Jump to content

Bmw e92 335i


cristy7610

Recommended Posts

Daca gasesti un 335i ingrijit,cred ca nu vei avea ce sa-i reprosezi,ca motorizare ma refer.Motorul chiar e senzatie si pot spune ca poate fi folosita ca masina de zi cu zi...evident,consumul e mai ridicat dar si senzatia e pe masura.

 

Nu ma sperie consumul. Conduc din cand in cand si un 630i e63, in perioada mai calda a anului, ce-i drept, si sunt de fiecare data uimit de cum trage motorul aspirat de 3l benzina, imi dau seama cum e cu turbo si peste 50 de cai in plus. Tocmai din acest motiv am luat in considerare 335i. Mi se pare compromisul perfect fata de un m3 e92, la care in cazul meu, nu mi se pare justificat sa platesc cheltuielile de intretinere si taxe (impozit etc.) si nici nu o voi putea folosi ca masina de zi cu zi. Oricum, vreau neaparat cutie automata si preferabil padele. 8)

Edited by ToShiRo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Astazi am observat ca baga caldura doar pe partea soferului,pe cea a pasagerului baga,dar ceva mai rece.De exemplu,daca reglez ambele valori la 28°C pe partea dreapta ajunge doar la 20°C.Din ce am citit pe alte site-uri,cauza ar fi radiatorul din interior aflat sub bord care ar fi infundat si alta solutie nu exista,decat inlocuirea lui.Deja am comandat radiatorul(Valeo),urmand sa dau bordul jos,undeva pe joi.Cu ocazia asta as face si retrofit-ul la navigatie+ I-drive dar problema e ca nu gasesc plansa de bord la un pret mai bun.Am gasit o plansa de bord la un parc de dezmembrari dar imi cere 500€,fara airbag-uri.Voi ce spuneti?E bun acest pret?Navigatia(CIC) am gasit-o la 700euro.
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea mea este alta,daca tot faci upgrade,de ce nu iti pui NBT ? Diferenta de pret nu este semnificativa am inteles :thumbsup:

Am auzit de NBT dar nu stiam ca se poate face retrofit la modelul meu...Eu nu cred ca ar fi o diferenta de pret asa de mica intre CIC si NBT...Spun asta deoarece astazi am vb cu cineva care are la vanzare un CIC si il vinde ptr retrofit la NBT ,dar spunea ca e destul de scumpa...Daca stiti pe cineva care are de vanzare asa ceva,lasati un msj aici

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nu e decat 350 euro emulatorul de NBT :rolleyes:

 

 

bordul ar trebui sa fie pe la 300eur.....

 

Am vb cu cineva din Bacau iar navigatia NBT completa ajunge undeva la 1800 euro,aici intra si acel joystick cu touch+montaj...Mai trebuie sa gasesc plansa de bord +trimul central..Navigatia CIC ma ajunge undeva la 950 euro+montaj fara combox...Chiar nu stiu ce sa aleg intre cele doua,practic daca adaug combox la CIC ajung aproape de pretul NBT...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pune o intrebare si la neo_anderson ( asta daca nu ai facut-o deja ) iar cei care vand CIC majoritatea au pus o mica diferenta si au up-gradat la NBT,tu de ce nu ai face acest lucru direct daca tot te-ai apucat de investitii majore.Confirm cele spuse de colegul sm3agol vizavi de touch ,si de acolo poti economisi ceva.
Link to comment
Share on other sites

Am vb cu cineva din Bacau iar navigatia NBT completa ajunge undeva la 1800 euro,aici intra si acel joystick cu touch+montaj...Mai trebuie sa gasesc plansa de bord +trimul central..Navigatia CIC ma ajunge undeva la 950 euro+montaj fara combox...Chiar nu stiu ce sa aleg intre cele doua,practic daca adaug combox la CIC ajung aproape de pretul NBT...

nu faceti combinati cu cel de la bacau nu recomand plus ca 1800 e muuult rau in bucuresti neo anderson ia1200 euro vb cu el sa nu ziceti ca nu v am avertizat sunt destui care se plang de cel din bc dar ma mir ca nu ati auzit plus ca are preturi fffoarte mari

Edited by danwmb
Link to comment
Share on other sites

nu faceti combinati cu cel de la bacau nu recomand plus ca 1800 e muuult rau in bucuresti neo anderson ia1200 euro vb cu el sa nu ziceti ca nu v am avertizat sunt destui care se plang de cel din bc dar ma mir ca nu ati auzit plus ca are preturi fffoarte mari

Nu pot confirma sau infirma ceea ce spui,doar am intrebat cateva detalii,mi s-a parut foarte amabil...oricum,maine e posibil sa primesc plansa de bord de la un parc de dezmembrari.Inca sunt in dubii cu privire la CIC sau NBT..Practic NBT-ul are in plus rezolutia mai ridicata,meniul putin mai futurist si acel touch care nu stiu cat de practic e in folosirea de zi cu zi,iar pretul este aprox de 400-500 euro in plus.

Astazi am schimbat bujiile +curea si role intinzatoare iar spre surprinderea mea masina a devenit foarte,foarte silentioasa.La relantiu se aude doar toba :)

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare din nou.

Nici nu stiu cu ce sa incep...

-Miercuri mi-a ajuns plansa de bord ,pe care am gasit-o la un pret foarte bun..adusa de la un parc de dezmembrari din Ungaria.

Intre timp gasesc un anunt pe OLX cu un amplificator prologic 7 si il cumpar si pe asta.

-Vineri m-am apucat de schimbarea radiatorului de sub bord(incalzea doar pe partea soferului) +noua plansa ptr navigatie CIC,iar sambata ajung la Bucuresti ptr montare si codare..

De aici au inceput problemele...Codarea s-a facut relativ bine,doar ca amplificatorul prologic era mort complet..Normal ca imediat l-am sunat pe cel care mi la vandut ,dar ia-l de unde nu-i...Nici telefon,nici anunt...ordinarul a disparut ca magaru-n ceata.Mi-am luat o teapa de doar 250 de euro...totusi,am gasit pe cineva in Bucuresti care se ocupa cu service ptr electronice,printre care si amplificatoare,poate,poate reuseste sa il readuca la viata.

Din ce mi-a explicat baiatul care mi-a codat navigatia ar fi ca odata ce gasesc un amplificator functionabil ar fi doar plug&play deoarece e deja codata ptr sonorizare.

O alta problema ar fi legata de parktronic,adica cand bag in marsalier nu imi apare nimic in I-drive,doar se aud acele bip-uri...Masina este prevazuta din fabrica,doar ca la codare nu a putut comunica cu acest modul care ar fi cu probleme. sau ca nu ar fi original bmw,ceea ce e foarte putin probabil sa fie asa.....Chiar nu stiu ce sa mai cred...

Edited by cristy7610
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

amplificatoarele pot fi reparate la o firma in Ungaria, desi nici ei nu le pot repara chiar pe toate, al meu nu a putut fi salvat.

 

asta e firma: http://www.diyparadise.net/logic_7_repair_kit.html

 

daca deja e codat totul pentru L7 iar acesta nu merge, trebuie sa inchizi circuitul de la fibra optica pana il repari, probabil din cauza aceasta nu iti merge nici parktronic-ul, la mine nu mergea mai nimic in i-Drive cu ampl. scos si fara sa inchid circuitul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

amplificatoarele pot fi reparate la o firma in Ungaria, desi nici ei nu le pot repara chiar pe toate, al meu nu a putut fi salvat.

 

asta e firma: http://www.diyparadi...repair_kit.html

 

daca deja e codat totul pentru L7 iar acesta nu merge, trebuie sa inchizi circuitul de la fibra optica pana il repari, probabil din cauza aceasta nu iti merge nici parktronic-ul, la mine nu mergea mai nimic in i-Drive cu ampl. scos si fara sa inchid circuitul.

 

Asa mi-a spus si cel care a codat-o,toate sunt legate intre ele,adica L7,bluetooth,parktronic.Luni ma duc sa inchid circuitul de fibra,poate isi revine.

Cel la care am lasat amplificatorul lucreaza in domeniu de foarte multi ani,are chiar un anunt pe olx cu service ptr asa ceva.Sper sa il repare,oricum am gasit la cineva din Buc un L7 care mi-l ofera cu proba,la un pret decent..Cred ca luni ajung din nou pe acolo.

 

Link to comment
Share on other sites

cine ti a codat masina? modulele comunica intre ele pe CAN nu pe MOST, deci mesajul de la PDC catre navi v a ajunge pe CAN. sigur cine ti a montat cic ul se pricepe? sigur emulatorul folosit era bun?

 

inca un lucru pe care nu l inteleg e urmatorul. ai montat logic 7 dar nu ai spus nimic de schimbatul difuzoarelor, subwooferelor, cablaj....

 

 

cum se aude parctronic ul daca tie nu iti merge logic 7? eu stiu ca sunetul de la PDC trece prin CIC si de acolo catre boxe. daca ai logic 7, sunetul de la cic se duce pe MOST la Logic 7 si de acolo in difuzoare.......

 

 

sunt mult necunoscute la ce ai facut tu acolo.........

Link to comment
Share on other sites

cine ti a codat masina? modulele comunica intre ele pe CAN nu pe MOST, deci mesajul de la PDC catre navi v a ajunge pe CAN. sigur cine ti a montat cic ul se pricepe? sigur emulatorul folosit era bun?

 

inca un lucru pe care nu l inteleg e urmatorul. ai montat logic 7 dar nu ai spus nimic de schimbatul difuzoarelor, subwooferelor, cablaj....

 

 

cum se aude parctronic ul daca tie nu iti merge logic 7? eu stiu ca sunetul de la PDC trece prin CIC si de acolo catre boxe. daca ai logic 7, sunetul de la cic se duce pe MOST la Logic 7 si de acolo in difuzoare.......

 

 

sunt mult necunoscute la ce ai facut tu acolo.........

 

 

Montarea mi-a facut-o Cristi,un baiat din Iasi care a venit la Bucuesti ieri dimineata,iar codarea si hartile au fost facute de Vali..Am ajuns in parcarea unui service care repara doar Bmw-uri,undeva pe B-dul Timisoara,iar detaliile legate de comunicarea intre module imi sunt straine ptr a putea da un raspuns..Masina este prevazuta din fabrica cu L7,fostul proprietar a vrut navigatie si a montat acel Dynavin.Amplificatorul L7 nu se putea conecta la Dynavin,iar ptr asta a montat un amp Alpine ptr a avea sonorizare pe difuzoarele masinii.Stiu ca mai este un difuzor sub bord,in partea soferului in care se aude pdc-ul...

Legat de ordinarul ala care mi-a vandut amplificatorul,se poate face ceva daca depun o plangere la politie? Intreb asta ptr ca stim cu totii cat de serviabila e politia romana in astfel de cazuri...

Edited by cristy7610
Link to comment
Share on other sites

Ma poate ajuta cineva din Bucuresti in legatura cu amplificatorul defect pe care l-am lasat la service? Astazi mi-au spus ca au rezolvat problema la el si cel mai bine ar fi sa vin acolo ptr a face proba...Sincer,nu prea as vrea sa bat drumul pana la Bucuresti si sa constat ca inca nu e functional,de aceea apelez la cineva care are sistem prologic 7 pe masina lui,sa dea o fuga pana in zona Miltitari-Practiker si sa il puna pe masina lui ptr al testa...Asta ar fi ptr ziua de maine...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.