Jump to content

ce motor mai puternic sa pun pe un 316i ?


secadan

Recommended Posts

Nu stiu ce discutati voi aici, insa discurile(cel putin fata) sunt identice de la 316-328i.

Pe spate la fel, doar 328i are ventilate, in rest pe compact daca are discuri, sunt identice si alea.

 

De ce am mai pus eu frane de 330i fata-spate la mine?

Fiindca sistemul de franare pt 328i e identic cu cel de 316i, exceptand discurile spate, care sunt mai mici in diametru dar sunt ventilate.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

problema mare la o asfel de conversie e de fapt partea electrica, schimbata aproape complet.. iti trebuie cam tot...si bord, si multe alte chestii..

E o sursa necontenita de probleme electrice...

nu inteleg de ce nu o vinzi si cumperi una direct 325i sau poate chiar un 328i pe care o o inmatriculezi la BG si gata...

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Total gresit. Intr-adevar nu as vrea "legi de dinamica" din partea ta. :D

Accelerarea este o stare in care se afla un corp caruia i se aplica o forta pentru a i se mari viteza. In momentul in care franezi cand ajungi la 100 km/h iei piciorul de pe acceleratie si apesi frana. In momentul in care ai luat piciorul de pe acceleratie masina nu mai este in accelerare, nu ? Deci masina decelereaza la fel cu alta care se afla deja la viteza de 100 km/h. ;)

In concluzie decelerarea (franarea) se produce la fel pentru o masina indiferent daca mergea cu 100 km/h de o ora sau a ajuns la 100 km/h in cateva secunde inainte de franare. Conteaza doar viteza de la care se franeaza, nu ce facea masina inainte.

 

NU

Link to comment
Share on other sites

problema mare la o asfel de conversie e de fapt partea electrica, schimbata aproape complet.. iti trebuie cam tot...si bord, si multe alte chestii..

E o sursa necontenita de probleme electrice...

nu inteleg de ce nu o vinzi si cumperi una direct 325i sau poate chiar un 328i pe care o o inmatriculezi la BG si gata...

off: Mihai cat aveai RCAul la 2.5 ?

Link to comment
Share on other sites

asa cum e cu 1.6 merg cu ea pana la 190 km/h (in anumite circumstante)si tin franele foarte bine .

total gresit, pune tu vara pe autostrada frana de 2-3 ori de la 160 ++ sa vezi ce randament mai dau franele incalzite.

totusi, nu suntem pe circuit cu discuri pro, carbon si alte minutatii .

 

si daca nu ma crezi, in primele minute in care iti vei pune un motor mai puternic iti vei da seama ca franele pur si simplu nu fac fata.

 

vrei sa vezi un vw t4 stoc cu motor de 6000 cmc de bmw? sa vezi acolo senzatie , 200++ km/h si canci frane....

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce discutati voi aici, insa discurile(cel putin fata) sunt identice de la 316-328i.

Pe spate la fel, doar 328i are ventilate, in rest pe compact daca are discuri, sunt identice si alea.

 

De ce am mai pus eu frane de 330i fata-spate la mine?

Fiindca sistemul de franare pt 328i e identic cu cel de 316i, exceptand discurile spate, care sunt mai mici in diametru dar sunt ventilate.

Poate la e46 e asa , la e36 pe spate ai tamburi si fata discuri simple .

Link to comment
Share on other sites

Poate la e46 e asa , la e36 pe spate ai tamburi si fata discuri simple .

Ai tamburi pe spate doar la 316,318i inainte de 1996.

De la 1996 in sus toate 316i au discuri pe spate exact ca si 318is, 320i,323i, 325i, iar pe fata ai discuri ventilate tot din acelasi an.

 

Doar 328i are discuri ventilate pe spate.

Link to comment
Share on other sites

Tu nu ai vazut e36 facelift.

Toate au discuri.

Uite aici pe spate:

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=BE11&mospid=47424&btnr=34_0567&hg=34&fg=10

Si pe fata:

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=BE11&mospid=47424&btnr=34_0041&hg=34&fg=07

exista si ventilate fata la 316i.

Sent from my HTC One

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Ma rog, pe facelift, toate intalnite de mine au avut discuri pe spate. Vorbesc de la 1997 in sus. Dar am vazut si model 1996 cu discuri spate.

Dar afirmatia lui DEST cum ca nu exista discuri spate pe e36 316i este eronata.

Ca nu sunt pe toate e36, ca a fost optiune, ca am nimerit doar eu cu discuri spate, e alta problema.

Chiar ieri am vazut 2 compact 1998-1999, aveau discuri spate normale si fata ventilate, masini 316i si 318i.

Link to comment
Share on other sites

318i-ul meu din '91 are acum discuri ventilate si pe fata si pe spate.

Cand am cumparat-o avea discuri simple pe fata si tamburi pe spate.

Bmwfans imi "zicea" ca masina mea putea veni si cu discuri ventilate pe fata si doar simple pe spate.

E posibil ca cele care aveau discuri pe spate din fabrica sa fi fost puse ca optionale.

 

Apropo roco, ca sa imi pun discuri de 330 (banuiesc ca de e46) pe E36 ce trebuie sa schimb?

Se schimba mai multe decat discurile, etrierii si suportii de etrier?

Banuiesc ca nu o sa mai am nevoie de jantele de 15", nu?

Link to comment
Share on other sites

Roco uitate mai bine pe real oem si vezi ca la discurile ventilate fata care ar trebui sa fie pozitia 2 nu e nici un cod nimic.Poza e pentru toate modelele la fel .

Si eu am discuri ventilate fata si discuri spate dar le-am montat eu , deci afirmatia cu dezmembrarile nu e relevanta.

Daca vorbim de anul 98 deja vorbim de sistemul de franare de pe viitorul e46 .

 

318i-ul meu din '91 are acum discuri ventilate si pe fata si pe spate.

Cand am cumparat-o avea discuri simple pe fata si tamburi pe spate.

Bmwfans imi "zicea" ca masina mea putea veni si cu discuri ventilate pe fata si doar simple pe spate.

E posibil ca cele care aveau discuri pe spate din fabrica sa fi fost puse ca optionale.

 

Apropo roco, ca sa imi pun discuri de 330 (banuiesc ca de e46) pe E36 ce trebuie sa schimb?

Se schimba mai multe decat discurile, etrierii si suportii de etrier?

Banuiesc ca nu o sa mai am nevoie de jantele de 15", nu?

Jante pe 17 minim parca.

Edited by DEST
Link to comment
Share on other sites

ma bucur sa vad atatea raspunsuri, unele chiar si argumentate , aproape toti cei de aici au dreptate in legatura cu franele si cei care spun sa le schimb si cei care spun ca nu e nevoie , depinde doar de ce vrei de la masina . Eu inteleg ca un 325 poate atinge suta si sa franeze brusc iar si iar de cate 6 ori intr-un minut (sa presupunem )caz in care franele sunt extrem de solicitate si e nevoie de ceva performant pentru ca cele de pe 316 nu fac fata, deorece, inginerii de la bmw stiau ca 1.6 nu va ajunge suta decat de 2 ori / minut , in consecinta nu vor fi supuse unui stres termic major . Pe de alta parte eu vreau un motor mai puternic pt drift-burnout in spatii mai restranse si nici decum pt aventuri in trafic , de aceea cred ca nu e nevoie sa le schimb !

Ma tem si eu exact de ce spunea DOMI parca , de instalatie electrica ,computer etc

Nu sunt suta la suta hotarat sa fac schimbarea si tocmai de aceea am vrut sa ma consult cu cineva ,sa vad ce presupune schimbarea si daca se merita sa investesc timp si bani . Nici nu se pune problema sa-mi vand masina deoarece imi place mult cum ma simt cu ea si functioneaza foarte foate bine (pt un 316),nu am avut si nu am probleme cu ea . E stock si-mi place asa iar daca nu schimb motorul tot asa o sa o pastrez .

Pentru a afla parerile voastre am deschis acest topic si nu pentru a jigni sau a fi jignit sau alte rautacisme !

Pun si cateva imagini cu pisicuta..

 

sunt cam mari pozele si ma limitez la trei

post-60643-0-02530800-1389973904_thumb.jpg

post-60643-0-94626900-1389974165_thumb.jpg

post-60643-0-73016600-1389974512_thumb.jpg

Edited by secadan
Link to comment
Share on other sites

Eu vorbesc din experienta si iti spun ca aia 2 ani de itp o sa treaca repede ,or sa apara si alte probleme la masina si va trebui sa le rezolvi iar cand va veni ITP ul o sa iti para rau ca nu e omologat .Asta daca vrei sa nu iti bati joc de banii tai care din moment ce ti-ai luat un compact din 96 nu cred c a ai prea multi.Tu faci ce vrei dar eu iti spun ca mai bine incerci sa faci schimb sau sa o vinzi si sa iti iei ce vrei .
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.