Jump to content

Daca "beemveu" mi-a trebuit, "beemveu" am...


Error

Recommended Posts

Mi-am luat si eu un BMW 316i '95, distributie pe lant si pe langa ca trebuie sa investesc oleaca in aspectul interior si am avut probleme la transcriere deoarece motorul a fost schimbat sau nu se poate citi seria, am reparat clima si schimbat pragurile am facut si eu consumul la aceasta minunata masina si imi iese 10 sau chiar 11 la suta in regim mixt, mixtul in cazul meu reprezinta mers normal afara pana in 120km/h iar in oras merg omeneste, schimb vitezele pana in maxim 2.500rpm iar la 100km fac maxim 20km de oras, este normal sau mai am ceva de reparat si pe acolo? Merci!

 

P.S. Indicatorul de consum instant arata corect? In regim de croaziera cu 2 oameni in masina la viteza intre 100 si 120km/h greu il pot convinge sa scada sub 8%, rar se situeaza acul intre linia de 8% si cea de 6%

Edited by Error
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat si eu un BMW 316i '95, distributie pe lant si pe langa ca trebuie sa investesc oleaca in aspectul interior si am avut probleme la transcriere deoarece motorul a fost schimbat sau nu se poate citi seria, am reparat clima si schimbat pragurile am facut si eu consumul la aceasta minunata masina si imi iese 10 sau chiar 11 la suta in regim mixt, mixtul in cazul meu reprezinta mers normal afara pana in 120km/h iar in oras merg omeneste, schimb vitezele pana in maxim 2.500rpm iar la 100km fac maxim 20km de oras, este normal sau mai am ceva de reparat si pe acolo? Merci!

 

P.S. Indicatorul de consum instant arata corect? In regim de croaziera cu 2 oameni in masina la viteza intre 100 si 120km/h greu il pot convinge sa scada sub 8%, rar se situeaza acul intre linia de 8% si cea de 6%

 

este un consum real !

cat vrei sa consume un motor de 1600 cmc de 100 cp si 150 nm

care trage din greu sa care o caroserie de 1200 kg ???

fabricantul da un consum de: 10,4 l/100 km in oras

si mai pune si faptul ca este o masina veche, benzina proasta, circulatie romania.

 

si stii foarte bine cum calculeaza constructorii consumul (IN CONDITII OPTIME) !

daca vroiai consum mic de ce nu ti-ai luat diesel sau alta marca de masina.

 

bafta !

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pana in 80-90 km/h ( extraurban ), mers constant, poti scoate consum bun cu motorizarea asta. De indata ce ai trecut de 100-110 incepe sa pape. Am motorizarea asta si pot spune ca raportat la puterea si capacitatea motorului, consumul este destul de mare.

Totusi, incearca sa verifici debitmetrul, sonda lambda... Astea sunt in general principalele vinovate ale consumului marit de combustibil.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Motorizarea aia, ia cam un 9-10 l/100 km mixt, daca motorul e in mintile lui si mergi omeneste.

Merci de raspuns, ma asteptam la un 8 poate chiar in conditii vitrege 9 dar nu 11 la stilul meu de mers...

 

 

N-am avut motorizarea asta dar mi se pare un pic cam mare consumul, avand in vedere cum mergi.

Merci de raspuns!

 

 

este un consum real !

cat vrei sa consume un motor de 1600 cmc de 100 cp si 150 nm

care trage din greu sa care o caroserie de 1200 kg ???

fabricantul da un consum de: 10,4 l/100 km in oras

si mai pune si faptul ca este o masina veche, benzina proasta, circulatie romania.

 

si stii foarte bine cum calculeaza constructorii consumul (IN CONDITII OPTIME) !

daca vroiai consum mic de ce nu ti-ai luat diesel sau alta marca de masina.

 

bafta !

Nu am vrut diesel deoarece nu ma coafeaza pe mine aceste motoare, am preferat tot timpul decat sa dau banii gramada pe piesele enorm de scumpe la diesel cand se defecteaza sa ii dau mai putin si pe rand platind diferenta de consum + benzinarele nu le consider la fel de pretentioase ca cele diesel, strict parere personala. Merci de raspuns!

 

 

Pana in 80-90 km/h ( extraurban ), mers constant, poti scoate consum bun cu motorizarea asta. De indata ce ai trecut de 100-110 incepe sa pape. Am motorizarea asta si pot spune ca raportat la puterea si capacitatea motorului, consumul este destul de mare.

Totusi, incearca sa verifici debitmetrul, sonda lambda... Astea sunt in general principalele vinovate ale consumului marit de combustibil.

Sa verific debitmetrul cum? Sonda la fel... Se poate verifica altfel decat prin inlocuire? Merci!

 

 

tot ce este benzina cum treci de 120 incepe sa pape

Nu trec de 120 niciodata, si rareori pastrez aceasta viteza, am scris 120 ca fiind maxim, viteza mea medie se situeaza de cele mai multe ori in jurul vitezei de 105-110. Merci!

 

 

nu inteleg rostul topicului/ intrebarea... cred ca sunt 1000 de topicuri cu consumul...

Degeaba nu intelegi tu rostul/intrebarea, caut cu functia search si gasesc consumuri de 6.5 sau chiar 6%, mi se pare normal sa-mi pun intrebarea daca am ceva defect cand majoritatea declara consum de 6-6.5 extraurban si mie imi ia 8, tie nu? Sper ca va dati seama ca nu ma ingrijoreaza cei 1-2 litri care i-ar putea lua in plus cat ma ingrijoreaza posibilitatea unei defectiuni... Merci!

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca 10,4 e declarat ca si consum urban, in conditiile initiatorului cel mixt nu ar trebui sa sara de 7-8. E clar ca are o problema.

 

As incepe prin a verifica furtunasele de vacuum si cu un multimetru celelalte: debitmetru, sonda lambda si ceilalti senzori. Dar pentru asta trebuie si manualul de service cu valorile ideale.

Edited by MyKe
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

pe cand la diesel incepe sa scada :rolleyes:

 

oricum nu ma plang de consum :popcorn:

 

te deranjeza?

 

@error mi se pare ca o dai in vrajeala, si ai facut un topic la misto, du-te la service si repar-o, fa-i remap si o sa manance mai putin

Edited by BOASKA
  • Like 2
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Daca ti-a trebuit BMW, fara suparare, trebuia sa fii constient ca pana si un E36 316i o sa coste mai mult la intretinere si la consum decat alte masini. Una peste alta, recomand ce zic colegii mai sus, du-o la service si vezi sa nu fie ceva stricat. Personal as vinde-o in locul tau, dar fiecare face cum crede ca e mai bine :thumbsup:
  • Like 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Daca ti-a trebuit BMW, fara suparare, trebuia sa fii constient ca pana si un E36 316i o sa coste mai mult la intretinere si la consum decat alte masini. Una peste alta, recomand ce zic colegii mai sus, du-o la service si vezi sa nu fie ceva stricat. Personal as vinde-o in locul tau, dar fiecare face cum crede ca e mai bine :thumbsup:

 

hai ca l-ai lovit rau, el care vrea senzatie de croaziera cu un 316i din 95, motor schimbat, serii polizate, si praguri pachet m, acum dupa atata efort sa-l vanda ?:pardon:

  • Like 7
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut 318i brek si consumul mediu era undeva la 9-10%, deci urban sarea lejer de 11%, insa pe autostrada la 110km/h, nu am scos mai mult de 6,6-6,8% km. Toate astea le-am facut pe proba la pompa, fara OBC sau alte minuni. Ma gandesc ca motorul de 1.6 trage mai greu de caroseria deja grea pt un astfel de propulsor, deci e posibil sa consume o idee mai mult decat motorul de 1.8.

Legat de consumul instant, acolo e cu schepsis, daca apesi nu mai mult de 2 mm pedala de acceleratie fiind pe autostrada si mergand constant, acul ala sare imediat cu cativa litri mai mult; oricum, eu reuseam sa-l tin in dreptul gradatiei de 6 l.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu mai frecati manganul aiurea, un m43b16 intretinut si fara probleme nu consuma in nici un caz 10-11 mixt si stiu bine ce vorbesc.

O sa revin cu un raspuns dupa ce iese din service.

 

Daca 10,4 e declarat ca si consum urban, in conditiile initiatorului cel mixt nu ar trebui sa sara de 7-8. E clar ca are o problema.

 

As incepe prin a verifica furtunasele de vacuum si cu un multimetru celelalte: debitmetru, sonda lambda si ceilalti senzori. Dar pentru asta trebuie si manualul de service cu valorile ideale.

Merci de raspuns!

 

@Error.Welcome to the club. :drinks:

 

Cam ala este consumul la 316i ..consum de 6-7% exterior are probabil un e46 in mintile lui.

 

P.S.La cate probleme are ma gandesc ca ai cumparat foarte ieftin masina :unsure:

Foarte ieftin inseamna 1.000e? Daca da, inseamna ca l-am cumparat foarte ieftin... Parere personala ca a fost un pret ok.

 

oricum nu ma plang de consum :popcorn:

 

te deranjeza?

 

@error mi se pare ca o dai in vrajeala, si ai facut un topic la misto, du-te la service si repar-o, fa-i remap si o sa manance mai putin

Corect... ti se pare. Oricum merci de raspuns, nu ma gandeam ca se poate face remap la o astfel de masina, si vb serios cand zic asta...

 

Daca ti-a trebuit BMW, fara suparare, trebuia sa fii constient ca pana si un E36 316i o sa coste mai mult la intretinere si la consum decat alte masini. Una peste alta, recomand ce zic colegii mai sus, du-o la service si vezi sa nu fie ceva stricat. Personal as vinde-o in locul tau, dar fiecare face cum crede ca e mai bine :thumbsup:

Ma gandesc serios ca dupa ce o pun la punct sa o vand cu toate ca sincer ma indoiesc ca o sa recuperez investitia, cat despre constienta sunt constient si am fost ca o sa coste, eu cream doar sfaturi si pareri. Merci!

 

hai ca l-ai lovit rau, el care vrea senzatie de croaziera cu un 316i din 95, motor schimbat, serii polizate, si praguri pachet m, acum dupa atata efort sa-l vanda ?:pardon:

Esti un domn! Alte cuvinte nu-si au rostul :))

 

Eu am avut 318i brek si consumul mediu era undeva la 9-10%, deci urban sarea lejer de 11%, insa pe autostrada la 110km/h, nu am scos mai mult de 6,6-6,8% km. Toate astea le-am facut pe proba la pompa, fara OBC sau alte minuni. Ma gandesc ca motorul de 1.6 trage mai greu de caroseria deja grea pt un astfel de propulsor, deci e posibil sa consume o idee mai mult decat motorul de 1.8.

Legat de consumul instant, acolo e cu schepsis, daca apesi nu mai mult de 2 mm pedala de acceleratie fiind pe autostrada si mergand constant, acul ala sare imediat cu cativa litri mai mult; oricum, eu reuseam sa-l tin in dreptul gradatiei de 6 l.

Un raspuns pertinent! Multumesc!

 

eu tin minte ca nici cand aveam benzinar nu ma plangeam de consum prea tare, nu pot sa spun cat consuma pisica ca se opareste iar ala @hitman 1342i

.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

A fost un pret ok si nu prea... cam multe probleme ai avut cu masina asa din start ... cred ca lista va mai continua pt un e36 din 95,poti sa te astepti la asta .

 

Eu nici nu vreau sa calculez cat am bagat in al meu e36 (320i,97), asta fara reparatii capitale prin service,doar cele necesare (discuri ,placute ,directie,service motor, etc).Nefiind o masina noua are nevoie de mai multa atentie ,dar pot sa spun ca m-am bazat pe masina in fiecare zi.Am vrut sa merg in Grecia am facut bagajele si am plecat a doua zi .Asta o spun asa ca o paranteza.

 

Cat despre consum cred ca te-ai lamurit.

 

Bafta.

Edited by calinbmw2000
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

A fost un pret ok si nu prea... cam multe probleme ai avut cu masina asa din start ... cred ca lista va mai continua pt un e36 din 95,poti sa te astepti la asta .

 

Eu nici nu vreau sa calculez cat am bagat in al meu e36 (320i,97), asta fara reparatii capitale prin service,doar cele necesare (discuri ,placute ,directie,service motor, etc).Nefiind o masina noua are nevoie de mai multa atentie ,dar pot sa spun ca m-am bazat pe masina in fiecare zi.Am vrut sa merg in Grecia am facut bagajele si am plecat a doua zi .Asta o spun asa ca o paranteza.

 

Cat despre consum cred ca te-ai lamurit.

 

Bafta.

1000 de euro nu e un pret ok pentru un E36 bun. Nu te poti astepta ca la pretul asta masina sa mearga brici. Daca iti place si vrei sa o pastrezi, merita sa investesti in ea. Daca nu, mai bine o vinzi si iti iei altceva.

 

Pot spune ca sunt relativ lamurit in legatura cu consumul, cum am spus si mai sus dilema mea era ca vedeam pe anumite topicuri 6% si mie imi iesea 10 si nu intelegeam de ce, se pare ca nu toti suntem sinceri cand oferim anumite date/infouri. Masina este intr-o stare tehnica foarte buna cu consumabilele la zi, carte service pe ultimii 5 ani, in banii aia am primit un set de praguri cu factura de 700 de lei + un set de roti de iarna cu cauciucuri DOT 2013, problemele mele sunt de ordin estetic acum, de aia ziceam ca-l consider un pret ok. Masina a fost ingrijita cu atentie cum va fi si de acum incolo, imi place foarte mult modelul si cum sunt si motociclist(un hobby destul de scump) nu am avut 1.600-1800e cash sa iau unul brici de aceea am ales sa cumpar unul in stare tehnica buna si cu defecte de ordin estetic, care le poti rezolva pe rand. Cat despre consum cand imi aduc aminte cat de omeneste merg cu ea si ca ea consuma ~10% nu pot sa nu ma intreb oare cat ar consuma daca as da in ea asa calumea, poate peste 15-17%?

:drinks:

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.