Jump to content

Bmw e92 335i


cristy7610

Recommended Posts

N-ai zis daca o colanteaza si pe dinauntru. Arata bine asa....ce sa zic, iti ia ochii pe strada :)

 

Scuze.Momentan nu e facuta si pe dinauntru.Urmeaza sa ma duc peste o saptamana si sa mai faca mici retusuri,apoi sa o colanteze la praguri si zona stalpului pe interior.Trebuia sa o faca astazi,dar nu am mai vrut sa stau,trebuia sa ajung acasa in seara asta...

Din poze nu se vede acel efect de aluminum,care e mai pronuntat atunci cand sta in lumina soarelui.

Link to comment
Share on other sites

Arata foarte bine, desi eu eram reticent la culoarea asta. Sa te bucuri de ea !

 

Ai surprins bine nuanta, lumina buna dar nu soare orbitor.

 

Multumesc.Chiar si eu am avut indoieli,dar ma bucur de alegerea facuta.Cand am ajuns la atelier aveau doar o bucatica de folie si chiar nu imi dadeam seama cum va da pe masina..Am cautat pe net poze,informatii dar tot ce am gasit erau doua poze cu un Mercedes..Cei de la Dcm mi-au recomandat sa merg pe aceasta culoare,fiind ceva nou si deosebit.Acum,gusturile difera ..ptr unii e wow,ptr altii bau,dar daca cel mai mare critic al meu(sotia) :) a spus ca am facut alegrea perfecta,inseamna ca asa e :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ai facut o alegere foarte buna in privinta culorii, e wow fara sa fie bling-bling. Mie imi place si arata mai bine decat pe Merces-ul din primele poze.

 

Multumesc.Chiar mi-a fost frica sa nu o dau in bling-bling.Culoarea nu e tipatoare,pot spune ca e chiar placuta,iar efectul de aluminium scoate in evidenta liniile masinii.

 

De curand a aparut o aplicatie(MHD Flasher) prin care poti remapa cu ajutorul telefonului.Aplicatia este facuta de Wedge Performance(Germany) si are numai review-uri pozitive,practic fiind cea mai buna si sigura metoda de crestere a puterii.Costul e undeva la 130€ ,singurul inconvenient fiind ca aplicatia se inregistreaza cu Vin-ul masinii,iar la vanzarea ei se pierde licenta.Zilele urmatoare urmeaza sa primesc un cablu K-Dcan,sa fac un backup la softul actual dupa care sa instalez o harta de la ei.

Atasez si cateva informatii:

 

 

MHD is proud to introduce the MHD Flasher, the first Android handheld application to bring ECU tuning and monitoring to the BMW N54 engine. The MHD Flasher reveals the immense margin of power BMW left on the table with the N54 while still retaining the sophistication of the original engine management program.

 

→ Easy to install

Connect any compatible Android device to your car using a standard K+Dcan cable along with a OTG USB cable, install one of the pre-purchased MHD Q-Logic built-in maps and enjoy the power and performance benefits of Q-Logic by WedgePerformance.

 

→ MHD M Tuning customer support

As an alternative to built-in maps, MHD M Tuning by WedgePerformance can provide Advanced tuning options for those who have higher or special performance needs.

 

→ Keep an eye on the tuning

Monitor your engine behaviour using a configurable gauges layout to keep on eye on any of the 50+ engine monitors like Oil temp, boost pressure, actual load or individual cylinder ignition timing. Activate the logging mode to save up to 30 monitors to a standard CSV file for later analysis. Track issues by reading the error codes, and delete them once resolved.

 

→ Flash your ECU back to a stock anytime, as often as you need to.

 

The MHD Flasher can be downloaded here :https://play.google.com/store/apps/d...hd.flasher.n54

 

Complete features description:Flasher moduleFlash built-in maps (purchased separately), piggyback backend maps or custom user-tuned .BIN files (so called “Open source” maps)Read stock ECU - as fast as 5s on most of the cars.Allows increased torque limitsOptional increased boost ceiling (I8A0S/IJE0S)Upgrade to IJE0S / I8A0S to take advantage of the specific features (more monitors available, increased boost limit)2 minutes map switchingInitial install time : 18 minutes on KLINE cars (2007 & Early 2008), 38 minutes on DCAN cars (2008+)Read / delete engine trouble codes.Reset adaptation values (Lambda, Fuel/air, Octane rating, VANOS, Throttle, BatteryMonitor moduleExtensive logging values list, up to 30 values at the same time.Save logging session to .CSV filesConfigurable GaugesOptional Built-in mapsQ-Logic maps by WedgePerformanceStage 1, stage 2 and E40 (40% e85) available for purchaseLinear throttle optionWastegate rattle fix option

Supported vehicles:

 

2007-2010 135i, 335i and 535i

2011-2013 335is

2009-2015 Z435i/is

2011-2012 1M

 

Required hardware:1 device running Android 3.2 and up, USB OTG compatible.1 K+Dcan cable.1 USB OTG cable.

Price list (licences are VIN Locked):Flasher module: $99Q-Logic maps: $49 each. Requires the Flasher module.Monitor module: $69Increased boost limit (from 18 to 22 PSI) module: $49. For custom tuning purpose. Requires the Flasher and Monitor modules.JB4 backends only flasher: $79. Upgradable to the full $99 flasher module.

Availability:

Get the MHD Flasher here:

https://play.google.....hd.flasher.n54

 

FAQs

 

Q: Can I test the connection before making a purchase?

A: Yes, simply tap the MHD Store button. The ECU connection is checked before displaying available purchases.

 

Q: Does my Android device need to be permanently plugged to the OBD port?

A: No. Once a flash is performed you can unplug your device.

 

Q: Do I need to purchase a new licence each time I flash a map?

A: No, you can ref lash as many times as needed.

 

Q: Is a battery charger required?

A: It is highly recommended for long flashes (install, uninstall). A healthy battery will handle short flashes (map changes) fine.

Link to comment
Share on other sites

Momentan masina are soft facut la RBN,dar e loc si de mai bine.Am tot cautat informatii pe forumuri externe si toti dau nota 10+ la felul cum se comporta masina dupa remapare,iar daca apar probleme ai suport tehnic imediat.Practic daca respecti pasii de instalare,nu are ce sa se intample.O sa revin cu informatii, dupa...
Link to comment
Share on other sites

Eu as face un dyno inainte si dupa folosirea aplicatiei, pentru comparatie.

 

L.E. :presupun ca doar licenta de harta (49$) trebuie schimbata daca vrei sa faci si la alta masina, nu?

 

 

Cred ca ai dreptate,dar nu sunt sigur..O sa ma interesez..

.As face un dyno,dar aici in Cta nu gasesti asa ceva.

 

Le-am trimis un mail si mi-au raspuns imediat:

1.daca pot instala peste softul pe care il are masina?

2.ce cifra octanica sa folosesc ?

3.Ce harta este indicata ptr motorul stock?

4.Ce avantaj are aplicatia lor fata de un tuning box JB4?

 

1.I need to have a look at your current map to tell if it can be reflashed through MHD. For that you must make a ECU backup, this function is free in MHD.Then send me the YOUVIN_original.BIN file in the MHD folde rof the Android device.

 

 

 

2.All maps come with 95 and 98 RON variants.

 

3. you can run the Stage1+fmic map even without an upgraded intercooler. This is a 375hp map. When the weather is hot and the car pulls too much power due to the tiny stock itercooler, you can use the Stage 1 map which is 355hp. Both come in the 49€ Stage 1 map pack.

 

4. The €99 tool to flash allows infinite flashes. Then you can get different map packs. For you, only the stage 1 makes sense. So €99 + €49 gets you the maps you need (Stage 1 - 98RON and Stage 1+fmic - 98RON).

 

5. The jb4 tricks the ECU constantly. A proper ECU remapping like MHD leads to cleaner, more predictable power.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am cumparat pana la urma aceasta aplicatie,foarte usor de utilizat,iar efectul este wow.Coincidenta sau nu,exact cu 4 zile inainte sa instalez acest soft,simteam ca undeva intre 4500-5000 rpm treapta a 4-a si a 5-a masina ar face un pic de overboost(smuceste).Sincer,nici nu prea am luat in seama acest fapt si am instalat noua harta de la MHD.Inca din prima treapta mi-am dat seama ca este altceva,iar atunci cand o dadeam pe a 3a parca eliberam toti cei 375 ce caluti..cuplu este mult mai puternic si liniar,totul era wow,doar ca dupa cateva accelerari pe autostrada(4500-5000rpm) treapta a 4-a motorul intra in limp mode si apare eroarea 30FE(overboost) plus 3100(limp mode).Opresc masina ,citesc codurile si le sterg.Mai fac cateva accelerari si imediat cum ajung la aceeasi turatie intr-a 4-a,apar din nou aceleasi erori.Instalez din nou harta mea veche si ii dau bice..eroarea nu a mai aparut,doar ca am exact aceleasi simptome de care v-am vorbit la inceput,inainte sa cumpar aplicatia..Am contactat suportul tehnic de la MHD si le-am trimis datele logate in legatura cu aceasta problema..Mi-au raspuns foarte repede,ei fiind siguri ca am o problema pe partea de vacuum,drept urmare ieri dimineata am inlocuit tot traseul de vacuum(furtunase) cu altul nou.Am iesit in probe si la fel se simte..Din ce am mai citit legat de aceasta eroare 30FE,ar putea fi din valvele de vacuum(preassure converter),iar daca una nu inchide sau deschide cand trebuie,apare aceasta eroare de overboost sau in alte cazuri,preassure to low.Deja le-am comandat,urmand sa le primesc in maxim doua zile..Pana atunci merg pe harta veche care nu imi da aceasta eroare,dar totusi se simte ceva intre plaja de turatii 4500-5000 rpm.Sper ca problema sa dispara odata cu inlocuirea acestor convertoare de presiune. Edited by cristy7610
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Risc exista la orice tuning de crestere a puterii.Nu sunt singurul si nici ultimul care foloseste aceasta aplicatie..Daca ai auzit de Jb4,Cobb.Proceede,toate sunt tunigbox-uri care sunt special create(tot de cativa programatori) ptr aceasta motorizare,iar costul acestora ajunge undeva intre 700-900$.Sa folosesti o aplicatie care face acelasi lucru,poate si mai bine, la un pret muult mai mic,nu vad decat un avantaj.Nu mai spun ca multi dintre cei care aveau aceste tuningbox-uri au renuntat la ele,in favoarea celor de la MHD,aici ma refer la cei din S.U.A in care aceasta motorizare este foarte populara.

 

Aplicatia contine mai multe harti de putere,de la stock pana la unele care sunt facute special ptr upgrade-uri (intercooler,downpipes,turbo,instalatie de methanol si multe altele)Eu am optat ptr stage 1, de 375cp,care nu necesita nici un upgrade,eu avand deja un custom map de 360cp care merge perfect si care il pot instala cand vreau.Nu mai spun de optiunea de "gauge monitor" in care iti folosesti telefonul ptr a vedea in timp real,diferiti parametrii ai motorului.Chiar si ptr aceasta optiune,600 lei nu reprezinta o suma extraordiar de mare.Nu imi convine harta respective,instalez una stock bmw,sau cea pe care am avut-o inainte,in doar cateva minute.Stiu cazuri in care au pus harti de 420cp fara nici un upgrade la motor si o duce bine mersi...ma refer doar la cele cu transmisie manuala.

Edited by cristy7610
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa ai foarte mare grija la baterie in momentul in care faci aceste modificari (atat la telefon cat si la masina in cazul in care nu ai redresor) si normal... clima, lumini, radio off

 

Prima data cand se face flash,dureaza undeva la 37 min,dupa care trecerea la alta harta..de ex de la Stage 1 Fmic 95-98 RON(cifra octanica) la Stage 1 95-98 RON dureaza doar 3 min.Daca vrei sa treci la harta pe care ai avut-o inainte,dureaza undeva la 20 min.Ptr primul flash am folosit un redresor folosit doar ca back-up ptr baterie,ptr ca pompa de inalte functioneaza pe tot parcursul procesului de rescriere al ECU.De fapt,cand incepi sa instalezi,ei iti recomanda sa folosesti un incarcator de baterie ptr ca daca aceasta te lasa in timpul instalarii trebuie sa o iei de la inceput.iar ptr asta e nevoie de o baterie incarcata.Au fost cazuri cand bateria a cedat in timpul instalarii si au crezut ca a deteriorat ECU-ul masinii,dar procesul sa reluat de la inceput,fara nici un fel de problema.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.