo ... fisierul meu de update (UPD01008) are 8, 07 Mb ...

 

atat are si cel tras de mine , daca reusesc maine va anunt

 

atat are si cel tras de mine , daca reusesc maine va anunt

 

oare trebuie stik format FAT32?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.